lydinka
23.09.08,22:31
Dobry večer, som SZČO, mam učtovnu kancelariu, prenajate pristory. Klientov pribudlo, potrebujem pomoc. Chcela som zobrat známu, ktorá je takisto SZČO, môže teda pre mna účtovat na zmluvu medzi dvoma SZČO???
Chcela som to riešit tak, že: ja som zabezbečila druhej učtovničke notebook, ja platim priestory a všetky naklady spojene s kancelariou, ja zabezbečim, aby moj soft šiel súčastne na dvoch počítačoch, a druha SZCO mi bude faktorvat raz mesačne svoju pracu napr. na hodiny, myslite, že je to fér pre obe strany???
Ďakujem
Zoltán Kovács
23.09.08,20:34
Dobry večer, som SZČO, mam učtovnu kancelariu, prenajate pristory. Klientov pribudlo, potrebujem pomoc. Chcela som zobrat známu, ktorá je takisto SZČO, môže teda pre mna účtovat na zmluvu medzi dvoma SZČO???
Chcela som to riešit tak, že: ja som zabezbečila druhej učtovničke notebook, ja platim priestory a všetky naklady spojene s kancelariou, ja zabezbečim, aby moj soft šiel súčastne na dvoch počítačoch, a druha SZCO mi bude faktorvat raz mesačne svoju pracu napr. na hodiny, myslite, že je to fér pre obe strany???
Ďakujem


Je to závislá práca.
lydinka
23.09.08,20:34
Čiže by to tak nemalo fungovat???
Zoltán Kovács
23.09.08,20:36
Čiže by to tak nemalo fungovat???


Je to jednoznačný pracovnoprávny vzťah. Z čoho iba snakcie môžu byť zo strani Inšpektorátu práce, DÚ, ale aj SP a ZP.

Je tu o tom kvantum tém skús pohľadať.

Definícia závislej práce podľa ZP:

§1
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.
cloe
23.09.08,20:36
Dobry večer, som SZČO, mam učtovnu kancelariu, prenajate pristory. Klientov pribudlo, potrebujem pomoc. Chcela som zobrat známu, ktorá je takisto SZČO, môže teda pre mna účtovat na zmluvu medzi dvoma SZČO???
Chcela som to riešit tak, že: ja som zabezbečila druhej učtovničke notebook, ja platim priestory a všetky naklady spojene s kancelariou, ja zabezbečim, aby moj soft šiel súčastne na dvoch počítačoch, a druha SZCO mi bude faktorvat raz mesačne svoju pracu napr. na hodiny, myslite, že je to fér pre obe strany???
Ďakujem

No fér by to možno bolo ale tak ako to popisuješ to vyzerá na závislú činnosť.
Pracuje v tebou prenajatých priestoroch, na tvojom notebooku atď.
Navrhovala by som združenie FO.
lydinka
23.09.08,20:39
Hladala som, nenašla som, dakujem
Melnick
23.09.08,20:43
fér = združenie.
Zoltán Kovács
23.09.08,20:48
fér = združenie.

Nie vždy.

Vo väčšine združení je delenie 50/50. Ale táto konkrétna situácia. Jedna si vybudovala klientelu, renome, zabezpečil technické zázemie..... Druhá príde na hotovú vec. A potom deliť 50/50. Nikdy.

Skôr by som povedal, že fér je zamestnať ju za adekvátny plat. Aj keď ide o kamarátky lepšie by sa dalo rozlišovať zodpovednosť a vzťah nadriadená-podriadená, nakoľko si myslím, že nikdy nebudú na jednej úrovni, čo sa týka prínosu pre kanceláriu.

Prípadne s.r.o., ale nie rovnakými podielmi. (Z dôvodu odvodovej optimalizácie ....)
Aknazuz
24.09.08,12:53
Dobry večer, som SZČO, mam učtovnu kancelariu, prenajate pristory. Klientov pribudlo, potrebujem pomoc. Chcela som zobrat známu, ktorá je takisto SZČO, môže teda pre mna účtovat na zmluvu medzi dvoma SZČO???
Chcela som to riešit tak, že: ja som zabezbečila druhej učtovničke notebook, ja platim priestory a všetky naklady spojene s kancelariou, ja zabezbečim, aby moj soft šiel súčastne na dvoch počítačoch, a druha SZCO mi bude faktorvat raz mesačne svoju pracu napr. na hodiny, myslite, že je to fér pre obe strany???
Ďakujem
Ja tie hodiny vidím výhodnejšie a čistejšie cez DoVP kvôli závislej činnosti a odvodom pre obidve strany. Záleží od toho, koľko hodín mesačne by známa pre Vás účtovala - či všetky alebo len 50 mesačne.
Zoltán Kovács
24.09.08,13:08
Ja tie hodiny vidím výhodnejšie a čistejšie cez DoVP kvôli závislej činnosti a odvodom pre obidve strany. Záleží od toho, koľko hodín mesačne by známa pre Vás účtovala - či všetky alebo len 50 mesačne.

DoVP sa neuzatvára na opakujúcu sa činnosť. A pri 50 hodinách mesačne by to bolo riešenie iba na 7 mesiacov (7x50=350 hodín).

Potom skôr DoPČ.