Petosev
24.09.08,07:22
Dobré ránko poraďáci,


prosím o váš odborný názor k miestu vzniku daňovej povinnosti pre nasledovný obchodný prípade.

Prijal som službu - elektronicky dodávanú - z tretej krajiny, pričom som platiteľ DPH, avšak služba bola prijatá za účelom jej ďaľšieho dodania - predaja do Maďarska zákazníkovi registrovanému v Maďarsku pre DPH, t.j. spotreba a využitie tejto služby je v Maďarsku.

§ 15, ods. 7 pritom hovorí, že pri týchto službách sa miesto vzniku daň.povinnosti určí podľa sídla príjemcu služby, avšak s podmienkou, že služba bude v tomto členskom štáte i spotrebovaná, resp. využitá. Sídlo máme samozrejme v tuzemsku, ale služba bude spotrebovaná v Maďarsku.
Dá sa príp. považovať obchod s touto službou, t.j jej ďaľší predaj za "využitie v tuzemsku", tak aby som mohol bez problémov určiť miesto vzniku daňovej povinnosti v tuzemsku?

Vďaka
Petosev
30.09.08,04:59
Odborníci, poraďáci, máte nejaký erudovaný názor či skúsenosť na túto tému. Na daňovom ma odkázali na metodický odbor, kde nie je ľahké sa spojiť s kompetentnými. Preto vy môžte tiež pomôcť.
Môžem bez váhania určiť ako miesto dodania tejto služby tuzemsko, keďže v inej krajine nemáme žiadnu prevádzkareň ani nevykonávame činnosť?
Vladimír Ozimý
30.09.08,05:26
miesto dodania jednoznačne maďarsko...vystavujete FA bez DPH a zdaniť má povinnosť maďarský odberateľ služby. Aj pri refakturácii sa pozeráte na poskytnutú službu ako by ste ju sám poskytli vo vlastnom mene a na vlastný účet...
Petosev
30.09.08,12:01
Vďaka za odpoveď.

Čiže pri obstaraní služby, posúdim miesto dodania ako tuzemsko, a pri refakturácií samozrejme miestom dodania služby je Maďarsko, a dodanie tejto služby nie je predmetom dane v tuzemsku.