Ziarowka
23.09.08,12:55
Kedy a za akých podmienok sa dá zadržať zamestnancovi mzda? A dá sa to vôbec? Príklad... zamestnanec opakovane havaroval s autom, dal výpoveď, zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou. Končí mu výpovedná lehota, zamestnávateľ, zatiaľ nemá záver z polície, či bol on na vine, preto si u neho nemôže uplatniť škodu, kým nepríde papier z polície. Ten pravdepodobne príde, až keď už nebude zamestnancom. Výplatný termín je 12. nasledujúci mesiac. Čo v prípade, ak papier nepríde ani do tohto termínu. Bude môcť zamestnávateľ zadržať výplatu, kým nepríde vyjadrenie z polície? Ako bude môcť výmáhať škodu /spoluúčasť na havarijnom poistení/ ak si zamestnávateľ nebude môcť zadržať mzdu.
willma
23.09.08,10:58
mzdu vyplatiť musí a škodu následne môže vymáhať.
JankaO
23.09.08,11:05
Kedy a za akých podmienok sa dá zadržať zamestnancovi mzda? A dá sa to vôbec? Príklad... zamestnanec opakovane havaroval s autom, dal výpoveď, zamestnávateľ súhlasí s výpoveďou. Končí mu výpovedná lehota, zamestnávateľ, zatiaľ nemá záver z polície, či bol on na vine, preto si u neho nemôže uplatniť škodu, kým nepríde papier z polície. Ten pravdepodobne príde, až keď už nebude zamestnancom. Výplatný termín je 12. nasledujúci mesiac. Čo v prípade, ak papier nepríde ani do tohto termínu. Bude môcť zamestnávateľ zadržať výplatu, kým nepríde vyjadrenie z polície? Ako bude môcť výmáhať škodu /spoluúčasť na havarijnom poistení/ ak si zamestnávateľ nebude môcť zadržať mzdu.
Nevyplatenie mzdy, v prípade, že sú k dispozícii peňažné prostriedky u zamestnávateľa, je podľa § 214 Trestného zákona , trestným činom.
Jara
23.09.08,11:44
Ak mal podpísanú hmotnú zodpovednosť a bude vinný, tak už potom len vymáhať písomne, ak neuhradí tak cestou súdu. Mzdu mu musí vyplatiť.
Ziarowka
30.09.08,04:04
Ešte dám jednu novú informáciu, ktorú som ani ja nevedela, je od našej právničky. Ak zamestnanec odmietne podpísať akýkoľvek dokument, nielen oznámenie o tom, že si firma u neho bude uplatňovať škodu, alebo ak odmietne podpísať a prebrať dohodu o uznaná záväzku, tak treba vždy takéto dokumenty odovzdávať a podpisovať pred 2 svedkami, ktorí sa do dokumentu podpíšu, že ju neprevzal a tým pádom sa podľa zákona považuje za doručenú.
Llívia
30.09.08,04:08
Ešte dám jednu novú informáciu, ktorú som ani ja nevedela, je od našej právničky. Ak zamestnanec odmietne podpísať akýkoľvek dokument, nielen oznámenie o tom, že si firma u neho bude uplatňovať škodu, alebo ak odmietne podpísať a prebrať dohodu o uznaná záväzku, tak treba vždy takéto dokumenty odovzdávať a podpisovať pred 2 svedkami, ktorí sa do dokumentu podpíšu, že ju neprevzal a tým pádom sa podľa zákona považuje za doručenú.

Dohoda je preto dohoda, že sa DOHODNÚ zmluvné strany. Teda aj keby ju podpísalo milión svedkov, len nie zamestnanec, aj tak nebude platná.
Ziarowka
01.10.08,05:09
Platná nebude, ale je to doklad pred súdom, že ju odmietol podpísať. A netýka sa to len dohody o uznaní záväzku, ale aj výpovede zo strany zamestnávateľa a podobne. Asi som sa zle vyjadrila, ale týka sa to všetkých písomností v súvislosti s pracovnoprávnymi vzťahmi. A konkrétne v tomto prípade je to podklad pre podanie žaloby zamestnávateľa, že sa odmietol dohodnúť a celá záležitosť sa bude riešiť súdnou cestou. Takto nám to radila pani právnička.
katka50
01.10.08,05:34
Zákonník práce
§*20
Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
(1)Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.
(2)Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.(3)Ak vznikne podľa tohto zákona alebo podľa iného pracovnoprávneho predpisu povinnosť zamestnanca zaplatiť pohľadávku zamestnávateľovi alebo ak vznikne povinnosť zamestnávateľa zaplatiť pohľadávku zamestnancovi, môže sa iná fyzická osoba alebo právnická osoba zaručiť písomným vyhlásením, že túto pohľadávku uspokojí, ak tak neurobí sám dlžník.
(4)Nárok na náhradu škody na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, a*nárok na náhradu škody, ktorú zamestnanec spôsobil zamestnávateľovi úmyselne, môže zamestnávateľ so zamestnancom zabezpečiť písomnou zmluvou o zriadení záložného práva k*nehnuteľnosti, ktorú zamestnanec vlastní.
evka-janekova
01.10.08,05:45
Ja sa tiez spýtam. Priateľ odchadza z prace, v zmluve ma dvojmesačnu vypodvednu lehotu. Lenze 2 mesiace nemôze cakat, tak normalne zoberie Acka, teda nepride do prace a oni ho prepustia pre porušenie pracovnej discipliny. Teraz sa bojime aby mu zamestnavatel nesiahol na poslednu vyplatu. Môže?
Tweety
01.10.08,05:47
Ja sa tiez spýtam. Priateľ odchadza z prace, v zmluve ma dvojmesačnu vypodvednu lehotu. Lenze 2 mesiace nemôze cakat, tak normalne zoberie Acka, teda nepride do prace a oni ho prepustia pre porušenie pracovnej discipliny. Teraz sa bojime aby mu zamestnavatel nesiahol na poslednu vyplatu. Môže?
Ak má v zmluve zakotvenú pokutu za nedodržanie výpovednej doby, tak ju musí zaplatiť.
Ziarowka
02.10.08,11:56
a v prípade A- čiek mu môže za každé Áčko stiahnúť jeden až dva dni dovolenky, ak mu ešte zostala.