jarkra
24.09.08,19:57
Dobrý deň,

máme zamestnankyňu, ktorá k 31.8.2008 ukončila pracovný pomer. Za rok 2008 má teda nárok na 17 dní dovolenky. Za celý rok mala nárok na 25 dní dovolenky, ktorú vyčerpala už v prvom polroku a teda prečerpala dovolenku o 8 dní. Z rodinných dôvodov prešla od 1.7. 2008 na 1/4 pracovný úväzok, no a k 31.8.2008 ukončila prac.pomer. Vôbec neviem, čo s tou prečerpanou dovolenkou. Jej HM bola pôvodne 9 100,- + prémie a prečerpaná dovolenka je 8 dní x 8 hodín = 64 hodín x dov.priemer 60,25 = 3856,- v hrubom.
HM od 1. 7. 2008 = 2275,- + prémie, za august konkrétne je to v hrubom 2617,- Sk, no keďže je to menej ako by mala vrátiť za prečerpanú dovolenku, neviem ako postupovať pri odvodoch a dani a zrazení zo mzdy.
Aký bude vymeriavací základ do Sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne?
Odrátava sa suma prečerpanej dovolenky v hrubom z hrubej mzdy - tým by som už mala hrubú mzdu mínusovú? Alebo sa vysporiadavajú len sumy skutočne vyplatené a zrazia sa z čistej mzdy? Má to vplyv na zdaňovanie?

Nikdy som sa s týmto nestretla a ani po prečítaní príspevkov s podobnou problematikou si neviem dať rady.
jarkra
25.09.08,11:04
Prosím, neviete mi niekto poradiť?
jarkos
21.10.08,07:47
Práve teraz mám problém s prečerpanou dovolenkou. Automaticky mi pri rozviazaní túto dovolenku program stiahol /VEMA/, VZ na odvody sa ponížil, ale Soc. poisťovňa tvrdí, že to nemám dobre, že odvody musia ísť aj z tejto dovolenky.
jales
21.10.08,09:21
Ja som mala minulý týždeň kontrolu zo SP, každému kto mal prečerpanú dovolenku som ju zrazila a ponížila o túto sumu aj VZ na všetky odvody do SP. Akceptovali to. Dokonca u jednej pracovníčky som znížila VZ zamestnanca a zabudla som znížiť aj VZ zamestnávateľa a tvrdila mi, že tieto peniaze zamestnávateľovi vrátia ako preplatok. Nemám však ešte v ruke záznam z previerky.
Anču
12.12.08,06:05
Jales, máš už záznam z previerky? Momentálne riešim podobný problém. Vraj vymeriavací základ na účely nároku na dávku v nezamestnanosti som nemala krátiť o prečerpanú dovolenku, t.j.vlastne všetky odvody. Mám na SP poslať nový výpočet. Tým pádom mám vlastne nesprávne všetky odvody a nesprávny výkaz za október ,aj vyplatenú vyššiu mzdu ak mali byť vyššie odvody.
jales
12.12.08,10:52
Áno, mám už záznam, mám to tak uvedené ako preplatok. Zníženie VZ o prečerpanú dovolenku akceptovali.
Iveta Matlovičová
14.12.08,07:50
Áno, mám už záznam, mám to tak uvedené ako preplatok. Zníženie VZ o prečerpanú dovolenku akceptovali.

je v tom zázname citovaný zákon, resp. nejaké ustanovenie, podľa ktorého treba postupovať ?
jales
15.12.08,05:53
Je tam uvedené: preplatok v sume ......, nesprávne určený vymeriavací základ podľa § 138.
deha
22.12.08,06:54
Neviem ale, ako vysporiadať odvody organizácie do fondov SP za prečerpanú dovolenku, to mám tiež zraziť zamestnancovi, alebo čo s tým? To mi zatiaľ nikto nedal presnú odpoveď , mala som prípad podobný až na číselné vyjadrenie ako zadávateľka témy, pôvodný mínusový VZ , ktorý som musela opraviť, na pokyn SP.
Tweety
22.12.08,14:07
Neviem ale, ako vysporiadať odvody organizácie do fondov SP za prečerpanú dovolenku, to mám tiež zraziť zamestnancovi, alebo čo s tým? To mi zatiaľ nikto nedal presnú odpoveď , mala som prípad podobný až na číselné vyjadrenie ako zadávateľka témy, pôvodný mínusový VZ , ktorý som musela opraviť, na pokyn SP.
Nemôžeš od zamestnanca žiadať naspäť sumu odvodov, ktoré zaplatil zamestnáv., tie sa pri úprave jeho mzdy o vrátenú náhradu za dovolenku, upravia.
deha
23.12.08,09:48
odvody organizácie za prečerpanú dovolenku sú v nenávratne, zamestnancovi zrážaš len náhradu z prečerpanej dovolenky + jeho odvody prislúchajúce tejto náhrade normálne zrážkou z jeho čistej mzdy, tak ako exekúciu a pod. a odvody organizácie asi len pripočítať v globále v organizácii k pripočitateľným nákladom, pretože keď sa Soc.poisťovňa s takou vervou vrhá na tento problém v kontrolovaných subjektoch, tak o rok -dva to bude pikantéria aj pre daňový úrad a budú mať hneď nález nedoplatku. Inak metodiky a usmernenia daňového riaditeľstva sú jednoducho prístupné na i-portáli DR, ale motodiky Sociálnej poisťovne a usmernenia ku kontrolám sú na internete len vo forme názvu:metodika č...., nedá sa to roztvoriť, to jest ani vystríhať chýb, ale zrejme tu o to ide, represie zdeptaných mzdových účtovníčiek, ktoré na rozdiel od tetušiek zo SP sú aj personalistkami, účtujú banku, mzdy.....
Didie
24.04.09,11:06
Neviem či tomu rozumiem správne. Ak v prípade, že zamestnanec prečerpal dovolenku a v danom mesiaci nedosiahol ani mzdu, ktorá je nižšia ako suma prečerpanej dovolenky, mi vychádza mínusový VZ a tým pádom mi program vypočíta mínusové odvody do SP, bude aj na mesačnom výkaze v prílohe u daného zamestnanca mínusový odvod?
Anny96
14.09.11,13:44
Ahojte poraďáci,
prosím vás objasní mi niekto, koľko mám byť vrátené do pokladne v prípade prečerpania dovolenky (zamestnanec už nemá vyplácanú mzdu bol na dlhodobej PN a už má ukončený PP) v prípade, že zamestnanec prečerpal 1 deň jeho pracovný čas je 8 hodín/denne a priemer je 3,4212€?
Vráti len 8*3,4212 = 27,37€ alebo treba túto sumu ešte nejako "ošetriť"?