peterpi
24.09.08,11:44
Dobrý deň, som živnostník a používam na opracovné cesty vlastné vozidlo nezaradené v majetku.
Žiadam o radu, ako sa preukazujú výdavky na pohonné hmoty? Stačí v danom mesiaci len jeden bloček alebo musím dokladovať spotrebu na každý kilometer (napr.: v jednom mesiaci najazdím 200km, ale kúpim plnú nádrž benzínu, napr. za 1500,- Sk, takže mi zostane benzín v nádrži, ale medzitým najazdím aj súkromne a v ďalšom mesiaci najazdím napr. 1000km a dokladujem benzín jedným bločkom napr. za 1600,-Sk).
Ďakujem, Peter
Paula
24.09.08,23:05
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

V súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov sa za daňové výdavky považujú výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu , prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok.
Citované zákonné ustanovenie sa vzťahuje na daňovníka, ak má vozidlo zaradené do obchodného majetku, alebo na výkon činnosti využíva prenajatý, požičaný osobný automobil.
Ak by vozidlo bolo používané aj na súkromné účely, uvedené výdavky nie je možné považovať za daňovo uznané v plnej výške.
Ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo (nie prenajaté, vypožičané alebo nákladné) nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (§ 19 ods. 2 písm. e/ zákona o dani z príjmov).


...tzn. dokladovať nákupom PH.
dark32
25.09.08,08:57
Náhrada za používanie osobného automobilu na podnikateľské účely.
Podmienky:
1. OA je vo vlastníctve SZČO, alebo v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov
2. OA nie je zaradené do majetku SZČO
3. OA treba prihlásiť na DU do 30 dní ( kvôli dani )
4. Viesť evidenciu jázd ( zdôvodnenie jázd )
Zákonné náhrady:
A. 5,50 Sk za každý kilometer prejdený na podnikateľský účel
B. náhrada za spotrebu pohonných látok
( najazdené km na podnikateľské účely x priemerná spotreba podľa TP ) : 100 x cena za liter PL
Príklad výpočtu:
najazdené km na podnikateľské účely za mesiac – na 1. tankovanie 200 km , na 2. tankovanie 200 km spolu: 400 km
priemerná spotreba na 100 km podľa TP - 8 l
tankovanie – 02.07.2008 - 30 l za 41,- Sk 15.07.2008 - 30 l za 41.50 Sk
A. 400 x 5,50 = 2200 Sk
B. ( 200 x 8 ) : 100 x 41 = 656 SK
( 200 x 8 ) : 100 x 41,50 = 664 SK
Náhrada spolu 2200 + 656 + 664 = 3520 SK

Na konci mesiaca náhradu zaúčtovať do účtovníctva interným účtovným dokladom + priložiť bločky od tankovania a evidenciu jázd .
iriska
25.09.08,09:07
Môžem cestovnú náhradu účtovať aj cez VPD alebo to musí ísť cez ID?
A tiež som tu čítala polemiky o tom, či je nutné prikladať VŠETKY bloky z nákupu PHM a neviem, či teda treba alebo nie. Pýtala som sa ohľadom toho tu: (príspevok č. 186)

http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html

ale ešte mi nikto neodpovedal :(
Keď si konečne myslím, že mám v niečom jasno tak zistím, že absolútne nie.
Ďakujem v.p.
m.hladka
25.09.08,09:19
Môžem cestovnú náhradu účtovať aj cez VPD alebo to musí ísť cez ID?
A tiež som tu čítala polemiky o tom, či je nutné prikladať VŠETKY bloky z nákupu PHM a neviem, či teda treba alebo nie. Pýtala som sa ohľadom toho tu:
http://www.porada.sk/t55766-szco-sukromne-auto-nahrady-za-kilometre.html
ale ešte mi nikto neodpovedal :(
Keď si konečne myslím, že mám v niečom jasno tak zistím, že absolútne nie.
Ďakujem v.p.

Áno, môžeš účtovať cest.náhradu aj cez VPD.
Priložiť bloky z nákupu PHM podľa potreby, aby ti vykryli cestovné náhrady podľa km a spotreby.
dark32
25.09.08,09:22
je to na tebe ako to budes uctovat
bud cez VPD ( vyplatis si sama nahradu )

alebo ako nepenaznu operaciu cez IUD ( len si znizis zaklad dane bez vyplatenia )

ale nazory na to su tu na porade rozne
iriska
25.09.08,09:36
Áno, môžeš účtovať cest.náhradu aj cez VPD.
Priložiť bloky z nákupu PHM podľa potreby, aby ti vykryli cestovné náhrady podľa km a spotreby.


O.k., ale čo keď tie bloky (z nejakého dôvodu) nemám? Čo keď si len stiahnem z internetu cenu platnú v čase nákupu.
dark32
25.09.08,10:13
musiš mať originál bločky
iriska
25.09.08,11:25
A keď je SZČO 3 mesiace vo Francúzsku, tak francúzske? s eurom? a vyblednuté za tie 3 mesiace čo tam bol, že už ani nie je vidno, čo tam bolo? na základe čoho mi vlastne vzniká povinnosť dávať bloky, lebo z toho, že musím dávať cenu platnú v čase nákupu mi to nevyplýva.
Asi mám dlhé vedenie - za to sa ospravedlňujem.
dark32
25.09.08,11:35
asi áno aj zahraničný pokl. doklad je účtovný doklad

zákon o dani z príjmov §19 ods. 2 písm. e)
iriska
26.09.08,10:49
tak to že "asi áno" to viem aj ja... ale asi sa tu nedozviem kompletnú odpoveď, tak neviem už kde ju mám hľadať.
dodo777
26.09.08,11:13
Pri daňovej kontrole nám uznali aj stiahnute z natankuj sk.
Anja111
26.09.08,11:32
Pri daňovej kontrole nám uznali aj stiahnute z natankuj sk.
A kontrola bola za ktoré obdobie?
iriska
26.09.08,11:37
Ja sa vzdávam. Je tu kopec tém, že od 1.1.08 už sa musia dokladať bloky. Preto sa pýtam. Mám ich len málo (omnoho menej ako sa v skutočnosti prejazdilo), aj to vyblednutých a z Francúzska v eurách. Ale asi pre zahraničné cesty platí to isté ako pre slovenské, takže sa môžem niekde strčiť aj s tými blokmi. O.k. ak som sa ešte niečo pýtala, tak možno o pol roka to tu niekto nájde a odpovie mi.
Ďakujem za konštruktívne odpovede k veci.
Držte mi palce až to potom dobre zaúčtujem :)
Denda
26.09.08,11:42
Ja sa vzdávam. Je tu kopec tém, že od 1.1.08 už sa musia dokladať bloky. Preto sa pýtam. Mám ich len málo (omnoho menej ako sa v skutočnosti prejazdilo), aj to vyblednutých a z Francúzska v eurách. Ale asi pre zahraničné cesty platí to isté ako pre slovenské, takže sa môžem niekde strčiť aj s tými blokmi. O.k. ak som sa ešte niečo pýtala, tak možno o pol roka to tu niekto nájde a odpovie mi.
Ďakujem za konštruktívne odpovede k veci.
Držte mi palce až to potom dobre zaúčtujem :)
Ale, ale veď máte v tejto téme všetko zodpovedané a čo sa týka účtovania prikladám Vám link, kde je ďalšia odpoveď na Vašu otázku:
http://www.porada.sk/829257-post13.html
peterpi
01.10.08,19:37
ďakujem za radu,peter
peterpi
01.10.08,19:52
Ďakujem za presné vysvetlenie, Peter
dodo777
12.12.08,17:42
za rok 2007
Marína
12.12.08,20:44
za rok 2007
:eek:
Tomuto príspevku je ťažko rozumieť a ešte s takým časovým odstupom. Musela som pátrať. Čo povieš, nie je to takto lepšie?


Pri daňovej kontrole nám uznali aj stiahnute z natankuj sk.


A kontrola bola za ktoré obdobie?
za rok 2007
marjankaj
13.12.08,00:05
za rok 2007

A o pol roka napíš, či máš auto v majetku, alebo nie.
Lucida
23.03.09,10:58
Ahojte!

Ak mám od živnostníka iba kopec bločkov za PHM, platené aj kartou a nemám ani cesťáky ani jazdnú knižku čo mám zaúčtovať? Auto nie je zaradené v majetku firmy, avšak na DÚ je nahlásené, daň bola zaplatená.

ďakujem pekne!
IZA111
09.01.10,21:38
.
IZA111
09.01.10,21:53
.