ankap
29.06.04,08:42
Prosím o radu. Platí preddavky na daň zamestnanec, ktorý má HM 6000 Sk/ čiast. úv./, nemá deti a podpísal vyhlásenie? Kde by som našla vzor vyhlásenia? Ďakujem za rýchlu pomoc.
Jozef Mihál
29.06.04,06:44
Neplatí. Kedže podpísal vyhlásenie, a teda uplatňuje si nezdaniteľnú čiastku - ktorá je aktuálne vo výške 6736 Sk mesačne, tak pri HM 6000 Sk pri predpokladanom odpočítaní poistného, ktoré si platí, a po odpočítaní nezdan.čiastky mu na zdanenie nič nezostane.

Vyhlásenie nájdete tu:
ankap
29.06.04,07:28
Ďakujem a ak Vás ešte možem poprosiť. Ak má ten zamestnanec príjmy aj z iných činností , ako to bude na konci roka? Nenarobila som si starosti keď podpísal vyhlásenie?
Mám dať podpísať vyhlásenie zamestnancovi na dobu určitú?
Jozef Mihál
29.06.04,07:33
Po skončení roka buď podá daňové priznanie alebo Vy mu robíte ročné zúčtovanie - podľa okolností, o aké iné príjmy pôjde.
Na dobu určitú ? Nechápem otázku. Ide o zamestnanca so zmluvou na dobu určitú ?
vladan
29.06.04,07:42
zamestnanec si pred podpísaním vyhlásenie prečíta poučenie - kde je uvedené, že toto vyhlásenie podpisuje LEN U JEDNÉHO ZAMESTNÁVATEĽA. Čiže ak vám ho podpísal, musí si byť vedomý, že u ďalších zamestnávateľov už vyhlásenie podpísať nemôže. Aj keby mal podpísaných 10 vyhlásení, vám to môže byť ukradnuté, lebo to robí na svoju zodpovednosť. Od 1.1.2004 platí nový zákon o dani z príjmov, podľa ktorého si môže zamestnanec vybrať hociktorého zamestnávateľa, aby mu urobil za rok 2004 /po skončení roka/ ročné zúčtovanie dane. Alebo sa môže rozhodnúť, že si podá daňové priznanie. Čiže ak by vás predsa požiadal o ročné zúčtovanie, tak by mal predložiť potvrdenie o príjme zo všetkých svojich zamestnaní v priebehu roka 2004. Potom si spočítate všetky príjmy (od všetkých zamestnávateľov), všetky odvody a zaplatenú daň a podľa toho mu urobíte ročné zúčtovanie. Za rok mu uplatníte nezdaniteľnú časť 80832,- Sk.
Ešte sa vrátim k vyhláseniu - podpisuje sa pri nástupe do zamestnania a každý rok (ja to robím do 31.1.) mi zamestnanec podpisuje (kolonka vo vyhlásení), či sa náhodou niečo nezmenilo. Čiže vyhlásenie by malo byť akosi aktualizované každoročne.
A ako uviedol p. Mihál, ročné zúčtovanie môžte urobiť, len v tom prípade, ak mal zamestnanec príjmy len zo závislej činnosti. Pekný deň
ankap
29.06.04,07:47
To je iný prípad, nesúvisí s prvým. Prijala som zamestnanca na dobu určitú, má podpísať vyhlásenie?
vladan
29.06.04,07:48
ak nemá podpísané vyhlásenie u ďalšieho zamestnávateľa (alebo inde) tak nevidím dôvod prečo nepodpísať.
ankap
29.06.04,07:57
Ďakujem za polopatistickú odpoveď. Už som v obraze. Prajem tiež krásny a úspešný deň.