Karuša
25.09.08,12:08
Pekný deň prajem všetkým,
prosím poradíte mi s takýmto problémom?
Mám vytvorenú tabuľku, v ktorej rátam cenu výrobku, ktorý sa skladá z "x" komponentov. Tá je pre moju potrebu.
Zároveň potrebujem túto cenovú ponuku vytlačiť zákazníkovi.
Ak by som mu ju vytlačila celú, bola by pre zákazníka neprehľadná. Tak na iný list vlastne len opisujem údaje, ktoré sa týkajú iba jeho konkrétnej zákazky.
Je to nešikovné a sem-tam sa aj pomýlim a napíšem mu tam blbosti.
Potrebovala by som, aby sa celé riadky, v ktorých zmením hodnoty, preniesli na iný list.
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne, dúfam, že áno.
zatiaľ vďaka.
Martin Mocko
25.09.08,10:12
Nerozumiem tvojej požiadavke. Vlož sem excel list s príkladom..o čo ti vlastne ide.
Fero11
25.09.08,10:16
Ja chapem, ale nerobim v excely, takze no comment
betka631
25.09.08,10:20
Aj som to dobre pochopila potrebuješ niektoré riadky z listu 1 preniesť na list 2 aby si ich mohla vytlačiť. V tom prípade vyznač riadky- stačí ak klikneš na číslo riadku a vyznačí sa ti celý- ktoré chceš preniesť klikni ctrl c prepni na list 2 a klikni kurzor na riadok, na ktorom chceš mať prekopirovaný riadok z listu 1 a klikni ctrl v. No teraz neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne.
premiko
25.09.08,10:22
- je to jasne, treba len sem vlozit vzorovy zosit, vyznac farebne ktore hodnoty tam sa maju prenasat, co pripadne na tom druhom liste este ma byt... da sa pomoct... nic zlozite... :rolleyes:
premiko
25.09.08,10:24
Aj som to dobre pochopila potrebuješ niektoré riadky z listu 1 preniesť na list 2 aby si ich mohla vytlačiť. V tom prípade vyznač riadky- stačí ak klikneš na číslo riadku a vyznačí sa ti celý- ktoré chceš preniesť klikni ctrl c prepni na list 2 a klikni kurzor na riadok, na ktorom chceš mať prekopirovaný riadok z listu 1 a klikni ctrl v. No teraz neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne.

- treba to urobit pre zjednodusenie tak, aby nic nekopirovala, pomocou vzorca ci odkazu, takto bude pracovat len na tom jednom liste a hotovo, vysledny si vytlaci... varianta nastavenia si vzorov pre jednotlivych zakaznikov...
bz5
25.09.08,10:25
Neviem či som tomu dobre pochopila... Ale ja predpokladám, že na jednom liste máš napísané, napr. že A+B+C = D a teda v jednotlivých stĺpcoch máš hodnoty (A, B, C), ktoré spočítavaš a dopracuješ sa k výslednej cene (D). Pre zákazníka je podstatné, len to D a to chceš mať v tom druhom liste. Stačí keď si vytvoríš vzorec v tom druhom liste a to tak, že daš sa do bunky, kde chceš mať výslednú cenu (D), napíšeš = (rovná sa), klikneš na prvý list do jednotlivých buniek, ktoré chceš sčítať a dáš medzi ne +, teda (klik na bunku A, plus, klik na bunku B, plus...atď), nakoniec klikneš len enter a je to... Jaaaj, neviem či je to zrozumiteľné....a či to vôbec rieši tvoj problém
robin78
25.09.08,10:26
myslim, ze viem o co sa ti jedna, proste mas nejake tabulky s vypoctami z ktorych len urcite udaje potrebujes preniest do nejakej prehladnejsej formy, ktoru mozes predlozit zakaznikovi. Vzhladom na to, ze prenasas aj riadky by bolo asi najvhodnejsie pouzitie makier, ktore vsetky potrebne udaje prenese do akejsi predpripravenej sablony, takze v tvojom pripade by som sa uberal asi touto cestou, t.j. cestou makier, kde mozes dosiahnut jednym klikom automaticky presun vsetkych udajov.
petmar
25.09.08,10:33
Ak sa to môže zo zadania riadne pochopiť, dá sa to napr. spôsobmi:

1) na vedľajší list (hárok) si urobíme do príslušných riadkov vzorce, začínajú =a odkaz na bunky z "ostrého" hárku, ktoré chceme mať tu na tlačenie

2) upraviť si list s výpočtom tak, aby boli údaje pre zákazníka na ňom a výpočty na vedľajších stranách tohto listu

3) pred tlačením vyznačiť a zvoliť Súbor/Oblasť tlače/Nastaviť oblasť tlače potom vytlačí len zvýraznenú časť

OK ?
Karuša
25.09.08,10:53
Vďaka Vám všetkým, v podstate ste to pochopili správne, najbližšie je Robin, ibaže uf -makra?
robin78
25.09.08,11:09
Vďaka Vám všetkým, v podstate ste to pochopili správne, najbližšie je Robin, ibaže uf -makra?

Neviem do akej miery mas skusenosti s programovanim makier, ale nie je to nic zlozite, specialne v tomto pripade, nakolko sa jedna len o jednoduchy prenos niektorych udajov z jedneho list do druheho, plus k tomu jednoduchy cyklus, ktorym sa prebehne prislusny zoznam riadkov a presunu sa udaje. Ak si v tom doteraz nic nerobila, tak to sa potom trochu tazsie zacina.

Dost pomaha v exceli aj funkcia zaznam makier. Ked nevies ako sa zapisu urcite prikazy, tak to vykonas rucne a nechas si zaznamena postupnost prikazov, ktoru uz len upravis podla potreby.
Karuša
25.09.08,11:13
POSUVNÝ SYSTÉMLDT

Zrkadlo/sklo

Zrkadlo/sklo






číre

farebné


Šírka dveríCena / ksPočet ksCena spoluCena / ksPočet ksCena spoluCena / ksPočet ksCena spolu










OCEĽ45 – 60324300354400517900matná61 – 903775518875422700667900široká91 – 110537015370648100708800OCEĽ45 – 60376300436400570000drevodekor61 – 90 429600474800845900široká91 – 110589100679700760800HLINÍK45 – 60561200587800718600anodovaný61 – 90741600838600991700
91 – 110727300806300871300



24245

0

0POLICOVÁ ZOSTAVA









Drevodekor

Lamin biele




ŠírkaCena / bmPočet bmCena spolu
Cena / bmPočet bmCena spolu

24245Do 50 cm70000
50000

19400Do 65 cm8005,54400
6002515000

4225Nad 65 cm100000
80000





4400


15000


DOPLNKY











Cena / ksPočet ksCena spolu

Cena / ksPočet ksCena spolu
Tyč pevná
2503750Zásuvka do 60 cm
60000
Tyč posuvná
25000Zásuvka do90 cm
80043200
Tyč sklopná
200000Zásuvka nad 90 cm
90000
H – profil oceľ
40000Zásuvk. Mechanika gulička
20000
H – profil hliník
50000Rampa 4-svietidla
400000
Vešiak na kravaty
90000Chrbat LDT
52000
Vešiak na nohavice
200000Dorazová lišta
40000
Rampa 6 hal.
650000Dorazové štetiny
505,5275
Drôtený kôš veľký
70000Kôš s LDT čelom
90000




750



3475


Asi takto - červené riadky preniesť na iný list. Nechcem to kopírovať, rada by som, keby sa prenášal automaticky riadok, v ktorom zmením zadanie.
Karuša
25.09.08,11:16
:mad: , no teraz sa mi niečo podarilo! je to v prdeli, ani tú sprostú tabulku neviem prekopírovať...
Karuša
25.09.08,11:19
Díky robin, máš pravdu, význam makrá mi nič nehovorí, asi budem musieť zasa niečo naštudovať. Nemal by si čas, napísať mi ten postup podrobnejšie?
bobino38
25.09.08,11:31
...už to lepšie vložiť teda vobec nešlo:-)))
jun2006
25.09.08,11:37
jedna, mozno privelmi jednoducha odpoved:

vloz do tabulky filter (Office 2007 to vie velmi pekne), vyber len pozadovane polozky a vuala - mozes tlacit len to, co chces..
Chobot
25.09.08,11:39
:mad: , no teraz sa mi niečo podarilo! je to v prdeli, ani tú sprostú tabulku neviem prekopírovať...

Nesmieš kopírovať. Musíš priložiť celý súbor. Keď píšeš príspevok, tak nižšie, v dolnej časti (Dodatočné možnosti) máš tlačítko Prílohy pridať/odobrať. Cez to prilož ten súbor.
Karuša
25.09.08,11:56
Diky jun, ale filter nie je celkom ono. Ja potrebujem, aby to vo výsledku malo aj nejakú formu. Urobila by som si na ten nový list nejakú šablónu a (asi) pomocou makier, ako mi radil robin by sa mi tam, kam potrebujem, tie riadky nasáčkovali samé. Verím tomu, že to ide, len ja blbeček, neviem ako. Navyše som v práci sama samotinká, v okolí excel nikto neovláda a navyše dostávam rady typu -" čo sa s tým sereš, daj si urobiť program na mieru". V susedstve mám notárov, advokátov a tak. Im ťažko vysvetľovať, že prachy za ten program sa mi vrátia asi takmo desať rokov.
robin78
25.09.08,12:18
Díky robin, máš pravdu, význam makrá mi nič nehovorí, asi budem musieť zasa niečo naštudovať. Nemal by si čas, napísať mi ten postup podrobnejšie?

Ved skus tu prilozit komplet xls subor ako Chobot radil. Najlepsie taky, kde su vidiet jednak tie tabulky s vypoctami a taktiez aj vysledny dokument pre zakaznika.
Karuša
25.09.08,12:22
jj, tak skusim
premiko
25.09.08,13:17
jj, tak skusim

- konecne spravne slovo do bitky, tak sa ti bude dat najlepsie pomoct...;)
Karuša
25.09.08,13:22
asi som fakt blbá, kliknem na tú možnosť - prílohy pridať/odobrať a nič sa nestane
Karuša
25.09.08,13:26
vôbec to nie je tajné, :D iba som musela pracovať, tak nebol čas
Chobot
25.09.08,13:34
asi som fakt blbá, kliknem na tú možnosť - prílohy pridať/odobrať a nič sa nestane

A máš povolené vyskakovacie okná? Neobjaví sa ti po kliknutí na to tlačítko nejaké upozornenie pod horným okrajom okna?
Karuša
25.09.08,14:08
aha, tak to idem preveriť, nejaký zvuk sa tam ozve, asi to bude ono
Karuša
25.09.08,14:16
prehodila som sa do opery z exploreru a už je to oki
Chobot
25.09.08,14:22
prehodila som sa do opery z exploreru a už je to oki

čiže ty chceš vytlačiť len to, čo je podfarbené žltým?

Ak áno, tak na to je jednoduché riešenie (nemusíš prenášať nič na druhý hárok) a to nastaviť oblasť tlače - ako ti radil petmar.

Robí sa to tak, že si myšou vyznačíš bunky, ktoré majú byť tlačené a v menu Súbor - Oblasť tlače dáš Nastaviť oblasť tlače. Potom ti tlačí len to, čo si označila.

Skús si otvoriť mnou upravený dokument a daj Ukážka pred tlačou.
Milan Toth
25.09.08,19:15
Neviem tiež, či som ťa správne pochopil, ale navrhujem nasledujúce:
1. Keď máš stránku s výpočtami hotovú, vyznač si oblasť, ktorú chceš zákazníkovi poslať... stĺpce alebo riadky alebo bunky, ktoré mu chceš ukázať. Vyznačenie = tzv. výber buniek alebo výber riadkov alebo výber stĺpcov urobíš rozličnými spôsobmi napr. tak, že klikneš na prvú bunku výberu, stlačíš SHIFT a šípkou doľava alebo doprave alebo hore alebo dole... rozširuješ výber... ale to určite vieš.
2. Keď máš "vybratú" oblasť, ktorú chceš kopírovať, skopíruj ju do pamäte - buď pomocou stlačenia CTRL a C súčasne alebo cez menu Edit - kopírovať
3. Potom (alebo predtým) si otvor nový čistý list alebo ešte lepšie čistý súbor (v tomto prípade neriskuješ, že zákazníkovi omylom pošleš aj svoje výpočty - čo by si možno nechcela) a v tomto čistom liste vyber bunku, od ktorej chceš vybrané skopírované údaje prilepiť (obyčajne bunka A1). Teraz klikni na Edit - prilepiť špeciálne (Paste special) a vyber "hodnoty - Values" alebo v niektorých prípadoch "Unicode text". Takto vložíš do nového súboru iba hodnoty a nie vzorce - čo môže byť niekedy aj nevýhoda, ale tvoj pôvodný tzv. zdrojový súbor zostane nedotknutý, teda tie isté vzorce môžeš použiť pre iného zákazníka s inými cenami...
3. Tiež doporučujem predtým, ako pošleš zákazníkovi tabuľku, vytlačiť a poslať mu ju iba v PDF formáte (vytlačíš danú tabuľku cez Acrobat PDF Writer alebo cez free-zadarmo program PDF Creator. Výhoda: súbor je menší a zákazník si ho nemôže svojvoľne meniť.
Neviem, či som to nenapísal zložito a či to postihuje tvoj problém, ak treba niečo doplniť, rád tak urobím.
Veľa šťastia
Mitopy
Karuša
26.09.08,05:21
Zlatí moji chlapci !!!! Yes,yes, yes. V podstate ste ma teraz za pár minút naučili to, čo ja tu v slzách riešim už asi 3 mesiace. Ale stále som si myslela, že na to prídem sama. Ee, v jednote ja sila!
Tak dík, budem sa za Vás modliť, hehe.
Karuša
26.09.08,06:37
Ešte - petmar, alebo chobot, plííííííííííííííííz, neviem ako na vedľajšom hárku urobiť odkaz na bunky z " ostrého " hárku ???
Do príslušného riadku dám = a čo ďalej?
Chobot
26.09.08,07:14
Ešte - petmar, alebo chobot, plííííííííííííííííz, neviem ako na vedľajšom hárku urobiť odkaz na bunky z " ostrého " hárku ???
Do príslušného riadku dám = a čo ďalej?

Máš 2 hárky. V 2. hárku v niektorej bunke vložíš "=" a myšou sa preklikneš na hárok č. 1 (alebo iný) a tam si nájdeš bunku, z ktorej chceš údaj zobrazovať v hárku č. 2. Klikneš na tú bunku a stlačíš Enter. Tým Enterom potvrdíš bunku a vzorec sa v hárku č. 2 uloží. Kým nestlačíš Enter, tak ti bude v stavovom riadku (to je riadok v okne hore pod menu) stále zobrazovať "=" a bude čakať, kým potvrdíš bunku.

Vyskúšaj si to, je to veľmi jednoduchá vec. Takto potom môžeš kombinovať. napr. na 2. hárku môžeš zadať "=" nájdeš si bunku, klikneš na ňu (Enter ešte nestláčaj!) a zadáš "+" a potom myšou zase vyberieš inú bunku a až potom stlačíš Enter. V podstate to, čo môžeš urobiť s bunkami v rámci jedného hárku, môžeš aj s bunkami v rôznych hárkoch. Chce to len prax a mechanické myslenie, Excell nerozmýšľa logicky.
Karuša
26.09.08,07:31
Svatá prostoto! jj, pochopila, vyskúšala, ide to. Dík !!!!
mpca
26.09.08,07:40
Karuša
26.09.08,08:03
jéj, to bolo pekné. A ešte - je nejaká funkcia "ak" /if/.
Čiže v mojom prípade, dalo by sa to nejako takto?
"Ak" zmením čokoľvek v liste 1 v riadku 5, skopíruj riadok 5 z listu 1 do listu 2 do riadku 8 ?
Chobot
26.09.08,08:18
jéj, to bolo pekné. A ešte - je nejaká funkcia "ak" /if/.
Čiže v mojom prípade, dalo by sa to nejako takto?
"Ak" zmením čokoľvek v liste 1 v riadku 5, skopíruj riadok 5 z listu 1 do listu 2 do riadku 8 ?

Takto funkcia "IF" nefunguje. Ako som písal, Excel nie je logický program, ale čisto matematický. Teda if nemôžeš kombinovať, že niečo zmeníš, ale niečo porovnáva. Teda porovnáva či údaj, ktorý mu zadáš spĺňa nejaké kritériá, napr. IF(A5=5)...
Karuša
26.09.08,08:30
Aha. Ale dalo by sa to urobiť nejako inak? V podstate to, čo som písala vyššie - tzn, ak zmením údaj v konkrétnom riadku, chcem, aby bol tento riadok celý skopírovaný inam?
Mne je veľmi ťažko rozmýšľať matematicky, chýbajú mi bunky. Aj tak máš so mnou trpezlivosť.
Chobot
26.09.08,08:37
Aha. Ale dalo by sa to urobiť nejako inak? V podstate to, čo som písala vyššie - tzn, ak zmením údaj v konkrétnom riadku, chcem, aby bol tento riadok celý skopírovaný inam?
Mne je veľmi ťažko rozmýšľať matematicky, chýbajú mi bunky. Aj tak máš so mnou trpezlivosť.

Musíme to urobiť inak, lebo takto sa nepohneme dopredu. Viem, čo chceš urobiť, ale tak jednoducho to Excel nevie. To nedokáže urobiť, že pri zmene údaju by skopíroval automaticky celý riadok.

Radšej mi vysvetli, prečo je potrebné ten riadok, v ktorom zmeníš nejaký údaj, skopírovať niekde inde. A ak ho skopíruješ, čo s ním robíš ďalej? Len tak bude n novom hárku? Tam sa za sebou zapisujú tie menené riadky? Alebo keď znovu zmeníš hodnotu, tak znovu skopíruješ ten riadok a prepíšeš ten predtým skopírovaný? Alebo budú za sebou (pod sebou)? Skús to vysvetliť čo najpodrobnejšie, možno keď pochopím účel, nájdeme nejakú inú cestu, ako dosiahnuť účel.

Napr. keby si to potrebovala vedieť pre účely sledovania zmien, že kedy čo bolo zmenené, tak na to sú iné nástroje.
Karuša
26.09.08,09:10
Sorry, skúsim to zjednodušene vysvetliť. Ja pracujem s dokumentom, ktorý má napr. 100 riadkov, v ktorých mením údaje podľa potreby. Tento dokument obsahuje všetky materiály potrebné na výrobu šatníka.
Pri konkrétnom zákazníkovi vyberiem z toho zoznamu to, čo potrebujem, je toho napr. 8 riadkov. Zakazníkovi potrebujem týchto 8( 10,12,13...) riadkov vytlačiť a dať do ruky, alebo poslať mailom.
Samozrejme, tá ponuka musí mať nejakú grafickú formu. Preto by som to chcela urobiť tak, že by som si na inom liste urobila nejakú šablónu, v ktorej by sa na vopred určených riadkoch zobrazovali tie zmenené riadky z ostrého hárku.
No neviem chobot, už to aj mne pripadá ako nezmysel.
Pidgey
26.09.08,09:23
jéj, to bolo pekné. A ešte - je nejaká funkcia "ak" /if/.
Čiže v mojom prípade, dalo by sa to nejako takto?
"Ak" zmením čokoľvek v liste 1 v riadku 5, skopíruj riadok 5 z listu 1 do listu 2 do riadku 8 ?
No, toto konkretne to bude fungovat aj bez funkcie If, lebo "kopirujes" iba zmeneny riadok.
Tou funkciu kde v harku 2 kopirujes udaj z harku 1 cez funkciu =(odkaz na bunku v druhom harku) totiz nekopirujes hodnotu,ale aktualny udaj z daneho harku, cize automaticky ked zmenis hodnotu v liste 1 riadku 5, automaticky sa tio zmeni aj v odkazovanej bunke v harku 2.
problem by bol, keby si (asi tak to pochopil chobot) keby si chcela automaticky kopirovat zmeneny udaj X z harku 1 do harku 2, iba v pripade, ak sa zmeni nejaka ina hodnata Y (priklad-ak zmenim v harku 1 riadok 5, tak sa mi zmeni v harku 2 udaj z hodnoty harku 1 riadku 7 napriklad)

Snad som to vysvetlil zrozumitelne.ALE, :), ak je riadok 7 zviazany so vzorcom s riadko 5 (harok 1) tak to to bude fungovat aj tak, bez funkcie If
premiko
26.09.08,21:10
Tiež jedna z alternatív pre Karušku : :)

- prikladám prílohu
RudyB
27.09.08,16:23
Nemusí používať makra stačí ak prepojíš bunky. Dá sa to jednoducho, napríklad chceš údaje v bunke A1 mať v bunke D5.

Tak klikneš na bunku D5 a zapíšeš =A1 a v bunke D5 sa bude zobrazovať hodnota bunky A1. To isté sa dá urobiť aj cer hárky. Robí sa to jednoducho
v hárku1 mám bunku A1 a jej hodnotu potrebujem dostať do hárku2 bunky D4.
Tak v hárku2 do bunky D4 napíšem = /alej ešte nepotvrdím enter/ kliknem na hárok1 na bunku A1 a až potom stlačím enter. A máš prepojené bunky A1 a D4 medzi dvoma rôznymi hárkami. Keď sa zmení hodnota v bunke A1 zmení sa aj v bunke D4
premiko
27.09.08,16:55
- ziadne makro som nevytvaral, su tam pouzite funkcie a zoznam vytvoreny cez overenie, praktickejsie, pretoze si vyberie len ten tovar, ktory pre zakaznika do faktury potrebuje, pri tak rozsiahlom objeme poloziek tovaru by bolo treba do faktury prednastavit kazdu jednu polozku zvlast ... naco ?
petmar
27.09.08,19:21
Ešte jedna praktická rada, ale už budeš veľa platiť: :D

-otvor si dve okná (lepší väčší monitor), pod sebou, vedľa seba, ako chceš
- v 1. okne máš celý cenník, v 2. okne šablónu
- beháš po cenníku, čo potrebuješ, označíš myšou
- prilepíš v 2. okne -v šablóne
- vytlačíš len 2. okno

používaj klávesové skratky, úžasne to zrýchľuje: do pamäte ctrl+c
prilepiť : ctrl+v
a máš to za pár sekúnd
Karuša
28.09.08,16:12
Ježiš, chalani, to je úúúúúžasné. Teda, Vy ste úžasní, dnes som len náhodou otvorila net, doma sa tomu snažím vyhýbať, mám toho dosť v práci, ale normálne sa teším do roboty, budem skúúúúšať. Super ! Mám radosť. Premiko, to Tvoje riešenie vyzerá geniálne, to ma vôbec nenapadlo, že sa to dá. No, mňa to ani napadnúť nemohlo, že. Môj problém je v tom, že asi v 97. som si urobila 3-týždňový kurz a odvtedy sa so všetkým trápim spôsobom pokus-omyl. A možno by ste mali kŕče od smiechu, keby som Vám predviedla niektoré svoje "nouhau". Ale ešte raz dík, zajtra budem dobrá žiačka a ozvem sa.
Zatiaľ pekný večer.
Lucida
20.10.08,15:20
Ahojte!

Vie mi niekto poradit ako si zaheslovat excelovy subor tak aby to tam nikto okrem mna nemohol prepisovat?

Dakujem pekne!
Chobot
20.10.08,20:01
Ahojte!

Vie mi niekto poradit ako si zaheslovat excelovy subor tak aby to tam nikto okrem mna nemohol prepisovat?

Dakujem pekne!

Jasné, dáš v menu "Súbor" voľbu "Uložiť ako", potom voľba "Nástroje" vyber riadok "Všeobecné možnosti" a tam máš "Heslo na otvorenie" a "Heslo na úpravy" plus ďalšie možnosti.
Lucida
21.10.08,06:01
Dakujeeeeeeeeeeeeeeeem!
Snoophy
24.11.15,12:11
Ahojte, potrebujem spočítať hodnotu v stĺpci , ale v inom hárku.
Háčik je v tom, že nechcem zadať:
"=sum(Harok1!A5:A10)"

Ale chcel by som namiesto Harok1! dať odkaz na bunku trebárs A12
A keď v tejto bunke prepíšem Hárok1 na Hárok5 tak sumár bude brať z hárku 5.
Takže by to malo vyzerať nejak takto:
"=sum(A12!A5:A10)" len takto to nefunguje

Ďakujem
mepex
24.11.15,13:09
=SUM(INDIRECT(A12&"!a5:a10"))
Snoophy
24.11.15,13:50
Ďakujem za pomoc, funguje