vandaniels
25.09.08,13:47
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
VERONIKA6
25.09.08,11:49
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
Áno, doma sám pre seba.
ZDENIELA
25.09.08,11:52
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
:eek::eek::eek:
Tak toto ti nikto neuverí, že máš niekoho vo firme, ktorý pre teba pracuje zadarmo
jedine ako poznamenala VERONIKA: "doma sám pre seba"
veronikasad
25.09.08,11:52
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??
Rodinní príslušníci ak sú dôchodkovo poistení z iného dôvodu alebo dôchodcovia a študenti denného štúdia.
Definuje to zákon o nelegálnej práci
vikinka
25.09.08,11:52
Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.Nie je potrebná zmluva.
vandaniels
25.09.08,11:53
to myslite vazne..to je mi stat..nik ani uz zadarmo nesmie pracovat..=> ani zamestnavat..:)
vandaniels
25.09.08,11:54
vikinka: ako som sa spravne docital, aj student, ziak musi mat zmluvu...: dohoda o brigadnickej praci studenta..
veronikasad
25.09.08,11:55
to myslite vazne..to je mi stat..nik ani uz zadarmo nesmie pracovat..=> ani zamestnavat..:)
veru nie, lebo to inšpekcii práce nepreukážeš. Ak ťa chytia bez pracovnej zmluvy a prihlásenia, zaplatíš pokutu ako zamestnanec 1000sk a zamestnávateľ 10 tis.
veronikasad
25.09.08,11:56
vikinka: ako som sa spravne docital, aj student, ziak musi mat zmluvu...: dohoda o brigadnickej praci studenta..
pokial je rodinný príslušník živnostníka, nemusí. V inom prípade ano.
vikinka
25.09.08,11:57
Ak nie príbuzný v priamom rade a pracuje ,musí mať uzatvorenú,niektorú z uvedených dohôd,nakoľko by sa jednalo o nelegálne zamestnávanie zo strany zamestnávateľa.
vandaniels
25.09.08,11:58
dakujem Vam mockrat...idem pisat cestne prehlasenia (snad to pomoze) a ine odvolania..mmm...
ZDENIELA
25.09.08,11:58
Rodinní príslušníci ak sú dôchodkovo poistení z iného dôvodu alebo dôchodcovia a študenti denného štúdia.
Definuje to zákon o nelegálnej práci
Samozrejme toto je v poriadku, v tomto prípade súhlasím.
Len pri položení tej prvotnej otázky človeka napadne - fúú aký prešpekulovaný zamestnávateľ, chce zamestnávať a neplatiť za to nič ;)
veronikasad
25.09.08,11:59
dakujem Vam mockrat...idem pisat cestne prehlasenia (snad to pomoze) a ine odvolania..mmm...
aké čestné prehlásenia a odvolania voči čomu ?
ZDENIELA
25.09.08,12:00
dakujem Vam mockrat...idem pisat cestne prehlasenia (snad to pomoze) a ine odvolania..mmm...
:eek::eek::eek:
počkať, počkať, aké čestné prehlásenie? Pracuje u teba niekto z rodiny, na ktorého sa nelegálna práca nevsťahuje, alebo čo ideš odvolávať a prehlasovať na svoju česť?
To som z toho mierne zmätená
vandaniels
25.09.08,12:00
Dakujem Vam mockrat..idem pisat cestne prehlasenia (snad to pomoze), a ine odvolania..mmm..
vandaniels
25.09.08,12:02
..pretoze som nezamestnaval ziadneho rodineho prislusnika..vlastne som nezamestnaval nikoho...len jaksik si to urad inak vysvetlit, a urcit ho za zamestnanca...mojho kamarata...cize, co ine mi ostava..??
ZDENIELA
25.09.08,12:02
Dakujem Vam mockrat..idem pisat cestne prehlasenia (snad to pomoze), a ine odvolania..mmm..
:eek::eek::eek: a aj tak neviem čo tým chceš dosiahnuť
ZDENIELA
25.09.08,12:03
..pretoze som nezamestnaval ziadneho rodineho prislusnika..vlastne som nezamestnaval nikoho...len jaksik si to urad inak vysvetlit, a urcit ho za zamestnanca...mojho kamarata...cize, co ine mi ostava..??
Zaujímavé a čím ďalej viac
veronikasad
25.09.08,12:04
..pretoze som nezamestnaval ziadneho rodineho prislusnika..vlastne som nezamestnaval nikoho...len jaksik si to urad inak vysvetlit, a urcit ho za zamestnanca...mojho kamarata...cize, co ine mi ostava..??
pokial ho našli napr. za pultom tvojej predajne, ťažko to vysvetlíš ...
vandaniels
25.09.08,12:05
cestne prehlasit, ze osoba ktora sa tam vyskytla u mna nepracovala, ani pracovat nebude..je to tak, cize nemam stym problem..a on tiez nie..len si musim stat za svojim predsa..im nezaplatim pokutu za nic..no nie?
Paula
25.09.08,12:06
VERONIKA6
25.09.08,12:07
cestne prehlasit, ze osoba ktora sa tam vyskytla u mna nepracovala, ani pracovat nebude..je to tak, cize nemam stym problem..a on tiez nie..len si musim stat za svojim predsa..im nezaplatim pokutu za nic..no nie?
No tak Ti držím palce. Len ako si to oni vysvetlia - to je dôležité.
vandaniels
25.09.08,12:09
nasli..no jedna sa o ambulatny predaj..tam nieje urcene, ktora strana pradajna a ktora obsluzny pult..mnohokrat aj zakaznici chodia z oboch stran, a nezamestnavam ich pradsa vsetkych, ci? :))
ZDENIELA
25.09.08,12:09
cestne prehlasit, ze osoba ktora sa tam vyskytla u mna nepracovala, ani pracovat nebude..je to tak, cize nemam stym problem..a on tiez nie..len si musim stat za svojim predsa..im nezaplatim pokutu za nic..no nie?
Tak tu už nemáme čo radiť, všetko vyriešené, chvalabohu ...
Chobot
25.09.08,12:09
..moze niekto v tejto republike pracovat aj zadarmo..myslim praca, bez vyplaty, bez odvodov, bez prihlasenie do SP..
definuje toto niejaky zakon??

Existuje kopec dobročinných združení, kde pracuje veľa dobrovoľníkov, ktorí za to neberú žiadnu odmenu. Napr. aj pri organizovaní olympijdkých hier sa využívajú dobrovoľníci, ktorí za to nemajú nijakú odmenu (okrem toho, že môžu byť na olympijských hrách). Takto môžeš pracovať zadarmo.

Ale v komerčnej sfére také niečo neexistuje. To ani nikoho nepresvedčíš, že by niekto pracoval bez nároku na odmenu. Pokiaľ ide o krátkodobú výpomoc (pár dní) dá sa to riešiť tak, že spíšeš dohodu o vykonaní práce s uvedením odmeny a potom tú odmenu nevyplatíš.

Ale vidím, že kým som napísal tento príspevok, tak si to už upresnil a stále viac to domotávaš. Takže skutočne čelíš podozreniu, že išlo o nelegálnu prácu. Tí inšpektori asi videli tvojho kamaráta ako niečo u teba robí - asi predával, alebo ti niečo pomáhal. Keby to bolo v Nemecku, tak tiež sa s tebou inšpekcia práce nebaví a máš pokutu.

A otázka mala byť položená úplne inak. Takto si navodil inú situáciu, než v skutočnosti bola.
vandaniels
25.09.08,12:14
Vsetkym clenom, V.I.P clenom i ostatnym ucastnikom tejto temy, vazne CESTNE PREHLASUJEM, ze som ho tam vobec nezamestnaval!! ..len som potreboval poradit spravny argument, s ktorym smiem na IP ist..
m.hladka
25.09.08,12:18
... neuveriteľné ...
a to čo predával, zeleninu?
vandaniels
25.09.08,12:21
..niekedy sam neviem ci tu nepisu len ludia prave z inspektoratu prace...bo su zrejme rovnako mudri..
hanelie
25.09.08,12:29
mimotemy existuje bohužiaľ taký fenomén : v nesprávny čas na nesprávnom mieste - mňa to vyšlo na päť rokov že: persona non grata - nepomohol ani slovenský advokát, ktorý ma zastupoval

ale inak držím ti palce, aby si obhájil svoju pravdu:)
veronikasad
25.09.08,12:31
..niekedy sam neviem ci tu nepisu len ludia prave z inspektoratu prace...bo su zrejme rovnako mudri..
... skôr s bohatými skúsenosťami z kontrol inšpekcie práce.
vandaniels
25.09.08,12:37
Dakujem do Prievidze..:)
vandaniels
11.11.08,09:38
moze to byt takto? pardon
vandaniels
11.11.08,09:39
uz sa to da precitat
Braňo
11.11.08,09:45
Čestné vyhlásenie Ti však nepomôže zlegalizovať Tvoju čiernu prácu....
vandaniels
11.11.08,09:46
nikoho som na cierno nezamestnaval..
Infarkt
11.11.08,09:55
Stále neviem pochopiť, čo chceš tým čestným prehlásením docieliť :confused: ;)
vandaniels
11.11.08,09:58
no predsa chybnú kontrolu inšpektorátu práce..páni označili spomínanú osobu ako mojho zamestnanca..tak ako sa mám ohradit???? ..ked nim vobec nebol?!
gabooz
11.11.08,10:15
Aj podla mna je to uplne zbytocne, nic tym nedosiahnes. Pockaj si na rozhodnutie IP a potom sa obrat na advokata. Toto by som urcite nepodaval, zbytocna snaha, upozornenie na seba. Aj tak sa na tom uradnici len zabavia.
Infarkt
11.11.08,10:20
no predsa chybnú kontrolu inšpektorátu práce..páni označili spomínanú osobu ako mojho zamestnanca..tak ako sa mám ohradit???? ..ked nim vobec nebol?!

Tak čestným prehlásením určite nie ;) Kto je zamestnanec, definuje Zákonník práce :

Zamestnanec
§ 11

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu.

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.

A pracovnoprávny vzťah musí byť vždy založený PÍSOMNE !
Ak má IP takéto zistenie, tak je to priestupok a musí otvoriť priestupkové konanie...bolo otvorené ?
A v priestupkovom konaní už budú pýtať od teba relevantné informácie...a nie čestné prehlásenia...
vandaniels
11.11.08,10:33
..a ako sa da teda dokazat ze som ho nezamestnaval..ake mam predlozit dokazy..sak to sa neda inak dokazat..ako si len stat za svojou pravdou..
ZDENIELA
11.11.08,10:53
Aj tak tomu celému nejak nerozumiem. Ty tvrdíš, že kamarát u teba nepracoval, inšpektorát tvrdí že áno. Možno by bolo načase aby si nám danú situáciu opísal tak ako sa stala.
Ale i tak mám obavy, že ak si tých kontrolórov tam na mieste nepresvedčil, že nejde o nelegálne zamestnávanie, že je to len kamarát, ktorý tam proste bol a nič pre teba nerobil už komisiu ani nikoho iného nepresvedčíš :confused:
rodina1
11.11.08,12:45
Za nelegálne zamestnávanie sa nepovažuje, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.Nie je potrebná zmluva.
Dobrý deň. Prosím vás, ktorý § zákona o nelegálnej práci hovorí o tomto? Akosi to tam nevidím (aj keď mám štyri oči). ďakujem.
ZDENIELA
11.11.08,13:12
Dobrý deň. Prosím vás, ktorý § zákona o nelegálnej práci hovorí o tomto? Akosi to tam nevidím (aj keď mám štyri oči). ďakujem.
Bolo to až v doplnení, v zákone ako takom to nenájdeš:

[LEFT]Čl. II Z.Z. 125/2006
Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom
zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov
sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú
osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho
príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel,
ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku
podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo
študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre
fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný
v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo
poistený, je poberateľom dôchodku podľa
osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom
do 26 rokov veku.“.
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. júla 2006
rodina1
12.11.08,05:10
Ďakujem.
Dôchodkovo poistený znamená, že je niekde zamestnaný a má PZ a popri tom vykonáva prácu pre fyzickú osobu. Napr. syn je zamestnaný v inej firme a cez víkendy pomáha otcovi v jeho firme. Dobre tomu rozumiem?
nela07
07.06.09,11:51
Dobrý deň, môže teda mama kaderníčka - dôchodkyňa vypomahat dcere - živnostničke, bez nároku na odmenu a nie je to nelegálna práca. V kadernícko - kozmetickom salóne vykonáva služby mama kadernícke služby a dcéra kozmetické. Je to O.K.?
Ďakujem.
Ejo
07.06.09,12:18
Áno, može bez uzavretia PZ. Dochodkovo poistený je ten, kto má uzavretú niekde inde PZ alebo je dobrovolne dochodkovo poistený a aj dochodcovia.
Ak sa mýlim, opravte.
nela07
07.06.09,12:46
Ďakujem