Polly404
25.09.08,11:44
Ahojte, prosím Vás, ak banka stiahne podnikateľovi poplatok za vedenie účtu, tak to v JU účtujem ako réžiu. A ako účtujete, keď mu tú istú sumu banka vráti späť na účet ako odpustenie poplatku?
Polly404
25.09.08,09:53
A ešte by som sa chcela spýtať, že ak podnikateľ vkladá peniaze na BU, môže to byť vklad podnikateľa alebo to musí ísť vždy cez pokladňu, teda vklad podnikateľa do pokladne, výber a na BU vklad z priebežných položiek?
Martin Mocko
25.09.08,10:16
Otázka č. 1:
Príjem ovplyvňujúci ZD

Otázka č. 2:

Záleží o čo ide.
Môže to byť i osobný vklad...ale taktiež i odvod hotovosti z pokladne na BU. Podľa toho zaúčtuješ.
Polly404
25.09.08,10:26
Ďakujem pekne za radu. A ešte k tej 2.otázke, ak tam previedol peniaze z osobného účtu, tak to beriem ako vklad podnikateľa alebo ako výber z pokladne, priebežné položky a vklad na BU?
Martin Mocko
25.09.08,10:27
Ak z osobného tak zaúčtuj osobný vklad podnikateľa priamo na účet... nemusíš ísť cez pokladňu.
Polly404
25.09.08,10:30
Ešte raz ďakujem.
farbo
14.02.10,15:50
Dobry den.

Mozem sa este vratit k otazke c.1? Chcem si len potvrdit, ze som dobre zauctoval:

1. poplatok za vedenie uctu: Výdaje za réžiu
2. odpustenie poplatku za vedenie uctu: Príjmy ostatné podliehajúce dani z príjmu

Este prosim o dve rady:

1. Kreditne uroky som zauctoval ako Príjmy ostatné podliehajúce dani z príjmu a zrazenie dane z tychto urokov ako Výdaje ostatné nepodliehajúce dani z príjmu. Je to spravne?

2. zrazenu dan z urokov uvadzam zvlast v danovom priznani?

Dakujem.

Peter
ego.mc
14.02.10,16:14
Dobry den.

Mozem sa este vratit k otazke c.1? Chcem si len potvrdit, ze som dobre zauctoval:

1. poplatok za vedenie uctu: Výdaje za réžiu Áno
2. odpustenie poplatku za vedenie uctu: Príjmy ostatné podliehajúce dani z príjmu Dal by som to skôr ako réžiu mínusom.

Este prosim o dve rady:

1. Kreditne uroky som zauctoval ako Príjmy ostatné podliehajúce dani z príjmu a zrazenie dane z tychto urokov ako Výdaje ostatné nepodliehajúce dani z príjmu. Je to spravne? Áno

2. zrazenu dan z urokov uvadzam zvlast v danovom priznani? Áno. V riadku 99 "Suma preddavku vybratá podľa § 43"

Dakujem.

Peter
Odpoveď v texte.
farbo
21.02.10,16:30
Odpoveď v texte.

Dakujem za potvrdenie. Uz len k tomu bodu cislo 2. Moj softver (Money S3) mi neumoznuje dat odpustenie poplatku (prijem na ucet) ako reziu minusom, nakolko chape reziu len ako vydavok a nie prijem. Cize ostanem pri povodnom rieseni, resp. musim ostat. :-)
farbo
21.02.10,16:34
Prosim, potvrdte mi este jedno zauctovanie:

zrazenu dan z urokov uctujem ako "Výdaje ostatné nepodliehajúce dani z príjmu"?
Zoltán Kovács
21.02.10,16:44
Prosim, potvrdte mi este jedno zauctovanie:

zrazenu dan z urokov uctujem ako "Výdaje ostatné nepodliehajúce dani z príjmu"?

Zrazenú daň z úrokov zaúčtuješ ako výdaj neovplyvňujúci základ dane, v členení platba dane z príjmov.
farbo
23.02.10,07:29
Prosim Vas, na ktorom riadku DP uvadzat dan zrazenu z urokov?

95 (to asi nie kedze to je Rozdiel riadkov r. 92 - r. 94 > 0) alebo 99 alebo 102?

Ak som spravne hladal, tak zakon hovori:

Ak daňovníkovi, ktorý je fyzickou osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou, fyzická osoba alebo právnická osoba vrátane stálej prevádzkarne, vyplatila, poukázala alebo pripísala úrokový príjem 136b) v štátoch a závislých územiach podľa prílohy č. 3 a preukázateľne zrazila daň z tohto úrokového príjmu 136b) v súlade s právnym aktom Európskeho spoločenstva upravujúcim zdaňovanie príjmov fyzických osôb z úspor v podobe výplat úrokov, započíta sa táto daň na úhradu dane do výšky, v ktorej môže byť zrazená podľa tohto zákona. Ak takto zrazená daň fyzickou osobou alebo právnickou osobou vrátane stálej prevádzkarne z úrokového príjmu 136b) je vyššia ako celková daňová povinnosť daňovníka, rozdiel sa považuje za daňový preplatok.
Zoltán Kovács
23.02.10,07:30
Riadok 99.
P.S: Nie je potrebné sa na rovnakú vec pýtať v dvoch témach. ;)