daniela.yo
25.09.08,08:41
Dobrý deň, nedávno som vyhrala auto. Chcem sa opýtať, túto skutočnosť uvediem na daňovom priznaní a dokedy treba túto daň zaplatiť? Je to do 31. marca 2009? Môžem túto daň zaplatiť aj skôr?
Následné chcem toto auto predať, hneď po zaplatení dane. Ale už s nižšou cenou akou bolo toto auto nadobudnuté. Je treba taktiež priznávať v daňovom priznaní a treba tiež zaplatiť nejakú daň? Týmto veciam sa vôbec nerozumiem, tak prosím o radu. Ďakujem!
jaja99
25.09.08,07:09
Prijatý dar predstavuje nepeňažný príjem, ktorý zdaníš v roku prijatia daru - t.j., ak si prijala v roku 2008, zdaníš do 31.3.2009.
Vyžiadaj si od darcu doklad o hodnote prijatého daru, aby si vedela čo zdaňuješ.

§ 8 ZDP
1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
k) príjmy z derivátových operácií.

Prípadný predaj auta je od dane oslobodený, ak si nemala auto zaradené v obchodnom majetku
§ 9 ods. 1 ZDP
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
daniela.yo
25.09.08,07:16
takže dobre tomu rozumiem, keďže nie som podnikateľ, ale normálna fyzická osoba, takže predám auto a tým to končí? žiadny záväzok voči daňovému úradu?
Martin Mocko
25.09.08,07:19
takže dobre tomu rozumiem, keďže nie som podnikateľ, ale normálna fyzická osoba, takže predám auto a tým to končí? žiadny záväzok voči daňovému úradu?

Pri predaji daň neplatíš. Ale platíš daň z výhry. Prevádzkovateľ hry by ti mal poskytnúť cenu výhry, ktorú zdaníš v daňovom priznaní do 31.3.2009 19% sadzbou ako ostatný príjem.
daniela.yo
25.09.08,07:28
áno, prevádzkovaľ hry mi túto sumu poskytol oficiálnym vyhlásením. takže to mám. ďakujem.
daniela.yo
25.09.08,07:29
ale v ďaňovom priznaní musím uviesť, že auto bolo následne predané, nie? ako výnos? náklad?
optimistka
25.09.08,07:36
ďalej už nič neriešiš, auto zdaníš 19 % z oficiálne udanej ceny od organizátora a keď auto ďalej predáš, už nič nezdaňuješ, už to zdanené bolo
Martin Mocko
25.09.08,07:45
ale v ďaňovom priznaní musím uviesť, že auto bolo následne predané, nie? ako výnos? náklad?

Možno ťa mätie ten výklad od Jaja99. Keď to prečítaš dôkladne...ide o to, že zdaniť musíš iba vtedy, ak pri predaji máš auto zaradené do obchodného majetku (že ho používať v podnikaní a na podnikanie) a taktiež táto povinnosť platí do 5 rokov po vyradení z obchodného majetku.