rommy
24.09.08,07:01
Ahoj poraďáci, dostala som sa do hroznej situácie a neviem ako z nej von. Sestra si zobrala na rodič.dom hypotéku, potrebovala niečo povyplácať a niečo sa opravilo na dome. Teraz je vo Švajci a hypo spláca. Rodičia sa rozhodli že mi dom darujú aby som si mohla nadstaviť a bývať a založiť rodinku. Spísali sme darovaciu zmluvu v ktorej som uviedla že som si vedomá zál.práva v prospech banky kde má sestra hypo. Zapísali mi to aby som si ja mohla zobrať hypo a túto starú hypo vyplatiť. No stále čakám na staveb.povolenie takže ak ho nemám nedajú mi hypo. Teraz mi sestra poslala jej zmluvu o hypo a záložnom práve, lenže v tej zmluve je že dom pokiaľ trvá záväzok nesmú darovať ibaže sme si to všimli až keď to mám zapísané a teraz neviem čo s tým. Dala som tam rodičom aj vecné bremeno a to sa podla tej zmluvy tiež nesmie. Tak teraz neviem či to darovanie mám celé zrušiť, alebo čakať kým si zoberiem hypo potom to vyplatiť a dúfať že si to do vtedy nikto nevšimne, alebo ísť do banky a spýtať sa ich či to vadí a čo s tým a riskovať pokutu... Som v hroznej situácii a neviem ako z toho von, neviete mi niekto poradiť?
bonita
24.09.08,06:57
Nemala som este taky pripad, ale pripada mi cudne, ze kataster prijal vklad, ked je na dome zalozne pravo. Banka, ktora ti ma dat hopoteku vie o zaloznom prave na dome? Zalezi aj na vyske prvej hypoteky a na cene domu. Ak su rovnake, tak nemozes pridat nan dalsiu hypoteku, teda druha banka nebude mat na co dat zal. pravo.

Robi sa to systemom, ze vsetky kroky riesis s prvou bankou. No kym prva uvolni zalozne pravo z nehnutelnosti, peniaze z druhej hypoteky uz musia byt v banke.

Ak pokuta nie je velka, riskni to a chod sa poradit do prvej banky, co s tym.

Aj je vysoka, stiahni navrhy na vklad novymi navrhami, kde ich rusis. Keby k niecomu prislo, aj tak nie su platne.
rommy
24.09.08,09:14
Tá prvá hypo nie je vysoká je tam ešte asi 330tis. splatiť bralo sa 500tis. My sme to urobili takto preto lebo ja si chcem zobrať hypo a tú prvú vyplatiť moja banka mi povedala že s tím nie je problém jednoducho by som z mojej hypo mala 330tis. účelových a ani by mi ich nedali ale hneď poslali prvej banke aby zrušila zál.právo. V katastri mi to zapísali asi preto lebo v darovacej zmluve sme uviedli že som si vedomá zál.práva to tam aj ostalo len sa zmenil vlastník. a tá pokuta je vysoká. neviem či to mám zrušiť či to nebude zbytočné lebo zál.právo ostalo len som s tým mala ísť hneď do banky a ja hlúpa som nešla a teraz už neviem či mám ísť...
bonita
24.09.08,20:12
Trochu zlozite.
Zaujimala by ma hodnota domu / teda ak aj druha banka je ochotna sa do hodnoty domu docasne zmestit - medzicas kym vyplati za teba 1 hypo a prva banka vymaze svoju tarchu/

Pravda je, ze aj v banke pracuju ludia, mozes natrafit aj na slusneho ludskeho uradnika, ale zrejme ho nepustia bankove predpisy - takze pokutu budes musiet zaplatit.

Tento cin moze byt bankou definovany ako podvod. / chapem, ze ste to tak nemysleli/. Takze rychlo dalsim navrhom vymazaj darovaciu zmluvu aj tarchu dozitia rodicov a urychlenym vkladom za 8 tis.

A napis mi prosim ta, ktory kataster umoznil vklad. Spravil chybu, lebo pokial je tam nejaka tarcha, nemoze robit nove zapisy bez veritela - v tomto pripade banky. Ved takto moze umoznit rozne podvody. Niekto preda dom cez uver a on ho umozni previest este raz bez ohladu na zalozne prav. Prave preto aby sa take podvody nemohli diat, nemoze kataster zapisat ziadnu tarchu ani ineho vlastnika bez vedomia a pisomneho suhlasu veritela, ktory tam ma zalozne pravo.

Ak je ten kataster blizko Ba, chcem si davat iba pozor.

Az bude LV tak ako predtym, chod do prvej banky a skus poriesit postup s nimi.
misomiso
24.09.08,20:36
Tak teraz neviem či to darovanie mám celé zrušiť, alebo čakať kým si zoberiem hypo potom to vyplatiť a dúfať že si to do vtedy nikto nevšimne,

Tak to teda urcite nehrozi, ze by si to v banke nevsimli. Maju tam cele pravne oddelenia, ktore nerobia nic ine, ako ze kontroluju 5 x kazdy papier. Navyse robia nadpracu, ked pozaduju dokladovat veci, ktore su aj uplne irelevantne k zmluve - jednoducho je tam x pravnikov a ti musia nieco robit.

Teraz pocas tej hyp krizy predpokladam, ze to bude este 3 x horsie.
bonita
24.09.08,20:50
Ak to stiahnu, treba uz len dufat, ze kataster nema povinnost to banke oznamit a ze to medzitym teda neoznami.
misomiso
24.09.08,20:53
Ak to stiahnu, treba uz len dufat, ze kataster nema povinnost to banke oznamit a ze to medzitym teda neoznami.

Ale ved podla mna to kataster to darovanie nemal vobec ani zapisat, ak je tam zalozne pravo banky. Podla mna je to (aj) chyba katastra.
bonita
24.09.08,22:42
Urcite to nemal zapisat, inak by boli tarchy len pre srandu.
Preto chcem vediet, ktory kataster to urobil.