GuCci
24.09.08,17:19
Akosi sa tu kopia témy s týmto názvom, ale ked si ich tak prechádzam tak tam toho konkrétneho je veľmi málo.

---Je tu medzi vami niekto kto už kúpil oblečenie z USA a predal ho tu správne podľa zákona/noriem?
---Hovorí sa tu o nejakých certifikátoch potrebných ak chceme veci z USA predávať tu, vie niekto konkrétne? Či je to potrebné, kde sa to vybavuje, koľko to stojí?
---V USA sa predsa musí platiť daň nie? Prečo potom platíme daň aj na colnici? Nedochádza k dvojitému zdaneniu?
---Aká je colná sadzba pre živnostníkov/s.r.o.?

Každý by sem mohol prispieť s tým, čo vie, nech je to tu prehľadné.

Pripájam moje vedomosti:

Ak mi príde balík napr. 33 kusov tovaru z USA
Mám tam 6 druhov tovaru: 11xT-Shirt bavlna, 4xMikina bavlna, 14xŠportová obuv s vonkajšou podrážkou z kaučuku, 2xTextilná kabelka, 1xNohavice z bavlny, 1xŠiltovka.
Celková cena bola cez 1.000$, pripočítame k nej poštovné pretože ho zahŕňajú do colnej hodnoty.
Takže mám tu v colnom konaní 6 položiek, každá má svoju hodnotu vecí + poštovné/6.
To je vynásobené aktuálnym kurzom a je tak stanovená colná hodnota v Skk.
Na túto sumu vynásobia 12% percentami u tričkiek, mikín, nohavíc; 16,9% u topánok; 3,7% u kabeliek; 2,7% u šiltovky.
Sumu s clom potom vynásobia 19% a výjde im daň. *Počíta sa s preclenej ceny, čiže cena tovaru+zlomok poštovného+clo, nie z ceny tovaru.
Čiže keď mi príde balík domov zaplatím zaň colný dlh, ktorý tvorí daň a clo.
Nikde tam nie je položka práca colníka, poplatok v colnom konaní alebo poštovné(chodí to expresne z BA). Tieto veci teda podľa mojho názoru neplatím.

Prosím Vás prispejte do tejto témy Vašimi osobnými skúsenosťami a poznatkami;)

Hlavne ma zaujímajú podmienky zákonného predaja tovaru z USA tu na SK a myslím, že zďaleka nie som jediný:)
matulo
23.11.08,20:15
Ahoj,

budem ti odpovedat postupne.
-- Ano, kupil som. Ano, tento tyzden spustam obchod. Rad by som spravil reklamu :), ale respektujem pravidla porady.
-- Su 2 druhy certifikatov/povoleni, ktore mozes potrebovat pri beznom tovare:
a. Certifikat o povode tovaru -tento certifikat musi byt prilozeny v baliku. Je to papier, kde predavajuci dokladuje, kde bol tovar vyrobeny. Pozor, nie nadobudnuty, ale vyrobeny. Cize darmo si z USA objednas tovar vyrobeny v Cine, certifikat potrebujes.

b. Na urcity typ tovarov a krajin odkial su dovezene su potrebne dovozne licencie, vybavuju sa na ministerstve hospodarstva. Vybavujes si ho PRED objednanim a zaslanim tovaru.
Obe su v principe per huba povedane na kontrolu dovezeneho tovaru vyrobeneho v Cine.
-- V USA ako u nas a inde sa plati DPH. Pokial tovar vyvazas, tak DPH platis v krajine prijemcu tovaru, cize na Slovensku.
-- Colna sadzba je stanovena v colnom sadzobniku podla tovaru, nie podla zivnostnika alebo firmy.

Nizsie pises, ze pracu colnika neplatis. Na kratke vysvetlenie: ale platis, je to statny zamestnanec, platis dan z prijmu? Platis colnika. Fajcis a tym padom platis spotrebnu dan v cene cigariet? Platis colnika. Tankujes benzin a platis spotrebnu dan v cene ? Platis colnika ;)
Ked sa bavime o konktretnom colnom konani, tak colnika neplatis ;)

Co platis je spedicna spolocnost, ktora ti vystavuje JCD, pripadne tranzitne dolozky.

Tolko mojich par vedomosti z vlastnych skusenosti. Co sa tyka colnikov, obrn sa neskutocnou trpezlivostou.

mato
zuzana1977
03.01.09,15:43
Ahojte,
ja by som sa rada informovala o dovoze oblecenia z USA ale len pre moju osobnu potrebu. Do akej sumy si mozem objednat aby som neplatila clo? A asi aka je vyska postovneho.
Dakujem
PaloVanco
19.08.10,11:49
Mato, pises tu, ze :
a. Certifikat o povode tovaru -tento certifikat musi byt prilozeny v baliku. Je to papier, kde predavajuci dokladuje, kde bol tovar vyrobeny.
ak mas s tymto nejake skusenosti, poprosil by som ta, keby si mi z tymto mohol pomoct. Ide o to, ze mam SRO z kolegom, ktory zije v USA. On v obchode kupil nejake veci a poslal na firmu na Slovensko, ale ziadny certifikat mu nedali ... rozved to prosim, ak mozes .. myslim ten nakup. Kupujes to niekde v eshope na firmu ? za ucelom predaja, alebo ako ?? Lebo ak chces LEGALNE predavat oblecenie, tak podla mojich infos by mali byt dovezene za ucelom dalsieho predaja ... ale ak sa obratim na eshop v USA, odmietaju mi to takto predat, pretoze to predavaju LEN fyzickym osobam na koncove pouzivanie ...
PaloVanco
19.08.10,11:58
oblecenie si mozes objednat do vysky 155€ - suma vratane postovneho.
Postovne je v kazdom eshope rozne ... ide o to, cez aku dorucovaciu sluzbu to bude posielane. Vascinou sa da vybrat viac sposobov a ceny sa vzdy pohybuju od vahy, alebo sumy, za ktoru nakupujes, ale najcastejsie od vahy.
Da sa to najst na webe, mam aj link, ale nemam este tolko prispevkov, aby som to mohol kopirovat.
Moja rada je, normalne si hod veci do kosika, vypln billing (fakturacnu) a shipping (dodaciu) adresu, daj pokracovat na platbu a tam, kde vypisujes udaje o kreditke, vidis plnu sumu aj s postovnym :-) Ak nevypises a nepotvrdis udaje o kreditke, objednavka nieje uplna, teda vies cenu a mozes zavriet :-)