markus1766
23.09.08,13:43
Prosim o radu ako postupovat pri rodinnom dome , kde su traja spoluvlasnici. Vlastnik 1/3 ma v danej nehnutelnosti trvaly pobyt, ponukane predkupne pravo nevyuzil. Vcome zije smatkou, ktora ma dozivotne pravo uzivania, pre neprekonatelne spory, chceme jeho 1/3 odkupit (na jeho ciastke je uvalena tarcha) ako postupovat dalej, aby sme jemu aj jeho rodine ( vsetci su plnoleti
) mohli zrusit v danej nehnutelnosti trvaly pobyt. Za radu dakujem Markus
Chobot
23.09.08,11:48
Prosim o radu ako postupovat pri rodinnom dome , kde su traja spoluvlasnici. Vlastnik 1/3 ma v danej nehnutelnosti trvaly pobyt, ponukane predkupne pravo nevyuzil. Vcome zije smatkou, ktora ma dozivotne pravo uzivania, pre neprekonatelne spory, chceme jeho 1/3 odkupit (na jeho ciastke je uvalena tarcha) ako postupovat dalej, aby sme jemu aj jeho rodine ( vsetci su plnoleti
) mohli zrusit v danej nehnutelnosti trvaly pobyt. Za radu dakujem Markus

Pokiaľ je spoluvlastníkom, tak trvalý pobyt nezrušíš. Má na to zákonný nárok.
markus1766
23.09.08,12:00
Ani v tom pripade, ze odkupime jeho dedicsky podiel
Chobot
23.09.08,12:05
Ani v tom pripade, ze odkupime jeho dedicsky podiel

Vtedy už nebude spoluvlastníkom a môžete mu zrušiť trvalý pobyt.
Martin Mocko
23.09.08,12:09
Ani v tom pripade, ze odkupime jeho dedicsky podiel


Z jednej www stranky slovenskej obce: (samozrejme, že občan nemôže mať vlastnýcky nárok na nehnuteľnosť)

Vlastník alebo spoluvlastníci môžu podať ohlasovni návrh na zrušenie trvalého pobytu občanom, ktorí sú prihlásení v jeho nehnuteľnosti. Návrh na zrušenie trvalého pobytu nie je možné podať voči manželovi (manželke) a nezaopatrenému dieťaťu. - § 7 ods. 1 písm. f). V tomto prípade žiadateľ vypisuje žiadosť, predkladá občiansky preukaz a list vlastníctva nie starší ako 3 mesiace.
Nájomca môže podať návrh na zrušenie trvalého pobytu občanovi v prípade súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva prihlásenému občanovi - § 7 ods. 1 písm. e). V tomto prípade žiadateľ vypisuje žiadosť, predkladá občiansky
preukaz a súdne rozhodnutie.
markus1766
23.09.08,12:18
Dakujem, veľmi ste mi pomohli.
markus1766
23.09.08,12:35
Ešte tu jedna skutočnosť, že pri prihlasovaní k trvalemu pobytu dala súhlas iba matka , ktorá nie je spoluvlasníkom, dalo by so to použiť pri zrušení tralého pobytu?
Martin Mocko
23.09.08,12:37
Ešte tu jedna skutočnosť, že pri prihlasovaní k trvalemu pobytu dala súhlas iba matka , ktorá nie je spoluvlasníkom, dalo by so to použiť pri zrušení tralého pobytu?

Teoreticky áno - ale to by už muselo ísť súdnou cestou. Neviem či to má zmysel, veď trvalý pobyt nehovorí o vlastníckych vzťahoch. Aj tak plánuješ odkúpiť jeho podieľ - takže potom zruší TP bez problémov.