tina106
24.09.08,10:23
Zdravim, slov.firma fakturujem slov. firme dodanie sluzby v tuzemsku, (obaja su platcovia DPH) v euro plus dph. Odberatel uhradza fakturu vzdy len v slov. korunach.V zmluve je dohodnute, ze na prepocet na slov.koruny sa pouzije konverzny kurz 30,1260. Mozu si firmy takto prepocitavat dph (jedna vystup a druha vstup) alebo musia dodrzat §26 zakona o DPH?
Tweety
24.09.08,08:27
Zdravim, slov.firma fakturujem slov. firme dodanie sluzby v tuzemsku, (obaja su platcovia DPH) v euro plus dph. Odberatel uhradza fakturu vzdy len v slov. korunach.V zmluve je dohodnute, ze na prepocet na slov.koruny sa pouzije konverzny kurz 30,1260. Mozu si firmy takto prepocitavat dph (jedna vystup a druha vstup) alebo musia dodrzat §26 zakona o DPH?
KK nie je možné zatiaľ použiť, postupuješ podľa zákona o dph.
tina106
24.09.08,08:32
Ja som uvazovala aj tak, ze sa nejedna o dodanie z ineho clenskeho statu, a ze cena za sluzby je dohodnuta v EURO a aj kurz je len vecou dohody zmluvnych stran, takze sa na mna § 26 nevztahuje, ze dohoda o euro je len interna, a do podkladom pre dph a uctovanie je az vysledna suma v SK.
Tweety
24.09.08,08:37
Ja som uvazovala aj tak, ze sa nejedna o dodanie z ineho clenskeho statu, a ze cena za sluzby je dohodnuta v EURO a aj kurz je len vecou dohody zmluvnych stran, takze sa na mna § 26 nevztahuje, ze dohoda o euro je len interna, a do podkladom pre dph a uctovanie je az vysledna suma v SK.
Čiže mám to chápať tak, že si prepočítaš KK EUR,SKK a potom toľko EUR fakturuješ? Potom na faktúre uvedieš kurz pre dph podľa aktuálneho stavu? Ak áno, potom je to OK.
tina106
24.09.08,08:41
Nie, v zmluve mam dohodnutu mesacnu pevnu odmenu za sluzby napr. 1000 Eur plus dph. V zmluve je dohodnuty aj kurz prepoctu pre obe strany- KK, takze ja kazdy mesiac mam rovnaku fa : 30126 Sk plus DPH. A faktura je hradena len v slov. korunach.
Tweety
24.09.08,08:44
Nie, v zmluve mam dohodnutu mesacnu pevnu odmenu za sluzby napr. 1000 Eur plus dph. V zmluve je dohodnuty aj kurz prepoctu pre obe strany- KK, takze ja kazdy mesiac mam rovnaku fa : 30126 Sk plus DPH. A faktura je hradena len v slov. korunach.
Potom fakturuješ v SKK, nie v CM, ako si v príspevku č. 1 uviedla . Nemáš teda čo prepočítavať.
tina106
24.09.08,08:46
Dakujem, tam som sa chcela dostat:)
m.hladka
24.09.08,08:47
Ak ja Fa vystavená v SK, tak musí byť cena uvedená aj v € a to KK. Lenže ak chcu obe strany, aby sa fakturovalo v €, tak potom sa musia držať kuru NBS.
Tweety
24.09.08,08:48
tak potom sa musia držať kuru NBS.
podarené:---:---:---
Misicka21
20.07.09,13:56
My pracujeme v Maďarsku, prácu si u nás objednala slovenská firma, my sme slovenská firma, platiaca dph, ale objednávateľ chce faktúru vo foryntoch a bez DPH, je to správne??
Tweety
22.07.09,06:42
My pracujeme v Maďarsku, prácu si u nás objednala slovenská firma, my sme slovenská firma, platiaca dph, ale objednávateľ chce faktúru vo foryntoch a bez DPH, je to správne??
§ 15 Zákon o dph

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Misicka21
23.07.09,11:38
dobre a polopate??
je to dobre alebo nie?? my robíme prepravu na stavbe