kendy
24.09.08,14:52
Ahojte,

mám byt v osobnom vlastníctve zaťažený hypotékou.
Môj priateľ má rodinný dom a chce sa s bývalou manželkou majetkovo vyrovnať tak, že ju vyplatí, ale nemá peniaze a úver by nedostal.
Preto chcem predať svoj byt, odkúpiť polovicu domu, ktorá teraz patrí jeho bývalej manželke a zároveň preniesť na dom ťarchu z bytu.
Ako by ste riešili kúpne zmluvy? Najprv ich BSM, návrh na vklad do katastra na priateľovo meno - vyrovnanie BSM a potom ďalší návrh na vklad, kde spoluvlastník nehnuteľnosti budem ja?

Vopred ďakujem za rady

Zuzana
Chobot
24.09.08,12:59
Ahojte,

mám byt v osobnom vlastníctve zaťažený hypotékou.
Môj priateľ má rodinný dom a chce sa s bývalou manželkou majetkovo vyrovnať tak, že ju vyplatí, ale nemá peniaze a úver by nedostal.
Preto chcem predať svoj byt, odkúpiť polovicu domu, ktorá teraz patrí jeho bývalej manželke a zároveň preniesť na dom ťarchu z bytu.
Ako by ste riešili kúpne zmluvy? Najprv ich BSM, návrh na vklad do katastra na priateľovo meno - vyrovnanie BSM a potom ďalší návrh na vklad, kde spoluvlastník nehnuteľnosti budem ja?

Vopred ďakujem za rady

Zuzana

A banky, ktorá má záložné právo na byt, si sa už pýtala, či bude súhlasiť s predajom bytu?
bonita
24.09.08,20:35
Myslim si, ze by to mohlo byt aj takto:
Ich BSM, kde sa kazdy stava vlastnikom 1/2. Predpokladam , ze v katastri na LV tak aj funguju. Takze staci iba sud o vysporiadani BSM.

Potom kupa polovice domu od jeho byv. manzelky.

Prenesenie uveru na dom. Na cely dom, lebo na polovicu sa neda. Tak zalozne pravo bude podpisovat aj tvoj priatel.

Predat byt a vyplatit jeho manzelku.

Alebo

Kupit polovicu domu, predaj 1/2 podpisu obaja manzelia. Nasledne prenos tarchy na dom, zalozne pravo podpisu obaja manzelia aj ty.

Zaroven predavat byt a dat aj navrh na vysporiadanie BSM, kde sa mnazelia vyjadria ako sa dohodli - teda ze vlastne kupnu cenu 1/2 domu dostane manzelka a po ukonceni sudu BSM sa navrhom na zmenu odhlasi z LV domu.


V oboch pripadoch treba narobit nejake zmluvy medzi vami, aby ste vsetci traja boli poisteni voci obideniu jednho z vas inym. Aku platnost a zaruku maju, ale neviem.

Mozes aj najprv BSM, kupa domu, zalozne pravo na dom, predaj bytu.

Ale na sud BSM sa dost dlho caka a potom je tam este lehota na pravoplat.
kendy
25.09.08,09:17
Banka súhlasí s predajom aj s prenosom ťarchy.

BSM by nemal byť problém aj bez súdu, lebo sa dohodli na vyplatení určitej čiastky.
Len práve neviem, či je možné dať na kataster návrh na vklad, kde figuruje už moje meno a priložiť kúpnu zmluvu medzi mnou a priateľom s tým, že RD je na základe BSM už jeho majetok a od neho to kupujem.
bonita
25.09.08,09:29
Ano , da sa dat ten vklad, no zaroven treba prilozit aj rozhodnutie sudu o rozdeleni BSM, v ktorom cely dom prechadza iba na priatela. Lebo na LV figuruje aj manzelka, ktora by inak musela prilozit podpis. Ale rozh. sudu o rozdeleni BSM ten podpis nahradza.
kendy
25.09.08,09:51
Ale ich BSM nepojde cez sud... ved sa dohodli...
Jej podpis by bol na tom BSM...
bonita
25.09.08,13:57
Pokial si dobre pamatam jeden pripad, tak kataster potrebuje rozhodnutie sudu o vyspor. BSM. Papier medzi nimi nestaci. Porieste to tak, ze kupnu zmluvu na teba podpisu obaja vlastnici vedeni na LV.
Ale potom ju treba dat prec z LV ako spolumajitelku. Spytaj sa na katastri ci akceptuju aj dohodu medzi byv. manzelmi na to aby ju mohli vymazat z LV. To fakt neviem.
kendy
26.09.08,04:26
Katastru staci na to dohoda medzi nimi a overene podpisy, robila som to tak sama pred rokom.
Len neviem, ci kataster akceptuje BSM a kupnu zmluvu medzi mnou a priateloom a prevedie LV rovno na mna...
Druha vec je, ze by som sa rada vyhla kupnej zmluve s byvalou zenou...
marcik
26.09.08,04:44
Ak môžem mám to už tiež za sebou a chcem len potvrdiť že naozaj stačí pre kataster iba dohody o vysporiadaní BZM s overenými podpisy hocikde u notára alebo na matrike.Nemusí byť súd ked sa dohodli. Robili mi to tak tento rok.
kendy
26.09.08,11:46
Len ja neviem, či stačí na kataster BSM, kúpna zmluva medzi mnou a priateľom a návrh na vklad - zmena jej mena na moje v LV...
bonita
26.09.08,15:42
Jedna sa o kupu, nie o zmenu. Osobne si myslim, ze nie. ze treba najprv teda tou dohodou o BSM poziadat o vynatie jej mena z LV, cely dom bude na meno priatela a potom az KZ tvoja. Ale na katsri ti povedia. Zavolaj tam na pravne oddelenie.