dankaX
25.09.08,11:49
Prosím o radu. Bol som konateľom sro, ale svojej funkcie som sa vzdal pred cca rokom. Naďalej som ale ako konateľ zapísaný v obchodnom registri. Kto je/bol vlastne povinný podať návrh na výmaz mojej osoby? Môžem aj ja, nezmeškal som nejakú lehotu? Ďakujem.
chlap
25.09.08,10:27
Právne účinky tvojho odstúpenia už nastali - v zmysle §66 Obchodného zákonníka - t.j. už nie si konateľ a preto za spoločnosť konať nemôžeš, takže ani nemôžeš podať návrh na výmaz svojej osoby z ORSR. Musia to urobiť existujúci konatelia - ak si bol jediným konateľom, boli spoločníci povinní do 3 mesiacov zvolať valné zhromaždenie a zvoliť nového konateľa a bezodkladne podať návrh na zmenu v ORSR.

Viac pozri aj tu: Zánik funkcie konateľa (http://www.porada.sk/64747-post13.html)
dankaX
25.09.08,11:45
Lenže spoločnosť to neurobila a tým, že moje meno (a to ako jediného konateľa) je zapísané v OR všetci veritelia spoločnosti, najnovšie daňový úrad sa obracajú na mňa a tie vyhražné listy sú dosť stresujúce. A z o obchodnom registri §5 - návrh na zápis podáva navrhovateľ -zapísaná osoba?
Gabca
25.09.08,11:55
Ja som mala podobny problem, vzdala som sa, bola som jediny konatel, spolocnik hral mrtveho chrobaka, nemal kto podat navrh na vymaz z OR, tak som to podala ja a preslo to, vymazali ma, ale musela som dolozit doklady, t.j. doklad o prevzati mojho vzdania sa spolocnostou.
chlap
25.09.08,11:59
Lenže spoločnosť to neurobila a tým, že moje meno (a to ako jediného konateľa) je zapísané v OR všetci veritelia spoločnosti, najnovšie daňový úrad sa obracajú na mňa a tie vyhražné listy sú dosť stresujúce. A z o obchodnom registri §5 - návrh na zápis podáva navrhovateľ -zapísaná osoba?

Pod pojmom "zapísaná osoba" je v tomto zákone myslená spoločnosť, ktorá je zapísaná v ORSR - čiže navrhovateľom je spoločnosť zastúpená novým konateľom.

Pozri si túto staršiu debatu: http://www.porada.sk/t6536-konatel.html

Podľa mňa by si sa mal spojiť s nejakým právnikom - podľa môjho laického názoru by sa totiž malo dať zrušiť spoločnosť, keďže si neplní svoje povinnosti v zmysle zákona. Napr. by si mohol informovať okresný súd, že spoločnosť nemá konateľa, nakoľko ty si sa vzdal funkcie - musíš to doložiť kópiou tohoto vzdania sa spolu s dokladom o doručení spoločnosti.
Gabca
25.09.08,12:08
dankax - este som zabudla poznamenat, ze mi ten navrh zamietli, ale po podani namietky k bodu - ze navrh podala osoba, ktora nema opravnenie som podala namietku v zneni : Navrh na zapis som podala ako fyzicka osoba, nakolko opravnena osoba navrh na zmenu zapisanych udajov nepodala a tym vznikla nezhoda medzi zapisom v obchodnom registri a skutocnym stavom. A to mi uznali.
dankaX
25.09.08,12:39
Prosím ťa a aké tlačivo si použila? č. 19 podľa vyhlášky 25/2004. Ale to sa týka clej spoločnosti. A platia sa aj poplatky?
Čo myslíš tým informovať súd- návrh na začatie konania ( zisťujem že existuje tzb. zhodové konanie §200 OSP), ale neviem či to tak nevýjde drahšie.
Keď zormýšľam vlastne daňový keď mu poviem že už nie som kona, tak oni by mohli §200/4 OSP upozorniť súd, ale neviem či ich k tomu môžem donútit keď di to nevšimnú.