petkasla
25.09.08,14:18
Prosím vás, môžete ma odkázať na nejaký paragraf v Zákonníku práce prípadne iný zákon, ktorý rieši neplatené voľno? Mám zamestnanca, požiadal si o neplatené voľno (uvoľnenie z práce) na päť mesiacov a riaditeľ mu to schválil? Ale čo ja úbohá mzdová účtovníčka? Čo s tým? Na sociálnej poisťovni som ho už oznámila - prerušila som mu sociálne poistenie. Čo zdravotné? A čo dovolenka? Kráti sa mu? Je to vôbec možné pustiť takto zamestnanca z práce a pritom ho nechať zamestnaného? Ďakujem.
veronikasad
25.09.08,12:25
Zdravotné poistenie rieši § 13 odst.9 zákona o zdr.poistení.
Počas neplateného voľna bude zamestnanec aj zamestnávateľ platiť preddavky na zdr.poistenie z min. vymer. základu /pre rok 2008 je to 8100 sk/. Od zamestnanca môžete požadovať, aby počas tejto doby uhradil preddavky aj za zamestnávateľa,
brčko
25.09.08,14:46
Môj názor
- podla Zákonníka práce možno neplatené volno zaradiť medzi dôležité osobné prekážky v práci § 141 ods.3 (pracovné volno bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov - osobných, rodinných a iných vecí).
- Neplatené volno sa nepovažuje za čas odpracovaný (vid § 144 ods.4 ZP - za odpracované sa považujú len dôležité osob.prekážky v práci uvedené v § 141 ods.2 ZP, ale už nie ods.3), aj ked je to "čas trvania prac.pomeru", takže za tento čas sa bude krátiť zamestnancovi dovolenka, ak dosiahne aspon 100 neodprac.dní za kalend. rok, ak samozrejme splnil podmienku, že v kal.roku odpracoval aspon 60dní. Inak by mal nárok len na dovolenku za odprac.dni.

Zákonník práce
§ 141 Dôležité osobné prekážky v práci

(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

§ 144 Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
petkasla
26.09.08,05:33
No dobre lenže § 141 ods. 3 sa týka len prekážok uvedených v ods. 2, keď zamestnanec teda potrebuje niečo navyše. Ale čo dlhodobé voľno? On bude preč skoro pol roka a to nie z dôvodov uvedených v tom ods. 2.
Tweety
26.09.08,05:44
No dobre lenže § 141 ods. 3 sa týka len prekážok uvedených v ods. 2, keď zamestnanec teda potrebuje niečo navyše. Ale čo dlhodobé voľno? On bude preč skoro pol roka a to nie z dôvodov uvedených v tom ods. 2.
V § 141 odst. 2 ZP hovorí o povinnosti poskytnutia voľna zamestnáv., ale NV poskytnúť nie je povinný. Nemôžeme ho teda zaradiť medzi spomín. odst. 2. O NV zamestnanec môže požiadať, ale zamestnávateľa nie je zo zákona povinný ho poskytnúť. Je to teda na vzájomnej dohode oboch strán.
Paula
26.09.08,05:50
Prosím vás, môžete ma odkázať na nejaký paragraf v Zákonníku práce prípadne iný zákon, ktorý rieši neplatené voľno? Mám zamestnanca, požiadal si o neplatené voľno (uvoľnenie z práce) na päť mesiacov a riaditeľ mu to schválil? Ale čo ja úbohá mzdová účtovníčka? Čo s tým? Na sociálnej poisťovni som ho už oznámila - prerušila som mu sociálne poistenie. Čo zdravotné? A čo dovolenka? Kráti sa mu? Je to vôbec možné pustiť takto zamestnanca z práce a pritom ho nechať zamestnaného? Ďakujem.


Nič v zlom, ale začínam mať pocit, že napriek tomu, že vedenie (riaditeľ) s neplateným voľnom súhlasí, sa hľadá dôvod -§, ktorý to neumožňuje. Vedenie predpokladám pred udelením súhlasu do zákona nahliadlo.

P.S.: A prečo tá "úbohosť"?
veronikasad
26.09.08,05:55
Nič v zlom, ale začínam mať pocit, že napriek tomu, že vedenie (riaditeľ) s neplateným voľnom súhlasí, sa hľadá dôvod -§, ktorý to neumožňuje. Vedenie predpokladám pred udelením súhlasu do zákona nahliadlo.

P.S.: A prečo tá "úbohosť"?
Ak som dobre pochopila, účtovníčka rieši dovolenku a v tom nemám ani ja jasno, kde nepl. volno zaradiť a ako dovolenku krátiť.
Prikláňam sa k názoru brčka
Tweety
26.09.08,06:02
Ak som dobre pochopila, účtovníčka rieši dovolenku a v tom nemám ani ja jasno, kde nepl. volno zaradiť a ako dovolenku krátiť.
Prikláňam sa k názoru brčka
§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu , z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
veronikasad
26.09.08,06:05
Tweety, § 109 ovládam, ale nie je mi jasné, medzi akú prekážku v práci zaradiť dlhodobé neplatené volno
jankasm
26.09.08,08:21
§ 109
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo civilnej služby namiesto tejto služby mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu , z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktorú ktoré zamestnávateľ zodpovedá.


Tweety, § 109 ovládam, ale nie je mi jasné, medzi akú prekážku v práci zaradiť dlhodobé neplatené volno

"... ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2 ..."

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(3)Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

Takže možnosť poskytnúť NV na pol roka tu je, zákon to nezakazuje. Treba platiť odvody do ZP z minimálnej mzdy za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Ako už bolo písané vyššie, tak odvody za zamestnávateľa si môže zamestnávateľ dohodnúť uhradiť od zamestnanca.
Čo sa týka dovolenky, súhlasím s krátením podľa § 109. :cool:
Takéto neplatené voľno sa v žiadnom prípade nemôže posudzovať ako výkon práce, to by bolo proti logike.
brčko
26.09.08,09:33
No dobre lenže § 141 ods. 3 sa týka len prekážok uvedených v ods. 2, keď zamestnanec teda potrebuje niečo navyše. Ale čo dlhodobé voľno? On bude preč skoro pol roka a to nie z dôvodov uvedených v tom ods. 2.

súhlasím s jankou,
v tomto § je predsa okrem dôvodov podla ods.2 spomenuté za čiarkou ", alebo mu môže poskytnúť ... aj iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie ... a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo prac.času." (som to predtým tučným vyznačila v zákone)

Ak napr. ide zamestnaned na pol roka do zahraničia za rodinou (za prácou), tak je podla mna na zamestnávatelovi, aby posúdil, či ide napr. o vážnu rodinnú vec a či mu dlhodobé NV podla tohto § poskytne. Zákon mu to neprikazuje, on ho poskytnúť nemusí, ale môže. Takže podla mna je na nom, ako to posúdi, či napr. ako vážny rodinný dôvod, osobný dôvod. A aj ked to spojenie " na zariadenie iných vecí, ktoré nemôže vybaviť v prac.čase" zvádza k predpokladu, že ide o krátkodobé prac.volno, je tam slovíčko "najmä", takže zákonník práce podla mna neuvádza úplný výpočet dôvodov, pre ktoré zamestnávatel NV môže poskytnúť.
jankasm
26.09.08,10:03
súhlasím s jankou,
v tomto § je predsa okrem dôvodov podla ods.2 spomenuté za čiarkou ", alebo mu môže poskytnúť ... aj iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie ... a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo prac.času." (som to predtým tučným vyznačila v zákone)


Úplne súhlasím s brčko, ten § predsa hovorí o tom, že zamestnávateľ môže poskytnúť platené alebo neplatené voľno. Samozrejme môže, ale aj nemusí. Je to len a len na dohode zamestnanec-zamestnávateľ. Nikde v zákone sa síce nepíše o takomto špecifickom príklade, ako je napr. polročné NV. Ale našla si niekde v zákone nejakú zmienku o tom, že by určoval v akej dĺžke môže byť NV poskytnuté? NIE. To znamená, že nie je nijako obmedzená jeho dĺžka. Mám napr. známu, ktorá sa potrebovala starať doma o chorú mamu, no a zobrala si rovnako dlhodobé NV, samozrejme po dohode a súhlase zamestnávateľa. :cool:
brčko
26.09.08,10:14
A hladala som v ZP, no podla toho, čo som čítala, sa aj obdobie tohto nepl.volna ráta do odpracovaných rokov pre nárok na dlhšiu dovolenku 5týždnov (t.j. potrebných 15rokov po 18roku života - vid § 103 ZP).
Alebo máte iný názor???
Daniellina
30.10.08,11:48
Chcela by som sa v tejto téme poradiť na základe čoho môže zamestnávateľ žiadať náhradu celých nákladov od zamestnanca na zdravotné poistné/ teda aj svojich/. Ak je to možné tak či sa to robí len cez príjmový doklad alebo sa to dá aj cez výplatnú pásku?
Airam25
04.11.08,11:43
Pekny den,vdaka za predchadzajuce prispevky tejto diskuse,čiastočne pomohli, no riesia dlhodobe neplatene volno.

Ja sa chcem spytat na iny pripad. Mam zamestnanca od 1.6.2008.
Na zaciatku 10.teho mesiaca požiadal a dostal od nadriadeneho 3dni náhradné volno s tým že si ho neskôr nadpracuje.
14.10. vsak nastupil na PN a ukoncil 30.10.2008, teda 31.10.nastup do prace. Zaroven vsak 28.10.2008 priniesol ziadost o vypoved dohodou k 31.10.2008 co mu bolo schvalene. Pre mna ako mzdarku sa náhradne volno meni na neplatene volno. Nemal vsak do 8 dni prerusene poistne na SP.
1./Aku vysku poistneho mu mozem zrazit za 4 dni nepl.volna?? Ako to vypocitat??
2./Mam mu kratit narok na dovolenku??
Bez kratenia ma narok na 10,5dna( z 25). Lenže uz vycerpal 10 dni.
Dakujem za rychlu pomoc.
Airam25
04.11.08,13:32
Poradí mi niekto ??
Airam25
04.11.08,13:33
[quote=Airam25;861280]Pekny den,vdaka za predchadzajuce prispevky tejto diskuse,čiastočne pomohli, no riesia dlhodobe neplatene volno.

Ja sa chcem spytat na pripad - Mam zamestnanca od 1.6.2008.
Na zaciatku 10.teho mesiaca požiadal a dostal od nadriadeneho 3dni náhradné volno s tým že ho neskôr nadpracuje.
14.10. vsak nastupil na PN a ukoncil 30.10.2008, teda 31.10.nastup do prace. Zaroven vsak 28.10.2008 priniesol ziadost o vypoved dohodou k 31.10.2008 co mu bolo schvalene. Pre mna ako mzdarku sa náhradne volno meni na neplatene volno. Nemal vsak do 8 dni prerusene poistne na SP.

1./Aku vysku poistneho mu mozem zrazit za 4 dni nepl.volna?? Ako to vypocitat??
2./Má sa mu kratit narok na dovolenku ???
Bez kratenia ma narok na 10,5dna( z 25). Lenže uz vycerpal 10 dni.
Dakujem za pomoc
Daniellina
28.02.09,08:10
Ďakujem.
Dana7
07.03.09,18:39
"... ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2 ..."

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(3)Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.

Takže možnosť poskytnúť NV na pol roka tu je, zákon to nezakazuje. Treba platiť odvody do ZP z minimálnej mzdy za zamestnanca aj za zamestnávateľa. Ako už bolo písané vyššie, tak odvody za zamestnávateľa si môže zamestnávateľ dohodnúť uhradiť od zamestnanca.
Čo sa týka dovolenky, súhlasím s krátením podľa § 109. :cool:
Takéto neplatené voľno sa v žiadnom prípade nemôže posudzovať ako výkon práce, to by bolo proti logike.


Prosím o radu, mám podobný prípad. Dlhodobé neplatené voľno, hradíme za zamestnanca ZP, je to v takomto prípade daňovo uznaný náklad? Keďže zamestnanec je dlhodobo v zahraničí, tak nám tie odvody uhradí neskôr a ak sa nevráti tak asi nikdy. Môžem to teda riadne uplatniť v plnej výške v nákladoch.?
Vďaka za radu
marcelaStanakova
07.04.09,08:32
Ked ma problémy zamestnávateľ a chce aby si zamestnanec vybral neplatené voľno ako sa to dá písomne zariadiť???
lju
15.04.09,07:54
Dobrý deň, chcela by som poprosit o radu, resp. sa uistit v postupe pri neplatenom voľne.
1. odhlasenie z soc. poistovne- prerušenie poistného
2.zdravotná poisťovna- odvod sa mu vypočíta z minim. mzdy alebo zo skutočnej mzdy?
3. ako je to s dovolenkou? pracovník ma zmluvu na dobu neurčitú a planuje mat neplatené volno cca 6-7 mesiacov
Ak som na nieco zabudla, prosim pripomente mi.
Vopred dakujem za odpoved
Pekny den
katka50
15.04.09,08:09
Dobrý deň, chcela by som poprosit o radu, resp. sa uistit v postupe pri neplatenom voľne.
1. odhlasenie z soc. poistovne- prerušenie poistného Áno
2.zdravotná poisťovna- odvod sa mu vypočíta z minim. mzdy alebo zo skutočnej mzdy? Z minim. mzdy = 295,50€ x 14 %
3. ako je to s dovolenkou? pracovník ma zmluvu na dobu neurčitú a planuje mat neplatené volno cca 6-7 mesiacov Kráti sa za prvých 100 dní o 1/12 a každých ďalších 21 dní o 1/12.
Ak som na nieco zabudla, prosim pripomente mi.
Vopred dakujem za odpoved
Pekny den
Odpoveď v texte.
Stina
15.04.09,08:11
Krátenie dovolenky - § 109 .
:D pozri pozorne - už je to rozpísané v príspevku č. 8 a č. 10.