SAIVI
24.09.08,08:50
...ako by ste zaúčtovali vyplatenú nezdaniteľnú odmenu konateľovi na životné jubileum? ...je v zákone niekde stanovená maximálna čiastka akú môže spoločnosť vyplatiť?
Vladimír Ozimý
24.09.08,06:54
a to je čo za odmenu, kde v zákone o dani z príjmov je uvedené že takáto odmena je nezdaniteľná????
Pokiaľ viem tak to nespadá len pod odvody...
SAIVI
24.09.08,07:02
našla som to v tomto článku ...
eTrend > sekcia EKONOMIKA > rubrika Slovensko > článok:
Ako sa dá legálne vyvliecť z platenia odvodov
V záujme zapchávania dier v paragrafoch by si mal štát “švihnúť„
[23.7.2008, TREND / Martin Jaroš]

Jozef Mihál je bloger a dlhoročný poradca v oblasti daní a odvodov. Pri stretnutí s TRENDOM vymenoval hneď niekoľko spôsobov, ako sa dá úplne legálne z platenia odvodov vyvliecť.

Podnikateľ môže napríklad pred koncom júna zrušiť živnosť a po prvom júli ju znova založiť. Vyhne sa tak rozhodujúcemu dátumu, ktorý sa berie do úvahy pri posudzovaní povinnosti platiť sociálne odvody.

Ak je to možné, oplatí sa namiesto klasickej živnosti prejsť na takzvané slobodné povolanie podľa autorského zákona. Pod pomerne voľnú definíciu autorských zmlúv sa dá pomestiť široké spektrum duševnej práce. Vzťah so Sociálnou poisťovňou je v takomto prípade úplne dobrovoľný.

Klasické pracovné vzťahy sa dajú obojstranne optimalizovať nielen vyplácaním „dlaňoviek“ načierno. Spoluautor daňovej reformy a koncepcie odvodového bonusu Richard Sulík rád uvádza ako príklad pribratie pracovníkov medzi spoločníkov.

Stačí im dať po jednej akcii firmy a odmeny im vyplácať ako podiel zo zisku. Vtedy sa tiež odvody neplatia.

Alternatíva k tomu je recept J. Mihála: symbolická odmena plus doplatok cez darovaciu zmluvu. Takýto príjem nepodlieha ani dani.

Obľúbená optimalizácia je aj cez zakladanie spoločností s ručením obmedzeným. Konateľ si môže vyplácať odmenu pár centov a primerane k tomu platiť odvody.

A ak si nechce peniaze z firmy vyťahovať formou rozdelenia zisku, môže si vždy na narodeniny udeliť nezdanenú odmenu za životné jubileum. Poradca spomína, že za ostatných niekoľko rokov zaznamenal zvýšenú vlnu otázok týkajúcich sa práve zakladania eseročiek.

Podporujú to aj štatistiky – od roku 2004 ročný prírastok takýchto firiem neklesol pod desať percent. I keď, samozrejme, nedá sa spoľahlivo rozmeniť, koľko možno pripísať zvýšenej chuti podnikať a koľko daňovo-odvodovým špekuláciám.

A ako čerešničku J. Mihál spomína nápad z oblasti plánovaného rodičovstva. Podnikateľka, ktorá optimalizuje odvodovú povinnosť a zvažuje otehotnenie, by si mala pred plánovaným počatím začať platiť maximálne možné nemocenské poistenie.

Po pôrode potom bude čerpať pol až trištvrte roka zvýšené materské dávky. Čistý zisk: od tritisíc eur vyššie.
Martin Mocko
24.09.08,07:04
daň a odvody nie je to iste!
SAIVI
24.09.08,07:45
...posúvam
Vladimír Ozimý
24.09.08,08:10
ten článok som našiel aj ja ale po podrobnom preštudovaní zákona mi jednoznačne z toho vyplynulo že je to myslené na odvody do SP a ZP a nie na daň z príjmu pretože odmena za jubileum je príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov a nenajdete nikde že takýto príjem nie je predmetom poprípade je oslobodený od dane z príjmov.
SAIVI
24.09.08,08:19
V článku bolo "udeliť nezdanenú odmenu" konateľovi... tiež som sa s tým ešte nestretla. Ale pravdepodobne keby sa to fakt nezdaňovalo, tak by sa to využívalo... Asi by sa k tomu mohol vyjadriť pán Jozef Mihál ako to myslel...
stiby2
24.09.08,09:32
z etrendu:

Titulok: Dobrý deň
Autor: Jozef Mihál
V článku je chyba. Odmeny pri životnom alebo pracovnom jubileu sú zdanené. Neplatia sa z nich žiadne odvody, daň z príjmu však áno. Ospravedlňujem sa, ak Vám to poplietlo hlavu, chyba vznikla mojou nepozornosťou pri autorizácií článku. Platí samozrejme to, čo je uvedené v diskusií na www.porada.sk
SAIVI
24.09.08,09:48
..ďakujem za Vaše vyjadrenie.
Jozef Mihál
24.09.08,15:33
z etrendu:

Titulok: Dobrý deň
Autor: Jozef Mihál
V článku je chyba. Odmeny pri životnom alebo pracovnom jubileu sú zdanené. Neplatia sa z nich žiadne odvody, daň z príjmu však áno. Ospravedlňujem sa, ak Vám to poplietlo hlavu, chyba vznikla mojou nepozornosťou pri autorizácií článku. Platí samozrejme to, čo je uvedené v diskusií na www.porada.sk (http://www.porada.sk)
Tak tak, študujte Poradu, nie všelijaké eTRENDY.

P.S. Kto ma pozná, vie, že smajly sa v mojich príspevkoch vyskytujú veľmi zriedka.