eva29
24.09.08,08:40
Chcela by som sa opýtať, ak mám na viazanú živnosť: vypracovanie projektovej dokumentácie zodpovedného zástupcu manžela, (tým pádom nemusí byť v pracovnom pomere) a manžel vypracuje projekt a ja ho cez firmu predám, musím účtovne manžela vyplatiť alebo môžem peniaze vybrať ako osobnú potrebu? (veď je to tak či tak doma....:)) ide mi o to aby som nemala problémy z účtovného hľadiska. Ďakujem.
Aendy
24.09.08,06:45
Nerozumiem tejto otazke presne z uctovneho hladiska, ale moze pre teba pracovat zadarmo, len neviem ako je to v pripade ze je zodpovedny zastupca, ale predpokladam ze aj to moze robit zadarmo, i ked je to divne malo by to ist, ak sa pletiem, nebrat to do uvahy a upravit ma, poucit a "ukamenovat " :)
Martin Mocko
24.09.08,06:53
Zodpovedný zástupca musí byť v pracovnom pomere. Pokiaľ by nedostával mzdu - prichádzaš do rozporu so zákonníkom práce, pretože mzda (aspoň minimálna) je zákonom stanovená povinnosť (prípadne § 120 Minimálne mzdové nároky)
eva29
24.09.08,06:57
Musím ti oponovať, pretože v živnostenskom zákone je udané že ak je rodinný príslušník tak nemusí: Mne ide len o tú "odplatu" za vypracovanie projektu

§ 11
Na začiatok

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
Martin Mocko
24.09.08,07:02
Musím ti oponovať, pretože v živnostenskom zákone je udané že ak je rodinný príslušník tak nemusí: Mne ide len o tú "odplatu" za vypracovanie projektu

§ 11
Na začiatok

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Súhlasím - na to som trošku pozabudol. Takže nemáš žiadny problém. Zodpovedného zástupcu máš a pracovný pomer nemusí byť. A keďže neexistuje pracovný pomer - tak z účtovného hľadiska nie je problém. AK si SZČO - peniaze môžu kľudne ísť na osobnú spotrebu.
eva29
24.09.08,07:05
Ďakujem. Myslela som si to ale chcela som sa uistiť :)...