jaja8008
25.09.08,10:41
dobry den,

mozem dat zamestnancovi okamzitu vypoved ked mi neprisiel do prace styri dni? iba sa chcem uistit, lebo myslim ze mozem kedze nedal o sebe vdiet viac ako tri dni a to je uz porusenie prac. discipliny, ano?
este sa chcem uistit, ze ked mu ju poslem postou, plati az v den ked ju prevezme alebo v den ked ju ja poslem? tu sa pytam preto, k akemu dnu ho mam odhlasit z poistovni.

dakujem.
VERONIKA6
25.09.08,08:49
dobry den,

mozem dat zamestnancovi okamzitu vypoved ked mi neprisiel do prace styri dni? iba sa chcem uistit, lebo myslim ze mozem kedze nedal o sebe vdiet viac ako tri dni a to je uz porusenie prac. discipliny, ano?
este sa chcem uistit, ze ked mu ju poslem postou, plati az v den ked ju prevezme alebo v den ked ju ja poslem? tu sa pytam preto, k akemu dnu ho mam odhlasit z poistovni.

dakujem.
Najskôr by som si zistila dôvod absencie. Možno je chorý a prinesie Ti PN-ku.
Pokiaľ by sa nejednalo o PN ale o absenciu, písomne by som ho upozornila na porušovanie pracovnej disciplíny, udelila mu na vymeškané dni absenciu s krátením dovolenky za každý vymeškaný deň dva dni dovolenky. V závere by som ho upozornila, že v prípade akéhokoľvek opakovaného porušenia pracovnej disciplíny bude s ním rozviazaný pracovný pomer.
mkatka
25.09.08,08:52
dobry den,

mozem dat zamestnancovi okamzitu vypoved ked mi neprisiel do prace styri dni? iba sa chcem uistit, lebo myslim ze mozem kedze nedal o sebe vdiet viac ako tri dni a to je uz porusenie prac. discipliny, ano?
este sa chcem uistit, ze ked mu ju poslem postou, plati az v den ked ju prevezme alebo v den ked ju ja poslem? tu sa pytam preto, k akemu dnu ho mam odhlasit z poistovni.

dakujem.
u nás je v taktom prípade zaužívaný postup, že najprv písomne vyzveme zamestnanca, aby udal dôvod neprítomnosti /môže byť PN/ a upozorníme ho, že neospravedlnená absencia je hrubé porušenie pracovnej disciplíny, čo má za následok skončenie PP výpoveďou. Až potom keď napriek tomu nenastúpi, resp. nevie preukázať ospravedlnenie, skončíme PP výpoveďou. Výpoveď zasielame do vlastných rúk.
Chobot
25.09.08,09:03
dobry den,

mozem dat zamestnancovi okamzitu vypoved ked mi neprisiel do prace styri dni? iba sa chcem uistit, lebo myslim ze mozem kedze nedal o sebe vdiet viac ako tri dni a to je uz porusenie prac. discipliny, ano?
este sa chcem uistit, ze ked mu ju poslem postou, plati az v den ked ju prevezme alebo v den ked ju ja poslem? tu sa pytam preto, k akemu dnu ho mam odhlasit z poistovni.

dakujem.

A vieš prečo neprišiel do práce? Nie je náhodou PN alebo neleží niekde v nemocnici so zlomenou nohou? Vtedy by bola výpoveď neplatná. Nájdi si témy podľa slov absencia výpoveď - tam to bolo viackrát popísané.
Viera Klimentová
25.09.08,09:34
Takýchto prípadov som mala už viac, ale vždy som najprv zisťovala dôvody neprítomnosti v práci. Veď sú ľudia aj osamelí a sťať sa môže všeličo.
Pri uzatváraní PP vždy pýtam telef. kontakt a mám predsa aj adresu bydliska (trvalé-prechodné). Viem aj ku ktorému lekárovi patrí. Takže zisťovanie nie je až také problematické. Nevyhodíme človeka hneď, bez poznania dôvodov.
Potom podľa situácie postupujeme v zmysle ZP (ak je PN - nie je čo riešiť, ak je absencia, krátenie dovolenky, a písomné oznámenie o závažnom porušení pracovnej disciplíny a upozornenie, pri opakovaní porušenia PD na skončenie PP.
Martin Mocko
25.09.08,09:37
Ej...normálne som zle prečítal tému a sám som sa skoro zľakol..že ukončenie PP pre abstinenciu :D:D:D

Jednorazová absencia nie je dôvodom na rozviazanie PP. Až opakovaná je porovnateľná s hrubým porušením pracovnej morálky.
jaja8008
26.09.08,06:51
Hm, dakujem za nazory, aby som to lepsie upresnila, ide o to, ze telefon mi nedviha a ked som sa pytala jeho kolegov, vo vyrobe, ci nieco o nom nevedia, tak mi povedali ze mi odkazuje ze uz viac nedojde. ide o vyrobneho pracovnika a zjavne nema sajnu o tom, ze treba prist a oznamit alebo poslat aspon postou nejake vyrozumenie. On si pravdepodobne mysli, ze staci ked oznami ze nepride a tym je skonceny prac pomer. lenze ja ho nemozem skoncit bez jeho podpisu, samozrejme. a dohodnut nech mi dojde aspon podpisat vypoved alebo dohodu - nemozne kedze mi neberie telefon a nemieno uz prist.
co sa tyka kratenia dovolenky, nema narok na dovolenku uz - co mal narok, ma vycerpane.

takze mu nemozem poslat tda vypoved za viacdnovu absenciu? lebo ked mu poslem vyzvu aby sa mi vyjadril aky ma dovod, zjavne mi neodpise. podla terajsieho pristupu
Chobot
26.09.08,07:16
Hm, dakujem za nazory, aby som to lepsie upresnila, ide o to, ze telefon mi nedviha a ked som sa pytala jeho kolegov, vo vyrobe, ci nieco o nom nevedia, tak mi povedali ze mi odkazuje ze uz viac nedojde. ide o vyrobneho pracovnika a zjavne nema sajnu o tom, ze treba prist a oznamit alebo poslat aspon postou nejake vyrozumenie. On si pravdepodobne mysli, ze staci ked oznami ze nepride a tym je skonceny prac pomer. lenze ja ho nemozem skoncit bez jeho podpisu, samozrejme. a dohodnut nech mi dojde aspon podpisat vypoved alebo dohodu - nemozne kedze mi neberie telefon a nemieno uz prist.
co sa tyka kratenia dovolenky, nema narok na dovolenku uz - co mal narok, ma vycerpane.

takze mu nemozem poslat tda vypoved za viacdnovu absenciu? lebo ked mu poslem vyzvu aby sa mi vyjadril aky ma dovod, zjavne mi neodpise. podla terajsieho pristupu

Tak mu daj výpoveď, zrejme chce ukončiť PP, len mu to asi nedocvakne, že takýmto spôsobom sa to nerobí.:rolleyes:
Gabi03
26.09.08,07:21
Hm, dakujem za nazory, aby som to lepsie upresnila, ide o to, ze telefon mi nedviha a ked som sa pytala jeho kolegov, vo vyrobe, ci nieco o nom nevedia, tak mi povedali ze mi odkazuje ze uz viac nedojde. ide o vyrobneho pracovnika a zjavne nema sajnu o tom, ze treba prist a oznamit alebo poslat aspon postou nejake vyrozumenie. On si pravdepodobne mysli, ze staci ked oznami ze nepride a tym je skonceny prac pomer. lenze ja ho nemozem skoncit bez jeho podpisu, samozrejme. a dohodnut nech mi dojde aspon podpisat vypoved alebo dohodu - nemozne kedze mi neberie telefon a nemieno uz prist.
co sa tyka kratenia dovolenky, nema narok na dovolenku uz - co mal narok, ma vycerpane.

takze mu nemozem poslat tda vypoved za viacdnovu absenciu? lebo ked mu poslem vyzvu aby sa mi vyjadril aky ma dovod, zjavne mi neodpise. podla terajsieho pristupu

Výpoveď mu môžete dať iba z dôvodov uvedených v ZP.
Okamžité skončenie PP mu ešte nemôžete dať, nakoľko nemáte "dôkaz", prečo nechodí do práce. Čiže najprv vyzvať, najlepšie písomne, k preukázaniu dôvodov k minulej absencii, vyzvanie k nastúpeniu do práce, a upozornenie, že následná absencia bude mať za následok okamžité skončenie PP.
Ak to chcete vyriešiť čo najskôr, najlepšie sa s ním spojiť, a dohodnúť skončenie PP dohodou. Prípadne to poslať poštou, ale k tomu vám musí zaslať podpísanú dohodu, čo zrejme tiež nebude jednoduché.
Gabi03
26.09.08,07:22
Tak mu daj výpoveď, zrejme chce ukončiť PP, len mu to asi nedocvakne, že takýmto spôsobom sa to nerobí.:rolleyes:

Výpoveď? Podľa ktorého paragrafu? :)
Chobot
26.09.08,07:55
Výpoveď? Podľa ktorého paragrafu? :)

Najlepšia by bola dohoda. Ale keďže s ním nie je žiadana komunikácia, tak si treba pomôcť neštandardne.

Výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Ja viem, že nie je to úplne podľa ZP, ale keď majú zrejmý dôkaz o tom, že on nechce pracovať ďalej, tak nebudú podstupovať celú tortúru. Nech mu rovno dajú výpoveď. V normálnom prípade by sa tým vystavili riziku, že zamestnanec bude namietať a nebude súhlasiť a bude sa súdiť a neviem čo ešte, ale pri takomto zamestnancovi je riziko súdneho sporu malá. Jemu vyzerá byť jedno, ako skončí. Pre neho už PP skončil. Len zostáva na firme, aby to papierovo dotiahli.

AK bude namietať, tak nieje problém mu povedať, aby na druhý deň nastúpil do práce. Myslím, že viac o ňom nebudú počuť.
Gabi03
26.09.08,08:09
Najlepšia by bola dohoda. Ale keďže s ním nie je žiadana komunikácia, tak si treba pomôcť neštandardne.

Výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Ja viem, že nie je to úplne podľa ZP, ale keď majú zrejmý dôkaz o tom, že on nechce pracovať ďalej, tak nebudú podstupovať celú tortúru. Nech mu rovno dajú výpoveď. V normálnom prípade by sa tým vystavili riziku, že zamestnanec bude namietať a nebude súhlasiť a bude sa súdiť a neviem čo ešte, ale pri takomto zamestnancovi je riziko súdneho sporu malá. Jemu vyzerá byť jedno, ako skončí. Pre neho už PP skončil. Len zostáva na firme, aby to papierovo dotiahli.

AK bude namietať, tak nieje problém mu povedať, aby na druhý deň nastúpil do práce. Myslím, že viac o ňom nebudú počuť.

No v teoretickej rovine môže byť.
Ale človek nikdy nevie, kto sa mu priplichtí do cesty.
jaja8008
26.09.08,10:57
no vsak prave, ze na vypoved nemam dovod. a podla jeho spravania mozem kludne cakat cokolvek. viete ako to je, tvari sa sice ako neznaly zakona, ale ked ide o jeho zaujem, tak je znaly az moc. aby ma este neudal niekde ze som dala vypovd nepravom a bez dovodu.

oki, tak to skusim urobit cez vyzvanie a predlozenie dovodu pre absenciu a ked mi neodpise tak mu poslem okamzite skoncenie pp. len to je dost zdlhave, kedze viem uz teraz ze si to neprevezme lebo nebyva na trvalej adrese a prechodnu nepoznam. to je take "kvitko".

dakujem este raz za nazory.
androidue
07.10.08,07:34
Ja mam podobný problém. Zamestnanec neprišiel do práce už druhý deň, telefón nezdvíha. Jeho brat je u nás zamestnaný, ale nevie, čo s ním je.

Číslo na mňa má, použil ho zatiaľ iba raz, keď narýchlo potreboval dovolenku. N

Nie je to prvýkrát, čo do práce neprišiel, avšak väčšinou na druhý alebo tretí deň doniesol priepustku od doktora.

Okamžité skončenie pracovného pomeru v tomto prípade asi nemôžem uplatniť, však?

Ďakujem za rady
Tweety
07.10.08,07:42
Ja mam podobný problém. Zamestnanec neprišiel do práce už druhý deň, telefón nezdvíha. Jeho brat je u nás zamestnaný, ale nevie, čo s ním je.

Číslo na mňa má, použil ho zatiaľ iba raz, keď narýchlo potreboval dovolenku. N

Nie je to prvýkrát, čo do práce neprišiel, avšak väčšinou na druhý alebo tretí deň doniesol priepustku od doktora.

Okamžité skončenie pracovného pomeru v tomto prípade asi nemôžem uplatniť, však?

Ďakujem za rady
Nie, nemôžeš. Daj mu Absenciu, napíš list, že porušil pracovnú disciplínu s tým, že ak sa to bude opakovať, bude s ním PP skončený okamžite.
androidue
07.10.08,08:19
Nie, nemôžeš. Daj mu Absenciu, napíš list, že porušil pracovnú disciplínu s tým, že ak sa to bude opakovať, bude s ním PP skončený okamžite.


Ok, a môžem s ním PP skončiť okamžite vzhľadom k tomu, že viem, že mu nič nie je (po bratovi odkázal, že končí), len sa rozhodol PP skončiť tým spôsobom, že už do práce nepride?

Ďakujem
ekubicova
24.10.08,16:00
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu.
Zamestnanec mal po dohode s odborovou organizáciou spätne uznanú absenciu. ( od 21.augusta do 8. septembra). Na základe toho s ním bol okamžite skončený pracovný pomer. Za august mu zamestnávateľ vyplatil mzdu ako by pracoval celý mesiac. Rozhodnutie o absencii prišlo až v septembri. To znamená, že v auguste mu bola vyplatená neoprávnene mzda za dni neospravelnenej absencie. Môže mu zamestnávateľ za mzdu ,na ktorú mu nevznikol nárok strhnúť zo mzdy v nasledujúcom mesiaci bez dohody o zrážke zo mzdy?
Tweety
24.10.08,16:03
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu.
Zamestnanec mal po dohode s odborovou organizáciou spätne uznanú absenciu. ( od 21.augusta do 8. septembra). Za august mu zamestnávateľ vyplatil mzdu ako by pracoval celý mesiac. Rozhodnutie o absencii prišlo až v septembri. To znamená, že v auguste mu bola vyplatená neoprávnene mzda za dni neospravelnenej absencie. Môže mu zamestnávateľ za mzdu ,na ktorú mu nevznikol nárok strhnúť zo mzdy v nasledujúcom mesiaci bez dohody o zrážke zo mzdy?
Áno, môže, na to aby mu zamestnanec vrátil neprávom vyplatenú mzdu nepotrebuje jeho súhlas so zrážkou. Nie je to zrážka v pravom slova zmysle.
ekubicova
25.10.08,01:59
Veľmi pekne ďakujem.
TAdri
26.10.08,07:13
Ahoje, ja mám trošku zložitejší problém
náš zamestnanec 2. októbra začal štrajkovať.Nakoľko bol ešte v skúšobnej dobe dostal od nás výpoveď 1o. októbra.Zamestnávateľ tvrdí, že už ani 1. októbra nebol v práci, nechce mu platiť nič, a zamestnanec tvrdí, že má nárok na náhradu aj za dni, keď "štajkoval". Podľa Zákonníku práce nemá nárok.... Ak ste už mali takýto prípad a máte skúsenosti, tak mi prosým poradte.
veronikasad
26.10.08,08:24
Ahoje, ja mám trošku zložitejší problém
náš zamestnanec 2. októbra začal štrajkovať.Nakoľko bol ešte v skúšobnej dobe dostal od nás výpoveď 1o. októbra.Zamestnávateľ tvrdí, že už ani 1. októbra nebol v práci, nechce mu platiť nič, a zamestnanec tvrdí, že má nárok na náhradu aj za dni, keď "štajkoval". Podľa Zákonníku práce nemá nárok.... Ak ste už mali takýto prípad a máte skúsenosti, tak mi prosým poradte.
Čo to znamená "začal štrajkovať". V skúšobnej dobe nedávate pracovníkovi výpoveď, končíte prac.pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce. Prečo ste s ním hneď neukončili pracovný pomer, nemuseli ste uviesť žiadny dôvod ...
Chobot
26.10.08,08:40
Ahoje, ja mám trošku zložitejší problém
náš zamestnanec 2. októbra začal štrajkovať.Nakoľko bol ešte v skúšobnej dobe dostal od nás výpoveď 1o. októbra.Zamestnávateľ tvrdí, že už ani 1. októbra nebol v práci, nechce mu platiť nič, a zamestnanec tvrdí, že má nárok na náhradu aj za dni, keď "štajkoval". Podľa Zákonníku práce nemá nárok.... Ak ste už mali takýto prípad a máte skúsenosti, tak mi prosým poradte.

:D:D:D:D:D:D
Trošku si pomýlil dobu ten zamestnanec....

Že štrajkoval..... dobre, ale prečo chce za to mzdu, keď nič nerobil? Kde to počul, že za dni kedy štrajkuje má dostať mzdu? Nech si prečíta ZP 141 ods. 6:

(6) Zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho účasti na štrajku v súvislosti s uplatnením jeho hospodárskych a sociálnych práv; mzda, ani náhrada mzdy zamestnancovi nepatrí. Účasť na štrajku po právoplatnosti rozhodnutia súdu o nezákonnosti štrajku sa považuje za neospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca v práci.

Nech je rád, že to nedali na súd, mohol by mať ešte neospravedlnenú neprítomnosť - absenciu.
TAdri
26.10.08,10:04
A ešte sa on vyhráža súdom, teraz odovzdal doklady na Úrad práce, tam mu niekto pomáha a tvrdí, že má nárok na náhradu mzdy a že úrad súdnou cestou vymáha od nás peniaze.
(pracovný pomer končil v zmysle par.72)
veronikasad
26.10.08,10:32
A ešte sa on vyhráža súdom, teraz odovzdal doklady na Úrad práce, tam mu niekto pomáha a tvrdí, že má nárok na náhradu mzdy a že úrad súdnou cestou vymáha od nás peniaze.
(pracovný pomer končil v zmysle par.72)
text ste formulovali ako skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe alebo výpoveď ? /bez ohľadu na uvedený §/
TAdri
26.10.08,14:26
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Tweety
26.10.08,15:03
skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
Skončiť PP v SD sa dá kedykeľvek. Takže ste s ním mohli skončiť aj vtedy, keď začal tzv. štrajkovať.
TAdri
26.10.08,15:15
Áno, ale ja som len asistentka v tejto firme, ktorá robý aj mzdy, vedie účtovníctvo......, ale dozviem sa o týchto veciach v poslednej chvíly a ešte som bola na vine ja, že som nenapísala skončenie prac.pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Ak podľa zákona zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zam. za čas jeho účasti na štrajku , tak som postupovala správne? ( Oni by chcely dať výpoveď zamestnancovy tak , aby mal čím viac problémov na úrade. )
veronikasad
26.10.08,15:24
Áno, ale ja som len asistentka v tejto firme, ktorá robý aj mzdy, vedie účtovníctvo......, ale dozviem sa o týchto veciach v poslednej chvíly a ešte som bola na vine ja, že som nenapísala skončenie prac.pomeru z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Ak podľa zákona zamestnávateľ je povinný ospravedlniť neprítomnosť zam. za čas jeho účasti na štrajku , tak som postupovala správne? ( Oni by chcely dať výpoveď zamestnancovy tak , aby mal čím viac problémov na úrade. )
Na úrade žiadne problémy zamestnanec mať nebude, vedenie si narobí problémy samo. Pri skončení prac.pomeru v skúšobnej dobe nie je nutné uviesť dôvod. Čo si mu vykázala za dni štrajku a prečo vlastne štrajkoval ?
Kája.
03.11.08,11:32
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, mám zamestnanca, ktorý doniesol 31.10.2008 výpoveď podľa § 67, výpovedná lehota mala plynúť od 1.11. - 31.12.08, ale zamestnanec dnes do práce nenastúpil ani už nenastúpi, pretože pracuje inde. Môžem mu poslať oznámenie o porušení pracovnej discipílny nakoľko nenastúpil vo výpovednej lehote do práce (dnes) a rozviazať s ním pracovný pomer k dnešnému dňu?
Gabi03
03.11.08,11:43
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, mám zamestnanca, ktorý doniesol 31.10.2008 výpoveď podľa § 67, výpovedná lehota mala plynúť od 1.11. - 31.12.08, ale zamestnanec dnes do práce nenastúpil ani už nenastúpi, pretože pracuje inde. Môžem mu poslať oznámenie o porušení pracovnej discipílny nakoľko nenastúpil vo výpovednej lehote do práce (dnes) a rozviazať s ním pracovný pomer k dnešnému dňu?

Nie, nemôžete.
To, že pracuje niekde inde, ešte nie je dôkaz, že porušil pracovnú disciplínu. Musíte ho najprv vyzvať, aby predložil nejaké dokumenty, na základe ktorých nenastúpil (napr. PN-ka, paragraf, dovolenka, ...) a až po nepodložení uvedenej absencie bude táto neospravedlnená a môžete ho upozorniť na porušenie pracovnej disciplíny. Avšak ani to nie je dôvod na okamžité skončenie PP. K tomu je potrebné do pol roka znovu porušiť PD, teda napr. ak znovu nenastúpi, znova ho vyzvať a ak sa nič neudeje, až potom mu môžete dať skončenie PP okamžite.

PS: Podobných prípadov je tu popísaných neúrekom. Treba aj hľadať.