jankami
25.09.08,12:43
Ahojte! Prosím Vás o radu.Prebrala som agendu mzdovej účt. a narazila som na problém pri výpočte exekúcií. Jedna zamestnankyňa má až 8 exekúcií a doteraz jej zrážali z každej určitú čiastku, pričom nebrali do úvahy životné minimum. Jej hrubá mzda je 8496,- Sk, poistné 1146,- čiže čistá mzda je 7350,- Sk. Podľa mňa jej musím odrátať nepostihnuteľné časti mzdy t.j. 3234,- Sk na povinnú a 1347,- na manžela. Zostane jej 2769,- a z toho tretina je len 923,- Sk. Ako mám postupovať pri zrážaníé toľkých exekúcií a ako to mám vysvetliť zamestnankyni, že nebolo postupované správne?
Ďakujem Jana
gabinap
02.12.08,12:32
Dobrý deň.
Pomôžete mi prosím Vás vypočítať výšku exekúcie. Zamestnanec má za obdobie 11/2008 čistú mzdu vo výške 14 515,- Sk Žije sám, a má 5 exekúcii. Vopred ďakujem za odpoveď.
jankami
03.12.08,06:25
Dobrý deň.
Od čistej mzdy musíte odrátať základnú nepostihnuteľnú sumu na zamestnanca 3078,- Sk (opatrenie MPSVaR SR č. 225/2008 Z.z.)- (ak by mal manželku a 1 dieťa, tak odrátať na nich 2x 1282,-Sk). Zvyšok čistej mzdy vydelíte 3. Jedna tretina sa posiela exekútorovi. Ak je v exekúcii napísané, že sa môže zrážať z dvoch tretín, pošlete dve tretiny. Je potrebné uprednostniť prednostné pohľadávky, inak zrážať v poradí v akom prišli.
Jana
andrea123
05.12.08,08:35
Prosím kolko mam odpočitat osob z dovodu vypočtu nepostihnutelnej sumy pre zamestnanca na ktoreho prišla exekucia, zamestnanec ma 2 deti z prveho manželstva, ktore žiju s nim...teraz ma iba družku, s ktorou ma dalšie dve deti, na 4 dalšie osoby, alebo 5? dakujem velmi pekne a prajem krasny vikend
andrea123
08.12.08,13:44
Prosím kolko mam odpočitat osob z dovodu vypočtu nepostihnutelnej sumy pre zamestnanca na ktoreho prišla exekucia, zamestnanec ma 2 deti z prveho manželstva, ktore žiju s nim...teraz ma iba družku, s ktorou ma dalšie dve deti, na 4 dalšie osoby, alebo 5? dakujem velmi pekne a prajem krasny vikend


PROSIM NIKTO NEVIE ODPOVED? Prosim :-)
Maxinka
15.12.08,12:31
Zo zákona o zrážkach:

Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy v zmysle § 278 ods. 1 občianskeho súdneho poriadku a § 70 ods. 1 exekučného poriadku, je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky. Od 1.7.2006 je to suma 3234 Sk.
Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem. Od 1.7.2006 je to suma 1348 Sk.
Ak sa Zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.
25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.Počíta sa teda z čistej mzdy, od nej sa odpočíta minimum na osobu, ktorej sa exekúcia týka, t.j.3234, a prípadne ďalšie minimá podľa hore uvedeného a potom sa výsledné číslo vydelí tromi. 1/3 určuje možnosť zrážky na bežné exekučné zrážky, a 2/3 na prioritné zrážky.