Richard
06.05.05,21:03
Nedá mi sa opýtať Vás na Váš názor na nové pravidlá a tlačivá k registrácii zamestnancov do Sociálnej poisťovni.


Sociálna poisťovňa po mesiaci fungovania zákona, ktorý nám prikazuje vopred nahlasovať zamestnancov /aj dohodárov/, "vymyslela" nové tlačivo a byroktratickú náročnosť tohoto celého procesu ešte zbyrokratizovala tým, že zaviedla ĎALŠIE tlačivo, určené pre elektronickú poštu, prípadne fax.

Žiada nás aby sme vyplnili najprv jedno tlačivo a do troch dní vyplnili ďalšie tlačivo. INAK... pokuta, pokuta, pokuta.

Zamestnávateľ má stihnúť zaregistrovať zamestnanca ešte predtým, ako nastúpi na pracovisko a oni nevedia za mesiac prispôsobiť Registračný list novým podmienkam! Namiesto toho aby spravili jednotné tlačivo a zautomatizovali jeho funkcionalitu, zdvojnásobili robotu a vymysleli ďalšie tlačivo!

Pripojte prosím Váš názor a vyjadrite ho v ankete, prípadne doplňte príspevkom v rámci tejto témy. Prosím Vás o slušné vyjadrovanie Vašich názorov.

Pošlite prosím link aj Vašim známym, nech sa tu vyjadria. (Ako sa posiela link? (http://www.porada.sk/showthread.php?p=76705#post76705))

Ak nazbierame dostatok názorov a hlasov, môžem poslať list a link na túto anketu na email praca@socpoist.sk . Alebo im to pošleme jednotlivo .-) ???
lenkak
06.05.05,19:08
Iba robotu nám pridávajú. No hrôza, ale človek sa musí prispôsobiť ich zákonom a tak nič iné nám nezostáva, iba plniť ich "príkazy" ak nechceme platiť pokuty.
ALDA
06.05.05,19:48
Richard, ak dovolíš, tak to dám k nahliadnutiu prac. SP, ktorá tieto problémy rieši!
Oni majú v tom taký galimatiáš, že si ani nevieme predstaviť.Budú radi, ak
im niekto a čím viac ľudí dajú kritické pripomienky.
Veď čo už od nás vyžadujú je hrôza.

Dnes som sa na UP pohoršovala, že po kontóle "vietor", chceli doniesť prihlášku do SP, nestačila zmluva a na to právo nemajú, majú si to zistiť na SP! Nie pohoršovaôa, ale im aj vynadala!

Richard, dobrý nápad!!!!
Tweety
09.05.05,05:51
aká pravda, nielenže nevedia prispôsobiť RL na nové podmienky, ale nevedia ani za mesiac od elektronického zaslania mesačných výkazov ich spracovať, som za to aby aj oni mali v zákone presne určené termíny a hlavne sankcie za ich nedodržanie tak ako tí, od ktorých všetko vyžadujú načas.

príjemný deň MM
Bionda
09.05.05,08:31
aká pravda, nielenže nevedia prispôsobiť RL na nové podmienky, ale nevedia ani za mesiac od elektronického zaslania mesačných výkazov ich spracovať, som za to aby aj oni mali v zákone presne určené termíny a hlavne sankcie za ich nedodržanie tak ako tí, od ktorých všetko vyžadujú načas.

príjemný deň MMSúhlasím , nakoľko aj u nás výkaz odoslaný elektron. poštou 19.4 bol spracovaný až v máji.
Zato nech vám sa stane nejaká nepríjemnosť , že nestíhate termín a už vám hrozia pokutou!
KON-EKON
09.05.05,11:31
Myslím, že tlačivo vymyslel niekto na ústredí a nepozná dobre prácu v SP.Súhlasím s Vašim návrhom upozorniť nejako na nedokonalosť dobre platených síl kdesi v ústredí SP . Samotní pracovníci SP by určite čosi také radi robili len raz a nie dvakrát. Nemyslím si že by tam panovala túžba pridávať si prácu. Je to ako celý náš legislatívny systém, vymyslia niečo a nemajú to doriešené na všetkých úrovniach a robia milión doplňujúcich návrhov zákona, zmenu talčív, prehľadov ap. Je to teraz ako na bežiacom páse. Termín zníženia % nezamestnanosti (jarné mesiace) primel vymyslieť akciu vietor a prihlasovanie sa na SP s predstihom je vlastne s tým súvisiaci element.
Určite Vašu iniciatívu rada poporím. Zdravím.
Richard
10.05.05,06:42
Ďalšie názory?
nikulik
10.05.05,07:09
Podla mna tam maju riadny chaos, a mozno ani za to ti zamestnanci nemozu, je to proste nariadenie z hora. Ale chcem len poukazat na moju skusenost, proste oni maju chaos vo vsetkom, minuly tyzden v piatok som tam bola,lebo som potrebovala potvrdenie o tom ze nasa firma nema zaväzky voci SP, mesačnu uhradu za marec sme vykonali 28.04.2005, a oni 06.05.2005 nemali este peniaze na učte,takze maju tam riadny chaos :o))
No ale vratim sa k tej zjednodusenej registracii-takze podla mna to je tak napoly dobre vymyslene, je to dobre ze sa to da takto odoslat, faxom, mailom,alebo sms, ale co mi dost vadi je ta doba-tie 3 dni na to aby sa tam slo osobne, dala by som dlhsiu dobu, aspon 1 tyzden. A tie tlaciva su celkom dobre. Pekny den prajem
Ivenka
10.05.05,08:13
Mala som akciu vietor. A kontrolovai resp.ešte si pridu pooverovať prihlášky do soc.poisť.
Keďže som všeob.učtovníčka a zdá sa mi niekedy luxusné chodiť na poisťovňu tak prihlašku faxnem a zároveň odošlem. Čím nemám pečiatku na prihláške. Takže.
Na všetkých dokladoch kde nemám ružovučku pečiatku zo Socialnej musím dokladovať podacím lístkom prihlásenie zamestnanca. Može sa stať, že zhodou okolnosti som zaroveň posielala aj napr.mesačný výkaz ale prihlášku som zabudla. Ale oni sa budú tváriť spokojne, že mam potvrdenie, že prihláška je O.K. Tak si to asi budu ešte oni overovať či si z nich náhodou nerobím srandu.
Začínam mať pocit, že tých termínov,zákonov,podmienok je už priveľa.
Alebo je to jarná únava.
ondrejvla
10.05.05,08:22
Nie je to len jarná únava! To je únava Sociálnej poisťovne, lebo tam majú zamestnanci na všetko čas! Od rannej kávičky a klebietok až po arogantné jednanie - "vedľa pri okienku!!" A pri tom ide len o podanie tlačiva. no ale dáma za okienkom nemá moje písmeno! No nie je to na šľak trafenie!!! Podľa môjho názoru SP má málo na odmeny svojich zamestnancov, tak potrebuje od podnikateľov pokuty, aby bol príjem vyšší! I keď mzdy sú tam solídne! a najmä oni majú istotu, že ich zamestnávateľ zajtra neskrachuje! Bodaj by aj skrachoval, však ho dotujeme MY!
Ivenka
10.05.05,08:24
Asi problém je v tom, že kedysi platilo, že oni nesmeli podnikať a za to dostávali príplatky. Neviem či to platí teraz. Zrejme tie príplatky sú malé. Asi by sme mali viac prihlasovať do sociálky. Len neviem koho.
MZUCTOVNIK
17.05.05,12:23
Ak hovoríme o zjednodušenej registrácii do SP prihováram sa za zjednodušenie v pripade
jednorazovej dohody o vykonani prace - prihlasit aj odhlasit pracovnika na jednom tlacive. Navrhujem aj zjednodusenie oznamovacej povinnosti pre firmy, ktore organizuju
hromadne jednorazove akcie (vystavy, trhy, sportove podujatia) na hromadnych prehladoch, idealne by bolo odstranit vobec papierovu formu a pouzivat elektronicku
formu komunikacie, 21. storocie by malo byt na vyssej urovni aj v Soc.poistovni. Mzdova uctovnicka
Patrícia39
31.05.05,06:20
Richardko, nestačí prihlasiť vopred zamestnanca SMS-kou a zatým poslať prihlášku poštou?
O akých dalších tlačivách to tu blabocete?!?!?!?!
Zuzka11
31.05.05,07:01
Richardko, nestačí prihlasiť vopred zamestnanca SMS-kou a zatým poslať prihlášku poštou?
O akých dalších tlačivách to tu blabocete?!?!?!?!
Výraz blabocete sa mi absolutne nepáči....na porade sa neblaboce, ale radí, diskutuje....
Pozri na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) v hlavnom menu formuláre / registrácia zamestnancov od 1.apríla.2005 a na konci stránky nájdeš to o čom sa tu diskutuje:-)

Ináč, Richard, súhlasím s tebou "pekná" nezmyselnosť a zbytočnosť, čo už len toto zjednoduší....???
Patrícia39
31.05.05,07:15
Výraz blabocete sa mi absolutne nepáči....na porade sa neblaboce, ale radí, diskutuje....
Pozri na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/) v hlavnom menu formuláre / registrácia zamestnancov od 1.apríla.2005 a na konci stránky nájdeš to o čom sa tu diskutuje:-)

Ináč, Richard, súhlasím s tebou "pekná" nezmyselnosť a zbytočnosť, čo už len toto zjednoduší....???


Ja sa ospravedlňujem všetkým ktorým sa môj výraz nepáčil, ale mal to byť pokus o uvolenie napetia a vidím že sa stretol s nepochopení, tak už radšej idem, majte sa tu všetci pekne a príjemný zbytok dňa.
marika1
01.06.05,17:41
Zo začiatku som nevedela, že je nejaké tlačivo, tak som vypísala klasickú prihlášku, faxla a zároveň poslala. Odkedy viem, že sa dá mailom a je zvlášť na to tlačivo tak to mailujem. Tým mailom je to jednoduchšie, ale potom musím myslieť ešte na vypísanie tej klasiky. Keďže robím externe a mám toho dosť, je to veľa zbytočnej roboty a tie 3 dni je dosť krátka doba. Už sa mi stalo, že som na to zabudla, zaslala som asi na 5-ty deň.

Neviem ako by sa to dalo zmeniť, asi tým mailom by to stačilo a poštou už nie.
No keďže to zatiaľ je tak ako je, tak by som sa prihovorila skôr za menšie prihlášky, je to zbytočne veľa papiera a veľa prázdnych koloniek. Však koľko papiera by sa ušetrilo, keby prihláška bola polovičná. Samozrejme sú prípady, keď je potrebné vyplniť všetky kolonky(mne sa to ešte nestalo), na tie by mohli ostať tieto, ale bežne by stačila polovica hárku.
Odkedy platí tento zákon tak som sa ešte nedostala do kancelárie pracovníčok na prihlasovanie zamestnancov. Bola som tam asi 3x, a tú radu som odmietla stáť. Len som sa predbehla a zobrala prihlášky(podotýkam len kópie, originály nemajú). Robím to už zopár rôčkov a u nás v KE bola 1 pracovníčka, potom boli 2, potom boli 4 v dvoch kaceláriach a bolo to rozdelené podľa začiatočných písmen firmy a teraz, keď majú kopec roboty, majú len 1 kanceláriu(ja som videla len 1), naposledy tam sedela 1 chudera a vonku kopec ľudí. Takže som sa vrátila do roboty a prihlášky poslala poštou.
Kópie dávajú aj na výkazy, vôbec nemajú originály. Všetci tam sa spoliehajú len na internet a však si to vytlačte.
ladyrs
12.06.05,18:05
Mne sa zas prihodilá takáto vec: Poslala som odhlášku dohodára /prihlášku samozrejme tiež/. Ale na odhlášku som vpravo hore nenapísala, že ide o "pracovníka na dohodu o vyk.práce". Tak mi prišla výzva, že si mám poslať prihlášku, lebo ju nemajú, a ja už toho dotyčného odhlasujem. Tak som prišla, ukázala prihlášku aj so štemplom. Problém bol v tom, ako už píšem vyššie, že tam nebolo uvedené, že ide o dohodára. Len sa tomu čudujem, neevidujú podľa rodného čísla? Tam v tej SP teda určite je bordel...
Sany
12.06.05,18:12
Mala som akciu vietor. A kontrolovai resp.ešte si pridu pooverovať prihlášky do soc.poisť.
Keďže som všeob.učtovníčka a zdá sa mi niekedy luxusné chodiť na poisťovňu tak prihlašku faxnem a zároveň odošlem. Čím nemám pečiatku na prihláške. Takže.
Na všetkých dokladoch kde nemám ružovučku pečiatku zo Socialnej musím dokladovať podacím lístkom prihlásenie zamestnanca. Može sa stať, že zhodou okolnosti som zaroveň posielala aj napr.mesačný výkaz ale prihlášku som zabudla. Ale oni sa budú tváriť spokojne, že mam potvrdenie, že prihláška je O.K. Tak si to asi budu ešte oni overovať či si z nich náhodou nerobím srandu.
Začínam mať pocit, že tých termínov,zákonov,podmienok je už priveľa.
Alebo je to jarná únava.A ktorý zákon mi ukladá odosielať poštu doporučene? Veď finančne je to oveľa náročnejšie. Ja posielam všetko normálnou poštou a nech ma núti nejaký úradník dokladovať podacie lístky. Keď mi to bude preplácať, tak prosím.
Sany
12.06.05,18:16
Tak teraz som bola na stránke www.socpoist.sk a to je bomba! Nech žije byrokracia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kubi
13.06.05,14:34
Môj názor je, "čo je to zjednodušenie?" Ja som doterz robila tak, že mne faxol podnikateľ dohodára, ktorého zavola o 8,00 že poď robiť, je pekne - stavbár - a mne to faxol o 12,00 že zabudol som, vypísala som registračný list FO, faxla ho do BA, ked tam bol obsadzovací, čo prvé dva mesiace bol stále, poslala som SMS, inak faxujem to čo dávam do obálky na soc. poist. a bez doporučene. Odosielam to normálne, pretože mám skúsenosť, že ich ten papier nezaujíma, lebo nevedia, čo je vo vnútri a ja tam v jednej obálke posielam aj 2 -3-5 zamestnávateľov, každého iného tak ako? a nemienim kŕmiť náš štát na poštovnom a ani cestvať vždy 25 km na sociálku a to u nás sociálka je, len tam berú iba PN.... No uznajte! Nech si vymyslia ešte ďalší papier - kašlem na nich....
Nika
14.06.05,16:05
Ale má to priliehavý názov"zjednodušená". Ako by asi vyzerala nezjednodušená:rolleyes:
Richard
24.08.05,13:47
Tak ešte oživím túto tému.

Na stránke elektronickej podateľne Sociálnej poisťovne môžete nájsť medzi "aktualitami" zo dňa 09.02.2005 toto:



Zasielanie registračných listov elektronicky



V záujme znižovania administratívnej náročnosti pri zasielaní informácií pripravuje Sociálna poisťovňa možnosť elektronického prijímania registračných listov fyzických osôb a registračných listov zamestnávateľov.



Registračné listy bude možné zasielať v elektronickej podobe do Sociálnej poisťovne prostredníctvom internetovej adresy https://podatelna.socpoist.sk (https://podatelna.socpoist.sk/). Termín aktivácie tejto služby bude na stránke oznámený (predpoklad - apríl)



Elektronickú komunikáciu so Sociálnou poisťovňou pre zasielanie registračných listov budú môcť využívať tí partneri Sociálnej poisťovne - fyzické osoby a zamestnávatelia, ktorí využívajú stránku https://podatelna.socpoist.sk (https://podatelna.socpoist.sk/) na elektronické podávanie mesačných výkazov poistného. Pre elektronické zasielanie registračných listov bude stránka prístupná na základe prihlasovacích údajov (užívateľské meno a heslo) používaných pre zasielanie mesačných výkazov poistného.

Údaje registračných listov musia byť pre potreby elektronického zasielania spracované v predpísanej štruktúre. Konfirmačný súbor je konštruovaný rovnako, ako konfirmačný súbor pre mesačné výkazy poistného.

Predpísané štruktúry súborov registračných listov sú uvedené v priložených schémach.


Registračný list FO (https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/RLFO-v1.2.1.zip)

Registračný list zamestnávateľa (https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/RLZEC-v1.2.1.zip)

Tvorba konfirmačného súboru (https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/KonfirmacnySubor.zip)



Link na vyššie citovaný text je tu:
https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/EZU_regListy.html


No namiesto sľúbenej elektronickej registrácie v Apríly, nám v Apríly zaviedli dvojitú registráciu :D :D:D

Dnes je 24.augusta 2005 a nič sa nemení :D:D:D
endrju
24.08.05,16:43
Tak ešte oživím túto tému.

Na stránke elektronickej podateľne Sociálnej poisťovne môžete nájsť medzi "aktualitami" zo dňa 09.02.2005 toto:



Link na vyššie citovaný text je tu:
https://podatelna.socpoist.sk/Resources/dokumenty/EZU_regListy.html


No namiesto sľúbenej elektronickej registrácie v Apríly, nám v Apríly zaviedli dvojitú registráciu :D :D:D

Dnes je 24.augusta 2005 a nič sa nemení :D:D:D
Richard,

SP rozosielala 20.6.2005 mailingom softvérovým firmám aktualizovanú definíciu XML pre registračné listy.

Odvtedy sa neozvali so žiadnou novou informáciou súvisiacou s registráciou zamestnancov. Vzhľadom na nekonečné novely legislatívy sa asi väčšina softvérových firiem nedostala k riešeniu tejto problematiky počas letného dovolenkového obdobia. Názor ostatných programátorov na túto tému by zaujímal aj mňa na sklonku letných prázdnin a pred vypuknutím "ošiaľu" z implementácie novely 580ky. :D

Za seba pridám jeden pohľad našich zákazníkov, pre ktorý sa zatiaľ ani extrémne nedožadujú "sprevádzkovania" registračného listu cez XML. Registračný list pred nástupom je problémový v tom, že ak zamestnanec nenastúpi, bude v programe zbytočne "strašiť mŕtva duša".
Náš soft totiž nedovoľuje "beztrestne" rušiť záznam o zamestnnacovi, o ktorom sa už objavila nejaká výstupná informácia. Registračný list je považovaný za takúto informáciu.
učtovníčka
26.08.05,08:42
Najviac ma zo všetkého šokuje, že my tu máme z toho problém a u nás v SP mi pracovníčka povedala, že registračné listy sa váľajú na kopách nikto ich nenahadzuje lebo nemajú software a keď príde kontrolór tak si sadne a listuje v tej kope. To sci-fi čo prezentoval nemenovaný minister ako sa napojí kontrola na SP a skontroluje registráciu sa prakticky nejako nedarí a kontrola vyžaduje aby si mal pri ruke všetky preukázateľné dokumenty na kontrolu lebo sa nemá kam napojiť a ani s čím. Tak nám treba...
STRELEC
31.08.05,12:31
... a ešte to SP vylepšila. Od štvrtka sa musí uvádzať na registračných listoch aj ČAS ODOVZDANIA (:D x X!). No možno to len u nás v Prešove máme takých zdatných úradníkov-borcov.

Musel som sa smiať: dával som dnes opravný reg.list za zamestnanca s nástupom 11.08.2005. Nemusel som sa unúvať s novým RL. Opravil som ten starý z 09.08.2005. Nahodený ešte nebol. Ale SP požaduje čas :D :D :D .
Paula
31.08.05,13:05
STRELEC: ako si vyznačil, že je opravný? Mám taký prípad.
STRELEC
31.08.05,13:14
STRELEC: ako si vyznačil, že je opravný? Mám taký prípad.V strede tlačiva RL FO pod názvom - zaškrtnúť zmena. Tlačivo sa vypíše komplet klasicky, ale už s opraveným (resp. zmeneným) údajom.
Paula
31.08.05,13:16
vďaka za radu :)
STRELEC
31.08.05,14:00
Ozaj len za máličko. (ale zato rado).
Janka6685
20.09.05,15:12
Ahojte.

Prihlasovať a odhlasovať zamestnancov prostredníctvom faxu, mailu alebo sms je v každom prípade povinnosť? Ak ich prihlásim pár dní pred nástupom osobne na pobočke sociálnej poisťovne nemusím posielať mail? Alebo vždy je nutné najskôr poslať mail a potom do troch dní pricupitať do soc. poisťovne?

Ďakujem
Tweety
20.09.05,15:46
Ahojte.

Prihlasovať a odhlasovať zamestnancov prostredníctvom faxu, mailu alebo sms je v každom prípade povinnosť? Ak ich prihlásim pár dní pred nástupom osobne na pobočke sociálnej poisťovne nemusím posielať mail? Alebo vždy je nutné najskôr poslať mail a potom do troch dní pricupitať do soc. poisťovne?

Ďakujem
Povinnost je ich prihlasit pred nastupom do prace. Ak je to mailom alebo faxom,do troch dni treba poslat RL FO, ak sa posiela len RL v termine, povinnost je splnena.
MM
Janka6685
20.09.05,16:59
Povinnost je ich prihlasit pred nastupom do prace. Ak je to mailom alebo faxom,do troch dni treba poslat RL FO, ak sa posiela len RL v termine, povinnost je splnena.
MM
Ďakujem pekne.:)
Jaroslávka
28.10.05,11:36
Na odosielanie ďaľšieho tlačiva na registráciu som sa snažila si zvyknúť, jeduje ma iné. Pri dočasnej PN od 11.dňa v mesiaci, kedy PN platí soc.poisťovňa
musíme zasielať rukou vypísané tlačivo potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku. Hoci zasielam od 19.2.2004 výkazy a prílohu do SP elektronicky/ taktiež na RL prerušenie poistenia a pod./ nie sú schopní pracovníci SP podľa rodného čísla vyhľadať vymeriavacie základy, z ktorých zamestnanec zaplatil poistné a tak vypočítať
sumu za PN. Keď som na toto upozornila pracovníkov SP na školení, prečo toto
vypisujeme, keď sú u nich všetky údaje, že likvidátorka PN nebude predsa behať na iné poschodie, toto si zistiť. A bolo dodané, že čo na tom tlačive vypíšem, bude prísne kontrolované a ja som za údaje zodpovedná.
Povedzte, je to v dnešnej dobe normálne?
/Dodávam, ako sa vám páči vypisovať 4 roky VZ na výpočet podpory v nezamestnanosti, ako sa veľmi dobre pamätám, toto sme mesačne zasielali ako prílohu k výkazu na bývalé úrady práce. Akú evidenciu vlastne viedli
títo úradníci, ich nikto nestrašil pokutami?/
Nazúrená Jaroslávka
endrju
28.10.05,11:39
Jaroslávka, poradím Ti: "keep smailing" :)
Čo by robili naši úradníci, ak by nás nebuzerovali? Nie je Ti ich ľúto? :D Státisíce rodín by zostali bez príjmu ;)
Jaroslávka
28.10.05,11:49
Ja som zamestnanca naraz prihlásilla aj odhlásila, veď sa to na tlačive RL dá predsa
vypísať, bola to dohoda o VP na 3 dni.
Nechcem povedať čo som dostala za papuľovú polievku od pracovníčky SP, keď som oponovala tak podobne ako ona voči mne, riešil to nakoniec aj riaditeľ sro.
Jaroslávka