LUBIKA
06.05.05,13:02
Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť? Živnostník popri zamestnaní môže nejakým spôsobom zamestnať svoju manželku, ktorá je tiež zamestnaná ? Či už na nejakú dohodu alebo ako. Ak áno, tak je stanovená nejaká minimálna odmena za prácu ?
Ďakujem za odpoveď.
ondrejvla
06.05.05,11:07
Dobrý deň. Môže mi niekto poradiť? Živnostník popri zamestnaní môže nejakým spôsobom zamestnať svoju manželku, ktorá je tiež zamestnaná ? Či už na nejakú dohodu alebo ako. Ak áno, tak je stanovená nejaká minimálna odmena za prácu ?
Ďakujem za odpoveď.
Áno môže, buď na dohodu o vykonaní práce, alebo na kratší pracovný čas, podľa §49 ZP. Musí dodržať všetky zákony týkajúce sa miezd, t.j. odvody, dane, prihásenie, výkazy - no spracovanie miezd so všetkým, čo k tomu patrí. A ako to myslíš, či je stanovená minimálna odmena? Veď ona má hlavného zamestnávateľa, takže jej môže zaplatiť aj napr.95,-Sk, alebo 95000,-Sk, samozrejme za podmienok daných zákonom.
LUBIKA
06.05.05,13:26
Ďakujem za odpoveď. Na výšku odmeny som sa pýtala v súvislosti s odvodmi do poisťovní. Ale ak som to dobre pochopila, tak "dohodár" je klasický zamestnanec,teda výška príjmu neovplyvňuje poistné ako u živnostníka. A teda dohodár a zamestnávateľ neplatia do poisťovní. Len zamestnanec platí 14 % zdravotné poistenie a zamestnávateľ 0,8 % z vymer. základu. Je to tak????

Ďakujem za odpoveď.
lenkak
06.05.05,16:23
Pri dohode platí sa 0,8% Úrazové poistenie, a zamestnancovi sa stiahne 19% daň.
lenkak
06.05.05,16:28
LUBIKA
06.05.05,18:26
Lenka ďakujem za pomoc.