noncika
23.09.08,20:57
Dobry den, potrebovala by som poradit v oblasti platenia dani, odvodov, poistenia atd.Som studentkou denneho sudia na VŠ v tretom rocniku a uz 3 mesiac pracujem ako sportovy redaktor na zmluvu o spolupraci podla ustanovenia 39 zakona c. 618/2003 Z. z. - Autorsky zakon. Moj mesacny prijem je zatial 5000 sk ale ma sa mi zvysovat. Je pravda ze som rok oslobodena od odvodov? Musim si platit zdravotne poistenie aj ked som denny student a mal by mi ho platit stat? Vstupila som este minuly rok do druheho piliera a mam zmluvu, kde sa mi minuly rok pocas brigady nieco pripisalo. Mozem alebo musim odvazdat z momentalnej ciastky 5000 sk do socialnej poistovne? Mohli by ste mi prosim napisat co vsetko by som za mojej situacie mala odvadzat z mesacneho prijmu napriklad 12 000 sk?. velmi pekne dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
23.09.08,19:36
Z autorských honorárov sa neplatí povinné sociálne poistenie, ani prvý rok, ani druhý, nikdy (ak sa nezmení zákon).

To súčasne znamená, že sa neodvádzajú žiadne príspevky ani do druhého piliera.

Platí sa zdravotné poistenie, ale ako študentka VŠ máte úľavu a pri VZ za rok 2008 do cca 64000 Sk nebudete musieť platiť žiadne poistné ani na zdravotné poistenie. To zodpovedá brutto príjmu asi 228000 Sk. Čiže - ak zarobíte na autorskú zmluvu za rok 2008 do 228000 Sk, neplatíte ani zdravotné poistenie.

BTW odporúčam naučiť sa na porada.sk vyhľadávať, napríklad skúste hľadať výraz "autor*".