simonka1
24.09.08,14:23
Prosím o radu.
Môžem nákup kosačky na trávu zaučtovať ako daňový výdavok? Máme v okolí firmy kúsok trávy, tak ju potrebujeme udržiavať.
Martin Mocko
24.09.08,12:25
Prosím o radu.
Môžem nákup kosačky na trávu zaučtovať ako daňový výdavok? Máme v okolí firmy kúsok trávy, tak ju potrebujeme udržiavať.

Kľudne môžeš..pokiaľ je do 30tis - tak 501AE
sway
24.09.08,12:25
Prosím o radu.
Môžem nákup kosačky na trávu zaučtovať ako daňový výdavok? Máme v okolí firmy kúsok trávy, tak ju potrebujeme udržiavať.

...nuž ja veru neviem, neviem, či je kúštik trávnika a jeho údržba nevyhnutná k dosiahnutiu a udržaniu príjmov vo vašej spoločnosti....

ja by som to do nákladov v žiadnom prípade nedávala... môj názor;)
Martin Mocko
24.09.08,12:28
...nuž ja veru neviem, neviem, či je kúštik trávnika a jeho údržba nevyhnutná k dosiahnutiu a udržaniu príjmov vo vašej spoločnosti....

ja by som to do nákladov v žiadnom prípade nedávala... môj názor;)

Toto by som vedel odôvodniť ihneď.
Príde potencionálny zákazník k pekne upravenej firme a hneď vedľa je konkurencia s burinou a trávou do polovice výšky okien.... Odpoveď poznám, kde si skôr nakúpi.
durisovad
24.09.08,12:38
Dala by som do vnutrofiremnej smernice, ze na udrzovanie pracovneho prostredia je potrebna kosacka, ako napr. aj cistiace prostriedky, vysavac a pod.
simonka1
24.09.08,12:44
Lenže problém je v tom, že k nám nejak zákazníci nechodia. My máme zákazníkov susedné firmy, ktoré sú našimi odberateľmi. Ale chodia k nám aj na pohovory noví potencionálny zamestnanci.
durisovad
24.09.08,13:31
Aj napriek tomu, ze k vam zakaznici nechodia, by som kosacku zauctovala do nakladov, pretoze aj pre vlastnych zamestnancov treba vytvorit dobre pracovne prostredie. Ale dala by som kosacku do knihy drobneho investicneho majetku, inventovala by som ju, aby sa naahodou nestalo, ze sa prestahuje k niekomu domov.
andrej_rv
24.09.08,14:56
Lenže problém je v tom, že k nám nejak zákazníci nechodia. My máme zákazníkov susedné firmy, ktoré sú našimi odberateľmi. Ale chodia k nám aj na pohovory noví potencionálny zamestnanci.Nemusí k vám chodiť vôbec nikto. Povinnosť starať sa o udržiavanie poriadku, čistoty vonkajších priestorov, areálov a pozemkov vrátane kosenia trávnikov je spravidla zakotvená nejakou formou vo Všeobecne záväznom nariadení (VZN) jednotlivých miest a obcí.
Napríklad vo VZN obce Remetské Hámre 4/2005 http://www.remetskehamre.sk/assets/documents/vzn_o_poriadku.htm - sa v § 4 ods. 5) uvádza:
Vlastníci pozemkov prípadne ich užívatelia sú povinní chrániť pozemky a porasty pred škodcami i pred zaburinením a robiť na vlastný náklad opatrenia na zamedzenie výskytu a rozšírovania škodcov. Sú povinní kosiť burinu a starú trávu podľa potreby, najmenej však 2 krát ročne / prvá kosba do konca júna, druhá kosba do konca septembra /. V opačnom prípade budú voči porušovateľom tohto nariadenia vyvodené sankčné postihy.
Podobné ustanovenia o kosení pozemkov majú vo svojich VZN uvedené aj ostatné obce.
Povinnosť vlastníkov resp. užívateľov ochraňovať pozemky pred zaburinením a samonáletom drevín vyplýva aj z § 12 ods. 2 písm. j) zákona č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, aj keď sa toto ustanovanie vzťahuje predovšetkým na poľnohospodársku pôdu pri nepoľnohospodárskom využití.
Martin Mocko
24.09.08,15:00
A ešte jedna vec k tomu.
Pokiaľ nie kosačku - tak potom aj upratovačka i s čistiacimi prost. alebo vysávač by boli taktiež nedaňové náklady - taktiež neslúžia na dosahovanie zisku...
Všetky daňové výdavky sú o dokazovaní pred daňovou kontrolou - ale dokázať uznateľnosť kosačky ako daň. nákladu by určite nemal byť problém.