danakl
24.09.08,12:25
Dobrý deň,
Neviem ako mám postupovať pri neuznaní pracovného úrazu.Zamestnanec si vraj zlomil malíček pri páde v sobotu.Nikomu nič nepovedal a ďalej pracoval 2-3 hod.v pondelok prišiel s PN , kde nahlásil pracovný úraz.
Ako mám postupovať????
Keď mu neuzáme pracovný úraz - existuje na to nejaký zákon???
danakl
24.09.08,10:49
prosím pomôžte mi niekto
Martin Mocko
24.09.08,11:04
prosím pomôžte mi niekto

Našiel som dve záležitosti, ktoré ti možno pomôžu. Na konkrétnu odpoveď by som musel poznať celý priebeh - ako k úrazu prišlo.

http://www.socpoist.sk/476/1180s#Úrazové%20poistenie
sekcia "Posudzovanie miery zodpovednosti"

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-39465.html
príspevok od užívateľa "Stina"
Kazu
24.09.08,11:13
Dobrý deň,
Neviem ako mám postupovať pri neuznaní pracovného úrazu.Zamestnanec si vraj zlomil malíček pri páde v sobotu.Nikomu nič nepovedal a ďalej pracoval 2-3 hod.v pondelok prišiel s PN , kde nahlásil pracovný úraz.
Ako mám postupovať????
Keď mu neuzáme pracovný úraz - existuje na to nejaký zákon???

Vo firme, kde som pracovala pred pár rokmi sa stalo niečo veľmi podobné. Už si presne nepamätám postup ale začali sme tým, že ošetrujúcej lekárke sa napísalo oznámenie, že pracovník: meno, bydlisko, dátum ošetrenia, diagnóza neoznámil pracovný úraz, nebol ani evidovaný v knihe úrazov, nebol svedok úrazu a ani nebola dychová skúška. Okrem toho medzi udávaným úrazom a dátumom ošetrenia uplynul celý víkend a pracovník si mohol úraz privodiť aj iným spôsobom a preto odmietame tento úraz uznať ako pracovný. Potom sme s tým dopisom zašli na lekárkou a neviem presne ďaľší postup ale nakoniec bolo nejaké riešenie na Soc. poisťovni za prítomnosti zamestnanca aj zamestnávateľa. Dohodlo sa, že pracovný úraz to nie je. Ale PN sa mu platila.
evula0
24.09.08,11:28
Zamestnanec má povinnosť, ak to poškodenie zdravia dovoľuje(pri zlomenom malíčku asi áno),ihneď ho ohlásiť svojmu nadriadenému §17 zák.č.124/06.Ten ho potom zapíše do knihy drobných úrazov a umožní alebo zabezpečí ošetrenie.Ak dôjde k lekárskemu ošetreniu(ale nie za sto rokov!),zamestnávateľ má povinnosť ohlásiť poistnú udalosť sociálnej poisťovni, ktorá bude v prípade odškodnenia plniť za zamestnávateľa.Ak neboli svedkovia úrazu, poškodený svoju povinnosť mal ako splniť, tak svojou lajdáckosťou alebo pokusom o podvod nemôže zamestnávateľa ohroziť a ten jednoducho o žiadnom pracovnom úraze nevie.Ak by poškodený chcel uplatňovať odškodnenie u sociálnej poisťovne a tá by si vyžiadala Vaše vyjadrenie, uveďte, že poškodený v deň úrazu nič nehlásil a neviete kde a kedy si úraz spôsobil a preto ho ani ako pracovný neuznávate.Môžete ešte zamestnanca upozorniť na prípadné následky ak chce na úraze podvodom získať odškodnenie.Samozrejme môže mať PN,ale bez úrazového príplatku. Ešte upozorňujem,že ak PN v dôsledku prac.úrazu trvá viac ako tri dni,zamestnávateľ je povinný spísať záznam o tzv.registrovanom úraze.Ale takéto veci má vedieť Váš bezpečnostný technik alebo kto Vám vykonáva bezpečnostnotechnickú službu.
evula0
25.09.08,08:44
Ešte doplňujem: je dobré teraz spísať záznam o úraze, do ktorého si môže poškodený nadiktovať čo chce.Vy k tomu pridáte vyjadrenie jeho nadriadeného- že nie je žiaden svedok a poškodený to hlásil až o 2 dni. Potom by k tomu malo byť stanovisko zodpovedného vedúceho zamestnanca za zamestnávateľa, že úraz vzhľadom na nepreukázanie zamestnávateľ neuznal ako pracovný. Ak máte zástupcov zamestnancov( zamestnanecká rada alebo odbory), je dobré ich vyjadrenie. No a toto všetko,ako som spomenul predtým, by mal zabezpečiť a odborne usmerniť bezp.technik alebo kto to u Vás vykonáva. Vyzerá to komplikovane, ale ak za 1/2 roka Vás začne bombardovať zdravotná a sociálna poisťovňa a požadovať najprv vyjadrenie, potom dokumentáciu a nakoniec náhradu, záznam Vás z toho vyseká.
erzet
01.10.08,11:52
So všetkým súhlasím. Mám však dve pripomienky. Lekár nie je určujúca osoba či to bol alebo nebol pracovný úraz. Zranený mu môže povedať čo chce. Rozhodujúca je situácia na pracovisku (ako píšete). Po druhé: musí byť preukázateľné, že zamestnanec o tom vedel, že má akékoľvek poškodenie zdravia na pracovisku oznámiť bezodkladne zamestnávateľovi. Minimálne musí byť preukázateľné preškolenie o § 17/1 Zákona č. 124/2006 Z. z. o BOZP.
evula0
02.10.08,05:27
Zamestnávateľ má mať tzv.Traumatologický plán a ako s každým vnútorným predpisom má byť zamestnanec preukázateľne oboznámený.Okrem toho každý nový zamestnanec má absolvovať vstupné školenie z BOZP( súčasťou sú povinnosti zamestnanca), a najmenej 1x za 24 mesiacov periodické(opakovacie).