smolinka
25.09.08,12:52
Je mojou povinnosťou robiť zrážky zo mzdy (nejedná sa o exekúcie), ktoré prídu na zamestnancov, alebo mám upovedomiť zamestnanca aby si ich dal sťahovať zo svojho účtu? Môžem ich odmietnuť?
Ďakujem Jana
Pepa
25.09.08,11:03
Je mojou povinnosťou robiť zrážky zo mzdy (nejedná sa o exekúcie), ktoré prídu na zamestnancov, alebo mám upovedomiť zamestnanca aby si ich dal sťahovať zo svojho účtu? Môžem ich odmietnuť?
Ďakujem Jana
Ide zrejme o dohodu o zrážkach zo mzdy uzatvorenú podľa paragrafu 551 Občianskeho zákonníka - nie nemôžeš odmietnuť. Ja takýto problém práve teraz riešim.
smolinka
25.09.08,11:11
Ďakujem Erika, ale ešte som sa chcela spýtať či dohoda o zrážkach má prednosť pred exekúciou (dohoda prišla skôr), nie je možné jej strihávať aj jedno aj druhé, taký zárobok nemá.
Ešte raz ďakujem
Pepa
25.09.08,11:21
Ak prišla dohoda skôr - veriteľ, ktorý predložil dohodu /predpokladám, že ju máš/ získava "poradie" a ty budeš robíť zrážky podľa poradia. Uvedenú skutočnosť oznám exekútorovi. Takéto mám informácie, predpokladám že správne.
Ale vyčkaj kúsok - snáď mi to ešte niekto odobrí.
smolinka
25.09.08,11:29
ďakujem a nevieš ako správne postupovať pri výpočte exekúcii, resp. takýchto dohôd o zrážkach? Musím dodržať sumu, ktorú si tam veritelia uvádzajú, aj napriek tomu, že tam nezostane to čo má? Chcem si len overiť, či to robím dobre
veľká vďaka
Pepa
25.09.08,11:32
Podľa mojich vedomostí nemôžu byť zrážky vyššie než by boli pri výkone rozhodnutia - tzn. že postupuješ tak ako pri výpočte exekučných zrážok.
Prihliadaš na výšku zrážok postihnuteľných výkonom rozhodnutia v súlade s Občianskym súdnym poriadkom.
jankami
26.09.08,05:39
Ahojte! Prosím Vás o radu.Prebrala som agendu mzdovej účt. a narazila som na problém pri výpočte exekúcií. Jedna zamestnankyňa má až 8 exekúcií a doteraz jej zrážali z každej určitú čiastku, pričom nebrali do úvahy životné minimum. Jej hrubá mzda je 8496,- Sk, poistné 1146,- čiže čistá mzda je 7350,- Sk. Podľa mňa jej musím odrátať nepostihnuteľné časti mzdy t.j. 3234,- Sk na povinnú a 1347,- na manžela. Zostane jej 2769,- a z toho tretina je len 923,- Sk. Ako mám postupovať pri zrážaníé toľkých exekúcií a ako to mám vysvetliť zamestnankyni, že nebolo postupované správne?
Ďakujem Jana