Monika C.
23.09.08,21:00
Ahojte poradáci potrebovala by som od Vás niečo potvrdiť :
S.r.o. slovenská kúpila auto v Nemecku /nemám kúpno-pred. zmluvu / len faktúru ale je to veľká servisná firma určite bude platcom DPH tak ako s.r.o., čiže platcovia DPH. Otázka na FA nemám žiadný § len v preklade napísané .. Nie je možný výkaz DPH, pretože ide o vnútroúniovú dodávku samozrejme FA je bez DPH čo je správne - rozmýšlam dobre keď budem tvrdiť, že musím FA samozdaniť t.j. dopočítať daň a keďže nie je môžné odpočítať DPH daň odviesť do ŠR. Súhlasíte somnou ??
Rozalka
23.09.08,19:05
auto je nové? (Nové neznamená práve zišlo z linky, ale podľa § 11ods. 12)
osobné/úžitkové?
Monika C.
23.09.08,19:21
Auto je ojazdené a osobné pardon práve tie hlavné veci som tam nedala sorry.
Rozalka
23.09.08,19:29
Ak je ojazdené a osobné, tak žiadne samozdanenie sa nerobí, lebo aj u nás, keby si predala ojazdené osobné, bárs aj do iného členského štátu EU, už by sa nemohlo oddaniť.
Príslušné ustanovenia o novom vozidle si si pozrela, však.
Monika C.
23.09.08,19:36
Chápem to dobre : podľa mojho názoru ja by som mala zaplatiť daň do ŠR alebo nie / samozdanenie chápem v tomto prípade tak, že vypočítam daň a odvediem na DÚ. Nie ako samozdanenie keď sa daň = 0 alebo sa mýlim. O novom vozidle viem, práve sa mi jedná o ojazdené auto a nakoľko na FA nemám žiadný § tak neviem ?
Marína
23.09.08,21:11
Monika, riešenie nájdeš v témach s vynikajúcimi príspevkami od Janky Acsovej a Metodika
http://www.porada.sk/t28504-dph-a-ojazdene-auto-z-ndr.html
http://www.porada.sk/t29563-dovoz-auta.html#post272693
Monika C.
23.09.08,21:15
Ďakujem Evička idem poštudovať aj keď ma súri čas už som to čítala ale mne z toho vyplýva, že ja musím odviesť vypočítanú daň DÚ.
Marína
23.09.08,21:30
Monika, na tvoju otázku som neodpovedala(a preto pripla predmetné linky), lebo v tvojom prípade je potrebné ešte zodpovedať na pár otázok. Napr. je MV určené na ďalší predaj? Bolo nakúpené MV od osoby, ktorá uplatňuje osobitný režim zdaňovania? Na tieto otázky je odpoveď v pripnutých linkoch.
Ďakujem za ocenenie.:)
Monika C.
24.09.08,05:44
Evička auto nie je na predaj bolo nákúpené pre bežné používanie a zaradenie do s.r.o. / firma nie je predajcom ani nájomcom auta /tam by som vedela na 100 % z tých príspevkoch ale tá FA mi nie je jasná nakoľko nie je tam žiadny paragraf je urobený celý preklad tej fa ale je tam akurát pri cene napísané ....Nie je možný výkaz DPH pretože ide o vnútroúniovú dodávku a nič viac..... čo sa týka a firma je platcom je to vlastne autobazár, ktorý predáva autá ale nič viac na FA nie je. Preto nie som si istá : na 100 % by som tvrdila že musím odviesť daň DÚ ale keby aspoň dakto mi potvrdil, že je to tak. Díki
Jana Acsová
24.09.08,05:57
...ale tá FA mi nie je jasná nakoľko nie je tam žiadny paragraf ...
Ale na nejasnosť fakturácie neodpovie žiadny odborník, ak sa nedozvie konkrétne podmienky fakturácie. Nie je to len o doslovnom preklade,ale o podmienkach dodávky.

Nie je možný výkaz DPH pretože ide o vnútroúniovú dodávku a nič viac. Tak čo tým asi chceli povedať? Intrakomunitárna dodávka v rámci EÚ? Ak áno tak sa jedná o nadobudnutie tovaru na Slovensku so vznikom daňovej povinnosti a bez práva na odpočítanie dane ak sa jedná o vozidlo M1 neurčené na ďalší predaj a prenájom.

Preto nie som si istá : na 100 % by som tvrdila že musím odviesť daň DÚ ale keby aspoň dakto mi potvrdil, že je to tak. Potvrdzujem AK platí predchádzajúci bod. Takže 100 % platí podmienečne. Naozaj platí to, že správna odpoveď je možná iba v prípade úplného zadania a poznania podmienok dodávky. Možno by stálo za to potvrdiť si to u dodávateľa, napríklad zistiť či sa jedná §, ktorý nájdete aj tu:
http://www.porada.sk/t28758-najpouzivanejsie-odvolavky-pri-fakturach-z-eu.html
Monika C.
24.09.08,06:03
Ďakujem Janka za promtnú a perfektnú odpoveď. Predchádzajúci bod platí takže odvádzam daň. Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Monika C.
24.09.08,06:13
Janka tak by som udelila Vám ďaľší bod ale neide to . Musíte napísať ďaľší príspevok a zase musím hladať inú odpoved na udelenie bodu až tak môžem Vám. Sorry ale Michal dúfam, že to vyrieší.
Pru
24.09.08,09:13
Firma tiež kúpila dvojročné auto, teraz čítam kategoria M1-osobné z Nemecka od platcu DPH, aj s.r.o. je platca dph. Auto je pre účely konateľa, nie na predaj.Podľa prečítaného mi vychádza, že samozdanenie nebudem robiť?
Monika C.
24.09.08,12:50
Samozdanenie nie ale daň odvádzam : auto zaradujem do firmy.
Pru
24.09.08,13:33
Nemala som taký prípad ešte, vždy som robila len samozdanenie. Môžeš mi poradiť ako postupovať?
Monika C.
24.09.08,17:18
Ja by som určite postupovala takto : / ani ja som nemala takýto prípad / V prvom rade postupuješ ako pri samozdanení len samozdanenie neoznačíš ale len uplatniť odpočítanie DPH mne tu ponúka program pohoda samozrejme ti to hodí do interných dokladov a do prizanania DPH používam pri tom členenie DPH = tovary a služby pri, ktorých daň platí príjemca podľa § 69 a v daň. priznaní riadok 9. Sumu ti prepočíta takže tak by to malo byť ja to budem robiť až v ďaľšom daňovom priznaní a dúfam, že to potvrdia aj ostatní alebo mi to vyvrátia. Chcela ba som vedieť aj názor ostatných poradákov nakoľko tiež to robím prvýkrát.
Pru
25.09.08,06:21
Ešte som zabudla napísať, že auto má dva roky a viac ako 6000 km, platí to aj v tomto prípade, ale len pri nových autách?
Vladimír Ozimý
25.09.08,06:37
Ešte som zabudla napísať, že auto má dva roky a viac ako 6000 km, platí to aj v tomto prípade, ale len pri nových autách?

pri ojazdenom automobile postupujeme ako pri nadobudnutí tovaru z EU t.j. platí to aj v tomto prípade. Ak ide o osobný automobil máte povinnosť platiť daň podľa § 69 ods. 6 ale nemáte nárok na uplatnenie si DPH na vstupe podľa § 49 ods. 7. Do daňového priznania to uvediete len na riadky 7 a 8
Monika C.
25.09.08,09:42
Ďakujem Vlado čiže v DP riadok 7 a 8 , zase zle mi nahadzuje počítač už by som tam mala chybu. Ďakujem za opravu. Upravujem sa asi ja som zle zadala členenie DPH - nie vždy je na vine počítač. Sorry
Pru
26.09.08,07:12
No konateľ mi tvrdí a nemôžem mu to vysvetliť, že to je blbosť aby odviedol daň, nakoľku aj tu sú tie autá konkrétne Kia Sorento - M1G s možnosťou odpočtu dph, že by to malo byť bez odvodu dane.
Jana Acsová
26.09.08,13:19
No konateľ mi tvrdí a nemôžem mu to vysvetliť, že to je blbosť aby odviedol daň, nakoľku aj tu sú tie autá konkrétne Kia Sorento - M1G s možnosťou odpočtu dph, že by to malo byť bez odvodu dane.
Pozrite si osvedčeniu k vozidlu. Postupovať podľa určenej kategórie tam uvedenej a nie podľa toho, kto čo povie. To isté vozidlo môže byť s prestavbou alebo bez nej. Uvedené rozlúskne pre účely zdanenia iba kategória uvedená v osvedčení. Na prestavu uskutočnenú po kúpe sa neprihliada pre účely odpočítania dane.
Pru
30.09.08,14:33
Stále zbieram informácie, čítala som § 69 ods. 6, ale tam je písané, že pri nadobudnutí tovaru je povinná platiť osoba, ktorá tovar nadobudne, ale auto nie je tovaru určený na predaj, ale zaradený do firmy.
Konateľ sa stále ohradzuje, že tie autá sú na Slovensku s možnosťou odpočtu dph? Vôbec neviem, čo mám s tým urobiť, čím viac čítam zákony, tým mám v tom väčší hokej.
Jana Acsová
30.09.08,14:39
OSVEDČENIE. Potrebujete ho. Tam je kategória. Podľa toho budete vedieť, čo ste nadobudli. M1 alebo N1.
Pru
01.10.08,06:52
takže to dám na riadky 7, 8- nadobudnutie tovaru a daň, predtým bolo členenie v starom výkaze r. 4,16? V softe mám členenie podľa starých riadkov ale malo by to hádzať správne na r. 7,8. Alebo na riadky 9,10?
Ešte by som dodala tam sa všade píše o tovare a službe, lenže to auto nie je kúpené na predaj ale ako majetok firmy.
A týka sa to aj ojazdeného auta- 2-ročného? tak neviem