A.B.
23.09.08,19:20
Dobrý večer,
mám otázku - ak žena počas skúšobnej doby otehotnie a ide na PN, môže s ňou v takomto prípade zamestnávateľ ukončiť PP podľa § 72 ZP? Predlžuje sa jej skúšobná doba počas PN?

Ďakujem za odpovede... potrebujem to súrne vedieť....
Tweety
23.09.08,17:23
Dobrý večer,
mám otázku - ak žena počas skúšobnej doby otehotnie a ide na PN, môže s ňou v takomto prípade zamestnávateľ ukončiť PP podľa § 72 ZP? Predlžuje sa jej skúšobná doba počas PN?

Ďakujem za odpovede... potrebujem to súrne vedieť....
Áno, môže. SD sa o čas DPN predlžuje.
A.B.
23.09.08,17:30
...nikde na porade som sa nedocitala o tomto kontkretnom probleme.... skúšobná doba + PN + tehotenstvo.... :-(
A.B.
23.09.08,17:33
....Totižto.... žena, ktorá otehotnie počas skúšobnej dobe nie je v žiadnej ochrannej dobe?..... nie je tehotenstvo "nadradené" skúšobnej dobe?.... Možno blbá otázka, ale nie je to diera v zákonoch?.... nemá tehotná žena v takomto prípade žiadnu šancu? Pretože práve kôli tehotenstvu ju zamestnávateľ vyhadzuje...
Tweety
23.09.08,17:48
....Totižto.... žena, ktorá otehotnie počas skúšobnej dobe nie je v žiadnej ochrannej dobe?..... nie je tehotenstvo "nadradené" skúšobnej dobe?.... Možno blbá otázka, ale nie je to diera v zákonoch?.... nemá tehotná žena v takomto prípade žiadnu šancu? Pretože práve kôli tehotenstvu ju zamestnávateľ vyhadzuje...
PP v skúšobnej dobe sa môže skončiť z jednej alebo druhej strany kedykoľvek. Ochranná doba je len v prípade výpovede zamestnávateľa.
A.B.
23.09.08,18:06
Čiže.... ak zamestnávateľ ukončí s tehotnou zamestnankyňou pracovný pomer počas skúšobnej doby predĺženej o PN, ktorá trvá, je v tomto prípade zamestnankyňa v ochrannej dobe?... :confused: Už som z toho magor.....
brčko
23.09.08,18:36
Čiže.... ak zamestnávateľ ukončí s tehotnou zamestnankyňou pracovný pomer počas skúšobnej doby predĺženej o PN, ktorá trvá, je v tomto prípade zamestnankyňa v ochrannej dobe?... :confused: Už som z toho magor.....

áno si počas PN v ochrannej dobe voči výpovedi zo strany zamestnávatela.
Ak si však nižšie citované paragrafy pozorne prečítaš, zistíš, že zamestnávatel ti nemôže dať počas ochrannej doby "výpoved". Ale nikde sa nepíše, že nemôže ukončiť s tebou PP v skúšobnej dobe. Sú to dva odlišné spôsoby ukončenia PP a ochrnná doba platí len pre "výpoved zo strany zamestnávatela". ;)

Zákonník práce

§ 59 Skončenie pracovného pomeru

(1) Pracovný pomer možno skončiť
a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.
(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.


§ 64 Zákaz výpovede

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi "výpoveď "v ochrannej dobe, a to
a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.
Zoltán Kovács
23.09.08,18:36
Čiže.... ak zamestnávateľ ukončí s tehotnou zamestnankyňou pracovný pomer počas skúšobnej doby predĺženej o PN, ktorá trvá, je v tomto prípade zamestnankyňa v ochrannej dobe?... :confused: Už som z toho magor.....

Počas skúšobnej doby neplatí ochranná doba. Ani na PN, ani tehotenstvo, nejde totiž o výpoveď ale ukončenie prac.pomeru počas skúsobnej doby (§72). A ochranná doba je pri výpovedi podľa §63.
A.B.
24.09.08,10:42
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie... už som sa v tom včera utápala... Ale už mám jasno :D
Bubačik
11.10.08,07:21
Moja kamaratka tiez otehotnela v skusobnej dobe, aby s nou v skus. dobe nerozviazali PP, informovala Z-la az po skonceni SD ze je tehotna.
Martina Ž.
12.10.08,16:20
Dobrý deň.
Som vo firme zamestnaná rok,pred pár mesiacmi prebehla vo firme veľká fúzia a pomaly a potichučky zisťujem,že všetci kolegovia z bývalej materskej firmy majú výpoveď,alebo prešli na iné miesta.Mne na začiatku dali podpísať tzv.Dohodu o dočasnom pridelení zamestnanca inej firme(platnosť do konca roka)a teraz na mňa "útočia"aby som s druhou firmou podpísala novú zmluvu.Doteraz som sa ohradzovala dohodou,ktorú máme podpísanú.:DTeraz som zistila, že som tehotná,oficiálne som to ešte neoznámila(podľa zákona-písomne)aj keď už to vedia.
Mám trvať na predchádzajúcej dohode?
Bojím sa,že po podpísaní novej dohody využijú skúšobnu dobu na moju výpoveď.
brčko
13.10.08,06:02
Dobrý deň.
Som vo firme zamestnaná rok,pred pár mesiacmi prebehla vo firme veľká fúzia a pomaly a potichučky zisťujem,že všetci kolegovia z bývalej materskej firmy majú výpoveď,alebo prešli na iné miesta.Mne na začiatku dali podpísať tzv.Dohodu o dočasnom pridelení zamestnanca inej firme(platnosť do konca roka)a teraz na mňa "útočia"aby som s druhou firmou podpísala novú zmluvu.Doteraz som sa ohradzovala dohodou,ktorú máme podpísanú.:DTeraz som zistila, že som tehotná,oficiálne som to ešte neoznámila(podľa zákona-písomne)aj keď už to vedia.
Mám trvať na predchádzajúcej dohode?
Bojím sa,že po podpísaní novej dohody využijú skúšobnu dobu na moju výpoveď.

Podla mna, ak ide ozaj o fúziu= zlúčenie firiem, tak by mala nová firma prevziať prava a povinnosti z pracovno-právnych vzťahov, tj. vzťahujú sa na nu § 27 - 31 zákonník práce.

V § 29a sa píše:
"Ak sa prevodom zmenia prac.podmienky dohodnuté v praco.zmluve a zamestnanec nesúhlasí so zmenou prac.podmienok, skončí prac.pomer zamestnávatel z dôvodov podla § 63 ods.1 písm.b) alebo dohodou z tých istých dôvodov."

Takže v prípade, ak ti nová PZ nebude vyhovovať (napr. z dôvodu skúšobnej doby, tá by tam podla mna už nemala byť, kedže ide o pokračovanie prac.pomeru. Aj ked to nie je v ZP zakázané, ak si napr. mala PP na dobu neurčitú.), tak ju podpísať nemusíš. Potom, ak nebudeš súhlasiť ani s dohodou o ukončení PP z organizač.dôvodov, tak by ti mali dať výpoved podla tohto § 63 ods.1 písm.b.

Ak však presne podla ZP § 40 ods.6 oznámiš tehotenstvo t.j. písomne a s predložením potvrdenia od lekára (asi aj pozor, ktorému zamestnávatelovi), tak ti výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) nemôžu dať, lebo si počas tehotenstva v tzv. ochrannej dobe (vid. ZP § 64 ods.1 písm.c)). Takže im ostáva možnosť sa s tebou dohodnúť na PZ/dodatku, ktorý ti bude vyhovovať a na základe ktorého budeš pokračovať v práci alebo ak nebudú mať pre teba prácu, platiť ti náhradu mzdy v sume priem. zárobku podla § 142 ods.3. Lebo v tom prípade ide podla mna o prekážky na strane zamestnávatela. (niečo ako ZP § 162 ods.4, no tam je to z iných príčin).

Na tvojom mieste by som sa snažila postupovať presne podla ZP. T.j. si čo najskôr vybavila lekárske potvrdenie (príp. môžeš aj prefotiť teh.knižku, aj ked v tvojom prípade by som asi vybavila potvrdenie), doručila ho svojmu zamestnávatelovi, aby som mala o tom doklad s čo najskorším dátumom (aby ti oni nedoručili skôr výpoved).

To je môj názor, aj ked s prechodom práv nemám skúsenosť.