ADA
23.09.08,14:51
Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
Ďakujem
Anja111
23.09.08,12:55
Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
Ďakujem
Účtuješ ako odvody do fondov...
Martin Mocko
23.09.08,12:56
Vie mi prisím niekto poradiť ako sporávne zaúčtovať nedoplatok z RZZP v jednoduchom účtovníctve. Môžem túto úhradu zaúčtovať do kolonky výdaje- Odvody do fondov, alebo mám tento nedoplatok zaúčtovať do Prevádzkovej réžie.
Ďakujem

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
....
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
Kelis
16.03.09,07:14
Milí poraďáci,

prípad môjho klienta je viac než zaujímavý. Zmenil zdravotnú poisťovňu ale nezmenil trvalý príkaz v banke. Takže dosť dlho sa mu darilo posielať odvody do predošlej zdravotnej poisťovne.Vznikal teda nedoplatok a na druhej strane preplatok. Samozrejme, že sme to zistili až pri podávaní RZZP za rok 2007.
Do mája 2008 som riadne účtovala odvody do nákladov (odvody do fondov na ZP), uhradil v júni nedoplatok, ktorý bol zistený v ročnom zúčtovaní za r.2007 vo výške 12 768 Sk. Opravil trvalý príkaz a doplatil v júni 2008 na novú zdravotnú poisťovňu za 1 - 6 odvody. Všetko som účtovala do nákladov. A potom mu vrátili preplatok, ktorý vznikol v poisťovni, v ktorej bol poistený pred tým a kde posielal peniaze kvôli tomu, že si neopravil trvalý príkaz.
Dúfam, že som to zrozumiteľne načrtla. Prosím o Vašu radu. Tento vrátený preplatok bude zdaniteľným príjmom?
Kelis
22.03.09,09:22
Prosím veľmi o Vašu odpoveď.

Ďakujem
babi2
22.03.09,09:40
Tento vrátený preplatok bude zdaniteľným príjmom nakoľko si to všetko dávala do nákladov, nákladom budú tie opravené a správne odvedené odvody
Muška
22.03.09,10:26
Ja by som to vrátené poistné zaúčtovala do VOZD - platba do ZP znamienkom mínus
A samozrejme správne uhradené poistné do VOZD - platba do ZP znamienkom plus
sybila3
05.12.09,11:34
vznikol mi v účtovníctve rozdiel 0,01 eura oproti vypočítanému nedoplatku, môžem 0,01 eura zaúčtovať ako zaokrúhlenie-prevádzková réžia?
sybila3
07.12.09,08:47
vie mi niekto odpovedať, či to zaokrúhlenie môžem dať ako réžiu?
A práve účtujem z BU nedoplatok z RZZP, platby do ZP boli evidované v záväzkoch podľa toho ako to vychádza v RZZP ale na základe RZZP 2008 bolo vyrátané menej ako uvedené v záväzkoch. Za celý rok nebolo uhradená len časť. Keď uhradím nedoplatok, tak v záväzkoch mi ostáva visieť určitá suma-preddavku, ale nedoplatok bol uhradené, môžem to nejako cez ID odúčtovať?