Pete
23.09.08,14:41
Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.
Chobot
23.09.08,13:15
Zamestnanec sa stal invalidom a zamestnávateľ nemá pre neho žiadnu vhodnú prácu a preto sa rozhodol s ním skončiť PP. Pri ukončení PP podľa par. 63 ods. 1 písm. c) má tento zamestnanec podľa odpracovaných rokov nárok na min. 3-mesačné odstupné, odchodné a 3-mesačnú výpovednú dobu. Ako sa má zamestnanec zachovať, ak zamestnávateľ tvrdí, že nemá počas trvania výpovednej doby pre neho vhodnú prácu vzhľadom na jeho zdravotný stav, tj. má nárok na mzdu počas plynutia 3-mesačnej výpovednej doby, súčasne na 3-mesačné odstupné a odchodné? (v súčasnosti už neplatí zásada výpovedná doba alebo odstupné). Je pre takéhoto zamestnanca vhodné ukončiť PP dohodou?
Ďakujem.

Áno, má nárok na oboje. Na 3 mes. VD aj 3 mesačné odstupné.

Pokiaľ zamestnávateľ navrhuje dohodu, tak nech navrhne 6 mesačné odstupné (ako kompenzáciu výpovednej doby). Inak zamestnanec nemusí podpísať dohodu a musí ho počas tých 3 mesiacov zamestnávať. AK mu nemôže dávať prácu, musí mu platiť náhradu mzdy.
marmal
06.08.09,04:26
Platí toto isté aj pri plnom invalidnom dôchodku ??? Znamej priznali spätne invalidný dôchodok od 10.6.2009. Bola v zamestnani a tam jej povedali aby si napísala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 9.6.2009. (Neviem ako by sa to dalo zrealizovať ohľadom miezd, nakoľko po 52 týždňoch PN až doteraz čerpá dovolenku a už je august). Ak však napíše žiadosť o skončenie, príde podľa mňa o odstupné. Čo má urobiť ??

Ďakujem

Marta
Xanti
06.08.09,04:45
Platí toto isté aj pri plnom invalidnom dôchodku ??? Znamej priznali spätne invalidný dôchodok od 10.6.2009. Bola v zamestnani a tam jej povedali aby si napísala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou k 9.6.2009. (Neviem ako by sa to dalo zrealizovať ohľadom miezd, nakoľko po 52 týždňoch PN až doteraz čerpá dovolenku a už je august). Ak však napíše žiadosť o skončenie, príde podľa mňa o odstupné. Čo má urobiť ??

Ďakujem

MartaUrčite nech si nepíše sama žiadosť. Správne predpokladáš, že by prišla o odstupné. Nech si počká na zamestnávateľa. Ale po skončení dovolenky, nech ide do práce aby nemala absenciu. Zamestnávateľ jej musí nájsť vhodnú prácu, ak nie tak môže ju prepustiť so súhlasom UP. Ale musí jej dať odstupné.
marmal
07.08.09,05:20
Dakujem, len ma napadlo, ci vobec existuje nejaka praca, ktoru by mohla firma zamestnancovi ponuknut ked je na plnom invalidnom dochodku.
Ma s tym niekto nejaku skusenost ????

Dakujem

Marta
Xanti
07.08.09,05:25
Dakujem, len ma napadlo, ci vobec existuje nejaka praca, ktoru by mohla firma zamestnancovi ponuknut ked je na plnom invalidnom dochodku.
Ma s tym niekto nejaku skusenost ????

Dakujem

MartaAle áno, mnoho ludí na plnom invalidnom dôchodku pracuje. V podstate pri posúdení na SP posudkovou komisiou sa určia práce čo nesmie robiť. Ale tiež sa napíše čo robiť môže. Záleží od fy či má prácu pre takého zamestnanca. Vôbec ho nemusí prepustiť. Ved predsa zo zákona väčšie firmy musia zamestnávať aj občanov invalidných.
Nech sa známa porozpráva na firme z vedením aby skúsili nájsť kompromis.
drobeceva
07.08.09,05:28
Ale áno, mnoho ludí na plnom invalidnom dôchodku pracuje. V podstate pri posúdení na SP posudkovou komisiou sa určia práce čo nesmie robiť. Ale tiež sa napíše čo robiť môže. Záleží od fy či má prácu pre takého zamestnanca. Vôbec ho nemusí prepustiť. Ved predsa zo zákona väčšie firmy musia zamestnávať aj občanov invalidných.
Nech sa známa porozpráva na firme z vedením aby skúsili nájsť kompromis.
Súhlasím s tým, čo píše XANTI.
Len ja by som sa poistila tým, že ak ponuknete prácu, žiadala by som si stanovisko od lekára.
Xanti
07.08.09,06:01
Súhlasím s tým, čo píše XANTI.
Len ja by som sa poistila tým, že ak ponuknete prácu, žiadala by som si stanovisko od lekára. Aké stanovisko? Že danú prácu zvládne?
Ináč často som sa stretla pri hľadaní zamestnania s diskrimináciou. Pritom mnohý zamestnávatelia ako keby si neuvedomovali, že ak príjmu "zdravého zamestnanca" tak ten môže veľmi vážne ochorieť a marodovať aj viac ako rok. Tiež ho zaučia, zacvičia a on robiť nemôže. A ked prekonajú predsudky, a zamestnajú postihnutého človeka tak ten možno bude makať bez toho aby marodoval viac ako je priemer na slovensku.
Vždy som sa hlásila na také pozície, o kt. som vedela, že nebudem mať problém z dôvodu zdravotného stavu zvládnuť.
drobeceva
07.08.09,06:22
Aké stanovisko? Že danú prácu zvládne?
Ináč často som sa stretla pri hľadaní zamestnania s diskrimináciou. Pritom mnohý zamestnávatelia ako keby si neuvedomovali, že ak príjmu "zdravého zamestnanca" tak ten môže veľmi vážne ochorieť a marodovať aj viac ako rok. Tiež ho zaučia, zacvičia a on robiť nemôže. A ked prekonajú predsudky, a zamestnajú postihnutého človeka tak ten možno bude makať bez toho aby marodoval viac ako je priemer na slovensku.
Vždy som sa hlásila na také pozície, o kt. som vedela, že nebudem mať problém z dôvodu zdravotného stavu zvládnuť.

Áno, že tá práca, ktorú mu ponúknu vyhovuje mu vzhľadom na jeho obmedzenia, kvôli ktorému mu priznali ID.
Xanti
07.08.09,06:25
Áno, že tá práca, ktorú mu ponúknu vyhovuje mu vzhľadom na jeho obmedzenia, kvôli ktorému mu priznali ID. Aj ked SP napíše v posudku , akú prácu môže dotyčný vykonávať. Ak sa toho budú držať si myslím, že problém nemôže byť.
:D
zltalienka
07.08.09,08:12
Ahojte, chcem sa spýtať, môže firma prepustiť zamestnanca (na základe opakovaného porušenia pracovnej disciplíny), ktorý až po upozornení, že bude prepustený, oznámil zamestnávateľovi, že má priznanú 100% invaliditu a preto ho nemôžu prepustiť?
Xanti
07.08.09,08:14
Oznámil?
Ako ? Ustne? Ved rozhodnutie o tom, že je invalidný mal predložiť zamestnávateľovi. 100% invalid má predsa oveľa nižšie odvody do SP. To bude treba všetko opravovať.
ŽIadala by som ho o rozhodnutie zo SP.

Zamestnávateľ môže prepustiť invalidného občana v súčinnosti s UP. Ak bol upozornený na porušenie prac. disciplíny, a nenapravil sa tak ani UP nebude namiestať proti jemu prepusteniu.
zltalienka
07.08.09,08:31
Áno, zatiaľ len ústne. Už firma požiadala aj papier zo SP o invalidite zamestnanca.
Xanti
07.08.09,08:35
Áno, zatiaľ len ústne. Už firma požiadala aj papier zo SP o invalidite zamestnanca.No Ti poviem budete mať veselo, záleží od toho kedy mu tú invaliditu priznali. Ved aj pri RZZP je rozdiel či je človek invalidný alebo nie, a detto v odvodoch do SP.

UP nemá dôvod chrániť nezodpovedného zamestnanca aj ked je zdravotne postihnutý. Zvyčajne súhlasia s prepustením.
zltalienka
07.08.09,08:50
A bude musieť firma prerábať všetky tie papiere ak stihne zamestnanca prepustiť skôr ako bude doručené rozhodnutie o invalidite zamestnanca?
Zam-nec sa totiž vykrúca a žiaden papier nechce priniesť, takisto ani nevieme, čo vlastne nemôže vykonávať, keď má 100% invaliditu.
Xanti
07.08.09,08:56
A bude musieť firma prerábať všetky tie papiere ak stihne zamestnanca prepustiť skôr ako bude doručené rozhodnutie o invalidite zamestnanca?
Zam-nec sa totiž vykrúca a žiaden papier nechce priniesť, takisto ani nevieme, čo vlastne nemôže vykonávať, keď má 100% invaliditu. No vieš, firma platí nižšie odvody. A aj zamestnanec a to sa prejaví aj na výplatných páskach teda v mzde zamestnanca, v podstate tým že nepovedal, že je invalidný tak aj sám seba ukrátil o časť mzdy. A môže to vymáhať od Vás cez súd.

Podľa toho čo píšeš, že zamestnanec sa vykrúca tak mám pocit, že nie je invalidný. Ináč by Ti ten papier doniesol. Skús zavolať na príslušný úrad práce a tam sa informovať.
Ja by som ho prepustila, ak by doniesol ten papier tak by som ho prevzala pred dvoma svedkami a zapísala som, že bol prijatý vtedy a vtedy a chcela by som podpisy svedkov na rozhodnutie zo SP aby nemohol povedať , že to rozhodnutie ste mali skôr na firme, ale že ste ho ukracovali o mzdu. Myslím, že problémom sa vôbec nevyhnete. A ešte sa Vám to poriadne zamotá :confused:
Nutricia
07.08.09,08:58
ked nedonesie o tom potvrdenie tak inavlidom pre Vás nie je.A to či môže danú prácu vykonávat ak je on o tom presvedčený že nie tak nech donesie posudok z úradu práce tam mu posudkový lekár napíše vhodnú a nevhodnú prácu.Ja by som to zatial neriešila a bavila by som sa sním ako že invalidom nie je .
Xanti
07.08.09,09:00
ked nedonesie o tom potvrdenie tak inavlidom pre Vás nie je.A to či môže danú prácu vykonávat ak je on o tom presvedčený že nie tak nech donesie posudok z úradu práce tam mu posudkový lekár napíše vhodnú a nevhodnú prácu.Ja by som to zatial neriešila a bavila by som sa sním ako že invalidom nie je .
Nejde o to či môže alebo nemôže vykonávať prácu. Jeho chcú prepustiť lebo porušil pracovnú disciplínu , ale on začal tvrdiť že je na invalidnom. Ale s tým súhlasím, nedoniesol potvrdenie jednám s ním ako zo zdravým občanom.

Ináč ešte mi je trošku smiešne, lebo tvrdí že je 100% invalid. No mám kamoša čo je kvadraplegik a má 80% invaliditu. A to môže hýbať len krkom. Takže neviem, asi 100% nebude. :)
zltalienka
07.08.09,09:40
Xanti, ďakujem za tip, ako od toho zam-ca dostať rozhodnutie. Keď mu poviem, že sa tým sám ukrátil o mzdu, to by mohlo zabrať, teda dúfam ...
Má 100% invaliditu, máme info z sociálnej poisťovne, že je to tak, ale oni zamestnávateľovi papier nedajú (len zamestnancovi) ani nepovedia, čo vlastne môže vykonávať alebo nie.
zltalienka
07.08.09,09:42
Neviem, či sa môžeme tváriť, že nevieme, že je invalid, keď to vieme od Sociálnej poisťovne.
olga88
07.08.09,09:44
Chcela by som sa spytat na nasledovnu informaciu. Statny zamestnanec nastupil na invalidny dochodok.Vyplatene mu bolo len odchodne, nakolko zakon o statnej sluzbe neobsahuje riesenie odstupneho pri naroku na inv. dochodok. Preto sa pytam, nie je zakonnik prace v takomto pripade nadriadeny nad zakonom o statnej sluzbe?Alebo statny zamestnanec nema narok na odstupne?
Pracovny pomer bol ukonceny zrusenim statnozamest. pomeru.
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Xanti
07.08.09,09:45
Xanti, ďakujem za tip, ako od toho zam-ca dostať rozhodnutie. Keď mu poviem, že sa tým sám ukrátil o mzdu, to by mohlo zabrať, teda dúfam ...
Má 100% invaliditu, máme info z sociálnej poisťovne, že je to tak, ale oni zamestnávateľovi papier nedajú (len zamestnancovi) ani nepovedia, čo vlastne môže vykonávať alebo nie.

Nemáš začo,
volaj na UP ako máš pokračovať pri prepúšťaní pracovníka z invaliditou. Lebo porušil pracovnú disciplínu, a bol na to dúfam upozornený písomne.
Naozaj neboj sa aj invalidných ludí prepúšťajú zo zamestnania. A UP Vám toto schváli. Volaj tam.

No do ZP za zdravého platíš dokopy 14% za invalidného 7% ( v tom je zahrnuté aj to čo platí z-nec )
a do SP, tak tam sa neplatí pri invalidite nad 71% poistenie na invaliditu a detto v nezamestnanosti. To budete musieť žiadať SP aby Vám to ako firme vrátili.
Nutricia
07.08.09,09:49
no ale aj tak nič nemôžeš opravovat myslím odvody a dan nakolko ked ti dôjdu na kontrolu musíš sa niečím preukázat na základe čoho boli odvedené nižšie sadzby odvodov.Takže skús to s tým ako si písala že mohol mat vyššiu mzdu ale bez papiera to nejde.
Xanti
07.08.09,09:53
no ale aj tak nič nemôžeš opravovat myslím odvody a dan nakolko ked ti dôjdu na kontrolu musíš sa niečím preukázat na základe čoho boli odvedené nižšie sadzby odvodov.Takže skús to s tým ako si písala že mohol mat vyššiu mzdu ale bez papiera to nejde.Ano ale ked pracovník doručí papier zo SP, tak bude treba spätne všetko opravovať. Mám taký pocit. :(
zltalienka
07.08.09,09:59
Vďaka za rady Xanti a Nutricia, ale je to celé ešte komplikovanejšie. Totiž firma je na tom zam-covi priamo závislá. Je odborným garantom v zdr. predajni a len on môže predávať tovar. Keď ho prepustia (alebo pojde na dovolenku, PN) predajňa sa musí zatvoriť. Zatiaľ sa im nepodarilo nájsť nového odborného garanta a nie sú ochotný vyhodiť tohto a zatvoriť prevádzku. Podľa tržieb sa im oplatí držať prevádzku otvorenú. Zam-nec poletí v momente, keď bude nový odborný garant, len potrebujeme vedieť ako sa to tým, že je invalid na 100% skomplikuje.
Xanti
07.08.09,10:01
Nijako sa to neskomplikuje,
len musíš požiadať UP o súhlas s pádnymi dôvodmi. Medzi, kt. porušenie prac. disciplíny patrí.
Teda ale riadne zadubený zamestnanec čo sa týka toho rozhodnutia. Držím palce nech sa to dobre vyrieši.
A naozaj aj invalidný občan sa dá vyhodiť zo zamestnania.
zltalienka
07.08.09,10:03
Vďaka Xanti, napíšem ako sme to poriešili.
Xanti
07.08.09,10:09
Som zvedavá či pochopí, že to rozhodnutie doniesť je v jeho vlastnom záujme.
:D

Ináč, v podstate ten zamestnanec má zle vyrátané mzdy, odkedy je uznaný plne invalidným. Firma tiež prišla jeho konaním o časť peňazí.

Ked vezmeme do úvahy, že pri ZP pri zdravom sa platí
z-nec 4 % ak je invalidný tak 2%
z-teľ 10 % - // - tak 5 %

A pri SP je to na odvodoch

poist. v nezamestnanosti
z-nec 1% ak je invalidný tak 0%
z-teľ 1% - // - tak 0%

dôchodkové poistenie - invalidné
z-nec z min. VZ 295,50 € ... 3% a ak je invalid tak min. VZ je 147,75 €
z-teľ z min. VZ 295,50€ .......3% - // - ...................... detto 147,75€

Z toho mi vyplýva, že z-nec má od kedy je vo fy vyrátanú zlú mzdu, a tiež aj danové priznanie.
Myslím, že jeho konaním Vám vznikla škoda, ktorú by som asi vymáhala od daného zamestnanca.
Xanti
07.08.09,10:26
Ludkovia moji,
dá sa takto spôsobená škoda vymáhať od zamestnanca? Tým že zatajil dôležité skutočnosti.
veronikasad
07.08.09,10:48
Ahojte, chcem sa spýtať, môže firma prepustiť zamestnanca (na základe opakovaného porušenia pracovnej disciplíny), ktorý až po upozornení, že bude prepustený, oznámil zamestnávateľovi, že má priznanú 100% invaliditu a preto ho nemôžu prepustiť?
100 %-ná invalidita ? Videla si rozhodnutie posudkovej komisie SP?
Prezrela som celú prílohu k zákonu o sociálnom poistení a len v jednom prípade som našla mieru poklesu zárobkovej činnosti 80-100%
Nutricia
07.08.09,10:49
Som zvedavá či pochopí, že to rozhodnutie doniesť je v jeho vlastnom záujme.
:D

Ináč, v podstate ten zamestnanec má zle vyrátané mzdy, odkedy je uznaný plne invalidným. Firma tiež prišla jeho konaním o časť peňazí.

Ked vezmeme do úvahy, že pri ZP pri zdravom sa platí
z-nec 4 % ak je invalidný tak 2%
z-teľ 10 % - // - tak 5 %

A pri SP je to na odvodoch

poist. v nezamestnanosti
z-nec 1% ak je invalidný tak 0%
z-teľ 1% - // - tak 0%

dôchodkové poistenie - invalidné
z-nec z min. VZ 295,50 € ... 3% a ak je invalid tak min. VZ je 147,75 €
z-teľ z min. VZ 295,50€ .......3% - // - ...................... detto 147,75€

Z toho mi vyplýva, že z-nec má od kedy je vo fy vyrátanú zlú mzdu, a tiež aj danové priznanie.
Myslím, že jeho konaním Vám vznikla škoda, ktorú by som asi vymáhala od daného zamestnanca.
Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti.
jankasm
07.08.09,10:52
Chcela by som sa spytat na nasledovnu informaciu. Statny zamestnanec nastupil na invalidny dochodok.Vyplatene mu bolo len odchodne, nakolko zakon o statnej sluzbe neobsahuje riesenie odstupneho pri naroku na inv. dochodok. Preto sa pytam, nie je zakonnik prace v takomto pripade nadriadeny nad zakonom o statnej sluzbe?Alebo statny zamestnanec nema narok na odstupne?
Pracovny pomer bol ukonceny zrusenim statnozamest. pomeru.
Velmi pekne dakujem za odpoved.

Tu nejde o to, ktorý zákon je podriadený a ktorý nadriadený, štátni zamestnanci sa proste riadia zákonom o štátnej službe, ten je pre nich určený, a len v prípadoch, ktoré zákon o štátnej službe nerieši, riadi sa zákonníkom práce.
Podľa zákona má štátny zamestnanec nárok na odchodné, ktoré mu aj bolo vyplatené. Ďalej zákon o štátnej službe rieši nie odstupné, ale odmenu pri odchode do invalidného dôchodku, §94, ods. 1 písm. d/. Problém je však v tom, že to neprikazuje, len umožňuje: "štátnemu zamestnancovi možno poskytnúť odmenu pri odchode do invalidného dôchodku najviac v sume trojnásobku jeho posledného funkčného platu".

Čiže podľa mňa postupovali správne, ak nemajú financie, odmenu nevyplatili.
Xanti
07.08.09,10:55
Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti. Nesúhlasím, mám pred sebou " Prehľad odvodov poistného pre najčastejšie kategorie poistencov od 1.7.2009 " pri pracovnoprávnych vzťahoch na základe pracovnej zmluvy od vydavateľstva poradca. A ten výcuc som urobila z toho.

Dokonca ako tak pozerám tak polovičné VZ sú aj pri nemocenskom poistení, i pri starobnom poistení, i pri garančnom poistení a tiež pri rezevnom fonde solidarity.
Nutricia
07.08.09,11:22
skús pozriet zákon o soc.poistení §138 odst.9
Xanti
07.08.09,11:23
Myslíš, že by sa v poradcovi mýlili? Je tam dátum 1.7.2009
Xanti
07.08.09,11:26
skús pozriet zákon o soc.poistení §138 odst.9ja tam nič také nevidím, a to mám aj novelu pred sebou.
Nutricia
07.08.09,11:28
ja mám poradcu PMPP 6-7/2009 a tam v zákone o sociálnom poistení,nadväzujúc na zákon o min.mzde je komentár k § 138ods.9
Xanti
07.08.09,11:33
Tak ja ten výcuc mám z mimoriadnej prílohy mesačníka Poradca. Takže teraz som úplne zmätená z toho ako to má byť.
Babyyyyyyyyy ako to je. Pomoooooooc. Poradte, rozsúdte pomôžte
Nutricia
07.08.09,11:37
ten zákon o min.mzde kde boli uvedené tie percentá 75% a 50% na zníženie sadzby bol zrušený k 1.2.2008
pozri zákon 663/2007 Z.z. o min.mzde.

a aj toto:Tabuľka odvodov od 1.7.2009 do 31.12.2009
Autor Jozef Mihál
01-07-09
Súhrn sadzieb, výnimiek, minimálnych a maximálnych vymeriavacích základov pre výpočet poistného na sociálne a zdravotné poistenie.

Údaje v tabuľke platia v období od 1.7.2009 do 31.12.2009.


Poistenie Zamestnanec Zamestnávateľ SZČO Dobrovoľne poistená osoba* VZ_min. VZ_max.
Nemocenské 1,4% 1,4% 4,4% 4,4% 295,50 1084,55
Starobné 4% 14% 18% 18% 295,50 2892,12
Invalidné 3% 3% 6% 6% 295,50 2892,12
Úrazové neplatí 0,8% neplatí neplatí 295,50 neobm.
Garančné neplatí 0,25% neplatí neplatí 295,50 1084,55
Nezamestnanosť 1% 1% neplatí 2% 295,50 2892,12
Rezervný fond neplatí 4,75% 2% 4,75% 295,50 2892,12
Zdravotné 4% 10% 14% 14% 295,50 2006,17
Zdravotné ZPS 2% 5% 7% 7% 295,50 2006,17



* V prípade zdravotného poistenia ide o dobrovoľne nezamestnanú osobu (samoplatiteľa) - v takom prípade je minimálny VZ 191,07 €.

Zaokrúhľovanie

Vymeriavacie základy na sociálne poistenie sa zaokrúhľujú na eurocent nahor.

Vymeriavacie základy na zdravotné poistenie sa zaokrúhľujú na eurocent nadol.

Jednotlivé sumy poistného na sociálne poistenie sa zaokrúhľujú na desiatky eurocentov nadol.

Jednotlivé sumy preddavkov na zdravotné poistenie sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol.

Odvody SZČO, ktorý platí poistné z minimálneho základu 295,50 €

Nemocenské.......4,4% = 13,00 €
Starobné............18% = 53,10 €
Invalidné..............6% = 17,70 €
Rezervný fond.......2% = 5,90 €
SPOLU do SP.................89,70 € (ak neplatí invalidné, tak spolu 72,00 €)

Zdravotné............14% = 41,37 €
Zdravotné ZPS.......7% = 20,68 €


Sociálne poistenie



Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa nevzťahuje na:
zamestnanca podľa osobitného predpisu (napr. podľa zákona č.312/2001 Z.z. o štátnej službe, č.154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, č.315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore),
väzňa,
osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok,
osobu ktorej bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
osobu ktorej bol priznaný invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec:
ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
ktorému bol priznaný starobný dôchodok.
Poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnávateľ za uvedených zamestnancov.



Minimálny vymeriavací základ na sociálne poistenie je od 1.1.2009 do 31.12.2009 suma 295,50 € okrem výnimiek, kedy minimálny základ je:
suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas,
suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa,
suma pracovnej odmeny fyzickej osoby vo výkone väzby a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce,
a minimálny vymeriavací základ vôbec nie je určený v prípade garančného a úrazového poistenia zamestnanca na dohodu.
Alikvótne krátenie najnižšej a najvyššej možnej sumy vymeriavacieho základu v sociálnom poistení - ak poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo počas kalendárneho mesiaca boli obdobia, za ktoré sa poistné neplatí podľa § 140, najnižšia a najvyššia možná suma VZ sa upraví tak, že VZ pripadajúci na jeden kalendárny deň sa vynásobí počtom kalendárnych dní poistenia.
Xanti
07.08.09,11:46
ten zákon o min.mzde kde boli uvedené tie percentá 75% a 50% na zníženie sadzby bol zrušený k 1.2.2008 Ja necitujem zákon, len proste vždy v poradcovi prídu na fy aj mimoriadne prilohy a tam je to čo píšem viď príloha. A iste je to aktuálne, kedže sa tam spomínajú euráče a dátum 1.7.2009 ;)

No vlastne teraz som to pricapila, dúfam že je to čitatelné. Z týchto príloh som vychádzala vo svojom príspevku, tam sa spomína ten polovičný VZ. Ale som trošku z toho zmagorená ako to vlastne je.
Xanti
07.08.09,12:02
Kde je pravda ?
Prosím o pomoc, nechcem zavádzať ale som naozaj veľmi zmätená čo sa týka odvodov.
Dakovam.
mzdarka renca
07.08.09,12:07
Tu je to priamo zo zdroja v SP

http://www.socpoist.sk/poistne/512s

Tu je odtiaľ výcuc:

Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
Xanti
07.08.09,12:32
Tu je to priamo zo zdroja v SP

http://www.socpoist.sk/poistne/512s

Tu je odtiaľ výcuc:

Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na zamestnanca podľa osobitného predpisu, na zamestnanca, ktorý je fyzickou osobou vo výkone väzby a fyzickou osobou vo výkone trestu odňatia slobody, ak sú zaradené do práce a fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnanec, ktorý je dôchodkovo poistený po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Renči toto vieme,
my s Nutricia sa prieme o to, že podľa Nutricia nie je znížený VZ pri občanoch zo zps viac ako 70% a ja hovorím, že je znížený VZ pri občanoch zo zps viac ako 70%.

Xanti od 1.1.2009 su zrušené tie minimálne sumy VZ ( 75% a 50%) pre inavlidov do 70% poklesu a nad 70% pokles vykonávania zár.činnosti.
a viď môj príspevok č. 40 kde som hodila aj prílohy odvodov platných od 1.7.2009 na základe, kt. som začala tvrdiť, že min. VZ u občanov zo ZPS viac ako 70% je znížený.
Ako to je?
zltalienka
10.08.09,08:20
Zaujímavá debata sa tu rozbehla.
Pozrela som si novelu zákona o soc. poistení. Naozaj boli §138 ods. 10 písm a) a b) zákona o soc. poistení zrušené a tie pojednávali o min. vymeriavacom základe, ktorý sa pre invalidných zamestnancov znižoval na 75%, resp. 50% z min. mzdy.
Zároveň mám na stole prílohy poradcu s tabuľkami odvodov a tu sa počíta aj so skrátenými odvodmi pre invalidných zamestnancov "ako keby novely nebolo".
Podľa mňa sa treba riadiť aktuálnou novelou zákona, a to že sa v redakcii predmetného časopisu pomýlili, im môžte napísať.
Ale, .... ak invalidný zamestnanec má mzdu vyššiu ako minimálnu, platia sa odvody do SP z jeho mzdy, nie? Takže vlastne nám môže byť jedno, či je minimálny VZ invalidného zamestnanca do SP krátený alebo nie, lebo jeho VZ je jeho mzda.
Alebo sa mýlim?
Xanti
10.08.09,16:23
Ale, .... ak invalidný zamestnanec má mzdu vyššiu ako minimálnu, platia sa odvody do SP z jeho mzdy, nie? Takže vlastne nám môže byť jedno, či je minimálny VZ invalidného zamestnanca do SP krátený alebo nie, lebo jeho VZ je jeho mzda.
Alebo sa mýlim?
Hm,,,, ktohovie ako to je, lebo predsa ak by sa bral za VZ polovica príjmu, tak potom aj pri vyššej mzde by sa mala brať polovica či nie? Naozaj som s toho zmätená a zdá sa, že nikto nevie odpoveď v tejto debate. Pričom by aj mňa zaujímalo kde je pravda. Lebo tými protirečeniami moc ľudom nepomôžeme.
Mzdárky, ktoré máte v zamestnaní invalidov nad 70% zps ako to je???? Rátate im odvody z polovičného VZ, alebo z toho čo naozaj zarobia? :eek: Pomôžte.
Xanti
11.08.09,16:26
Vďaka Xanti, napíšem ako sme to poriešili. Holka ako si to poriešila s tým zamestnancom čo tak poctivo tajil, že je na plnom invalidnom dôchodku?

Ináč čosi také som momentálne našla na nete tak to tu capnem možno Ti to pomôže do budúcna čo sa týka prepustenia
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-44946613
zltalienka
12.08.09,06:09
Xanti, ďakujem veľmi pekne za ten link, sú tam zaujímavé a dôležité informácie pre tento prípad.
Momentálne požadujeme od zamestnanca vyjadrenie zo sociálnej poisťovne o invalidite, kým ho nedonesie, nepovažujeme ho za invalidného.
Inak som zvedavá, či naozaj má 100% invaliditu a ak áno, tak z akého dôvodu a čo nemôže vykonávať. 100% invalidita nie je zrejme bežná vec a keď už je človek 100 % invalid, tak musí mať nejaké obmedzenia pre prácu.... aspoň si myslím
Xanti
12.08.09,06:13
Nemáš začo,
ja som hladala čosi iné a našla tento link tak som si hned na teba spomenula a capla ho tu.
No určite sú obmedzenia na prácu, nie som 100% invalidná ale obmedzenia pracovné mám. A dokonca známemu pri plnej invalidite 71% zakázali akúkoľvek prácu. Je to posúdené podľa ťažkostí daného človeka.
zltalienka
12.08.09,07:43
Hm,,,, ktohovie ako to je, lebo predsa ak by sa bral za VZ polovica príjmu, tak potom aj pri vyššej mzde by sa mala brať polovica či nie? Naozaj som s toho zmätená a zdá sa, že nikto nevie odpoveď v tejto debate. Pričom by aj mňa zaujímalo kde je pravda. Lebo tými protirečeniami moc ľudom nepomôžeme.
Mzdárky, ktoré máte v zamestnaní invalidov nad 70% zps ako to je???? Rátate im odvody z polovičného VZ, alebo z toho čo naozaj zarobia? :eek: Pomôžte.

aj mňa to zaujíma, čo je VZ pre SP pre zamestnanca s invaliditou viac ako 70%? Je to jeho mzda alebo 1/2 zo mzdy?
Xanti
12.08.09,09:29
aj mňa to zaujíma, čo je VZ pre SP pre zamestnanca s invaliditou viac ako 70%? Je to jeho mzda alebo 1/2 zo mzdy?
Zdá sa , že nikto na túto otázku nemá odpoveď. Na SP Ti nevedia povedať?
veronikasad
12.08.09,09:34
Zdá sa , že nikto na túto otázku nemá odpoveď. Na SP Ti nevedia povedať?
Videla som pred časom v nejakej téme stanovisko p. Mihála. Neviem od akého dátumu to platí, boli zmeny vo VZ invalidov. Tabuľa z PORADCu nebude celkom v poriadku. /nebolo by to prvý raz/.
Nutricia
12.08.09,09:36
dievčatá v príspevku 39 som Vám pripla tabulku od p.Mihála
Xanti
12.08.09,09:40
Videla som pred časom v nejakej téme stanovisko p. Mihála. Neviem od akého dátumu to platí, boli zmeny vo VZ invalidov. Tabuľa z PORADCu nebude celkom v poriadku. /nebolo by to prvý raz/. Nehádam sa, zaujíma ma správna odpoveď. Preto stále píšem aby sa vyjadril niekto, kto takého človeka zamestnáva.
Aj p. Mihál je len človek , tiež sa môže pomýliť :D .
Xanti
12.08.09,10:04
Ale ak vezmem, že máš pravdu. Že VZ sa nekráti. Tak vlastne podnikatelia nie sú motivovaný zamestnávať plných invalidov. V podstate majú výhodu nižších odvodov len pri ZP. :eek:
Nutricia
12.08.09,10:07
ešte nemusia platit pokutu úpsvar za nezamestnávanie občanov so ZPS ak majú nad 20 zamestnancov.:)
Xanti
12.08.09,10:24
Ako ja beriem,
v podstate aj doteraz bolo že pri čiastočných invalidoch tie finančné výhody zamestnávania neboli až také ako pri plných. Ale teraz? No des. ;)
veronikasad
12.08.09,10:29
Ako ja beriem,
v podstate aj doteraz bolo že pri čiastočných invalidoch tie finančné výhody zamestnávania neboli až také ako pri plných. Ale teraz? No des. ;)
Xanti, zmena min. VZ pri ZP platí u ID od 1.2.2008. Našla som to na stránke KROSU, ak máš poučenie k vyplňovaniu RZZP typu B, mala by si to tam nájsť pri pol. B 42. Ak to platí pre SZČO, určite aj pre zamestnancov.
Nedalo sa mi to skopírovať ...
Xanti
12.08.09,10:30
Xanti, zmena min. VZ pri ZP platí u ID od 1.2.2008. Našla som to na stránke KROSU, ak máš poučenie k vyplňovaniu RZZP typu B, mala by si to tam nájsť pri pol. B 42. Ak to platí pre SZČO, určite aj pre zamestnancov.
Nedalo sa mi to skopírovať ...
Ja sa nehádam, prečo poradca to uviedol zle v podstate o 17 mesiacov neskôr?
Pochopím, keby také údaje boli v marci abo júly 2008, že chybné alebo zle vytlačené ale po roku a pol? Z toho vyplývajú moje pochybnosti, toho čo je správne. To z čoho som vychádzala som prilepila tuším v príspevku č. 40.
veronikasad
12.08.09,10:36
Ja sa nehádam, prečo poradca to uviedol zle v podstate o 17 mesiacov neskôr?
Pochopím, keby také údaje boli v marci abo júly 2008, že chybné alebo zle vytlačené ale po roku a pol? Z toho vyplývajú moje pochybnosti, toho čo je správne. To z čoho som vychádzala som prilepila tuším v príspevku č. 40.
Xanti, prečo tak obhajuješ správnosť materiálu v PORADCOVi. Odoberám ho, tam už boli iné blbosti. Nevedela som si spomenúť, kde som sa so zmenou min. VZ stretla - potom ma napadol KROS a RZZP za rok 2008. Ak by tam bola chyba, už by mi boli zo ZP volali. Robila som takých RZZP viac.
Xanti
12.08.09,10:50
Xanti, prečo tak obhajuješ správnosť materiálu v PORADCOVi. Odoberám ho, tam už boli iné blbosti. Nevedela som si spomenúť, kde som sa so zmenou min. VZ stretla - potom ma napadol KROS a RZZP za rok 2008. Ak by tam bola chyba, už by mi boli zo ZP volali. Robila som takých RZZP viac. Veronika neobhajujem, len mi je to čudné. Ja si rada priznám chybu a zavádzanie. Ale som s toho zmätená, aké nepodarky sa nám dostávajú do rúk. :mee: A potom hladaj kde chceš čo chceš. :confused::confused::confused:
Nutricia
12.08.09,10:54
Xanti väčšinou sa tie materiály kopírujú z roka na rok len zmenia roky a sumy,možno skopírovali niečo čo platilo ešte v 1/08 ale na stav v 2/08 už nepozerali.
Xanti
12.08.09,10:56
Xanti väčšinou sa tie materiály kopírujú z roka na rok len zmenia roky a sumy,možno skopírovali niečo čo platilo ešte v 1/08 ale na stav v 2/08 už nepozerali. Ale ved to je na zaplakanie.... :mee::mee::mee::mee::mee: ... moja najnovšia skúsenosť. Na UP zistili, že ma za posledné roky okradli. Práve svojou nedôslednosťou a kopírovaním, po zmenách zákonov. mimotemy
Nutricia
13.08.09,12:21
Ahojky, tak ešte som Vám niečo našla: jedna je úprava mzdového SW Kros a druhá je tab odovodov zo Spoločnej ZP.
zltalienka
17.08.09,08:03
Holka ako si to poriešila s tým zamestnancom čo tak poctivo tajil, že je na plnom invalidnom dôchodku?


Už sme to poriešili, viac menej. Nakoľko sa zamestnávateľovi podarilo zohnať nového zamestnanca, tento dostane okamžité skončenie prac. pomeru. Čo sa týka invalidity, na základe čestného prehlásenia zamestnanca sa prerobia spätne mzdy, keďže stále nie je rozhodnutie o plnej invalidite zamestnanca a poriešiť to nejako potrebujeme.
Xanti
17.08.09,08:07
Už sme to poriešili, viac menej. Nakoľko sa zamestnávateľovi podarilo zohnať nového zamestnanca, tento dostane okamžité skončenie prac. pomeru. Čo sa týka invalidity, na základe čestného prehlásenia zamestnanca sa prerobia spätne mzdy, keďže stále nie je rozhodnutie o plnej invalidite zamestnanca a poriešiť to nejako potrebujeme.
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?
mzdarka renca
17.08.09,08:20
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?

Presne tak, tiež by mi v žiadnom prípade nestačilo čestné prehlásenie. Bez rozhodnutia zo SP o priznanom invalidnom dôchodku by som neurobila ani ťuk ohľadne opráv.
zltalienka
17.08.09,08:21
Hm, no ale ved to rozhodnutie musí mať doma o tom, že je invalidný. Či to len teraz ho v SP uznali plne invalidným, že ešte nemá rozhodnutie doma?Ako ja svoje doma mám, takže mal by kopiu dať. Asi sa to nebude dať urobiť cez čestné prehlásenie si myslím.
A už sa nezastrája, že ho nemôžete prepustiť?

Nezastrája. Podľa § 66 Zákonníka práce ho prepustiť môžu.
§ 66
Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

§63
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

A čo sa týka odvodov, tiež si myslím, že je to akési polovičaté riešenie. Ale, asi od zamestnanca ten papier nikto nedostane ani párom volov, a nejako to poriešiť treba (zo SP máme info, že naozaj je tam invalidný dôchodok na 100%, len nemáme potvrdenie).
Xanti
17.08.09,08:24
Nezastrája.

A čo sa týka odvodov, tiež si myslím, že je to akési polovičaté riešenie. Ale, asi od zamestnanca ten papier nikto nedostane ani párom volov, a nejako to poriešiť treba (zo SP máme info, že naozaj je tam invalidný dôchodk na 100%, len nemáme potvrdenie). No neviem tak by som neopravovala mzdy, on nedodal predsa rozhodnutie, na základe čoho si mu mala uplatňovať znížené odvody? Čestné prehlásenie TI kontrola asi nevezme.

Je fajn, že pochopil, že zastrájanie mu nepomôže. V podstate teraz ho idete prepustiť ako zdravého zamestnanca? Lebo ked nemáš doklad , že je invalidný? Alebo idete pýtať povolenie z UP? Zavolala by som asi na UP a SP čo máte robiť ak zamestnanec nechce predložiť rozhodnutie a vy ste za neho platili celé odvody do ZP.
mzdarka renca
17.08.09,08:27
Asi určite to kontrola neuzná len na základe čestného prehlásenia.
zltalienka
17.08.09,08:33
Načo na Úrad práce? Z paragrafov o pár príspevkov je jasné, že firma nemusí mať súhlas na prepustenie aj invalidného zamestnanca, ak je dôvodom hrubé porušenie pracovnej disciplíny, .... myslím
zltalienka
17.08.09,08:35
S tým čestným prehlásením s Vami oboma súhlasím, tiež som to povedala.
Xanti
17.08.09,08:37
Načo na Úrad práce? Z paragrafov o pár príspevkov je jasné, že firma nemusí mať súhlas na prepustenie aj invalidného zamestnanca, ak je dôvodom hrubé porušenie pracovnej disciplíny, .... myslím
No to áno to je zrejmé z toho paragrafu, čo som Ti šupla ten link.

Ale otázka je či ho idete prepustiť ako invalidného? Alebo ako normálneho zamestnanca.
S tým by som sa poradila na SP a UP, lebo ak ho prepustíš ako invalidného a nemáš podklady k tomu. Tak on si zmyslí a dá Vás na súd, že ste mu dali zlé výplaty ( odvody do ZP normálne namiesto nižších ) a budete sa naťahovať po súdoch.
A ked ho prepustíš ako normálneho, a on Ťa potom povláči po súdoch, lebo on bol invalidný. A nemala si ho právo prepustiť ako normálneho aj ked on ti podklady nedal. Dá dodatočne a problém zase na svete.
Proste o tomto by som sa poradila.
mzdarka renca
17.08.09,08:42
Ja osobne by som ho brala ako zamestnanca, ktorý nie je invalidný, nakoľko to nezdokladoval. Súd by podľa môjho názoru prehral.
Je tu aj otázka, či je skutočne poberateľom invalidného dôchodku, inak prečo by nepriniesol rozhodnutie?
Xanti
17.08.09,08:45
Je tu aj otázka, či je skutočne poberateľom invalidného dôchodku, inak prečo by nepriniesol rozhodnutie? No vraj je, potvrdila im to SP. Tiež sa čudujem, že nedoniesol rozhodnutie.
Môže tam byť napísané, že nemôže vykonávať prácu takú a takú , a kedže ju asi vykonával tak sa bál prepustenia predtým. Tak túto skutočnosť zatajil.
zltalienka
17.08.09,08:46
Máš pravdu, od tohto zamestnanca sa dajú ešte naťahovačky navyše predpokladať.
Prepustí sa najskôr na základe hrubého porušenia pracovnej disciplíny, kde je jedno, či je alebo nie je invalidný. Alebo sa mýlim?
Xanti
17.08.09,08:48
Máš pravdu, od tohto zamestnanca sa dajú ešte naťahovačky navyše predpokladať.
Prepustí sa najskôr na základe hrubého porušenia pracovnej disciplíny, kde je jedno, či je alebo nie je invalidný. Alebo sa mýlim? No nemýliš, ale čakajú Vás doťahovačky o mzdu ak mu niekto poradí, lebo v podstate ty si mu to už povedala, že mal mať viac. Od kedy je invalidný tak mal mať nižšie odvody do ZP, a tým pádom ako som písala dávnejšie, od toho sa odvíja RZZP, a DP daného zamestnanca.
zltalienka
17.08.09,08:50
No vraj je, potvrdila im to SP. Tiež sa čudujem, že nedoniesol rozhodnutie.
Môže tam byť napísané, že nemôže vykonávať prácu takú a takú , a kedže ju asi vykonával tak sa bál prepustenia predtým. Tak túto skutočnosť zatajil.

Aj to je možné.
zltalienka
17.08.09,08:57
No nemýliš, ale čakajú Vás doťahovačky o mzdu ak mu niekto poradí, lebo v podstate ty si mu to už povedala, že mal mať viac. Od kedy je invalidný tak mal mať nižšie odvody do ZP, a tým pádom ako som písala dávnejšie, od toho sa odvíja RZZP, a DP daného zamestnanca.

Asi práve preto sa mzda zamestnanca prepracuje ako pre plne invalidného, aby bol zamestnanec spokojný a nenapadlo ho súdiť sa pre nižšiu mzdu. Čo sa týka RZZP a DP, všetko sa to týka roku 2009, zamestnec bol zamestnany v tejto firme len od roku 2009.
Xanti
17.08.09,08:59
Asi práve preto sa mzda zamestnanca prepracuje ako pre plne invalidného, aby bol zamestnanec spokojný a nenapadlo ho súdiť sa pre nižšiu mzdu. Čo sa týka RZZP a DP, všetko sa to týka roku 2009, zamestnec bol zamestnany v tejto firme len od roku 2009.No tak to je našťastie dobre, ale ked Ti príde kontrola ( čo Ti prísť môže inšpektorát práce , lebo pracovník bude nespokojný s prepustením ) tak Ťa porypkajú, za to, že na základe čoho si mu upravovala tie mzdy a odvody a dane. A čo im povieš? Na základe čestného prehlásenia?
Nedá sa to nejako vymôcť od neho? Alebo zo SP, nejakou ofic. cestou?
zltalienka
17.08.09,09:17
Neviem, skúšame, čo sa dá. Inak, veľká vďaka patrí Tebe Xanti, aj mzdarke Renča za Vaše postrehy, nápady a hlavne ochotu pomôcť.
Xanti
17.08.09,09:19
Držím palce, aby ste to poriešili čo najlepšie. A aby ste sa nenaťahovali po súdoch.
Dúfam, že dostanete od neho to rozhodnutie o invalidite. :rolleyes:
alaya1
18.08.09,05:47
pracovnik konci PP vypovedou s 3 mesacnou vypovednou lehotou.
Pred ukoncenim si poda ziadost o znovupresetrenie invalidity, nakolko ma proznanych 50% a koli zdtrav.stavu nemoze pracovat tam, kde je.

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."

Moze poziadat o toto odchodne? Treba pisomne, ci je to automaticky?
alaya1
18.08.09,06:27
MOzem to posunut a poprosit o odpoved?? je to dost surne.
mzdarka renca
18.08.09,06:34
pracovnik konci PP vypovedou s 3 mesacnou vypovednou lehotou.
Pred ukoncenim si poda ziadost o znovupresetrenie invalidity, nakolko ma proznanych 50% a koli zdtrav.stavu nemoze pracovat tam, kde je.

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."

Moze poziadat o toto odchodne? Treba pisomne, ci je to automaticky?
Nemá nárok, nakoľko už má priznaný invalidný dôchodok, aj keď nie na 70% a ani nemusí mať priznanú invaliditu viac ako 70%. Ale môže okamžite ukončiť PP zo zdr. dovodu, nakoľko nemôže naďalej vykonávať prácu, na ktorú bol prijatý, alebo zamestnávateľ s ním rozviaže PP v zmysle § 63 odst.1 písm. c) + nadväzujúci § 76 ZP.
alaya1
18.08.09,06:40
Dakujem, no ide na prehodnotenie CID, takze je predpoklad, ze dostane nad70%.
V citacii sa pise, ze ak poziada o ID pred ukoncenim PP ma narok na odchodne, prosim, preco nie?
alaya1
18.08.09,06:57
Precitala som celu temu a zadavatel ma ten isty problem ako ja. Bolo odpovedane, ze ma narok na vsetko. Tak prosim o objektivizaciu, ide nam teraz o vela.
Xanti
18.08.09,07:01
Dakujem, no ide na prehodnotenie CID, takze je predpoklad, ze dostane nad70%.
V citacii sa pise, ze ak poziada o ID pred ukoncenim PP ma narok na odchodne, prosim, preco nie?
No neviem, ale ťažko predpokladať ako sa rozhodne posudkový lekár. Môže ísť len v rámci zákona, kt. mu dáva isté hranice kde sa môže pohybovať. Takže vôbec nemusí zamestnanec dostať PID. Môže ostať len ČID aj po prehodnotení.
Škoda ja Ti neviem poradiť v oblasti odchodného. :(
alaya1
18.08.09,07:35
No neviem, ale ťažko predpokladať ako sa rozhodne posudkový lekár. Môže ísť len v rámci zákona, kt. mu dáva isté hranice kde sa môže pohybovať. Takže vôbec nemusí zamestnanec dostať PID. Môže ostať len ČID aj po prehodnotení.
Škoda ja Ti neviem poradiť v oblasti odchodného. :(
xanti, posudkar sa vyjadril uz na komisii u lekara, tam su tak vazne dovody, ze je to aj pre neho samozrejme. Dakujem ti za reakciu, nevadi, ze nevies nic o odchodnom, mozno niekto bude vediet, ak nie, nevadi,.aj tak som tu dostala vela rad.
Ide mi o velmi blizkeho cloveka, ktoreho sa snazia v robote odstavit bez vsrtkeho, co mu patri a na platenie pravnikovi nema.
Preto som ja skusila tu.Este raz dik.
mzdarka renca
18.08.09,08:01
xanti, posudkar sa vyjadril uz na komisii u lekara, tam su tak vazne dovody, ze je to aj pre neho samozrejme. Dakujem ti za reakciu, nevadi, ze nevies nic o odchodnom, mozno niekto bude vediet, ak nie, nevadi,.aj tak som tu dostala vela rad.
Ide mi o velmi blizkeho cloveka, ktoreho sa snazia v robote odstavit bez vsrtkeho, co mu patri a na platenie pravnikovi nema.
Preto som ja skusila tu.Este raz dik.

Ako s ním chcú ukončiť prac. pomer?
alaya1
18.08.09,08:06
Ukoncenie este prebehne, hladame, co je najvyhodnejsie pre danu osobu,Uprednostnila by vypoved a 3 mesacnu vyp.dobu, no ona nemoze pocas tych 3 mesiacov byt ani na pracovisku.
je to dost komplikovana diagnoza.
mzdarka renca
18.08.09,08:08
Ja by som na jeho mieste dala zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a v podstate ani žiadnu inú. Ak to zamestnávateľovi odovzdá, tak na ťahu je zamestnávateľ a bude musieť riešiť situáciu a to tým spôsobom, že mu bude musieť dať výpoveď v zmysle § 63 odst.1 písm.c). V tom prípade by mal nárok na výpovednú dobu + odstupné v zmysle § 76 ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
alaya1
18.08.09,08:11
Ja by som na jeho mieste dala zamestnávateľovi potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať doterajšiu prácu a v podstate ani žiadnu inú. Ak to zamestnávateľovi odovzdá, tak na ťahu je zamestnávateľ a bude musieť riešiť situáciu a to tým spôsobom, že mu bude musieť dať výpoveď v zmysle § 63 odst.1 písm.c). V tom prípade by mal nárok na výpovednú dobu + odstupné v zmysle § 76 ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,


§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Odstupne je mi zname, robi 10 rokov, ma narok na 3 mesacne. len to odchodne nevieme vyriesit a radi ju odrbu aj ked by jej to malo platit. O ID poziada skor, ako skonci PP.
mzdarka renca
18.08.09,08:16
Odstupne je mi zname, robi 10 rokov, ma narok na 3 mesacne. len to odchodne nevieme vyriesit a radi ju odrbu aj ked by jej to malo platit. O ID poziada skor, ako skonci PP.
áno, nech požiada o ID a ak ju uznajú nad 70% invalidnou, tak nárok jej vznikne.

Držím jej palce a želám aj napriek zdravotným problémom veľa zdravia a pevných nervov, lebo to bude ešte ťažký boj.
alaya1
18.08.09,08:35
áno, nech požiada o ID a ak ju uznajú nad 70% invalidnou, tak nárok jej vznikne.

Držím jej palce a želám aj napriek zdravotným problémom veľa zdravia a pevných nervov, lebo to bude ešte ťažký boj.
dakujem ti pekne za radu, aj mne to tak vyslo, snazim sa jej aspon takto pomoct, ma vazne zdrav.problemy a u nas v skole su tak "chapavi ludia" vo vedeni, ze radi kazdeho odrbu, ako by to z ich. Asi aby im zvysilo na viac odmien.
Nevies podarit aj s vypovednou dobou, ak nemoze zo zdrav.dov. vypovednu dobu absolvovat na pracovisku? ma aj lek.posudok.
Petra Nová
18.08.09,10:51
Alaya, skúsim zhrnúť to, čo si doteraz napísala.
Máš známu, ktorá je ČID, a jej zdravotný stav sa zhoršil tak, že pôjde na PID. Čo s tým?

Posudzovanie jej zdravotnej spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu by sa mohlo diať v dvoch rovinách. Pre účely pracovnoprávne potrebuje buď lekársky posudok o tom, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ( ale úplne najlepšie je mať posudok, z ktorého vyplýva, že zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia) , ktorý je vydaná v zmysle § 16 zák.č.576/2004 z.z. alebo rozhodnutie orgánu sociálneho zabezpečenia, že stratila dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, podľa predpisov o soc. zabezpeční.
Ak teda chce, aby zamestnávateľ s ňou skončil pracovný pomer podľa § 63 ods.1, pís. c) ZP, potrebuje lek. posudok podľa § 16 zák.č.576/2004 Z.z. alebo rozhodnutie o trvalej invalidite.

Keď lek. posudok alebo rozhodnutie bude mať, musí jedno z nich predložiť zamestnávateľovi, a na ich základe je zamestnávateľ povinný zamestnanca preradiť podľa § 55 ods.2, pís.a) Zák.práce. Ak pre ňu nebude mať vhodnú prácu, mal by zamestnávateľ dať zamestnancovi výpoveď .

Potom Tvojej známej vznikne nárok na odstupné, a podľa mňa aj odchodné. V každom prípade odchodné treba pýtať od zamestnávateľa.

Samozrejme, že zamestnanec môže skončiť pracovný pomer na základe lek. posudku alebo rozhodnutia org. soc. zabezpečenia aj sám, ale nie je to pre neho výhodné.
alaya1
18.08.09,11:27
Petra, velmi ti dakujem.
Petra Nová
18.08.09,13:32
Petra, velmi ti dakujem.
Nemáš za čo. len by som chcela ešte doplniť, že ten lekársky posudok by mal mať určitý výrok a jeho odôvodnenie. Má totiž charakter rozhodnutia v správnom konaní. A ten výrok by mal byť určitý a zrozumiteľný, t.j., že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu napr. učiteľky v materskej škole.