malalulu
24.09.08,19:47
My, ako ZŠ , sme delimitovali od obce MŠ a ŠJ. Delimitačným protokolom nám pribudol dlhodobý hmotný majetok (sú v ňom uvedené OC a oprávky). Akým zápisom dostať do účtovníctva tento majetok
1.) už odpísaný
2.) ten ktorý sa ešte odpisuje

Ďakujem Vám dopredu všetkým za rady.
kvet
25.09.08,04:12
Za predpokladu, že delimitovaný majetok je obstaraný z vlastných prostriedkov zriaďovateľa, účtovanie bude nasledovné:
1.) plne odpísaný majetok MD 02x / D 08x
2.) neodpísaný majetok:
a) obstarávacia cena MD 02x /
b) oprávky / D 08x
c) zostatková cena / D 355.

Pekný deň
kunkelovaa
25.09.08,12:19
Presne tak ako to opísal Kvet som dávala majetok do účtovníctva. Ešte som dopĺňala aj drobný hmotný majetok a podsúvahovú evidenciu, podľa smernice, opísaným spôsobom.
malalulu
25.09.08,14:18
Ďakujem, kvet, za potvrdenie mojej úvahy.
malalulu
07.10.08,10:09
Ešte Vás chcem poprosiťo radu , ako dostanem do účtovníctva potraviny v ŠJ z delimitačného protokolu. Moja úvaha je 112/354.
Prosím potvrďte alebo vyvráťte moju úvahu.
Ďakujem
malalulu
09.10.08,10:26
Nikto neporadí?
betka
09.10.08,10:51
Bola som v tom, že delimitácia sa účtuje cez 411. Trošku ste ma splietli, a bola som nútená kuk do postupov.


Obstaranie:

(4) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 384 – Výnosy budúcich období a účet časového rozlíšenia sa rozpúšťa do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti so zaúčtovaním odpisov rovnakým spôsobom ako v § 56 ods. 12. Bezodplatne nadobudnutý dlhodobý hmotný majetok, o ktorom sa účtuje v účtovej skupine 03 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti. Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok nadobudnutý bezodplatne od spoločníkov alebo členov, ktorým sa nezvyšuje základné imanie sa účtuje na ťarchu účtu účtovej skupiny 04 – Obstaranie dlhodobého majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 - Ostatné kapitálové fondy. Majetok nadobudnutý štátnym podnikom delimitáciou sa účtuje na príslušný účet majetku a v prospech účtu 411 – Základné imanie.

Vyradenie:

(4) Zostatková cena dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku, ktorý nie je plne odpísaný, sa účtuje pri vyradení najmä na ťarchu účtov
a) 541 – Zostatková cena predaného dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku pri predaji,
b) 551 - Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku pri likvidácii alebo pri prevode podľa osobitných predpisov,
c) 543 - Dary pri darovaní,
d) 367 – Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov pri vecnom vklade do obchodnej spoločnosti alebo družstva,
e) 549 - Manká a škody pri manká a škodách,
f) 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa pri prevode do osobného užívania,
g) 411 - Základné imanie pri delimitácii alebo pri prevode majetku štátu, ku ktorému má právo hospodárenia štátny podnik podľa osobitného predpisu28).
malalulu
09.10.08,11:48
Majetok som vyriešila, ešte ma zaujíma ako zaradím potraviny na účet 112.
betka
10.10.08,21:37
Dievčatá, rada by som objasniť, prečo delimitácia a samostatné obstaranie majetku riešite cez 355-ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom.

Obstaranie delim. sa účtuje nasledovne:021/081, 411
- hnuteľné vci: 022/083, 411
- DHM: 029/089, 411.

Alebo ZŠ a ŠJ, MŠ nie sú štátne?

Nemôžeme strielať účty ako sa nám chce. JAsne nám účovanie definujú postupy.
Alebo mám zlé postupy???
sojciakova
13.10.08,04:30
Betka Malalulu delimitovala od obce a nie od štátu.Preto je účtovanie iné. ;)
sojciakova
13.10.08,04:36
Ešte som zabudla- ZŠ, MŠ a ŠJ, ktoré prešli pod obec nie sú štátne. Sú podriadené svojej obci.Štát ich len financuje cez prenesené kompetencie.Reforma verejnej správy prebehla v roku 2002.
malalulu
13.10.08,10:03
Presne tak ako to opísal Kvet som dávala majetok do účtovníctva. Ešte som dopĺňala aj drobný hmotný majetok a podsúvahovú evidenciu, podľa smernice, opísaným spôsobom.

kunkelovaa, a nepreberali ste pri delimitácii potraviny? Blíži sa uzávierka a ja neviem ako to mám zaúčtovať.
Potravinový účet som musela účtovať oproti pohľadávkam a záväzkom a potraviny už neviem oproti čomu. Prosím, poraďte niekto.
kvet
14.10.08,05:34
Podľa môjho názoru, ja by som delimitované potraviny zaúčtoval nasledovne: MD 112 / D 648. Takto sa napr. účtuje aj delimitovaný neodpisovaný majetok napr. pozemky.
malalulu
14.10.08,07:48
Kvet, ďakujem, ešteže si na Porade, vôbec ma táto možnosť nenapadla. Ešte raz vďaka.
zuzana
21.06.11,09:42
pri delimitácii ako to potom dostanem z toho účtu 355?