FeroJ
23.09.08,11:51
Byvam v panelaku, ktory ma 7 vchodov. 16 bytov vo vchode. 8 trojizbovych a 8 stvorizbovych. Nemame spolocenstvo, ale spravcu. Do roku 2006 sme platili FO, ako sa schvalilo na schodzi. Teraz som sa dozvedel, ze vysku platby do FO si schvaluju jednotlive vchody.
Napr. tri vchody platia po 10 Sk/m2, ktore bolo schvalene este v roku 2006 pre cely panelak, a dalsie vchody si zvysili na 15 Sk/m2. Chcu si robit vo vchodoch investicne akcie, ktore si odsuhlasia vo vchode. Na schodzi za cely panelak sme o tom nerokovali, resp. nie je to v zapisnici, ktora obsahuje plan oprav pre cely panelak. Spravca im to umozni, a tak sa odcerpavaju spolocne peniaze z FO.
Sposom akym si to zvysili sa mi zda v rozpore so zakonom, t.j. schodza vo vchode a odsuhlasenie zvysenie do FO. Odniesli zapisnicu s podpismi spravcovi, ktory zvysil platbu do FO iba za dany vchod.
Nemala by byt platba do FO rovnaka pre cele obytny blok ?
Neporusuje spravca takymto konanim zakon ?
Kto moze prist spravcovi na kontrolu a preverit, ze porusuje zakon ?

S pozdravom Fero
Chobot
23.09.08,10:10
Byvam v panelaku, ktory ma 7 vchodov. 16 bytov vo vchode. 8 trojizbovych a 8 stvorizbovych. Nemame spolocenstvo, ale spravcu. Do roku 2006 sme platili FO, ako sa schvalilo na schodzi. Teraz som sa dozvedel, ze vysku platby do FO si schvaluju jednotlive vchody.
Napr. tri vchody platia po 10 Sk/m2, ktore bolo schvalene este v roku 2006 pre cely panelak, a dalsie vchody si zvysili na 15 Sk/m2. Chcu si robit vo vchodoch investicne akcie, ktore si odsuhlasia vo vchode. Na schodzi za cely panelak sme o tom nerokovali, resp. nie je to v zapisnici, ktora obsahuje plan oprav pre cely panelak. Spravca im to umozni, a tak sa odcerpavaju spolocne peniaze z FO.
Sposom akym si to zvysili sa mi zda v rozpore so zakonom, t.j. schodza vo vchode a odsuhlasenie zvysenie do FO. Odniesli zapisnicu s podpismi spravcovi, ktory zvysil platbu do FO iba za dany vchod.
Nemala by byt platba do FO rovnaka pre cele obytny blok ?
Neporusuje spravca takymto konanim zakon ?
Kto moze prist spravcovi na kontrolu a preverit, ze porusuje zakon ?

S pozdravom Fero

Prečítaj si túto tému:

http://www.porada.sk/t61141-odclenenie-svb.html

Je síce o SVB, ale podstata tvojho problému je tam zachytená. Ak ste dom, ktorý má spoločnú správu všetkých vchodov, tak by aj všetci mali platiť rovnakú čiastku. Ak sa ale interne dohodnete, môže si niektorý vchod navýšiť tvorbu, aby mohli realizovať niečo navyše vo svojom vchode.

Aby som to lepšie vysvetlil - predstav si, že tých 16 bytov vo vchode sa dohodne, že si vymaľujú chodbu a schodisko. Zložia sa na maliara a realizujú to. Kto im to môže zakázať? Myslíš, že správca bude proti? Alebo že im to zakážu tie ostatné vchody? Že to nesmú urobiť? Veď nečerpali spoločné prostriedky, ale sa na to zložili. A či sa zložia v hotovosti alebo zvýšeným prídelom do fondu, je to jedno. Otázne je, ak jeden byt s tým nesúhlasí, tak môže namietať neplatnosť, lebo to nebolo odsúhlasené na schôdzi.

Najlepšie by bolo, keby každý vchod mal samostatnú správu - ale v tom odkaze si si mohol prečítať, že nie vždy je to možné.
Elena Navrátilová
23.09.08,10:18
Prečítaj si túto tému:

http://www.porada.sk/t61141-odclenenie-svb.html

Je síce o SVB, ale podstata tvojho problému je tam zachytená. Ak ste dom, ktorý má spoločnú správu všetkých vchodov, tak by aj všetci mali platiť rovnakú čiastku. Ak sa ale interne dohodnete, môže si niektorý vchod navýšiť tvorbu, aby mohli realizovať niečo navyše vo svojom vchode.

Aby som to lepšie vysvetlil - predstav si, že tých 16 bytov vo vchode sa dohodne, že si vymaľujú chodbu a schodisko. Zložia sa na maliara a realizujú to. Kto im to môže zakázať? Myslíš, že správca bude proti? Alebo že im to zakážu tie ostatné vchody? Že to nesmú urobiť? Veď nečerpali spoločné prostriedky, ale sa na to zložili. A či sa zložia v hotovosti alebo zvýšeným prídelom do fondu, je to jedno. Otázne je, ak jeden byt s tým nesúhlasí, tak môže namietať neplatnosť, lebo to nebolo odsúhlasené na schôdzi.

Najlepšie by bolo, keby každý vchod mal samostatnú správu - ale v tom odkaze si si mohol prečítať, že nie vždy je to možné.

Súhlasím ale doplním, že ak by bol niekto proti môže sa odvolať na súde. Tu nie je potrebné kontrolvať správcu. Správca je len poskytovateľ služieb ale plní to čo si odsúhlasili a na čom sa dohodli vlastníci bytov. Prečo sa Ti nepozdáva že si v iných vchodoch zvýšili príspevky do fondu opráv? Od novelizácie zákona 182/1993 sa dá veľa zmeniť na základe dohody vlastníkov.
peton
23.09.08,17:49
Feri to máš u Vás pravdepodobne tak, že máte FO, tvorený všetkými vlastníkmi v dohodnutej čiastke 10 Sk/m2. Čo je v poriadku, avšak niektorým vlastníkom sa zdá tento príspevok na realizáciu istých investícií či opráv nízky a preto sa časť vchodov dohodla na vedľajšom FO, do ktorého prispievajú len títo vlastníci v sume 5 Sk/m2. Zákonom to zakázané nie je, avšak určite by mal byť vedený samostatne. Ide o to, že ak vlastníci neboli schopní sa na zhromaždení dohodnúť na vyššom príspevku (základnom) FO, toto je celkom rozumný kompromis, ktorý nikoho nepoškodí. Samozrejme pokiaľ sa využívajú prostriedky základného či vedľajšieho fondu opráv tak ako sa patrí a sluší.
Jediné, čo možno hádam uprieť vlastníkom s vedľajším príspevkom, či vlastníci ostatných vchodov vedeli o možnosti zvýšenia príspevku do FO. Možno ak by vedeli, tak mohol byť len jeden základný fond, bez možnosti invektív a ďalších zbytočných nedorozumení.