beloh
23.09.08,17:01
Pracovník v TPP bol od februára 2008 na PN a ešte predtým si podal v januári žiadosť o predčasný dôchodok, ktorý dostal niekedy v máji 2008.
30.07.2008 dal výpoveď podľa §67.
10.08.2008 priniesol žiadosť na zmenu pracovného miesta s priloženým odborným lekárským posudkom. Odpovedal som mu v tom zmysle, že si podal výpoveď a zmenu pracovného zaradenia, keďže neviem kedy nastúpi neakceptujem.
02.09.2008 pracovník priniesol ukončenie PN k 01.09.2008 a zaroveň priniesol oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru ,Pretože ste ma v zákonom stanovenej 15 dňovej lehote nepreradili na inú prácu,rozhodol som sa tento pracovný pomer s Vami skončiť, a tak týmto podľa ustanovenia § 69 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - Zákonník práce okamžite končím pracovný pomer zo zdravotných dôvodov.
Znovu som mu pisomne zopakoval , že mu beži výpovedná lehota a pracovný pomer skončí ku dňu 30.09.2008.podľa §67 a že nemôže podľa §70 meniť dôvod výpovede.
Vzápätí nám napísal že on ako zamestnanec,bol povinný zamestnávateľovi preukázať dôvody a potvrdenia a oznamiť do jedneho mesiaca,čo aj urobil. Novelou Zákonníka práce účinnou od 01.09.2007 bolo zmenené paragrafové ustanovenie 55 ods. 2 písm. a), v zmysle ktorého je zamestnávateľpovinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav, podľa lekárskeho posudku, dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania, alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Za situácie, že zamestnávateľ nemá pre mňa inú vhodnú prácu, môžem on, ako zamestnanec, využiť ďalšiu možnosť, ktorou je okamžité skončenie pracovného pomeru so zamestnávateľom. Keďže podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku nepreradil na inú pre mňa vhodnú prácu , čiže som si do 15 dní nesplnil svoju povinnosť na jeho žiadosť , použil dňa 02.09.2008 znenie novely Zákonníka práce
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Z týchto dôvodov považuje svoj pracovný pomer za právoplatne ukončený.

Preto by som rad privítal radu ako ďalej a čo s ním, ako to celé uzavrieť a čo mu vyplatiť.
Chobot
24.09.08,06:52
Pracovník v TPP bol od februára 2008 na PN a ešte predtým si podal v januári žiadosť o predčasný dôchodok, ktorý dostal niekedy v máji 2008.ffice:office" />
30.07.2008 dal výpoveď podľa §67.
10.08.2008 priniesol žiadosť na zmenu pracovného miesta s priloženým odborným lekárským posudkom. Odpovedal som mu v tom zmysle, že si podal výpoveď a zmenu pracovného zaradenia, keďže neviem kedy nastúpi neakceptujem.
02.09.2008 pracovník priniesol ukončenie PN k 01.09.2008 a zaroveň priniesol oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru ,Pretože ste ma v zákonom stanovenej 15 dňovej lehote nepreradili na inú prácu,rozhodol som sa tento pracovný pomer s Vami skončiť, a tak týmto podľa ustanovenia § 69 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. - Zákonník práce okamžite končím pracovný pomer zo zdravotných dôvodov.
Znovu som mu pisomne zopakoval , že mu beži výpovedná lehota a pracovný pomer skončí ku dňu 30.09.2008.podľa §67 a že nemôže podľa §70 meniť dôvod výpovede.
Vzápätí nám napísal že on ako zamestnanec,bol povinný zamestnávateľovi preukázať dôvody a potvrdenia a oznamiť do jedneho mesiaca,čo aj urobil. Novelou Zákonníka práce účinnou od 01.09.2007 bolo zmenené paragrafové ustanovenie 55 ods. 2 písm. a), v zmysle ktorého je zamestnávateľpovinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav, podľa lekárskeho posudku, dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania, alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva. Za situácie, že zamestnávateľ nemá pre mňa inú vhodnú prácu, môžem on, ako zamestnanec, využiť ďalšiu možnosť, ktorou je okamžité skončenie pracovného pomeru so zamestnávateľom. Keďže podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku nepreradil na inú pre mňa vhodnú prácu , čiže som si do 15 dní nesplnil svoju povinnosť na jeho žiadosť , použil dňa 02.09.2008 znenie novely Zákonníka práce
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Z týchto dôvodov považuje svoj pracovný pomer za právoplatne ukončený.

Preto by som rad privítal radu ako ďalej a čo s ním, ako to celé uzavrieť a čo mu vyplatiť.

Z celého popísaného mi vyplýva, že zamestnanec skutočne splnil podmienky, ktoré mu ukladá ZP v prípade straty schopnosti vykonávať doterajšiu prácu zo zdravotných dôvodov. Teda:
- oznámil ti to
- predložil platný lekársky posudok

Na základe toho si ho mal do 15 dní preradiť, aj keď mu bežala výpovedná doba. Keďže si ho nepreradil, využil svoje právo, čo mu dáva ZP a ukončil okamžite PP.

On nemenil dôvod výpovede. Tá pôvodná výpoveď bola naďalej platná a výpovedná doba bežala ďalej. ZP nezakazuje aj počas plynutia VD ukončiť pracovný pomer iným spôsobom - napr. dohodou alebo okamžitým skončením, ak je na to zákonný dôvod. A pretože zákonný dôvod zrejme bol, zamestnanec to využl a ukončil PP okamžite (nie výpoveďou). V tom prípade PP končí tým spôsobom, ktorý ukončuje PP ako prvý. (Keby bola uplynula výpovedná doba predtým, než doručil okamžité skončenie, tak PP byskončil výpoveďou zo strany zamestnanca - § 67).

Teraz zostáva len ukončiť PP ku dňu doručenia oznámenia a vyplatiť mu náhradu vo výške 2 mesačnej priemernej mzdy - § 69 ods.4.


10.08.2008 priniesol žiadosť na zmenu pracovného miesta s priloženým odborným lekárským posudkom. Odpovedal som mu v tom zmysle, že si podal výpoveď a zmenu pracovného zaradenia, keďže neviem kedy nastúpi neakceptujem.

Toto bol rozhodujúci okamih a chyba z tvojej strany. TO, že beží VD neznamená, že nie je možné zamestnanca preradiť na iné miesto. Práve v tejto dobe sa zvyknú zamestnanci z rôznych dôvodov preraďovať na iné pozície.

Ani to, že bol na PN ti neznemožňovalo preradiť ho. Nemusel byť fyzicky, stačilo len papierovo a nastúpil by vtedy, keby mu skončila PNka. Tá 15 dňová lehota plynie bez akýchkoľvek podmienok alebo obmedzení - nie je v ZP nič také, že počas PN netreba preradiť. Je tam len 15 od predloženia posudku.

Bohužiaľ zamestnanec mal asi dobrého radcu a využil okolnosti.
beloh
24.09.08,10:44
Ďakujem za odpoveď, ešte jeden otázku mám: Musím mu vyplatiť aj odchodné, kedže ide o prvý odchod do dôchodku po skončení PP?
maria-
24.09.08,10:57
Smola nie, kedže je to prvý odchod tak áno.
Chobot
24.09.08,10:59
Ďakujem za odpoveď, ešte jeden otázku mám: Musím mu vyplatiť aj odchodné, kedže ide o prvý odchod do dôchodku po skončení PP?

Ak je tak, ako píšeš - prvé skončenie PP po priznaní nároku na dôchodok, tak mu patrí ešte aj odchodné.
beloh
24.09.08,15:34
Ďakujem za odpovede , neda sa nič robiť.

Dnes som sa s ním rozpraval, a dobré rady ma z porady, konkretne od Chobota si prečital niečo v súvislosti s tehotnou a ukončenim PP a aplikoval to na mna.Ako pise Chobot: S úsmevem jde všechno líp.´
Ešte raz vďaka.
Chobot
24.09.08,19:37
Ďakujem za odpovede , neda sa nič robiť.

Dnes som sa s ním rozpraval, a dobré rady ma z porady, konkretne od Chobota si prečital niečo v súvislosti s tehotnou a ukončenim PP a aplikoval to na mna.Ako pise Chobot: S úsmevem jde všechno líp.´
Ešte raz vďaka.


Tak na jednej strane je mi ľúto, že som poradil tvojej protistrane, ale na druhej som rád, že moje rady boli prospešné a správne. Dúfam, že sa nehneváš, ale poradím každému, kto to potrebuje, a musím povedať, že vždy len v rámci zákonných možností. :(:rolleyes: Žiadne podrazy alebo nezákonné veci.:cool:
beloh
25.09.08,06:50
Nie , žiadny hnev alebo niečo podobne! Každý by si mal priznať chybu, život ide ďalej.

Ešte raz dakujem.
beloh
15.10.08,14:27
Ak je vystavený lekársky posudok od odborného lekára je možné ho napadnúť zamestnavatelom po skončení 15 dňovej lehote?
§55 a nasledne §69 odst 1.
Príklad: Zamestnanec podá žiadosť o zmenu prac.miesta a odb.lek.posudok 10.08.2008.
Platnosť na odpoveď končí 26.08.2008.
02.09.2008 podá okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca a zamestnávateľ 23.09.2008 podá žiadosť o spravnosť lek.posudku na Úrad samospravneho kraja,soc. odd. a odtial dajú o tri dni odpoveď, že je neplatná, ale bez toho že by to nejako paragrafovo podchytili.
Podľa mna si zamestnávateľ prešvihol termin na odpoveď, a okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca je platné.

bol by som rád, keby sa ozval aj Endriu
JankaO
15.10.08,14:42
Ak je vystavený lekársky posudok od odborného lekára je možné ho napadnúť zamestnavatelom po skončení 15 dňovej lehote?
§55 a nasledne §69 odst 1.
Príklad: Zamestnanec podá žiadosť o zmenu prac.miesta a odb.lek.posudok 10.08.2008.
Platnosť na odpoveď končí 26.08.2008.
02.09.2008 podá okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca a zamestnávateľ 23.09.2008 podá žiadosť o spravnosť lek.posudku na Úrad samospravneho kraja,soc. odd. a odtial dajú o tri dni odpoveď, že je neplatná, ale bez toho že by to nejako paragrafovo podchytili.
Podľa mna si zamestnávateľ prešvihol termin na odpoveď, a okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca je platné.

bol by som rád, keby sa ozval aj Endriu
môj názor: Môžte dať podnet na súd o neplatnosť rozviazania pracovného pomeru. 15 dňová lehota je lehota, ktorú má zamestnávateľ na preradenie pri predložení posudku. Nie je to lehota na preskúmanie správnosti posudku. Ak sa neskôr zistí, že posudok bol vydaný neoprávnene,aj okamžité skončenie pracovného pomeru, ktoré bolo ukončené na základe nesprávneho posudku, je podľa môjho názoru neplatné.
beloh
15.10.08,15:46
JankaO : Vieš zamestnanec mi operuje tým, prešla 15 dnova lehota, ak si pozrieš hore odpoveď Chobota, a od 02.09.2008 mi nepracuje a navyše napísal sťažnosť na Urad VUC, že ich vyjadrenie je nesprávne , tým že žiadný zo zákonov sa netýka lek. posudku v prac.pravných vzťahoch a tým pádom je ich odpoveď mimo platnosti.