matus1900
24.09.08,17:47
potreboval by som radu..

akym spôsobom zateplit drevenu chatku, ktorej steny su hrube asi 15 cm /je to v podstate drevena konstrukcia, kt. je z vonkajsej strany obita palubkami a z vnutra drevotrieskou, medzi tym je mineralna vata, na drevotriesku pojde este hlinena omietka..
no a ide o to, ako chatku zateplit z vonkajsej strany.. hmm

dakujem
jun2006
25.09.08,12:19
ak tam mas 15 cm vaty tak to ani zateplovat nemusi, tepelny odpor by mal byt dostatocny, myslim..
amco
26.09.08,08:17
Ja si myslím že by bolo najideálnejšie do chatky postaviť krb a kúriť. Rýchlo sa vyhreje, straty na ohrev muriva sú minimálne a pokiaľ tam bude hlinenná omietka nemala by byť extrémne prekurovaná. Je evidentné že sa jedná o objekt s občastným použitím. záleží len investíciách
Milan.Žiška
26.09.08,09:11
Doporučil by som riešiť komplexne aj s podlahou a stropom.
Ak sála chlad od podlahy je to nepríjemné a bude to asi jediná akumulačná konštrukcia v objekte. To isté sa týka strechy resp. stropu. Prevažná strata/únik tepla je v rámci stropuresp. strechy.
K 150mm tepelného izolantu - doplnenie o zateplenie exteriérovej fasády je skoro vždy možné. Je otázny stav v akom sa súčasná TI nachádza ( a aký typ bol použitý - v celku by to moholo vyhovovať, len aby nezavĺhala ).
Ak by si chcel doplniť zateplenie - pomocný rošt, doplnujúcu TI, difúznu vrstvu, prípadne odvetranú vonkajšiu povrchovú úpravu. Alternatív riešení je viac - v závislosti od objemu investície. :)
Nezabudni vhodne zvoliť zdroj vykurovania ( aj keď len pre občasné používanie). :rolleyes:
K tomuto typu objektov je dobré uvažovať so zádverím/verandou alebo aspoň s tepelnou clonou proti úniku tepla pri komunikácii ext./int.( jednoduch oby si si teplo nevyvetral dverami ).
POZOR - keď uzatváraš drevo v skladbe konštrukcie je dobé ho predtým chemicky ošetriť - ušetrí ti to čas,nervy a peniaze v budúcnosti.:)

Prajem peknýrelax pri obnove.:)
trinityy
22.03.09,18:51
Ahoj Milan,
chcela by som sa ta opýtať ohľadom zateplenia rodinného domu, máme ho postavený z wienerberg porotherm profi ale moc sa mi nechce zateplovat polistirenom, co sme sa rozpravali z majstrom, ze zateplenie cenovo vyjde ako omnietka a este to mame aj zateplene, a múry máme 400mm. Rozmyšľala som nad zateplením z vnútra drevotrieskovimy blokmy. Ale neviem ci sa to robi a ako je to vyhodné. Ak by si mi vedel poradiť bola by som veľmi vdačna.
Janka
Milan.Žiška
23.03.09,10:38
Zateplenie z vnútra je určite jeden zo spôsobou ochany tepla pred jeho únikom mimo objekt. Osobne si však myslím, že nie je celkom najvhodnejší. Zateplením z vnútra by som riešil len v krajnom prípade stavbu ako zrubový resp. drevodom s nevhodnými teplotechnickými parametrami. Murovaný/tehlový objekt je vhodnejšie zatepliť z exteríeru, aby ti zostalo akumulačné jadro stien, zároveň tým chrániš ( predpokladám staršiu ) konštrukciu pred poveternosťou a predlžuješ jej životnosť.
Exteriérové zateplenie je výhodné aj z hľadiska úšpory priestoru pre interiér. Nie každý berie zmenšenie priestoru o hrúbku tepelného izolantu.
V neposlednej rade je to závislé od samotného návrhu a výpočtu aby v konštrukcii nedochádzalo ku hromadeniu vlhkosti. "Väčšinou" mi pri návrhu a výpočte skladby steny s vnútornou izoláciou dochádza k nie práve pozitívnym výsledkom vo vzťahu na bilanciu vlhkosti v konštrukcii. Dá sa to riešiť vstupmi parozábran a tak podobne .... ale to sú zbytočné komplikácie a náklady.
Najvhodnejší je štandardný TI na pôvodnú konštrukciu ošetrený povrchovou vrstvou s armovaním a mechanickým prikotvení hmoždinami. Farbu si vyberieš podla vkusu aby zapadla k okoliu alebo práve naopak.:)
Ak budeš potrebovať niečo bližšie daj vedieť.
kyblik
23.03.09,11:28
Su rozne teorie zateplenia objektov.

Pri zatepleni zvonka je dom vzhladovo velmi pekny - nova omietka, farba a pod. Su vsak teorie, ze dom sa uzavrie a nedycha. Preto sa vraj presadzuje prirodna varianta - sklena vata ale ta je zasa ovela drahsia.

Pre trinityy a matusa:
Mojmu kamaratovi, ktory ma mimochodom stavebnu firmu na zateplovanie objektov zvonku, sme zateplovali novy dom zvnutra. V podkrovi mal rohy podbite doskami a zateplene sklenou vatou. Na dosky, ktore sme natreli nejakym penetrakom sme klebrom lepili 5cm polystyren, uchytavali sme ho stuplami (so stupla sme odrezali tu hmozdinku co sa inak dava do steny a srobovali sme to samorezkou). Nasledne sme ho zaarmovali sietkou - klebrom, a na vrch sla klasicka omietka. To bolo pred piatimi rokmi a zateplenie zda sa bez problemov drzi.

Pred rokom a pol som si kupil starsi domcek a iny kamarat (nie ten, ktoremu sme zateplovali zvnutra), mi poradil zateplit zvnutra. Na stropy som dal 5cm a na steny 3cm polystyren. Zaroven som tym vyrovnal steny a zatial s tym nemam problem.... tak neviem.