Lucinka23
24.09.08,15:43
Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že existuje takáto stránka, ktorá pomáha hlavne "začiatočníkom" účtovníkom. Príspevky na porade sledujem už viacej mesiacov, premiestňujem sa z témy do témy. Dá sa tu nájsť veľa pomoci, vlastne by som povedala, že všetko sa tu dá vyriešiť. Ale akosi som sa nedopátrala k téme, ktorá by hovorila o tom, čo všetko by sa malo účtovať cez interné doklady v jednoduchom účtovníctve. Viem napr., že mzdy, odvody, dane, najnovšie platba kartou. A čo ešte? Bola by som rada, keby ste vy "skúsenejší" poradili nám "začiatočníkom". Zároveň by som poprosila niekoho, kto mám vzor nejakého ID pre JÚ, aby ho prilepil. Inak ste všetci strašne zlatí a milí. Strašne rada tu trávim svoj čas. A som vďačná všetkým, ktorí mi už neraz poradili a pomohli. :):):)
Manual
24.09.08,13:52
Ahojte poraďáci, som veľmi rada, že existuje takáto stránka, ktorá pomáha hlavne "začiatočníkom" účtovníkom. Príspevky na porade sledujem už viacej mesiacov, premiestňujem sa z témy do témy. Dá sa tu nájsť veľa pomoci, vlastne by som povedala, že všetko sa tu dá vyriešiť. Ale akosi som sa nedopátrala k téme, ktorá by hovorila o tom, čo všetko by sa malo účtovať cez interné doklady v jednoduchom účtovníctve. Viem napr., že mzdy, odvody, dane, najnovšie platba kartou. A čo ešte? Bola by som rada, keby ste vy "skúsenejší" poradili nám "začiatočníkom". Zároveň by som poprosila niekoho, kto mám vzor nejakého ID pre JÚ, aby ho prilepil. Inak ste všetci strašne zlatí a milí. Strašne rada tu trávim svoj čas. A som vďačná všetkým, ktorí mi už neraz poradili a pomohli. :):):)
Tu sa poprehrabuj a určite niečo nájdeš aj veľa iného potrebného:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=19
Lucinka23
24.09.08,13:54
Ďakujem za radu.
dark32
25.09.08,09:02
Monika Kováčová
25.09.08,09:43
Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

Pozri si tému Začiatočník v jednoduchom účtovníctve.
dark32
25.09.08,10:18
[quote=ermon;829028]Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

nechápem prečo by sa nemohlo v JU počas roku účtovať cez ID ?
ako si mám potom vyúčtovať napr. stravné lístky keď si ich kúpim na celý rok a do nákladov si ich dávam priebežne podľa mesiacov ?
Zita5
25.09.08,10:34
Už raz na Porade taká téma bola ohľadne účtovania cez ID v priebehu roka , bola som v nej účastná aj ja , len ju neviem nájsť .

Ja osobne účtujem v priebehu roka cez ID , nakoľko si neviem predstaviť účtovné prípady ktoré vzniknú v priebehu roka , ako by som to inak poriešila .
biba187
25.09.08,10:39
k príspevku č. 5 a 6
aj platba platobnou kartou sa účtuje cez ID radia to tak pracovníci Alfy programu tak dúfam že to je tak v poriadku?
evina
25.09.08,10:41
dark32
25.09.08,10:44
Ja účtujem cez ID mesačne náhradu OA, stravné lístky, ...
Zo zaujímavosti som teraz požiadal DU cez net dotaz ohľadom účtovanie cez ID v priebehu roka.

Odpoveď ( ak sa dočkám ) po obdržaní hneď zverejním
evka-janekova
25.09.08,10:58
Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).

Okrem Peňažného denníka sa vedú pomocné evidencie: Kniha odberateľských faktúr, Kniha dodávateľských faktúr, Kniha cenín, Kniha sociálneho fondu, Kniha ostatných záväzkov, Kniha ostatných pohľadávok atď.

Pozri si tému Začiatočník v jednoduchom účtovníctve.
A ked mi v priebehu roka príde dohoda o započítaní vzájomných pohľadávok a urobím to cez ID, tak je to zle???
ZuzanaP
25.09.08,11:19
Nie je, lebo to inak ani nejde.
dark32
25.09.08,12:14
Ja účtujem cez ID mesačne náhradu OA, stravné lístky, ...
Zo zaujímavosti som teraz požiadal DU cez net dotaz ohľadom účtovanie cez ID v priebehu roka.

Odpoveď ( ak sa dočkám ) po obdržaní hneď zverejním

ODPOVED DR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon o dani z príjmov, ako aj postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve presne nevymedzujú spôsob zahrňovania cestovných náhrad do daňových výdavkov. Vychádzajúc z ustanovenia § 17 ods. 2 písm. b) a c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ako aj z § 8 ods. 4 písm. a) Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.12.2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva zastávame názor, že výdavky súvisiace s používaním súkromného osobného motorového vozidla na pracovné cesty sa účtujú v peňažnom denníku v rámci uzávierkových účtovných operácií pri uzavretí účtovných kníh podľa počtu najazdených kilometrov evidovaných v knihe jázd.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Som SZČO vediem si JU. V rámci pod. činnosti používam vlastné mot. vozidlo nezaradené do majetku. Chcem sa spýtať ako si mám v zmysle zákona vyúčtovať náhradu za použitie OA za príslušný mesiac formou:

1. VPD ( vyplatenie si alikvótnej cestovnej náhrady )
alebo
2. Interným účtovným dokladom - nepeňažnou operáciou ( vlastne si len znížiť základ dane)

vopred ďakujem


A MAM S TOHO TERAZ AJ JA CHAOS
Monika Kováčová
25.09.08,16:41
no vidíš: odpoveď máš v Postupoch účtovania v jednoduchom účtovníctve
link tu: http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html
cloe
25.09.08,16:46
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?
Monika Kováčová
25.09.08,16:49
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?

cloe, podľa postupov: vedieš si v priebehu roka pomocnú evidenciu a v uzávierkových operáciach to zaúčtuješ.
Monika Kováčová
25.09.08,16:54
evina vo svojom príspevku č. 9 priložila link na tému interné doklady, kde je aj takéto vyjadrenie poraďáka, pred ktorého vedomosťami snímam klobúk :
http://www.porada.sk/65320-post27.html

avšak tento príspevok je zo apríla 2005 - vtedy som účtovala cez ID v JÚ aj ja, pretože až časom v diskusiách na porade som našla správny postup s oporou v zákone

pozrime sa na túto super tému od toho istého poraďáka ale o rok a pol neskôr:
http://www.porada.sk/t38563-stravne-listky-podnikatela-zuctovanie.html

inak super tabuľka na účtovanie stravných lístkov.

snáď som vám pomohla, aj keď všímam si, že oceňujete len rady, ktoré súhlasia s vašim postupom, teda účtovať v priebehu roka v JÚ cez ID. To, čo má oporu v zákone teda pravdepodobne nemá pre vás žiadny prínos.
JankaO
25.09.08,17:12
evina vo svojom príspevku č. 9 priložila link na tému interné doklady, kde je aj takéto vyjadrenie poraďáka, pred ktorého vedomosťami snímam klobúk :
http://www.porada.sk/65320-post27.html

avšak tento príspevok je zo apríla 2005 - vtedy som účtovala cez ID v JÚ aj ja, pretože až časom v diskusiách na porade som našla správny postup s oporou v zákone

pozrime sa na túto super tému od toho istého poraďáka ale o rok a pol neskôr:
http://www.porada.sk/t38563-stravne-listky-podnikatela-zuctovanie.html

inak super tabuľka na účtovanie stravných lístkov.

snáď som vám pomohla, aj keď všímam si, že oceňujete len rady, ktoré súhlasia s vašim postupom, teda účtovať v priebehu roka v JÚ cez ID. To, čo má oporu v zákone teda pravdepodobne nemá pre vás žiadny prínos.

Monika, prosím ťa, ten druhý odkaz na ID stravné lístky, nikde tam nevidím priloženú tabuľku - asi je prekrytá reklamou. Hľadala som to aj v dokumentoch a nič. Môžeš ju prosím sem pricapiť? ďakujem.
Monika Kováčová
25.09.08,17:26
Jani, tá tabuľka už na porade nieje, lebo platila v r. 2006 (od r. 2007 si SZČO dáva 89,- Sk do nákladov). Ja ju v tomto PC nemám, ak budem na ntbku tak pricapím, ak medzitým andrej_rv nepricapí :)
betka
25.09.08,17:28
ermon, ako teda zaúčtuješ zápočet v priebehu roka, keď nie cez ID?

Postupy účtovania JU:

14/(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.
evina
25.09.08,17:43
Ja som prilepila link kvôli prehľadu debát na túto tému na Porade, /nie ako svoje stanovisko/,ako aj napr. tento
http://www.porada.sk/t14876-interny-doklad-resp-uzavierkovy.html
Máme Postupy a debatu a záver si v tomto prípade urobí každý asi sám...Ja väčšinu operácii účtujem v rámci uzávierkových nepeňažných, ale v určitých prípadoch, na ktoré by som mohla event. na konci roka zabudnúť účtujem i v priebehu roka. Považujem za menšiu chybu ako nevyčísliť správne DZ...
betka
25.09.08,18:01
Postupy účtovania JU:

§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(1) Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky, zakúpené stravné lístky do prevádzkární verejného stravovania, telefónne karty a obdobné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania.

4/ (3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

(7) Krátkodobý finančný majetok sa člení na
a) peňažnú hotovosť, ceniny, šeky,
b) účty v bankách,
c) krátkodobé cenné papiere,
d) ostatný krátkodobý finančný majetok, napríklad pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou s dobou splatnosti kratšou ako jeden rok, termínované vklady s dobou splatnosti kratšou ako jeden rok.


Nákup SL-cenín účtujeme od 1.1.2008 (ako aj napr. poštových známok) CEZ PRIEBEŽNE POLOZKY

1. Výdavok PP v hotovosti (pokl.) + PP priebežné položky (príjem). V/00001
2. Nákup cenín - SL, známok + PP v hotovosti (analytika ceniny) P/1 a priebežné položky (mínus).
3. Čerpanie cenín V/1 - mínus PP v hotovsti (analytika ceniny) a plus prev. réžia. Koľko cenín vyčerpám, toľko dám do spotreby cez VPD (analytika ceniny.

Takže moje PP v hotovosti majú napr. "analytiky"
- pokl.
- SF
- valutová pokl. EUR
- ceniny (SL)

:):rolleyes:;)
Monika Kováčová
25.09.08,18:02
betka... ťažký provokatér...:rolleyes:
betka
25.09.08,18:20
betka... ťažký provokatér...:rolleyes:

Nie som provokatér. :D

Každí považuje JU za jednoduché, ale nie je. Tu sa dá kopec vecí zabudúť. Aj keď je účtovník kvalitný.

DAjte si pozor na zmeny, lebo aj tí hore to budú vedieť o pár rokov. Napr. teraz tie hlúpe ceniny, kt. sme účtovali do spotreby a nie cez priebežné položky.

Už dlhé roky praktizujem, aby som nezabudla:
- na začiatku roka si urobím šanon: účtovná závierka+ účtovná uzávierka (naše ID)
- počas roka mi prídu zápočty, kt. si tam okamžite dávam. ZAúčtujem v knihách pohľ. a závazkov ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, kt. je i dňom započítania. (kedysi sme radšej vysporiadali zápočty PPD a VPD, poznáme to. :D)
- počas roka napr. odbornú literatúru, kt. je uhradená na základe zálohy zaúčtujem celou sumou do VOZD, príde FA (kniha závazkov, následne DPH). Prefotím si obe a opať letia do šanona, kde cez ID potom DPH účtujem ako zníženie prev. réžie.
- detto doklady, kt. sú napr. dane z nehnuteľností (kde sú vyrubené i dane na súkr. byty a podnikat. účely, tie znovu vylučujem cez ID- mínus prev. réžia)
- nájmy platené na viac rokov dopredu-ich ČR

- ............. proste tu zakladám všetky kopie a svoje poznámky, aby som nezabudla........ až kým sa mi nenazbiera ID xy (niekomu sa môžu i stovky)

A koniec roka už je jednoduhší, a nehľadám zdrapy paierov, kde si to značím kade tade, a rovno si ich vykladám zo šanona.

Takže takáto jednoducá pomôcka (ale určite ju máte i vy. Mne sa vždy nazbiera tách ID veľa. :mee:
andrej_rv
25.09.08,18:59
Dovolím si aj ja pár slov k tejto téme, keď už Monika v jednom z vyššie uvedených príspevkov vytiahla na svetlo môj starší príspevok o účtovaní ID. :). Nuž, v čase keď som ho písal, tak som pri JÚ dával dôraz najmä na to, aby bol správne vyčíslený základ dane a nie do bodky dodržiavané účtovné postupy. Namiesto toho, aby som poriadne prečítal Postupy a hľadal riešenie, ako ich dodržať, som radšej vymýšľal dôvody a logické konštrukcie, ako svoj nesprávny postup v prípade potreby obhájiť ;).
Našťastie, na Poradu prispievajú aj osoby, ktoré majú okrem praktických skúseností aj dostatočné odborné teoretické vzdelanie. Z ich príspevkov sa čo-to nalepilo aj na mňa. Keď nič iné, tak aspoň som sa naučil dôslednejšie čítať zákony a rozlišovať medzi daňovými a účtovnými predpismi.
Postupy účtovníctva, najmä tie novelizované, účtovanie nepeňažných operácií povoľujú jedine v rámci uzávierkových operácií. Aj keď to nie je vždy praktické (a napr. pri zostavení priebežnej účtovnej závierky to podľa mňa nezabezpečí celkom verný obraz účtovnej jednotky), účtovný predpis by sa mal aj tak dodržať. Čo sa týka účtovania, zákon či predpis nerozlišuje medzi menšou alebo väčšou chybou - je len účtovanie v súlade alebo v rozpore s Postupmi.
Ja sa už 2 roky snažím tieto Postupy aj dodržiavať - všetky nepeňažné operácie majú účtovný dátum 31.12. Samozrejme, fyzicky ich zaúčtujem väčšinou priebežne, aby som na to náhodou nezabudol, ale účtovný dátum a teda i zobrazenie nepeňažnej operácie v denníku je vždy až 31.12., tak, ako si to Postupy JÚ vyžadujú.
Marína
25.09.08,18:59
Jani, tá tabuľka už na porade nieje, lebo platila v r. 2006 (od r. 2007 si SZČO dáva 89,- Sk do nákladov). Ja ju v tomto PC nemám, ak budem na ntbku tak pricapím, ak medzitým andrej_rv nepricapí :)
Mám stiahnutú Andrejovu tabuľku ale, mám za to, že najvhodnejšie je počkať na Andreja. Priznávam, sama som tu videla svoju tabuľku "pricapenú" niekym iným, bola aj (o)(u)pravenú a jemne povedané, nebola som z toho happy. Odvtedy vzorce uzamykám a zneviditeľňujem.
Dodatok: Napriek tomu, že sme sa tu stretli s Andrejom(dokonca v zhodnom čase) a sám sa môže vyjadriť(ak bude chcieť) k vyššie uvedenému, tento príspevok ponechávam, aj keď nemá priamy súvis s témou.
andrej_rv
25.09.08,19:05
Mám stiahnutú Andrejovu tabuľku ale, mám za to, že najvhodnejšie je počkať na Andreja. Priznávam, sama som tu videla svoju tabuľku "pricapenú" niekym iným, bola aj (o)(u)pravenú a jemne povedané, nebola som z toho happy. Odvtedy vzorce uzamykám a zneviditeľňujem.
Evi, ja tú tabuľku nemám (resp. bohvie, kde je :)), keďže už nie je aktuálna. Tabuľku týmto vyhlasujem za voľne šíriteľnú, upravovateľnú, modifikovateľnú t.j. úplne freeware bez výhrady autorstva a ochrany "zdrojového kódu" :D. Ak ju niekto máte (aj modifikovanú), tak ju kľudne buď tu alebo do dokumentov pricapte :)
Manual
25.09.08,19:18
Je to tabuľka s takýmto názvom ? Je to z r. 2006, aby som sem niečo zbytočne nelepil :) Autor tam nie je uvedený.
INTERNÝ ÚČTOVNÝ DOKLAD
Zúčtovanie daňových výdavkov na stravné lístky SZČO za rok 2006
Manual
25.09.08,19:26
Je to ona ?
Marína
25.09.08,19:41
Janko, ja si väčšinu dokumentov sťahujem takto: ..........._nick poraďáka, takže s identifikáciou nemám problém.
Manual
26.09.08,04:55
Janko, ja si väčšinu dokumentov sťahujem takto: ..........._nick poraďáka, takže s identifikáciou nemám problém.
Toto bolo asi nejak v rýchlosti, pretože všetky mám uložené s nickom, a tabuľku na lízing čo si vyrobila mám uloženú ako
Lízing Marína, :D:)
Pekný deň.
Jana Acsová
26.09.08,06:57
Plne podporujem názory ermon a andreja_rv prezentované v tejto téme, resp. v jej závere.

Aj podľa môjho názoru existuje jediné riešenie, ostatné je len jeho technické zabezpečenie v účtovníctve a využitie možností softvéru. Ako uviedol Andrej, nie je to nič výnimočne náročné. A novelou postupov uzávierkových účtovných operácií podstatne pribudlo. A ešte na okraj. Účtovanie priebežných položiek (platieb a inkasa platobnou kartou) medzi ne nezaraďujem.
BOBY
26.09.08,09:10
Aj ja účtujem ID v priebehu roka. Veď zápočty faktúr by som ako inak vykonala? A spotrebu SL ako už bolo vyššie uvedené. Na konci roka len uzávierkové operácie, napr. odpisy majetku...
Denda
26.09.08,09:24
Aj ja účtujem ID v priebehu roka. Veď zápočty faktúr by som ako inak vykonala?
Prečítajte si ešte raz príspevok 20.
BOBY
26.09.08,09:59
Prečítajte si ešte raz príspevok 20.
tak som sa vďaka Vám priučila. Asi to budem robiť tak ako doteraz kôli priebežným výsledkom a na konci roka všade opravím dátum na 31.12. a zmením typ operácií na uzáviekové. Myslíte, že to bude košér?
Denda
26.09.08,11:07
tak som sa vďaka Vám priučila. Asi to budem robiť tak ako doteraz kôli priebežným výsledkom a na konci roka všade opravím dátum na 31.12. a zmením typ operácií na uzáviekové. Myslíte, že to bude košér?
No nič viac Vám nemôžem doporučiť ako dodržiavať postupy účtovania a upúšťať od starých "zabehnutých systémov" v prípade že máme jasne stanovené postupy aj keď niekedy nevyhovujúce. Pri kontrolách zo strany daňových úradov to začína byť veľmi zaujímavé.
PS: Dúfam, že ste postrehli, že v knihe záväzkov a pohľadávok úhradu evidujeme dňom vzájomného započítania a nie dátumom 31.12.;)
Jana Acsová
26.09.08,11:11
Asi to budem robiť tak ako doteraz kôli priebežným výsledkom a na konci roka všade opravím dátum na 31.12. a zmením typ operácií na uzáviekové. Myslíte, že to bude košér?
A neskúsite toto?


Ja sa už 2 roky snažím tieto Postupy aj dodržiavať - všetky nepeňažné operácie majú účtovný dátum 31.12. Samozrejme, fyzicky ich zaúčtujem väčšinou priebežne, aby som na to náhodou nezabudol, ale účtovný dátum a teda i zobrazenie nepeňažnej operácie v denníku je vždy až 31.12., tak, ako si to Postupy JÚ vyžadujú.
BOBY
26.09.08,14:24
No nič viac Vám nemôžem doporučiť ako dodržiavať postupy účtovania a upúšťať od starých "zabehnutých systémov" v prípade že máme jasne stanovené postupy aj keď niekedy nevyhovujúce. Pri kontrolách zo strany daňových úradov to začína byť veľmi zaujímavé.
PS: Dúfam, že ste postrehli, že v knihe záväzkov a pohľadávok úhradu evidujeme dňom vzájomného započítania a nie dátumom 31.12.;)
áno a ďakujem
BOBY
26.09.08,14:30
A neskúsite toto?
to je vlastne v podstate to isté čo som napísala. Robím to priebežne kôli úveru, lebo z banky stále požadujú priebežné výsledky a všetky náklady by sa mi tak do nich nedostali. A ten dátum dodatočne opravím. Inak by som v tom asi mala chaos, už teraz mám 104 ID (k 31.8.) a určite ich ešte kopec bude.
Ďakujem za radu
Rozalka
26.09.08,16:10
Interné doklady účtujeme priebežne, v programovom vybavení (vlastný programátor) je to takto:
- vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa to objaví ihneď (v mesiaci, kedy sa účtuje)
- v peňažnom denníku za "13" mesiac, ktorý má v hlavičke "Peňažný denník uzávierkových zápisov v r. ..."
BOBY
30.09.08,03:20
Interné doklady účtujeme priebežne, v programovom vybavení (vlastný programátor) je to takto:
- vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa to objaví ihneď (v mesiaci, kedy sa účtuje)
- v peňažnom denníku za "13" mesiac, ktorý má v hlavičke "Peňažný denník uzávierkových zápisov v r. ..."
A v akom programe robíte? Ja robím v Alfe, tam sa pýta, či je to uzávierková operácia, dám áno, ale dátum priebežný. V zostave to vyjde ako uzávierková operácia, ale dátum budem musieť na konci roka opraviť
Rozalka
01.10.08,20:24
Ja dám dátum dnešný, nemusím to držať v hlave, uzávierkový peňdeň má všetky dátumy 31.12.
Zita5
07.10.08,07:56
Prikladám vyjadrenie z MF SR okľadom Interných dokladov .
Čo sa týka Alfy - Kros , už som ich upozornila , že v ich Pomoci resp. príkladoch nemajú postup účtovania správny v určitých prípadoch podľa Platných Postupov JU .To len ako poznámka , lebo tu niekde zaznel príspevok , že v ALFE je iný postup oproti Postupom JU . Asi ani tam nečítali riadne platné Postupy účtovania JU od 1.1.2008 . Sľúbili , že to koncom roka bude v súlade s platnými Postupmi JU . :)


Takže kopírujem odpoved nakoľko sa mi to nedá pridať v prílohe , tu je :



Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi a zároveň je ustanovené, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách, t. j. aj v peňažnom denníku, vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov, pričom sa nedefinujú externé a interné účtovné doklady. Všetky účtovné doklady, ktoré vystaví účtovná jednotka a na základe nich účtuje o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, možno považovať za interné, napr. aj pokladničné doklady, ktorými sa zachytávajú peňažné operácie v peňažnom denníku.
Peňažný denník je v jednoduchom účtovníctve hlavnou účtovnou knihou, ktorá v priebehu roka slúži na účtovanie príjmov a výdavkov peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov, príjmov a výdavkov na účtoch v bankách na základe výpisov z účtov v bankách a tiež aj na účtovanie priebežných položiek. Ak účtovná jednotka pri svojej činnosti používa iba jednu pokladnicu alebo len jeden bankový účet, nemusí viesť osobitnú pokladničnú knihu ani osobitnú knihu účet v banke. Podľa § 4 ods. 10 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa vydávajú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, sa účtovné zápisy v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.
Z uvedeného vyplýva, že v priebehu roka sa v peňažnom denníku účtujú najmä peňažné operácie. Môže sa však vyskytnúť situácia, keď sa pri účtovaní v peňažnom denníku použijú aj interné účtovné doklady, ktorými sa zachytí účtovný prípad, pri ktorom bezprostredne nedochádza zároveň k peňažnej transakcii. Môže ísť o prípad, keď účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam v peňažnom denníku je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, a teda je potrebné vykonať jeho opravu. Napr. môže ísť o opravu sumy, ak bol nesprávne zaúčtovaný nákup, alebo sa zistilo, že bol dvakrát zaúčtovaný rovnaký príjem alebo výdavok a podobne.
Oprava sa môže uskutočniť iba spôsobom, ktorý pripúšťa zákon o účtovníctve, t. j. tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania, obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave.
Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad, pretože i samotná oprava účtovného dokladu je účtovným prípadom. Pri oprave chýb by účtovná jednotka nemala zápis prepisovať, prelepovať, prekrývať korekčnou páskou alebo mechanicky vymazávať.





Ing. Viera Laszová
riaditeľka odboru
Katka2
27.12.08,12:50
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
veronikasad
27.12.08,14:18
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.
Katka2
27.12.08,15:02
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.

ďakujem, už sem se lekla :)
ampi
29.12.08,14:12
Nadviažem na tému interných dokladov... už som tu čítal veľa veľa tém o zaúčtovaní zriaďovacích výdavkov cez ID, ale stále nemám jasno v tom, či ich dám s dátumom začatia podnikania, teda ID s tým dátumom (napr. 4.1.2009) alebo to zaúčtujem AŽ NA KONCI roku 2009 k 31.12.2009? Ďakujem...
Monika Kováčová
29.12.08,14:51
Ak ID, tak 31.12. Ak VPD, tak 4.1.
ikovacikova
30.12.08,09:05
Ahojte poraďáci,

už som to dlho nerobila, ešte stále je možné zaúčtovať príjmy a výdavky z minulého roka do 15.januára? Viem, že sa to robí v uzávierkových operáciách, len neviem ako. Je to možné aj tento rok? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta
Monika Kováčová
30.12.08,09:27
Ahojte poraďáci,

už som to dlho nerobila, ešte stále je možné zaúčtovať príjmy a výdavky z minulého roka do 15.januára? Viem, že sa to robí v uzávierkových operáciách, len neviem ako. Je to možné aj tento rok? Poraďte prosím. Ďakujem Iveta


nie, už veľmi dlho nie. účtovné obdobie končí 31.12.
ikovacikova
30.12.08,09:43
Veľmi pekne ďakujem a prajem všetko dobré v novom roku.
Iveta
Lucida
22.01.09,07:49
Ahojte!
Ja som prevzala JÚ po bývalej kolegyni.
Otázka znie: Ak podnikateľ ukončil činnosť k 30.9.2008 a na bankovom výpise pokračujú platby.
Napr. platba na ZP 9/2008, to bolo nahraté na interný doklad, (nie v záväzkoch) a ten interný doklad je zlikvidovaný keďže bol zaplatený na banke až v 10/2008. Teraz ked si chcem nahrávať výpisy tak nemám čo likvidovať pretože ID je zlikvidovaný.
Čo s tým? Ako by sa to dalo spraviť aby som mal na banke zlikivdovaný záväzok. Či to nemôže asi byť zadané aj v ID aj v OZ však?
Neviem si poradiť....

Ďakujem za pomoc!
Monika Kováčová
22.01.09,07:53
Ahojte!
Ja som prevzala JÚ po bývalej kolegyni.
Otázka znie: Ak podnikateľ ukončil činnosť k 30.9.2008 a na bankovom výpise pokračujú platby.
Napr. platba na ZP 9/2008, to bolo nahraté na interný doklad, (nie v záväzkoch) a ten interný doklad je zlikvidovaný keďže bol zaplatený na banke až v 10/2008. Teraz ked si chcem nahrávať výpisy tak nemám čo likvidovať pretože ID je zlikvidovaný.
Čo s tým? Ako by sa to dalo spraviť aby som mal na banke zlikivdovaný záväzok. Či to nemôže asi byť zadané aj v ID aj v OZ však?
Neviem si poradiť....

Ďakujem za pomoc!
Neviem síce čo myslíš pod likvidovať ID, ale nakoľko podnikateľ ukončil podnikanie k 30.9.2008 máš povinnosť k tomuto dňu zostaviť účtovnú závierku. T.j. v 10/2008 nie je podnikateľ už účtovnou jednotkou a nevedie účtovníctvo.
Lucida
22.01.09,07:58
A ked mám bankový výpis az do 31.12.2008 a sú na nom pohyby ako to mám účtovať? Ked sú tam este realne platby za faktúry, záväzky atď.
Čo s takým výpisom prípadne ďalšími dokladmi?
Monika Kováčová
22.01.09,08:02
A ked mám bankový výpis az do 31.12.2008 a sú na nom pohyby ako to mám účtovať? Ked sú tam este realne platby za faktúry, záväzky atď.
Čo s takým výpisom prípadne ďalšími dokladmi?
Nemôžeš účtovať v čase, keď nie si účtovnou jednotkou.
Postup pri zostavení účtovnej závierky pri ukončení podnikania je na porade viac krát rozobratý... pohľadaj.
V skratke:
Máš dve možnosti:
1. Cez ID dňom 30.9.2008 uvedieš do POZD všetky pohľadávky a VOZD všetky záväzky
2. Nepoužiješ ID, ale upravíš ZD priamo na r. 41,42 v DP. Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane.
Pohľadaj, viackrát som o tomto probléme písala i ja tu na porade.
Lucida
22.01.09,08:04
Ok! Pozriem sa na to. Ďakujem pekne!
Monika Kováčová
22.01.09,08:06
pepina19
22.01.09,17:52
Ja účtujem platobné karty cez priebežné položky a pri pripísaní na účet zaúčtujem výdaj- priebežné prijem za tovar. Cez interné doklady robím v JU jedine zápočty nič viac. Všetko ostatné ide cez pokladňu alebo BU.
lenko
14.02.09,15:15
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?


Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.

čiže keď sú stravenky platené na fa prevodom v tomto prípade SL neúčtujem cez priebežné položky?
Len úhrada fa - banka výdaj a VNZD, spotreba cez ID - VOZD?
Ďakujem.
AlkaS
17.02.09,16:43
Ahojte!
potrebujem poradiť, môj klient robí v zahraničí napr. 10 dní v mesiaci, potom si vystaví fa v zahraničnej mene a jemu príde na devízový účet položka , ktorá je znížená o ubytovanie. napr. fa vystavená na 1298,- EUR , platba poslaná na účet 1155,- EUR , tých 143,- predstavuje ubytovanie. Chcem sa spýtať, či mám postupovať takto: fa zaevidujem medzi pohľadávky, keď príde platba na účet uhradím túto pohľadávku cez banku POZD a tých 143,- dám cez ID najskôr ako POZD a potom ako VOZD- prevádzková réžia. ĎAKUJEM:)
Monika Kováčová
17.02.09,16:48
na ubytovanie musíš mať doklad
AlkaS
17.02.09,18:00
na ubytovanie musíš mať doklad


On nemá žiadny doklad. Oni robia pre určitú firmu a tá im zabezpečuje ubytovanie, tá firma to za nich zaplatí, ale potom si to odráta z faktúr. Majú takú dohodu medzi sebou. Teraz neviem, čo mám robiť, poraďte. :confused: Ďakujem
Manual
17.02.09,19:17
On nemá žiadny doklad. Oni robia pre určitú firmu a tá im zabezpečuje ubytovanie, tá firma to za nich zaplatí, ale potom si to odráta z faktúr. Majú takú dohodu medzi sebou. Teraz neviem, čo mám robiť, poraďte. :confused: Ďakujem
Čo robiť ? Dohodnúť vopred sumu s odberateľom, ktorú bude faktúrovať po odpočítaní ubytovania...
Monika Kováčová
17.02.09,19:26
On nemá žiadny doklad. Oni robia pre určitú firmu a tá im zabezpečuje ubytovanie, tá firma to za nich zaplatí, ale potom si to odráta z faktúr. Majú takú dohodu medzi sebou. Teraz neviem, čo mám robiť, poraďte. :confused: Ďakujem

Ak je tá dohoda písomná, nevidím v tom problém. Zaúčtuješ záväzok voči odberateľovi mesačne vo výške ubytovania. Potom vypáruješ úhradu pohľadávky celú fakturovanú sumu POZD a záväzok vo výške ubytovania v ID ako VOZD. Ak zmluvu nemáš, záväzok vo výške ubytovania musí byť VNZD.
Oboznám podnikateľa, že nakoľko nemáš podklad k ubytovaniu, suma, ktorú mu odberateľ "strhne" mu nejde do výdavkov znižujúcich základ dane.

Uvidíš, že ti všetko vydokladuje...:)
AlkaS
18.02.09,10:07
Ďakujem za odpoveď, ale on nemá žiadnu zmluvu. On ani nevie koľko bude každý mesiac robiť a koľko sa tam zdrží, teda ani nevie koľko bude platiť ubytko. jeden mesiac je to možno 7 dní inokedy 15 dní, takže každý mesiac je tá výška ubytovania iná. Ja to nemôžem zaúčtovať celú fakturovanú sumu, pretože jemu na účet nepríde celá čiastka napr. 2000,- EUR a príde mu 1800,- EUR, tých 200,- mi stále ostáva nevysporiadaných v pohľadávkach. Jedine , že by som to spravila cez ID ako PNZD , potom to jednotlivé ubytovanie by som dala ako záväzok a potom cez ID ako VOZD prev. réžia, ale ako píšete aj ja si myslím , že toto by neukecal u DU, keď nemá ani žiadny doklad od toho ani zmluvu nič. Bude asi lepšie keď to dám potom cez ID ako VNZD, čo myslíte?
AlkaS
18.02.09,17:47
Ďakujem za odpoveď, ale on nemá žiadnu zmluvu. On ani nevie koľko bude každý mesiac robiť a koľko sa tam zdrží, teda ani nevie koľko bude platiť ubytko. jeden mesiac je to možno 7 dní inokedy 15 dní, takže každý mesiac je tá výška ubytovania iná. Ja to nemôžem zaúčtovať celú fakturovanú sumu, pretože jemu na účet nepríde celá čiastka napr. 2000,- EUR a príde mu 1800,- EUR, tých 200,- mi stále ostáva nevysporiadaných v pohľadávkach. Jedine , že by som to spravila cez ID ako PNZD , potom to jednotlivé ubytovanie by som dala ako záväzok a potom cez ID ako VOZD prev. réžia, ale ako píšete aj ja si myslím , že toto by neukecal u DU, keď nemá ani žiadny doklad od toho ani zmluvu nič. Bude asi lepšie keď to dám potom cez ID ako VNZD, čo myslíte?
prosím pomôžte mi
Jana Acsová
18.02.09,18:04
Ďakujem za odpoveď, ale on nemá žiadnu zmluvu. On ani nevie koľko bude každý mesiac robiť a koľko sa tam zdrží, teda ani nevie koľko bude platiť ubytko. jeden mesiac je to možno 7 dní inokedy 15 dní, takže každý mesiac je tá výška ubytovania iná. Ja to nemôžem zaúčtovať celú fakturovanú sumu, pretože jemu na účet nepríde celá čiastka napr. 2000,- EUR a príde mu 1800,- EUR, tých 200,- mi stále ostáva nevysporiadaných v pohľadávkach. Jedine , že by som to spravila cez ID ako PNZD , potom to jednotlivé ubytovanie by som dala ako záväzok a potom cez ID ako VOZD prev. réžia, ale ako píšete aj ja si myslím , že toto by neukecal u DU, keď nemá ani žiadny doklad od toho ani zmluvu nič. Bude asi lepšie keď to dám potom cez ID ako VNZD, čo myslíte?


prosím pomôžte mi

Skúste sa zamyslieť nad účtovnými prípadmi. Podnikateľ vyhotovil faktúru, ktorou požaduje príslušnú čiastku k úhrade. Každý kontrolór ako aj každá menej alebo viac zainteresovaná osoba bude predpokladať, že sa jedná o dohodnutú cenu, ktorú požaduje zaplatiť. Keby bola cena kalkulovaná inak, t.j. po odpočítaní ubytovania, tak sa predpokladá, že sa menej fakturuje. Vy ale nemáte v ruke nič, iba vyhotovenú faktúru a slovo proti slovu. Čo Vám vznikne? Faktúra a jej čiastočná úhrada. Žiadny nepeňažný výdavok. Nič k jeho preukázaniu nemáte, ani k peňažnému ani k nepeňažnému. Môže to byť posúdené ako odpis pohľadávky. Nakoľko neplníte podmienky zákona o dani z príjmov, tak sa jedná o položku PRIPOČÍTATEĹNÚ k základu dane. Vy si tým, že to posúdite ako nedaňový výdavok vyriešite aj príjem? Ak áno, ako? Ako daňový? Potom možno súhlasiť s účtovaním z pohľadu zdanenia príjmu, ale aj tak nevidím dôvod na účtovanie výdavku. Podnikateľ nič nevynaložil.

Keby som mala niečo odporučiť, tak dohodu s odberateľom o fakturácii. V tejto podobe sa jedná o kompenzáciu (abstrahujem v tejto chvíli od jej problémovosti).

Pre transparentnejšie riešenie je možné:
- fakturovať čiastku zníženú o uhradené ubytovanie (tú ktorá bude aj uhradená),
alebo
- prijať fakturáciu ubytovania od odberateľa, fakturovať v plnej výške a následne započítať vzájomné pohľadávky,
alebo
- následne prehodnotiť fakturáciu a uznať odberateľovi zľavu alebo storno dodávky vo výške, ktorú neuznal k úhrade. Potom započítať. Tým sa fakturácia dostane na úroveň prijatých platieb.

V každom prípade by to malo byť riešené dohodou zmluvných strán. V podobe, v akej to máte je to netransparentné.
AlkaS
19.02.09,06:49
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, chcem sa spýtať ako by to bolo u paušalistu. Bral by sa do príjmov v podstate len to čo mu skutočne prišlo na účet, či nie?
Jana Acsová
20.02.09,08:04
ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE, chcem sa spýtať ako by to bolo u paušalistu. Bral by sa do príjmov v podstate len to čo mu skutočne prišlo na účet, či nie?Rovnako ako nepaušalista. Problém nie je príjem, ale spôsob fakturácie a výška pohľadávky. V jednom aj v druhom prípade.
AlkaS
05.03.09,18:49
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či môžem vyúčtovanie pracovnej cesty pre SZČO robiť cez ID , v podstate si sám sebe nebude vyplácať z pokladne peniaze, tak by to mohlo byť ako nepeňažná operácia. Chcem sa opýtať, či to aj robím správne opravte ma dám si z pokladne výdaj na priebežnú položku potom cez ID príjem z priebežnej položky a potom cez ID ako výdaj do prevádz. réžie je to správne, či nie? ďakujem
AlkaS
05.03.09,19:54
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či môžem vyúčtovanie pracovnej cesty pre SZČO robiť cez ID , v podstate si sám sebe nebude vyplácať z pokladne peniaze, tak by to mohlo byť ako nepeňažná operácia. Chcem sa opýtať, či to aj robím správne opravte ma dám si z pokladne výdaj na priebežnú položku potom cez ID príjem z priebežnej položky a potom cez ID ako výdaj do prevádz. réžie je to správne, či nie? ďakujem


prosím, prosím.....je to súrne ďakujem
Marína
05.03.09,20:05
Dobrý večer!
Chcela by som sa spýtať, či môžem vyúčtovanie pracovnej cesty pre SZČO robiť cez ID , v podstate si sám sebe nebude vyplácať z pokladne peniaze, tak by to mohlo byť ako nepeňažná operácia. Chcem sa opýtať, či to aj robím správne opravte ma dám si z pokladne výdaj na priebežnú položku potom cez ID príjem z priebežnej položky a potom cez ID ako výdaj do prevádz. réžie je to správne, či nie? ďakujem
Alka, pre každého v tejto dobe je niečo súrne;)
Nepoužívaš priebežné položky. Tie slúžia na účtovanie prevodu medzi POKL a BU, v rámci pokladne na nákup cenín,....
Podnikateľ cestovné náhrady zaúčtuje vtedy, kedy si ich skutočne vyplatí z pokladne, resp. z BU. Dňom výplaty ich zaúčtuje ako výdavok z POKL(BU) v druhovom členení prev. réžia.
Iné účtovanie je v prípade, keď podnikateľ síce počas roka má nárok na vyplatenie cestovných náhrad, ale sumu z POKL(BU) nevyberie, nemá o čom účtovať. Keďže má nárok si znížiť základ dane o výšku cestovných náhrad, základ dane upraví závierkovou operáciou.
AlkaS
05.03.09,21:19
ďakujem veľmi pekne :)))
ampi
26.03.09,13:26
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak mám faktúru od dodávateľa na vyššiu sumu ako som v skutočnosti platila (prišlo to cez kuriéra a ten si vypýtal o 10 EUR menej - dal mi na tú nižšiu sumu aj doklad), ako to mám v ALFE zaúčotvať, aby mi tá faktúra nesvietila ako neuhradená?

Môžem ten rozdiel nejako vyrovnať cez ID?
erika_H
26.03.09,14:56
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak mám faktúru od dodávateľa na vyššiu sumu ako som v skutočnosti platila (prišlo to cez kuriéra a ten si vypýtal o 10 EUR menej - dal mi na tú nižšiu sumu aj doklad), ako to mám v ALFE zaúčotvať, aby mi tá faktúra nesvietila ako neuhradená?

Môžem ten rozdiel nejako vyrovnať cez ID?

skús ísť priamo na ten záväzok
cez evidencia - záväzky
a dole v tabuľke úhrady
daj PRIDAJ
a rozdiel sumy si tam môžeš dohodiť ručne
ale takto sa ti rozdiel ani nedostane do výdavkov-keďže nemáš na úhradu doklad (keďže v skutočnosti ani nebola faktúra zaplatená v plnej výške)
iba ti to dorovná tak,aby Ti to nesvietilo v záväzkoch

ale daj pozor-aby sa neozval dodávateľ-že chce doplatiť zvyšných 10 EUR! Je to dosť vysoká suma,aby si si nemyslela ,že faktúru máš zaplatenú v plnej výške -a ty si ju iba ručne opravíš,aby ti nesvietila ako neuhradená (aj keď vlastne nie je úplne uhradená)
Manual
26.03.09,15:14
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak mám faktúru od dodávateľa na vyššiu sumu ako som v skutočnosti platila (prišlo to cez kuriéra a ten si vypýtal o 10 EUR menej - dal mi na tú nižšiu sumu aj doklad), ako to mám v ALFE zaúčotvať, aby mi tá faktúra nesvietila ako neuhradená?

Môžem ten rozdiel nejako vyrovnať cez ID?
Prečo cez ID, veď to nie sú centy. V prvom rade by si mala kontaktovať dodávateľa, prečo je Fa o 10€ vyššia, než požadoval kurier uhradiť. Ak je to správne, tak požiadať dodávateľa o vystavenie dobropisu na sumu 10€. Na druhej strane to účtovne nepasuje ani dodávateľovi, ten má svoju Fa uhradenú v nižšej sume, takže sám pre seba s tým musí niečo robiť.
Minna
20.07.09,21:16
Lucinka, v JÚ sa cez ID neúčtuje. Účtujú sa len pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti a na bankovom účte (peňažný denník: príjmy a výdaje).
Na konci roka sa robia uzávierkové operácie, vtedy je prípustná nepeňažná operácia (ID).



Chcem sa spýtať na názory, ako zaúčtovať platbu platobnou kartou cez priebežné položky: súhlasím s názorom, že nepeňažné operácie sa účtujú len pri uzávierkových operáciách, ale taktiež si myslím, že platba plat.kartou by sa nemala účtovať cez pokladňu (pokl.doklady), nakoľko sa pokladňa v Postupoch JÚ (§ 12 Krátkodobý finančný majetok) nespomína. Takže mi z toho vychádza len možnosť zaúčtovať to cez ID - aj keď to bude v priebehu roka.
lenkam68
21.07.09,06:24
Ja účtujem cez ID, účtujem v ALFE, bol nato vydaný pokyn a nerobí mi to žiadny problém. Na túto tému je tu toho popísaného veľmi veľa a každý si obhajuje svoj postup a vzhľadom k tomu, že v Postupoch JÚ, kde sa uvádza, že platba kartou sa účtuje cez priebežnú položku, ale neuvádza sa akým spôsobom tú platbu na priebežnú položku zaúčtuješ, tak každý postup je obhájiteľný. Osobne si myslím, že pokiaľ mi v pokladni nenastane fyzický pohyb peňazí, čo mi pri platbe kartou nenastane, tak by som o výdavku v pokladni nemala účtovať.
Lianka
21.07.09,15:57
usko 1
17.02.10,14:42
Pôvodca textu príspevku: Katka2
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?

Citát:
Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Úhrada fa je VNZD, spotrebu učtuješ ako VOZD cez interný doklad.

čiže keď sú stravenky platené na fa prevodom v tomto prípade SL neúčtujem cez priebežné položky?
Len úhrada fa - banka výdaj a VNZD, spotreba cez ID - VOZD?
Ďakujem.

Pri študovaní Porady som sa stretla s touto otázkou, veľmi aj mňa zaujíma ako to má správne byť, žiaľ nik neodpovedal.
Prosím, može sa na to niekto pozrieť?
Julča
18.02.10,09:23
Cez priebežné položky sa účtuje len keď je to platba kartou.
Ako si naznačil. Ak si faktúru zaplatil v hotovosti alebo cez bankový účet , tak to zaúčtuješ ako VNZD. Na konci roka si urobíš inventarizáciu toho na koľko si mal nárok a zaúčtuješ to cez interné doklady ako VOZD /prevádzková réžia/.
beatam
18.02.10,09:55
Cez priebežné položky sa účtuje len keď je to platba kartou. Nesúhlasím
Ako si naznačil. Ak si faktúru zaplatil v hotovosti alebo cez bankový účet , tak to zaúčtuješ ako VNZD. Na konci roka si urobíš inventarizáciu toho na koľko si mal nárok a zaúčtuješ to cez interné doklady ako VOZD /prevádzková réžia/.

Pozri tu
http://www.porada.sk/t101022-ceniny-a-priebezne-polozky.html
usko 1
18.02.10,14:41
Tak teraz som z toho už celkom jeleň. Už vobec neviem čo je správne. A zrejme nie som sama...
137Cs
18.02.10,15:23
Pôvodca textu príspevku: Katka2
Ak sú stravné lístky ceniny a účtujú sa cez priebežné položky, čo so stravnými lístkami kupovanými na faktúru?
Prosím, može sa na to niekto pozrieť?
Nákup SL (cenín) sa účtuje vždy ako priebežná položka, bez ohľadu na to, či je to nákup za hotové alebo nákup na faktúru.
Úhrada faktúry - časť za nákup SL- sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov (účet, pokladňa) a zároveň ako priebežná položka. Časť faktúry za províziu, balné, poštovné sa zaúčtuje ako úbytok peňazí a zároveň ako daňový výdavok – prevádzková réžia. Prijaté stravné lístky sa zaúčtujú v peňažnom denníku i v knihe cenín ako prírastok peňažných prostriedkov v hotovosti (podľa § 4/1/a PJÚ sa za hotovosť považujú aj ceniny) a zároveň ako vyrovnanie priebežnej položky (z faktúry).
Výdaj SL zamestnancom resp. SZČO sa priebežne účtuje v denníku (a knihe cenín) ako úbytok hotovosti a zároveň ako výdavok neovplyvňujúci daň.
Do daňových výdavkov sa príslušná časť z hodnoty spotrebovaných lístkov (príspevok zamestnávateľa vo výške daňovo uznateľnej podľa ZDP) zahrnie až na konci roka v rámci uzávierkových operácií. Účtovanie nákupu SL bez použitia priebežných položiek a účtovanie časti hodnoty SL do nákladov cez ID v priebehu roka v súlade s platným znením Postupov PÚ JÚ podľa mňa nie je ;) ..
usko 1
18.02.10,15:42
:)Presne tak to mám - idem cez priebežné položky. Už som si na ne zvykla tak, že pomaly uvažujem ako ich použijem v chode domácnosti - ale to len na okraj - V´daka
usko 1
18.02.10,16:10
A som tu ešte raz, prosím o radu:
Z faktúr mobilného operátora som vyškrtala niektoré položky, ktoré považujem za súkromné.
Možem ich spolu koncom roka zaúčtovať interným dokladom
ako iný zdaniteľný príjem?
Keďže fa som účtovala do réžie v povodných sumách - kvoli závazkom.
Monika Kováčová
18.02.10,16:33
A som tu ešte raz, prosím o radu:
Z faktúr mobilného operátora som vyškrtala niektoré položky, ktoré považujem za súkromné.
Možem ich spolu koncom roka zaúčtovať interným dokladom
ako iný zdaniteľný príjem?
Keďže fa som účtovala do réžie v povodných sumách - kvoli závazkom.
NIE nemôžete.
Nejde o príjem, ide o výdavok na osobnú spotrebu.
V rámci uzávierkových operácií treba mínusom znížiť prevádzkovú réžiu o sumu, ktorá nie je VoZD
Monika Kováčová
18.02.10,16:34
Nákup SL (cenín) sa účtuje vždy ako priebežná položka, bez ohľadu na to, či je to nákup za hotové alebo nákup na faktúru.
Úhrada faktúry - časť za nákup SL- sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov (účet, pokladňa) a zároveň ako priebežná položka. Časť faktúry za províziu, balné, poštovné sa zaúčtuje ako úbytok peňazí a zároveň ako daňový výdavok – prevádzková réžia. Prijaté stravné lístky sa zaúčtujú v peňažnom denníku i v knihe cenín ako prírastok peňažných prostriedkov v hotovosti (podľa § 4/1/a PJÚ sa za hotovosť považujú aj ceniny) a zároveň ako vyrovnanie priebežnej položky (z faktúry).
Výdaj SL zamestnancom resp. SZČO sa priebežne účtuje v denníku (a knihe cenín) ako úbytok hotovosti a zároveň ako výdavok neovplyvňujúci daň.
Do daňových výdavkov sa príslušná časť z hodnoty spotrebovaných lístkov (príspevok zamestnávateľa vo výške daňovo uznateľnej podľa ZDP) zahrnie až na konci roka v rámci uzávierkových operácií. Účtovanie nákupu SL bez použitia priebežných položiek a účtovanie časti hodnoty SL do nákladov cez ID v priebehu roka v súlade s platným znením Postupov PÚ podľa mňa nie je ;) ..
asi preklep, že? myslel si JÚ :)
JanaJB
18.02.10,17:01
Nákup SL (cenín) sa účtuje vždy ako priebežná položka, bez ohľadu na to, či je to nákup za hotové alebo nákup na faktúru.
Úhrada faktúry - časť za nákup SL- sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov (účet, pokladňa) a zároveň ako priebežná položka. Časť faktúry za províziu, balné, poštovné sa zaúčtuje ako úbytok peňazí a zároveň ako daňový výdavok – prevádzková réžia. Prijaté stravné lístky sa zaúčtujú v peňažnom denníku i v knihe cenín ako prírastok peňažných prostriedkov v hotovosti (podľa § 4/1/a PJÚ sa za hotovosť považujú aj ceniny) a zároveň ako vyrovnanie priebežnej položky (z faktúry). S týmto súhlasím
Výdaj SL zamestnancom resp. SZČO sa priebežne účtuje v denníku (a knihe cenín) ako úbytok hotovosti a zároveň ako výdavok neovplyvňujúci daň. S týmto nesúhlasím.
Ak účtujem ako úbytok hotovosti, tak prečo by som mala účtovať ako VNZD. Rovno zaúčtujem 55% do výdavkov a 45% ako VNZD, pri SL pre SZČO 100% do výdavkov.
Do daňových výdavkov sa príslušná časť z hodnoty spotrebovaných lístkov (príspevok zamestnávateľa vo výške daňovo uznateľnej podľa ZDP) zahrnie až na konci roka v rámci uzávierkových operácií. Účtovanie nákupu SL bez použitia priebežných položiek a účtovanie časti hodnoty SL do nákladov cez ID v priebehu roka v súlade s platným znením Postupov PÚ podľa mňa nie je ;) ..
Podľa mňa je to takto správne .
Monika Kováčová
18.02.10,17:07
Ak účtujem ako úbytok hotovosti, tak prečo by som mala účtovať ako VNZD. Rovno zaúčtujem 55% do výdavkov a 45% ako VNZD, pri SL pre SZČO 100% do výdavkov.
Pretože stravné lístky sú VOZD až okamihom spotreby - výdaju z knihy cenín...
Kde máš istotu, že ti k 31.12. (ku dňu zostavenia účtovnej závierky) nezostanú nespotrebované stravné lístky?
JanaJB
18.02.10,17:12
Pretože stravné lístky sú VOZD až okamihom spotreby - výdaju z knihy cenín...
Kde máš istotu, že ti k 31.12. (ku dňu zostavenia účtovnej závierky) nezostanú nespotrebované stravné lístky?
Stravné lístky vydávam podľa odpracovaných dní v príslušnom mesiaci. Nespotrebované SL zostávajú v evidenci cenín a zároveň aj súčasťou pokladne.
Monika Kováčová
18.02.10,17:21
Stravné lístky vydávam podľa odpracovaných dní v príslušnom mesiaci. Nespotrebované SL zostávajú v evidenci cenín a zároveň aj súčasťou pokladne.
no veď práve...

takže ich nemôžeš účtovať do VOZD pri úbytku hotovosti
usko 1
18.02.10,18:22
Ďakujem, Monika, čiže možem do PD zadať sumu mínusom?
JanaJB
18.02.10,18:34
no veď práve...

takže ich nemôžeš účtovať do VOZD pri úbytku hotovosti
Prečo nie? Nerozumiem tomu. Vydávam iba spotrebované lístky k príslušnému mesiacu ako výdaj cenín z pokladne.
ani1
18.02.10,18:45
aj ja mám jednu otázku k tým stravným lístkom ak dovolíte: SZČO je sám, vedie JÚ, na začiatku roka si nakúpi stravné lístky na celý rok, vedie si evidenciu stravných lístkov.
Ako zaúčtovať ten nákup, napr. 250 ks? Jednorazovo alebo aj on si musí na každý deň účtovať cez ceniny? Doteraz mu to účtovníčka robila tak, že celú sumu dala do réžie a basta.
Zita5
18.02.10,19:17
Nákup stravných lístkov v okamžiku ich úhrady sa táto úhrada nepovažuje za výdavok ovplyvňujúci ZD.

http://www.doxx.sk/pics/stanovisko_dr_sr.pdf
137Cs
18.02.10,19:40
asi preklep, že? myslel si JÚ :)
Preklep, opravené, ďakujem za upozornenie. Pre PÚ by tam neboli priebežné položky ale 261 ;)
137Cs
18.02.10,19:46
Rovno zaúčtujem 55% do výdavkov a 45% ako VNZD, pri SL pre SZČO 100% do výdavkov. Ak je rozpis na daňový a nedaňový výdavok súčasťou príslušného „výdavkového“ dokladu o úbytku cenín, ani tento postup v podstate nie je v rozpore s Postupmi. V rozpore je len spôsob, kedy sa v priebehu roka do nákladov účtuje pomerná časť hodnoty lístka ako nepeňažná operácia na základe interného dokladu

Výdaj SL zamestnancom resp. SZČO sa priebežne účtuje v denníku (a knihe cenín) ako úbytok hotovosti a zároveň ako výdavok neovplyvňujúci daň. S týmto nesúhlasím.
Nie ? A prečo ? V čom je toto účtovanie v rozpore so ZDP alebo PJÚ ?
Poskytnutie SL ako také nie je daňovo uznaným výdavkom, malo by sa teda podľa mňa účtovať ako VNZD. Daňovým výdavkom je v zmysle § 19/2/c/4 ZDP len príspevok na stravovanie vo výške a za podmienok určených osobitným predpisom. Aj keď nevylučujem možnosť rozúčtovať daňový a nedaňový výdavok priamo na výdavkovom doklade, jednoduchší, prehľadnejší, ľahšie skontrolovateľný (a v súlade s § 8/4/a PJÚ) sa mi zdá spôsob, keď sa nárok na príspevok na stravovanie - daňovo uznateľnú časť výdavkov na SL - za celý rok preukáže a zúčtuje na jednom uzávierkovom internom doklade. A niekedy je tento postup vhodnejší aj z hľadiska možností softvéru.
Zita5
19.02.10,05:54
Ja účtujem v Alfe a postupujem podľa týchto uvedených príkladov .

Stravné lístky (obsahujúce DPH)STRAVNÉ LÍSTKY (obsahujúce DPH) vydané priamo do spotreby


PRÍKLADY - ÚČTOVNÍCTVO (http://www.porada.sk/prikladyuctovnictvo.htm)
Priamo na príklade ukážeme zaevidovanie a úhradu dodávateľskej faktúry za stravné lístky. Predpokladajme, že ste od dodávateľa obdržali faktúru za stravné lístky v sume 1 190 EUR (1 000 EUR základ + 190 EUR DPH), ktorú je potrebné zaevidovať do evidencie záväzkov, uhradiť a zaúčtovať do peňažného denníka a evidencie sociálneho fondu. Predpokladajme, že:


Faktúru prijmete a zaevidujete dňa 08.01.2009 do evidencie záväzkov.
Od zamestnanca požadujete uhradiť 357 EUR. Z tejto sumy spätne vypočítajte 300 EUR základ dane a 57 EUR DPH.

http://www.porada.sk/../IMG/ikona-pozor.gif Pozor! Uvedený postup je v súlade s metodickým usmernením Daňového riaditeľstva SR uverejneným dňa 11.03.2005 na ich internetovej stránke. Zamestnanec platí DPH len z hodnoty stravných lístkov, ktoré zaplatil.


Zo samostatného účtu sociálneho fondu uhradíte za stravné lístky 150 EUR.
Uplatníte si náklad v prevádzkovej réžii v zákonom stanovenej výške 55%, a to v sume 550 EUR.



POSTUP ZÁPISU DO EVIDENCIÍ A PEŇAŽNÉHO DENNÍKA
Došlú faktúru za stravné lístky zapíšete do evidencie záväzkov (1 000 EUR základ + 190 EUR DPH) tak, ako každý iný záväzok. Úhradu tejto faktúry musíte potom v peňažnom denníku zapísať dvoma samostatnými zápismi: 55% do prevádzkovej réžie a 45% do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane takto:


Zápis do prevádzkovej réžie 55%: Vyberte záväzok pomocou tlačidla F7. Vo formulári Úhrada dokladu nastavte prepínač na inú sumu a doplňte sumu 550 EUR + 190 EUR = 740 EUR.

http://www.porada.sk/../IMG/P7-Stravne-listky-1.gif


Po potvrdení bude suma rozdelená na základ dane 550 EUR a DPH 190 EUR.
Zápis do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane: Zostávajúcich 45% (450 EUR) výdavkov za stravné lístky zapíšte do peňažného denníka do stĺpca Iný nezdaniteľný výdavok už ako základ s nulovou sadzbou DPH.

Úhrada dokladu bude v peňažnom denníku zapísaná dvoma položkami 740 EUR + 450 EUR.



ÚHRADA OD ZAMESTNANCA A ODVOD DPH NA VÝSTUPE
Zamestnanec zaplatil 357 EUR. Túto sumu je potrebné zapísať do peňažného denníka, pričom použite Účel – stĺpec peňažného denníka: Iný nezdaniteľný príjem.
Vo formulári pre príjem stlačte tlačidlo Podrobný rozpis DPH. V rozpise zadajte do riadku pre 19% DPH sumu základu 300 EUR. Program doplní hodnotu DPH v sume 57 EUR:

http://www.porada.sk/../IMG/P7-Stravne-listky-2.gif

Stlačte tlačidlo Ok a vo formulári pre príjem zapnite voľbu Zápis do evidencie DPH. Pri zápise do DPH bude správne zapísaná hodnota 300 EUR ako základ a 57 EUR ako DPH.



ÚHRADA STRAVY ZO SOCIÁLNEHO FONDU
Pri zápise úhrady stravy zo sociálneho fondu je potrebné vykonať tieto tri operácie:


Do peňažného denníka zapíšte výdavok z účtu SF (účet č. 1 – samostatný účet sociálneho fondu) v sume 150 EUR. Použite stĺpec Iný neovplyvňujúci daň z príjmu.
Do peňažného denníka zapíšte príjem na bežný účet (účet č. 2 – bežný účet) v sume 150 EUR. Použite stĺpec Iný nezdaniteľný príjem.
Do evidencie sociálneho fondu pridajte nový výdaj na stravu v sume 150 EUR.


Zdroj : Kros
Zita5
19.02.10,05:55
Stravné lístky (neobsahujúce DPH)STRAVNÉ LÍSTKY (neobsahujúce DPH) evidované v evidencii cenín


PRÍKLADY - ÚČTOVNÍCTVO (http://www.porada.sk/prikladyuctovnictvo.htm)
Zaevidovanie a úhradu dodávateľskej faktúry za stravné lístky, ktoré neobsahujú DPH, si ukážeme na príklade, kedy nakupujete stravné lístky v časovom predstihu a zamestnancom ich vydávate raz mesačne.


POSTUP ZÁPISU DO EVIDENCIÍ A PEŇAŽNÉHO DENNÍKA
Predpokladajme, že ste zakúpili lístky v hodnote 3 EUR pre 3 zamestnancov na 3 mesiace. Od dodávateľa ste obdržali faktúru za stravné lístky v sume 546 EUR. Sumu tvoria stravné lístky 180 ks po 3 EUR (540 EUR za stravné lístky v 0%-nej sadzbe DPH) a provízia v sume 6 EUR (5,04 EUR základ a 0,96 EUR 19%-ná DPH). Došlú faktúru prijmete a zaevidujete do evidencie záväzkov s podrobným členením:

http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-1.GIF

Úhradu tejto faktúry musíte potom v peňažnom denníku zapísať dvoma samostatnými zápismi:


Do prevádzkovej réžie zaúčtujete úhradu provízie. V peňažnom denníku si zvolíte Účel - stĺpec peňažného denníka: Prevádzková réžia. Pomocou tlačidla F7 si vyberiete sumu z evidencie záväzkov. Vo formulári Úhrada dokladu nastavte prepínač na inú sumu a doplňte sumu 5,04 a 0,96 = 6 EUR. Pôjde o čiastočnú úhradu:


http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-2.GIF


Druhým účtovným zápisom zaúčtujete úhradu samotných stravných lístkov. V peňažnom denníku si zvolíte Účel - stĺpec peňažného denníka: Výdavok na priebežnú položku. Pomocou tlačidla F7 vyberiete sumu z evidencie záväzkov (ten istý záväzok). Výdavkový formulár bude vyzerať nasledovne:


http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-3.GIF

Keďže v jednoduchom účtovníctve sa ceniny evidujú v peňažnom denníku ako hotovosť, ďalším príjmovým pokladničným dokladom urobíte zápis do peňažného denníka o príjme cenín - stravných lístkov. Účel zvolíte Príjem z priebežnej položky, suma bude opäť 540 EUR. V evidencii cenín potom túto operáciu zaevidujete jedným záznamom ako príjem cenín (http://www.porada.sk/evcenin.htm).



VÝDAJ STRAVNÝCH LÍSTKOV ZAMESTNANCOM
Na konci mesiaca vydávate svojim zamestnancom stravné lístky. Predpokladajme, že každý zamestnanec dostane po 20 lístkov, čiže spolu vydáte lístky v hodnote 3 x 20 x 3 = 180 EUR. V evidencii cenín teda zapíšete výdaj stravných lístkov v sume 180 EUR. Z tejto sumy 55% preplácate zamestnancom vy. Výdaj stravných lístkov teda v peňažnom denníku opäť zaevidujete dvomi účtovnými zápismi:


Prvým účtovným zápisom zaúčtujete sumu výdavku, ktorú si môžete uplatniť do základu dane, čiže 55% zo 180 = 99 EUR. Účel bude Prevádzková réžia, sumu zaúčtujete do nulového základu DPH:


http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-5.GIF


Druhým účtovným zápisom zaúčtujete zvyšnú sumu výdavku s účelom Iný neovplyvňujúci daň z príjmu:


http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-6.GIF

ÚHRADA OD ZAMESTNANCA A PRÍSPEVOK ZO SOCIÁLNEHO FONDU
Zamestnanec zaplatí za stravné lístky 60 EUR. Túto sumu je potrebné zapísať do peňažného denníka, pričom použite Účel – stĺpec peňažného denníka: Iný nezdaniteľný príjem:

http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-7.GIF

Príspevok na stravu zo sociálneho fondu je vo výške 60 EUR. Pri zápise úhrady za stravu zo sociálneho fondu je potrebné vykonať tieto tri operácie:


Do peňažného denníka zapíšte výdavok z účtu SF (účet č. 1 – samostatný účet sociálneho fondu) v sume 60 EUR. Použite stĺpec Iný neovplyvňujúci daň z príjmu.
Do peňažného denníka zapíšte príjem na bežný účet (účet č. 2 – bežný účet) v sume 60 EUR. Použite stĺpec Iný nezdaniteľný príjem.
Do evidencie sociálneho fondu pridajte nový výdaj na stravu v sume 60 EUR.


Zdroj : Kros
Zita5
19.02.10,05:56
Stravné lístky pre SZČOSTRAVNÉ LÍSTKY PRE SZČO


PRÍKLADY - ÚČTOVNÍCTVO (http://www.porada.sk/prikladyuctovnictvo.htm)
Od 1.1.2007 si podnikateľ, ktorý je SZČO, môže za každý odpracovaný deň uplatniť výdavky na stravovanie vo výške zodpovedajúcej výške stravného pre časové pásmo 5 až 12 hodín (§19 ods. 2 písm. p) Zákona o dani z príjmov ). Na nasledujúcom príklade ukážeme správne zaúčtovanie nákupu stravných lístkov pre takéhoto podnikateľa.



Došlá faktúra za nákup 20 ks stravných lístkov po 4 EUR. Provízia za nákup je 6 EUR (5,04 EUR základ + 0,96 EUR DPH). Záväzok zaevidujte nasledovne:


http://www.porada.sk/../IMG/P22-Stravne-listky-1.GIF
http://www.porada.sk/../IMG/ikona-pozor.gif Pozor! Podľa usmernenia z Daňového riaditeľstva Banská Bystrica nemá daňovník SZČO nárok na odpočítanie dane z nákupu stravovacích poukážok.



Úhrada faktúry za nákup stravných lístkov cez bankový účet. Podnikateľ SZČO má nárok na stravné lístky za odpracované dni vo výške max. 3,60 EUR/deň (platí od 01.04.2009) (§ 19 ods. 2 písm. p) Zákona o dani z príjmov). V júli odpracuje 20 dní, do prevádzkovej réžie si teda zaúčtuje sumu 78 EUR (20 ks x 3,60 EUR + 6 EUR). Vyberte záväzok pomocou tlačidla F7 a následne prepíšte hodnotu v poli Suma na 78 EUR, DPH opäť nezadávate:


http://www.porada.sk/../IMG/P22-Stravne-listky-2.GIF


Vzniknutý rozdiel 8 EUR douhrádzajte opäť výberom pomocou tlačidla F7 a zaúčtujte do výdavkov neovplyvňujúcich daň z príjmu:


http://www.porada.sk/../IMG/P22-Stravne-listky-3.GIF
http://www.porada.sk/../IMG/ikona-tip.gif TIP: Stravné lístky za neodpracované dni musíte preúčtovať zo stĺpca Prevádzková réžia do výdavkov neovplyvňujúcich daň z príjmu minimálne na konci roka v rámci uzávierkových operácií.

Zdroj : Kros
ani1
22.02.10,20:06
Prosím o pomoc:
Môžem zaúčtovať faktúru za nákup stravných lístkov nasledovne?
Celková suma faktúry je 911,66
z toho hodnota stravných lístkov - 903.60 (251x3,60) - VOZD - prev.réžia
služby - 4,28 - VOZD - prev.réžia
doručenie a balné - 2,49 - VOZD - prev. réžia
DPH - 1,29 VNZD - 32 alebo 33 alebo 39?
spolu je to 911,66
Black
10.03.10,07:47
Vieme, že o zániku pohľadávky (resp. záväzku) musí byť účtované v čase keď k zániku došlo (§14, ods.1, postupy JÚ). Ak ide o nepeňažnú operáciu urobím teda zápis o zániku pohľadávky (záväzku) do knihy pohľadávok (záväzkov), pričom do PD neúčtujem nič (hlavne ak sa jedná o NZD). Avšak zákon o účtovníctve hovorí, že každý účtovný zápis má byť vykonaný na základe účtovného dokladu. Ak teda ruším napr. záväzok z knihy záväzkov mimo PD vystavujem tiež nejaký interný doklad pre knihu záväzkov (podložený napr. inventarizačný súpisom)?

Vďaka
Black
10.03.10,10:05
Vieme, že o zániku pohľadávky (resp. záväzku) musí byť účtované v čase keď k zániku došlo (§14, ods.1, postupy JÚ). Ak ide o nepeňažnú operáciu urobím teda zápis o zániku pohľadávky (záväzku) do knihy pohľadávok (záväzkov), pričom do PD neúčtujem nič (hlavne ak sa jedná o NZD). Avšak zákon o účtovníctve hovorí, že každý účtovný zápis má byť vykonaný na základe účtovného dokladu. Ak teda ruším napr. záväzok z knihy záväzkov mimo PD vystavujem tiež nejaký interný doklad pre knihu záväzkov (podložený napr. inventarizačný súpisom)?

Vďaka

Poraďte prosím, ak máte skúsenosť.:confused:
Black
10.03.10,11:25
Ešte jedna otázka. Niekde tu som sa dočítal, že interné doklady v JÚ je možné používať len v rámci uzávierkových operácií (výnimkou sú opravy účtovných dokladov a účtovanie plat. kariet). A čo preúčtovanie DPH medzi úhradou zálohovej faktúry a prijatím "ostrej" FA? Robíte preúčtovanie DPH všetkých FA 31.12. alebo v priebehu roka.
hanka k
29.03.10,19:08
Tiež účtujem cez ID vzájomný zápočet závazkov a pohľadávok, ináč si to neviem predstaviť, keďže potrebujem mať aktuálny stav.
L-M
06.05.10,10:54
Môžem poprosiť o radu,možno pre Vás nezmyselná otázka,ale pri ID k daň.dokladu k uhradenej alebo prijatej zálohe. Kde ID -om preúčtovávam DPH z VOZD do DPH. Teda k úhrade je 0- do kolonky vyplatené komu alebo prijate od - sa vypisujú údaje firmy, alebo osoby ktorým sme doklad vystavili,alebo od ktoých sme doklad dostali-alebo to ostáva prázdne?

Ďakujem
mizu24
11.02.11,10:08
Keď szčo má súkromný účet všetky pohyby na ňom, ktoré sa týkajú účtovníctva účtujem cez ID. Tým pádom mi na Nepeňažných položkách /účtujem cez MRP/ na konci roka vyskočí vysoká suma. Je to konečný zostatok a neviem, či ho mám preúčtovať do pokladne cez priebežné položky, alebo nechať tak a previesť stav do nasledujúceho roka.
Vzájomné zápočty účtujem v priebehu roka cez ID a nie až v rámci uzávierkových operácií. A tiež cez ID riešim nákup platobnou kartou a SL. Faktúra príde raz ročne, zapíšem do záväzkov, je platená v hotovosti, takže ju uhradím cez PD na VNOZ a na základe výplatných pások mesačne účtujem cez ID 55 % na VOZD. Tak neviem, či to robím dobre, ale dosť dávnejšie to takto bolo riešené v Alfe, tak dúfam, že sa to nezmenilo. Mohol by sa niekto k tomu vyjadriť, hlavne k tým ID na súkromnom účte?
Minna
02.03.13,12:16
Stravné lístky (neobsahujúce DPH)STRAVNÉ LÍSTKY (neobsahujúce DPH) evidované v evidencii cenín


PRÍKLADY - ÚČTOVNÍCTVO (http://www.porada.sk/prikladyuctovnictvo.htm)
ÚHRADA OD ZAMESTNANCA A PRÍSPEVOK ZO SOCIÁLNEHO FONDU
Zamestnanec zaplatí za stravné lístky 60 EUR. Túto sumu je potrebné zapísať do peňažného denníka, pričom použite Účel – stĺpec peňažného denníka: Iný nezdaniteľný príjem:

http://www.porada.sk/../IMG/P1-Stravne-listky-7.GIF

Príspevok na stravu zo sociálneho fondu je vo výške 60 EUR. Pri zápise úhrady za stravu zo sociálneho fondu je potrebné vykonať tieto tri operácie:


Do peňažného denníka zapíšte výdavok z účtu SF (účet č. 1 – samostatný účet sociálneho fondu) v sume 60 EUR. Použite stĺpec Iný neovplyvňujúci daň z príjmu.
Do peňažného denníka zapíšte príjem na bežný účet (účet č. 2 – bežný účet) v sume 60 EUR. Použite stĺpec Iný nezdaniteľný príjem.
Do evidencie sociálneho fondu pridajte nový výdaj na stravu v sume 60 EUR.

Zdroj : Kros

Prosím Vás a ako zaúčtuje príspevok zo SF keď nemá SZČO samostatný účet sociálneho fondu, ani nevedie osobitnú pokladnicu SF? Ako výdaj z bežnej pokladne? a potom ked vypisujete výdavkový pokladničný doklad tak čo napísať v časti: Vyplatené komu?? alebo je nejaký iný postup? napr. cez interný doklad jedným zápisom na konci roka ako nepeňažná operácia? kedže som sa tu dočítala že každomesačne to cez ID nemôže byť ...