martina 11
06.05.05,11:10
Čaute poraďáci.

Nevie mi niekto poradiť ako to je, (PÚ) ak skutočná spotreba na aute je vyššia, ako je uvedená spotreba v meste v techn. preukaze vozidla. Lebo účtovníčky sa hádajú, že oni nemôžu vydať viac peňazí ako môžu zúčtovať. Na jednej strane majú pravdu, ale ak skutočná spotreba je fakt vyššia, čo s tým?
Podľa mňa vydať internú smernicu, čo vy nato?
Diky
Zita5
06.05.05,09:20
Aby boli všetky strany spokojné včetne DÚ treba sa v servise dohodnúť a dať premerať spotrebu . Počula so o tom , že aj také niečo robia , aby bol doklad o vyššej spotrebe .
Katty
06.05.05,10:31
martina

väčšinou skutočná spotreba je vyššia hlavne čo sa týka starších áut, ale s tým nič nenarobíš, zákon ti umožňuje dať len to čo máš v TP, jedine že by bola možnosť zmeny spotreby v TP ako spomenula Zita ale ja som o tom nepočula.
veronica
06.05.05,11:15
Stačí ísť len do servisu a nech to premeraju?
A vystavia nejaký doklad?

Pretože priateľ má nový technický preukaz a tam mu dali smiešnu spotrebu 6,8 l na 100 km, je to naozaj smiešne, veď oni vôbec nevedia čo to žere :((.
Manual
06.05.05,13:47
Stačí ísť len do servisu a nech to premeraju?
A vystavia nejaký doklad?

Pretože priateľ má nový technický preukaz a tam mu dali smiešnu spotrebu 6,8 l na 100 km, je to naozaj smiešne, veď oni vôbec nevedia čo to žere :((.Veronica, to nie je také jednoduché, a servis s tým nemá nič spoločné. Robí to špecializovaná firma myslím že v Dubnici nad Váhom a ludovo sa to volá "prelitrovanie" auta. Táto firma na základe vykonaných meraní vystaví k autu taký certifikát, ktorý nahrádza údaj o spotrebe v TP. A tento úkon stojí myslím viac ako 10000,- Sk.
Pekný deň...
andrej_rv
06.05.05,17:49
Čaute poraďáci.

Nevie mi niekto poradiť ako to je, (PÚ) ak skutočná spotreba na aute je vyššia, ako je uvedená spotreba v meste v techn. preukaze vozidla. Lebo účtovníčky sa hádajú, že oni nemôžu vydať viac peňazí ako môžu zúčtovať. Na jednej strane majú pravdu, ale ak skutočná spotreba je fakt vyššia, čo s tým?
Podľa mňa vydať internú smernicu, čo vy nato?
DikyAk je skutočná spotreba vyššia než tá, čo je v TP a vyššiu spotrebu nemáš potvrdenú spôsobom určeným v zákone (napr. certifikátom autorizovanej skúšobne), náklady na PHL presahujúce spotrebu podľa technického preukazu musíš zaúčtovať ako náklady neovplyvňujúce daň, alebo o túto nadspotrebu zvýšiť formou pripočítateľnej položky základ dane z príjmu pri zostavovaní daň. priznania. (Tvrdenie účtovníčok, že nemôžu vydať viac peňazí ako je normovaná spotreba, je "hluboké nedorozumění" :) , musia vydať toľko peňazí, koľko je na doklade o nákupe PHL) .
veronica
06.05.05,21:03
Ak je skutočná spotreba vyššia než tá, čo je v TP a vyššiu spotrebu nemáš potvrdenú spôsobom určeným v zákone (napr. certifikátom autorizovanej skúšobne), náklady na PHL presahujúce spotrebu podľa technického preukazu musíš zaúčtovať ako náklady neovplyvňujúce daň, alebo o túto nadspotrebu zvýšiť formou pripočítateľnej položky základ dane z príjmu pri zostavovaní daň. priznania. (Tvrdenie účtovníčok, že nemôžu vydať viac peňazí ako je normovaná spotreba, je "hluboké nedorozumění" :) , musia vydať toľko peňazí, koľko je na doklade o nákupe PHL) .
Hmm prepáč, ale veľmi tomu nerozumiem,mohol by si mi to vysvetliť bližšie?
andrej_rv
06.05.05,22:02
Veronika, neviem ktorej časti nerozumieš, skúsim to formulovať nejak ináč:
v priebehu roku tankuješ PHL, náklady na základe bločkov z tankovania zaúčtuješ na samostatný analytický účet 501. Táto spotreba je účtovná spotreba PHL.
Na konci roka podľa ubehnutých km a normovanej spotreby uvedenej v TP vypočítaš daňovú spotrebu, t.j. sumu, ktorá je uznaná ako daňový výdavok. Rozdiel medzi účtovnou a daňovou spotrebou (ktorá je väčšinou vždy nižšia) je nedaňový náklad, ktorý je pripočítateľnou položkou k základu dane.
Normovaná spotreba, ktorú daňový úrad akceptuje pri výpočte daňovej spotreby, je tá, ktorá je uvedená v TP. Ak v súvislosti s prevádzkou vozidla máš preukázateľne vyššie náklady (napr. častá jazda s prívesom, jazda v teréne, staré auto s opotrebovaným motorom), môžeš si dať urobiť premeranie spotreby autorizovanej firme (nie servisu !), ale je to drahá záležitosť - niekoľko desiatok tisíc. Okrem toho je možné objektivizovať spotrebu aj spôsobom, ktorý je uvedený v Opatrení MF SR (je to z roku 1992, narýchlo číslo neviem). Ak sa dobre pamätám, v zmysle toho opatrenia treba dlhodobo podrobne sledovať skutočnú spotrebu, ale presný postup z hlavy neviem. A účtovníčky musia vydať toľko peňazí, koľko je na bločku z tankovania, nie koľko vyjde prepočítaná spotreba.
anto
07.05.05,03:44
Ešte viac lopatický.:

auto najazdilo 50000 km za rok. Z technického preukazu je vypočítaná priemerná spotreba 6,5 litra. Do daňových nákladov dáš (50000 x 6,5 / 100) x cena PHM. To čo je v skutočnosti nad touto spotrebou, je náklad, ktorý neovplyvňuje základ dane.

Cena PHM je vážený aritmetický priemer .: suma za všetky bločky za rok delené litre, ktoré sú uvedené na bločkoch spolu. Dostaneš priemernú cenu za PHM a s tým vynásobiš spotrebu tak ako je uvedené vyššie.
veronica
07.05.05,08:32
Veronika, neviem ktorej časti nerozumieš, skúsim to formulovať nejak ináč:
v priebehu roku tankuješ PHL, náklady na základe bločkov z tankovania zaúčtuješ na samostatný analytický účet 501. Táto spotreba je účtovná spotreba PHL.
Na konci roka podľa ubehnutých km a normovanej spotreby uvedenej v TP vypočítaš daňovú spotrebu, t.j. sumu, ktorá je uznaná ako daňový výdavok. Rozdiel medzi účtovnou a daňovou spotrebou (ktorá je väčšinou vždy nižšia) je nedaňový náklad, ktorý je pripočítateľnou položkou k základu dane.
Normovaná spotreba, ktorú daňový úrad akceptuje pri výpočte daňovej spotreby, je tá, ktorá je uvedená v TP. Ak v súvislosti s prevádzkou vozidla máš preukázateľne vyššie náklady (napr. častá jazda s prívesom, jazda v teréne, staré auto s opotrebovaným motorom), môžeš si dať urobiť premeranie spotreby autorizovanej firme (nie servisu !), ale je to drahá záležitosť - niekoľko desiatok tisíc. Okrem toho je možné objektivizovať spotrebu aj spôsobom, ktorý je uvedený v Opatrení MF SR (je to z roku 1992, narýchlo číslo neviem). Ak sa dobre pamätám, v zmysle toho opatrenia treba dlhodobo podrobne sledovať skutočnú spotrebu, ale presný postup z hlavy neviem. A účtovníčky musia vydať toľko peňazí, koľko je na bločku z tankovania, nie koľko vyjde prepočítaná spotreba.
Ďakujem ti veľmi pekne už mi to je jasnejšie ...Ja mám jednoduché účtovníctvo :).
Mrknem sa na to opatrenie .Ďakujem ti
andrej_rv
07.05.05,12:54
Ďakujem ti veľmi pekne už mi to je jasnejšie ...Ja mám jednoduché účtovníctvo :).
Mrknem sa na to opatrenie .Ďakujem tiNejak som nepostrehol, že máš JÚ. Tam je možné nákup PHL účtovať 2 spôsobmi
- buď nákup PHM počas celého roka účtuješ ako výdavok neovplyvňujúci daň a na konci roka v rámci uzávierkových operácií zahrnieš do daňových výdakov (prevádzkovej réžie) daňovú spotrebu prepočítanu ubehnutých podľa km a spotreby v TP, ja tiež používam tento spôsob
- nákup PHL počas roka účtuješ ako výdavok ovplyvňujúci daň a nadspotrebu na konci roka v rámci uzávierkových operácií zaúčtuješ ako storno výdavkov na prevádzkovú réžiu. V podstate je jedno, ktorý spôsob použiješ, pretože konečný vplyv na základ dane je rovnaký.
To opatrenie MF má číslo 8029/2000-72, uverejnené bolo vo FS č. 12/2000. V súvislosti s nadspotrebou mám jedno vyjadrenie ÚDR SR č. I/221/4413-31074/2000 Valk. z 30.12.2000, kde sa uvádza: "..V prípadoch prevádzky vozidla s použitím prídavného pracovného zariadenia, poháňaného motorom nákladného vozidla (napr. hydraulická ruka, nezáviské kúrenie, rôzne nadstavby) alebo prevádzky v ťažkých prevádzkových podmienkach (napr. ťažký rozbahnený terén), spotreba v technickom preukaze nezohľadňuje takéto extrémne nasadenie vozidiel. V týchto prípadoch je možné zahrnúť do nákladov preukázanú spotrebu PHL, stanovenú interrnou smernicou tak, aby zodpovedala prevádzkovým parametrom vozidla, ako aj skutočným prevádzkovým podmienkam, za ktorých bolo otorové vozidlo prevádzkované.
Pri takomto stanovení daňového výdavku je potrebné vychádzať zo Slovenskej technickej normy spotreby PHL pre nákladné automobily a autobusy č. 300515 zo dňa 02.02.1987."
Takže, ak nechceš dať stanoviť spotrebu špecializovanej firme, mala by si mať internú smernicu na spotrebu stanovenú postupom. ktorý popisuje citovaná STN pre nákl. autá a autobusy.
martina 11
10.05.05,07:51
Ďakujem Vám ľudkovia, jedno z toho uplatním. Majte sa
jess
13.06.05,11:23
Kúpili sme nové auto. V návode na použitie automobilu mám uvedené, že bude vyššia spotreba pri najazdení prvých x000 kilometrov ako je v TP udané, kým sa motor zabehá. Čo v tomto prípade ? Predpokladám, že "nadspotreba" sa kontroluje vlastne až koncom roka, či mesačne? Pretože v TP mám komb.spotrebu 6,9 a stav máme 7,2....zatiaľ. Ak by sa spotreba kontrolovala až koncom roka, tak by sme tých 6,9 snáď docielili, ale ak by sa to malo kontrolovať mesačne, tak neviem... Tak kontroluje sa to na konci roka alebo mesačne ?
aladin
13.06.05,11:37
suhlasim s andrej rv až na jednu vec ak si platca dph tak phm musis prepočitat bud stvrtrocne alebo mesacne. podla toho aký si platca.... inak ak by si chcel byť celkom poctivý tak mal by si to prepočítať každý mesiac......a to docieliš tak že posledný den v mesiaci natankujes do plna , aby si mal v nadrži klaždý mesiac rovnaké mnozstvo...
aladin
13.06.05,11:38
JESS ja ako neplatca si to kontrolujem 1 x rocne ale vid predchadzajuci moj príspevok
jess
13.06.05,11:45
sme štvrťročný platcovia DPH a auto máme týždeň, vediem PU
mlyn16
13.06.05,12:17
Spotrebu auta vyhodnocujeme mesačne, ale účtujem nadspotrebu ročne. Kúpili sme prívesný vozík a tak nám začala vznikať nadspotreba. Budeme musieť upraviť internú smernicu, kde zvýšenú spotrebu odôvodnime a zlegalizujeme nadspotrebu do daňových nákladov. Používam mesačne nasledovnú tabuľku
Sany
13.06.05,12:30
Spotrebu auta vyhodnocujeme mesačne, ale účtujem nadspotrebu ročne. Kúpili sme prívesný vozík a tak nám začala vznikať nadspotreba. Budeme musieť upraviť internú smernicu, kde zvýšenú spotrebu odôvodnime a zlegalizujeme nadspotrebu do daňových nákladov. Používam mesačne nasledovnú tabuľkuJa mám ten istý problém, Mercedes Sprinter jazdí stále plne naložený, zaťažený a ešte aj s prívesným vozíkom. To sa do normy nedá vtesnať. Poraď, ako má tá smernica vyzerať. Dík
mlyn16
13.06.05,12:42
Prikladám našu vnútropodnikovú smernicu, ktorú musím doplniť o paragraf o povinnosti pracovníka vedením agendy autoprevádzky. V ňom musím uviesť podľa čoho počítame spotrebu (údaje z tech. preukazu) a údaje pri použití autoprívesu. To ešte musím urobiť.
durisovad
13.06.05,17:12
Ja som pocula aj o takom uctovani, ze sa v cestakoch upravil pocet km podla natankovanych litrov PHM. Tachometer predsa nikto spatne neskontroluje. Nie ze by som to praktikovala, ale aj to je jedno z rieseni.
Manual
13.06.05,17:52
sme štvrťročný platcovia DPH a auto máme týždeň, vediem PUjess, ja vychádzam zo skutočnosti, že účtovné obdobie je rok. To znamená, že aj priemernú spotrebu udávam za rok. Veď v zime žiadne auto nie je schopné ísť podla TP, lebo je zima, sneh, studené auto a zohreje sa aj za 1/2 hodiny atď...
Vyhodnocujem si sporebu mesačne, ale rozhodujúca je ročná spotreba. A takto to viem aj obhájiť pri kontrole. V zime mám bežne spotrebu napr. 7,5 hoci v TP mám priemernú 6,7. Ale priem. spotreba za rok mi "musí vyjsť" napr. 6,65 tak ako v TP. Pozri si tému Tabulka ku KJ v Jednoduchom účtovníctve. To je pre Teba ako stvorené.
Pekný večer...
jess
13.06.05,18:03
áno manual, ďakujem, tá tabuľka v Exceli je dobrá, už som ju pozerala pred pár dňami a stiahla som si ju do PC....tak to budem praktizovať.

pekný večer !
Manual
13.06.05,18:11
áno manual, ďakujem, tá tabuľka v Exceli je dobrá, už som ju pozerala pred pár dňami a stiahla som si ju do PC....tak to budem praktizovať.

pekný večer !Myslím, že to je jediné riešenie ako to urobiť tak ako to má byť a nevyrábať si problémy s odúčtovávaním a podobne ... nie ?
jess
13.06.05,18:17
Myslím, že to je jediné riešenie ako to urobiť tak ako to má byť a nevyrábať si problémy s odúčtovávaním a podobne ... nie ?
áno :D:D:D:):):)
Martina CF
22.04.08,06:06
Ahojte. K 01.04.2008 sme zaradili do majetku firmy auto. Jeho skutočná spotreba v súčasnej dobe je cca. 12 litrov / 100 km. Spotreba uvádzaná v TP je 9,4 litra / 100 km.
Môžem doklady o úhrade účtovať na účet 501? Môžem uplatňovať odpočet DPH. A čo s tou nadspotrebou. Stačí ak si to na konci roka prepočítam a nadspotrebu dám do nedaňových výdavkov? Alebo je iný postup?