Baška 111
25.09.08,16:16
Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
betka
25.09.08,16:34
POstupy účtovania v JU:

20(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku. Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu4) (4) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. ) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) (prev.réžia) piateho bodu.

(9) Dlhodobý majetok podľa § 10 ods. 14 sa neodpisuje.

(10) Dlhodobý majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania.
Tweety
25.09.08,16:37
Prosím Vás, vie mi niekto odborne poradiť, či musím otrocky účtovať každý mesiac na inventárnych kartách účtovné odpisy. Účtujem v sústave JÚ a podľa nového zákona to vyzerá tak, že by sa to malo robiť.
Podľa § 20 postupov účtovania v JÚ otročina Ťa neminie.
Baška 111
30.09.08,06:43
Ďakujem za odpoveď, idem sa do toho pustiť.
lenkam68
13.11.08,09:04
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
7lienka
21.11.08,11:21
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem

to by zaujímalo aj mňa.

pomôže niekto?
Johanka
21.11.08,13:48
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem
Ako ste prišli na to, že do 31.12.2007 sa nevykazovali účtovné odpisy v JÚ ? To nie je pravda. Rozdiel je iba v tom, že stačilo na konci roka urobiť zápis v evidencii DHM. Nové postupy hovoria o measčných odpisoch.
Účtovné odpisy sa neprerušujú, možnosť prerušenia odpisovania vyplýva zo Zákona o dani z príjmov a teda platí iba pre daňové odpisy.
marjankaj
21.11.08,14:39
Podľa mňa účtovné odpisy v JÚ sa účtujú iba na inventárnych kartách. Tie môžeš urobiť aj v exceli. V peňažnom denníku iba na konci roku urobíš interným dokladom daňový odpis.
lenkam68
23.11.08,15:44
Zrejmä som tým odpisom správne neporozumela. Vo výklade od Ing. Kolenovej - Poradca podnikateľa ODPISY V JÚ, uvádza, že počnúc rokom 2008 aj účt. jednotky účtujúce v JÚ, sú povinné mať odpisový plán. Trvalé zníženie hodnoty DM sa vyjadruje nepriamo cez účtovné odpisy. Do roku 2007 podľa vtedajšieho opatrenia, sa v knihe DM ako aj v PD účtovali odpisy vypočítané podľa zákona o DzP (§14 ods. 1) - pre mňa to znamenalo, že síce účt. jednotka od 1.1.2003 má povinnosť účtovného odpisovania, ale ÚO sa vždy rovnajú DO. No a od tohto roku účt. jednotka musí zostaviť odpisový plán aj pre účt. odpisy a to v tom mesiaci, kedy bol majetok zaradený a tým pádom na konci roka porovnať ÚO s DO.
Príklad:
kúpim auto za 800 000,- v júli 2008, odp. sk 1
rozhodnem sa, že aj účtovne budem odpisovať 4 roky
ročný DO = 800 000:4=200 000,-
mesačný ÚO = 800 000:48=16 667,-
6 mes. x 16 667 = 100 002,- = účt. odpis za rok 2008
Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zúčtujem do VOZD - prevádzková réžia, sumu 100 002,- ??? tým pádom sa mi zníži o 99 998,- (200 000 - 100 002) ZD a v r. 2012 sa mi o tento rozdiel zase ZD zvýši? Alebo akým spôsobom mám účtovať o účt. odpisoch? V článkoch, ktoré som čítala som sa stretla s termínom "zaúčtovať účt. odpisy na karte DM", ale ja som myslela, že účtujem len v PD, knihe pohľ. a záväzkov, v pokl. knihe a pod - účtujem o peniazoch, ostatné bolo pre mňa len evidencia. Alebo sa mesačné odpisy majú účtovať cez ID? Lebo keby som ich iba zapísala na karte DM, nemusím to robiť mesačne (kto zistí, že som ich tam nedopísala na konci účt. obdobia dodatočne), ale keby som o nich musela OZAJ účtovať v PD, tak mi je to logickejšie (ako napr. v PÚ).

A ešte by som Vás prosila, ako je to s účt. odpismi za predchádzajúce obdobia, keď bol majetok nadobudnutý pred účinnosťou opatrenia pre r. 2008 - viď. prísp. č. 5. Ja som prebralo účtovníctvo len prednedávnom.

Viem, že je to veľa otázok, ale veľmi pekne prosím skúsených účtovníkov, vyveďte ma z nevedomosti. Aj ja by som sa rada niekedy v budúcnosti stala dobrou účtovníčkou - teraz len začínam. Ďakujem za každú dobre mienenú radu, prípadne aj kritiku. Ďakujem
marjankaj
24.11.08,17:43
Zrejmä som tým odpisom správne neporozumela. Vo výklade od Ing. Kolenovej - Poradca podnikateľa ODPISY V JÚ, uvádza, že počnúc rokom 2008 aj účt. jednotky účtujúce v JÚ, sú povinné mať odpisový plán. Trvalé zníženie hodnoty DM sa vyjadruje nepriamo cez účtovné odpisy. Do roku 2007 podľa vtedajšieho opatrenia, sa v knihe DM ako aj v PD účtovali odpisy vypočítané podľa zákona o DzP (§14 ods. 1) - pre mňa to znamenalo, že síce účt. jednotka od 1.1.2003 má povinnosť účtovného odpisovania, ale ÚO sa vždy rovnajú DO. No a od tohto roku účt. jednotka musí zostaviť odpisový plán aj pre účt. odpisy a to v tom mesiaci, kedy bol majetok zaradený a tým pádom na konci roka porovnať ÚO s DO.
Príklad:
kúpim auto za 800 000,- v júli 2008, odp. sk 1
rozhodnem sa, že aj účtovne budem odpisovať 4 roky
ročný DO = 800 000:4=200 000,-
mesačný ÚO = 800 000:48=16 667,-
6 mes. x 16 667 = 100 002,- = účt. odpis za rok 2008
Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zúčtujem do VOZD - prevádzková réžia, sumu 100 002,- ??? tým pádom sa mi zníži o 99 998,- (200 000 - 100 002) ZD a v r. 2012 sa mi o tento rozdiel zase ZD zvýši? Alebo akým spôsobom mám účtovať o účt. odpisoch? V článkoch, ktoré som čítala som sa stretla s termínom "zaúčtovať účt. odpisy na karte DM", ale ja som myslela, že účtujem len v PD, knihe pohľ. a záväzkov, v pokl. knihe a pod - účtujem o peniazoch, ostatné bolo pre mňa len evidencia. Alebo sa mesačné odpisy majú účtovať cez ID? Lebo keby som ich iba zapísala na karte DM, nemusím to robiť mesačne (kto zistí, že som ich tam nedopísala na konci účt. obdobia dodatočne), ale keby som o nich musela OZAJ účtovať v PD, tak mi je to logickejšie (ako napr. v PÚ).

A ešte by som Vás prosila, ako je to s účt. odpismi za predchádzajúce obdobia, keď bol majetok nadobudnutý pred účinnosťou opatrenia pre r. 2008 - viď. prísp. č. 5. Ja som prebralo účtovníctvo len prednedávnom.

Viem, že je to veľa otázok, ale veľmi pekne prosím skúsených účtovníkov, vyveďte ma z nevedomosti. Aj ja by som sa rada niekedy v budúcnosti stala dobrou účtovníčkou - teraz len začínam. Ďakujem za každú dobre mienenú radu, prípadne aj kritiku. Ďakujem

V peňažnom denníku účtuješ len daňové odpisy na konci účtovného obdobia cez ID. V knihe dlhodobého majetku účtuješ účtovné aj daňové odpisy.
Viď príspevok č. 2 od Betky.

Takže v rámci uzávierkových prác v PD cez ID zaúčtuješ do VOZD - prevádzková réžia, sumu 200 000,-
zaja
25.11.08,13:02
Účtovné odpisy a technické zhodnotenie. Jednoduché účtovníctvo
Robím UO spätne od roku 2006 na budovu (doba používania 20 rokov)

2006 OC 7.000.000,-
TZ 50.000,-
7.050.000,-

2007 TZ 0,- Daň.odp. prerušené ale v ÚO pokračujem

2008 TZ 30.000,- v mesiaci marec
20.000,- v mesiaci jún

Plán účt.odp.
7.050,000,- : 240 mes. = 29.375,- (mesačný účt.odpis)

2006 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2007 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2008 ??????????????????

Od 1.1.2008 musím vykazovať ÚO v mesiaci kedy nastala zmena
a s tým si neviem poradiť. Skúsenejší prosím poraďte.
Manual
25.11.08,14:08
Účtovné odpisy a technické zhodnotenie. Jednoduché účtovníctvo
Robím UO spätne od roku 2006 na budovu (doba používania 20 rokov)

2006 OC 7.000.000,-
TZ 50.000,-
7.050.000,-

2007 TZ 0,- Daň.odp. prerušené ale v ÚO pokračujem

2008 TZ 30.000,- v mesiaci marec
20.000,- v mesiaci jún

Plán účt.odp.
7.050,000,- : 240 mes. = 29.375,- (mesačný účt.odpis)

2006 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2007 29.375,- x 12 mes. 352.500,-
2008 ??????????????????

Od 1.1.2008 musím vykazovať ÚO v mesiaci kedy nastala zmena
a s tým si neviem poradiť. Skúsenejší prosím poraďte.


UO v r. 2006 bude 12 mesiacov za predpokladu, že sa budova nadobudla v 1/2006. Ak sa nadobudla napr. v 2/2006 a aj sa v 2/2006 zhodnotila, a ak si zvolíš lineárny odpis tak v r. 2006 to bude 11x29.375 Sk
V r. 2007 bude UO 12x29.375 Sk
V r. 2008 od 3/2008 do 5/2008 bude UO = 29.500, od 6/2008 = 29.584
Takto by to malo byť.
lenkam68
25.11.08,19:52
Stále tomu odpisovaniu akosi nechápem. Takže ten rozdiel medzi ÚO a DO sa mi prejaví len v ZC vo výkaze o MaZ?
V usmernení, Odpisy v jednoduchom účtovníctve, ktorý bol uverejnený v DaUPP ročník 2008, je napísané - citujem: DM sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorm bol zaradený do používania. Účt. jedntoky budú teda v účtovníctve účtovať o účt. odpisoch. Odpisy sa účtujú ako nepeňažná účtovná operácia na konci účtovného obdobia ako VOZD v druhovom členení prev. réžia. Rozdiel medzi účt. odpismi a daň. odpismi sa zaúčtuje v peňažnom denníku pri uzavretí peňažného denníku v súlade s § 8 ods. 4 postupov - koniec citátu.
Stále neviem pochopiť, aký bude mať ten rozdiel vplyv na daň. priznanie, keď ho nezaúčtujem v PD. Pomôžte mi to prosím pochopiť.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.
marjankaj
25.11.08,20:21
Už som tu na porade strávila celú večnosť, ale stále neviem nájsť odpoveď na môj problém. Tak ak by sa niekto múdrejší ako ja našiel, prosím o radu. SZČO účtujúca v JÚ, kúpila v 12/2006 auto N1 a hneď si ho zaradila do majetku. V r. 2006 a 2007, si uplatnil iba daňové odpisy. Od 1.1.2008 je účtujúca jednotka v JÚ povinná vykazovať aj účtovné odpisy. Je treba za rok 2008 za toto auto rátať aj účtovné, alebo len daňové odpisy, keďže auto bolo nadobudnuté pred účinnosťou tohto opatrenia?
Ďakujem

Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.

P.S. v príspevku http://www.porada.sk/91096-uctovne-odpisy-post882932.html#post882932 je opravená tabuľka aj s účtovnými odpismi.
marjankaj
25.11.08,21:12
Stále tomu odpisovaniu akosi nechápem. Takže ten rozdiel medzi ÚO a DO sa mi prejaví len v ZC vo výkaze o MaZ?
V usmernení, Odpisy v jednoduchom účtovníctve, ktorý bol uverejnený v DaUPP ročník 2008, je napísané - citujem: DM sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorm bol zaradený do používania. Účt. jedntoky budú teda v účtovníctve účtovať o účt. odpisoch. Odpisy sa účtujú ako nepeňažná účtovná operácia na konci účtovného obdobia ako VOZD v druhovom členení prev. réžia. Rozdiel medzi účt. odpismi a daň. odpismi sa zaúčtuje v peňažnom denníku pri uzavretí peňažného denníku v súlade s § 8 ods. 4 postupov - koniec citátu.
Stále neviem pochopiť, aký bude mať ten rozdiel vplyv na daň. priznanie, keď ho nezaúčtujem v PD. Pomôžte mi to prosím pochopiť.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.


opatrenie MF

POSTUPY ÚČTOVANIA JU

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku


(8) Účtovné odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú v knihách dlhodobého majetku.

Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku podľa osobitného predpisu 4) (zákon o dani z príjmov, teda daňové odpisy) sa uvádzajú v knihách dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.(teda v peňažnom denníku)

Fialové som doplnil ja.

Bolo to už v príspevku č. 2 od Betky.
zaja
26.11.08,06:16
Ďakujem za radu.
Ja som chcela TZ r.2008 prirátať k zostatkovej cene k 31.12.07
- prečo to tak prosím vás nemôže byť?

7.050.000 - 2 x 352.500,- (UO r.2006 a 2007) + TZ r.2008
a to už presne podľa Vašej rady.
Ešte raz ďakujem a prajem pekny den
Marína
26.11.08,09:59
Preto, že TZ bolo v 3 a 6 mesiaci a nie k 31.12.
Marína
26.11.08,10:01
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.
Neposkytneš nám tabuľku, prosím:), aj pre ďalšie odpisové skupiny(viac riadkov pre viac rokov?
Dodatok: Už som našla http://www.porada.sk/858936-post19.html , len by som v nej poprosila doplniť prevod na €. Ďakujem.
Dodatok 2: S prepočtom na € už som našla tu http://www.porada.sk/879216-post19.html
zaja
26.11.08,10:47
TZ bolo v 3 a 6 mesiaci, to je jasne aj chápem postup,
len sa mi zdá logické aby som to TZ pripočítavala k zostatkovej cene predch. účtovného obdobia a delila zostávajúcimi mesiacmi.
Ale to asi motám dohromady už daňové odpisy.
Marína
26.11.08,11:04
Ale to asi motám dohromady už daňové odpisy.
Presne tak. DO si pri výpočte UO nevšímaj.
lenkam68
26.11.08,12:20
Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu
marjankaj
26.11.08,13:46
Neposkytneš nám tabuľku, prosím:), aj pre ďalšie odpisové skupiny(viac riadkov pre viac rokov?
Dodatok: Už som našla http://www.porada.sk/858936-post19.html , len by som v nej poprosila doplniť prevod na €. Ďakujem.
Dodatok 2: S prepočtom na € už som našla tu http://www.porada.sk/879216-post19.html

Stačí vyplniť údaje Dátum obstarania, Odpisová skupina a cena v hárku OR alebo OZ( rovnomerné alebo zrýchlené odpisy), teda zeleno podfarbené políčka. Ak chceš v danom roku prerušiť odpisy, v danom roku dáš "X", ak máš v danom roku technické zhodnotenie tak tam napíšeš sumu v Sk od roku 2009 v eurách.
Maaaria
26.11.08,14:09
Zdravim Vas vsetkych poradakov
odpoved na tuto otazku som hladala v odbornych knihach aj tu na
porade. Ale bohuzial nenasla som uspokojivu odpoved.
spolocnost s.r.o. je v podnajme. budova v ktorej je v podnajme sa
rekonstruuje a niektore naklady uhradza tato s.r.o., tato spolocnost to doteraz uctovala na obstaranie HM, ze ked to bude skolaudovane tak sa to zaradi. Ja som teraz prevzala uctovnictvo tejto firmy a nerozumiem preco to takto robili, ze preco davali na obstaranie vydavky suvisiace s budovou ktorej su v podnajme. viete mi poradat kde je to zakone dovolene.alebo aspon ci sa to moze. dakujem za odpovede
Marína
27.11.08,08:07
Časť komentára k §24 ods.2 ZoDP
ods. 2 – Odpisovanie technického zhodnotenia vykonaného nájomcom.
ZoDP umožňuje nájomcovi, ak vykonal technické zhodnotenie na prenajatom hmotnom majetku, aby ho odpisoval nájomca pri splnení zákonom stanovenej podmienky, že:
a) nájomca toto technické zhodnotenie uhradil a
b) existuje písomná dohoda, v ktorej sa vlastník (prenajímateľ) dal nájomcovi súhlas na
vykonanie technického zhodnotenia a
c) vlastník (prenajímateľ) o sumu technického zhodnotenia vlastník nezvýši vstupnú cenu
prenajatého majetku, ale prenajímateľ prenechá právo odpisovania technického zhodnotenia nájomcovi. Nájomca takéto technické zhodnotenie môže odpisovať rovnako, ako by sa odpisoval novoobstaraný hmotný majetok, t.j.:
– zaradí technické zhodnotenie (iný majetok) ho do rovnakej odpisovej skupiny, v akej sa hmotný majetok odpisuje u vlastníka,
– v roku dokončenia a uvedenia technického zhodnotenia do užívania ho začne odpisovať
ako v 1. roku odpisovania,
– metódu odpisovania si zvolí nájomca nezávisle od toho akou metódou je odpisovaný samotný hmotný majetok u vlastníka (rovnomernou– § 27 alebo zrýchlenou – § 28 metódou odpisovania).
Maaaria
27.11.08,11:04
ďakujem za odpoveď
marjankaj
27.11.08,23:01
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.


Tabuľka v prílohe je opravená, odpisy sú zaokrúhlené na celé €. Príspevok č.14
marjankaj
30.11.08,15:55
V priloženom súbore sú už aj účtovné odpisy. Ak by ste tam našli chybu, dajte vedieť.

Už je to opravené aj doplnené o zaokrúhlenie. Kvôli tlači som to nechal odblokované, tak treba dávať pozor na vzorce. Sú dosť komplikované.

P.S. Pre istotu som hárok UO znovu zablokoval.
Rozalka
30.11.08,16:13
Oceňujem tvoju námahu za spracovanie krásnej tabuľky, chcem ťa len upozorniť, od 1.1.2009 pri účtovných odpisoch sa bude môcť vybrať spôsob zaokrúhľovania, tento bude musieť byť uvedený v odpisovom pláne.

Možností je 9
nahor na celé €, nahor na 10 €c (1 d.m.) nahor na €c (2 d.m.)
matematicky na celé €, matematicky na 10 €c, matematicky na €c nadol na celé €, nadol na 10 €c, nadol na €c

d.m. = desatinné miesta
marjankaj
30.11.08,16:26
Oceňujem tvoju námahu za spracovanie krásnej tabuľky, chcem ťa len upozorniť, od 1.1.2009 pri účtovných odpisoch sa bude môcť vybrať spôsob zaokrúhľovania, tento bude musieť byť uvedený v odpisovom pláne.

Možností je 9
nahor na celé €, nahor na 10 €c (1 d.m.) nahor na €c (2 d.m.)
matematicky na celé €, matematicky na 10 €c, matematicky na €c nadol na celé €, nadol na 10 €c, nadol na €c

d.m. = desatinné miesta

Ďakujem za upozornenie. To zaokrúhľovanie sa týka iba účtovných odpisov?
Zdá sa mi, že sa to mení každú chvíľu. Dúfam, že ak sa to zmení, tak tam bude menej možností.
Tabuľku pre daňové odpisy som robil asi pred dvomi mesiacmi, vtedy to bolo na eurocenty nahor. Teraz je to vraj na eurá nahor. Asi ešte počkám ako sa to vyvinie.
Marína
30.11.08,18:02
Ja mám jeden malý problém. Ak dám tlač cez tlačítko v N1, označí stĺpec A od A9 a vypíše - viď priložený súbor.
marjankaj
30.11.08,21:29
Ja mám jeden malý problém. Ak dám tlač cez tlačítko v N1, označí stĺpec A od A9 a vypíše - viď priložený súbor.

Už to je opravené. Ešte mám otázku ohľadne zaokrúhľovania. Odpisy v korunách sú zaokrúhľované na celé koruny. Ak by bolo treba inak zaokrúhliť, tak to tam treba doplniť.
Melnick
30.11.08,21:56
Už to je opravené. Ešte mám otázku ohľadne zaokrúhľovania. Odpisy v korunách sú zaokrúhľované na celé koruny. Ak by bolo treba inak zaokrúhliť, tak to tam treba doplniť.

Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.;)



http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2220
marjankaj
30.11.08,22:04
Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.;)

Je v príspevku č. 27. Keby tam bolo treba niečo doplniť, nech nemusím potom opravovať všetky. Neskôr to dám do tlačív.
marjankaj
30.11.08,22:21
Mohol si opravený súbor dať aj do predchádzajúceho príspevku, aby sa medzi tými príspevkami "nestratil" - to by bola veľkáááááá škoda.;)



http://www.euroservis.sk/Default.aspx?contentID=2220


Ďakujem za link. Daňové odpisy som mal pôvodne na eurocenty nahor. Potom som našiel, že to má byť na eurá nahor a teraz na eurocenty matematicky. Neviem koľkokrát sa to ešte zmení.
Melnick
30.11.08,22:50
Rozalka
01.12.08,16:02
Ďakujem za link. Daňové odpisy som mal pôvodne na eurocenty nahor. Potom som našiel, že to má byť na eurá nahor a teraz na eurocenty matematicky. Neviem koľkokrát sa to ešte zmení.
Nič sa nemení, daňové odpisy sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Nemôžeš sa zaoberať odpoveďou, ktorá bola napísaná 15.7.2008, treba pozerať do čerstvejších a najmä schválených predpisov, napr. http://www.porada.sk/880534-post109.html

v Čl. II sa píše:
9. V § 26 ods. 10, § 27 ods. 2 a § 28 ods. 4 sa slovo „koruny“ nahrádza slovom „eurá“.

Rozmenené na drobné:
§ 26
(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.
§ 27
(2) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.
§ 28
(4) Ročný odpis vypočítaný podľa odsekov 2 a 3 sa zaokrúhľuje na celé koruny eurá nahor.
marjankaj
02.12.08,21:08
Rozalka ďakujem za tvoju ochotu. Klegyne boli v piatok na školení o prechode na €. Bolo to na dvakrát, prvý krát boli asi pred dvomi týždňami a tam im hovorili, že niektoré veci sa za tie 2 týždne zmenili. Takže neviem, či do konca roku ešte niečo vymyslia alebo či pôjdu na vianočné nákupy.
rodina1
03.12.08,09:43
Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu
Dobrý deň. Aj mňa by zaujímala odpoveď na tento príspevok. Ďakujem.
Jarka 1
03.12.08,09:52
Je mi to už trápne toľko otravovať, ale ešte trápnejšie by bolo, keby som niečo domrvila v účte, tak spolieham na Vašu ochotu poradiť. Tak len pre istotu:
DO uvediem v rámci uzávierkových prác v PD VOZD v členení prevádzková réžia a ten rozdiel medzi UO a DO mi neovplyvní základ dane a o účt. odpisy len znížim obst. cenu majetku a túto vykážem vo výkaze o maj. a záv.?
Je to tak, alebo som už totálne natvrdlá?
Vďaka za trpezlivosť a ochotu

Dobre si to pochopila.
rodina1
04.12.08,10:09
Dobrý deň. V roku 2006 sme kúpili DHM, z ktorého boli 3 na leasing. Účtovníčka DHM v tomto roku nezaradila do majetku firmy, ale až v roku 2007. Účtovné i daňové odpisy boli vypočítané len u DHM nakúpeného na leasing (daňové odpisy neboli v zmysle § 22 ods. 9 zákona o DzP uplatňované). Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 výslednú sumu DHM tvorí súčet zostatkových cien DHM nakúpeného na leasing a obstarávacích cien DHM, z ktorého neboli vypočítané účtovné odpisy (na kartách uvedeného DHM je napísané, že odpisovanie je prerušené). Myslím si (aj na základe tu prečítaných príspevkoch), že sa mal odpisovať účtovne všetok DHM, nielen DHM nakúpený na leasing. Chcem sa teda spýtať, či je potrebné sumu DHM vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 opraviť, a akým spôsobom (účtovníctvo robím len od januára 2008). Či je potom potrebné opravený výkaz zaslať na daňový úrad. Alebo výkaz za rok 2007 neopravovať, v roku 2008 doodpisujem aj neodpisovaný DHM a správnu sumu uvediem v stĺpci 2 na riadku 02 výkazu za rok 2008?
Ak je výkaz potrebné opraviť, aké postihy môžeme od daňového úradu očakávať. Ďakujem.
rodina1
05.12.08,10:21
Dobrý deň. V roku 2006 sme kúpili DHM, z ktorého boli 3 na leasing. Účtovníčka DHM v tomto roku nezaradila do majetku firmy, ale až v roku 2007. Účtovné i daňové odpisy boli vypočítané len u DHM nakúpeného na leasing (daňové odpisy neboli v zmysle § 22 ods. 9 zákona o DzP uplatňované). Vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 výslednú sumu DHM tvorí súčet zostatkových cien DHM nakúpeného na leasing a obstarávacích cien DHM, z ktorého neboli vypočítané účtovné odpisy (na kartách uvedeného DHM je napísané, že odpisovanie je prerušené). Myslím si (aj na základe tu prečítaných príspevkoch), že sa mal odpisovať účtovne všetok DHM, nielen DHM nakúpený na leasing. Chcem sa teda spýtať, či je potrebné sumu DHM vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 opraviť, a akým spôsobom (účtovníctvo robím len od januára 2008). Či je potom potrebné opravený výkaz zaslať na daňový úrad. Alebo výkaz za rok 2007 neopravovať, v roku 2008 doodpisujem aj neodpisovaný DHM a správnu sumu uvediem v stĺpci 2 na riadku 02 výkazu za rok 2008?
Ak je výkaz potrebné opraviť, aké postihy môžeme od daňového úradu očakávať. Ďakujem.
Keby mi tak niekto skúsil odpovedať ... Ďakujem.
Marína
05.12.08,19:03
Môžeš to urobiť dvoma spôsobmi.
1. UO vypočítaš od mesiaca zaradenia rovnomerne a potom musíš podať dodatočný výkaz o majetku a záväzkoch.
2. UO vypočítaš podľa DO, dodatočný výkaz nie je potrebný.
Vytvorila som ti 2 zotavy pre 1. aj 2. možnosť, ale len mi ťahá a ťahá a nechce ich prilepiť. Ak mi napíšeš cez SS-ku svoj mail, pošlem ti ich, aby si si mohla porovnať.
rodina1
06.12.08,06:32
Môžeš to urobiť dvoma spôsobmi.
1. UO vypočítaš od mesiaca zaradenia rovnomerne a potom musíš podať dodatočný výkaz o majetku a záväzkoch.
2. UO vypočítaš podľa DO, dodatočný výkaz nie je potrebný.
Vytvorila som ti 2 zotavy pre 1. aj 2. možnosť, ale len mi ťahá a ťahá a nechce ich prilepiť. Ak mi napíšeš cez SS-ku svoj mail, pošlem ti ich, aby si si mohla porovnať.
Marína, poslala som ti mail, ale pretože som to robila prvýkrát, neviem, či si to dostala.
Marína
06.12.08,14:06
mimotemy Je to v poriadku, už som ti odoslala.
rodina1
08.12.08,07:40
mimotemy Je to v poriadku, už som ti odoslala.
Ďakujem, Marína, až teraz som sa dostala k počítaču. Pozriem si to podrobne, ak niečomu ešte nebudem rozumieť, ozvem sa. Ďakujem.
rodina1
08.12.08,11:09
V priložených súboroch som sa pokúsila spraviť účtovné aj daňové odpisy. Neviem, či je to dobré, ak bude mať niekto čas, skúste sa, prosím, na to pozrieť. Ďakujem.
Príloha - Karta predmetu č. 003 - je v účtovníctve za rok 2007. Tie hrubo písané písmená dom doplnila ja.
Príloha - Karta predmetu č. 001 - hlavička je z účtovníctva za rok 2007. Daňové i účtovné odpisy som sa skúsila doplniť ja. Prosím o skontrolovanie. Dúfam, že to takto bude môcť byť a ja nebudem musieť podať dodatočný výkaz majetku a záväzkov za rok 2007. Možno som to napísala ako malý školáčik, ale priznám sa, teraz si skutočne tak pripadám.
Marína
08.12.08,13:40
Myslím, že je to v poriadku. Takto nemusíš podávať dodatočné výkazy.
rodina1
09.12.08,05:01
Myslím, že je to v poriadku. Takto nemusíš podávať dodatočné výkazy.
Marína, ďakujem ti a posielam ti bodík.
Aldan
05.01.09,07:50
čítam o odpisoch a aj ja mám jeden problém.
Máme budovu v hodnote 300.000, ktorú odpisujeme 7 rokov a na základe odhadu bola jena od 2008 stanovená na 2 000 000. Takže pri odpisoch mám v roku 2008 postupovať tak, že si zvyšnú ZC po 7 rokoch navýšim o1300 000 a túto novú sumu budem odpisovať dalších 13 rokov?
Rozumiem tomu správne? Ďakujem
optimistka
05.01.09,08:10
cena stanovená odhadom nezvyšuje zostatkovú cenu pre odpisovanie, ďalej odpisuješ z ceny v akej to máš pôvodne zaradené
Aldan
06.01.09,08:56
optimista - ďakujem veľmi pekne, konečne som sa pohla ďalej
liba2
06.01.09,09:15
čítam o odpisoch a aj ja mám jeden problém.
Máme budovu v hodnote 300.000, ktorú odpisujeme 7 rokov a na základe odhadu bola jena od 2008 stanovená na 2 000 000. Takže pri odpisoch mám v roku 2008 postupovať tak, že si zvyšnú ZC po 7 rokoch navýšim o1300 000 a túto novú sumu budem odpisovať dalších 13 rokov?
Rozumiem tomu správne? Ďakujem
http://www.porada.sk/t97956-navysenie-hodnoty-majetku.html#post906340
zuzanar
14.01.09,10:12
Keď si stiahnen tabuľku odpis-URZ2.xls od marjankaj v príspevku č.27 a v liste účtovné odpisy zmením obstarávaciu cenu tak v sĺpci odpisy G a následne aj v stlpci zostatková cena H mi ukáže chybu. Neviete mi poradiť kde robím chybu? Ďakujem.
marjankaj
14.01.09,23:19
Keď si stiahnen tabuľku odpis-URZ2.xls od marjankaj v príspevku č.27 a v liste účtovné odpisy zmením obstarávaciu cenu tak v sĺpci odpisy G a následne aj v stlpci zostatková cena H mi ukáže chybu. Neviete mi poradiť kde robím chybu? Ďakujem.

Aký máš excel? Môžeš priložiť súbor?
zuzanar
15.01.09,07:05
Microsoft excel 2002, skúsim priložiť
kerataanna
04.03.09,12:48
Prosím Vás o odbornú radu, ako správne postupovať pri tvorbe účtovného odpisového plánu DM, ktorý sa už odpisuje niekoľko rokov ale do 01.01.2008 len daňovo. Od účinnosti opatrenia Ministestva financií SR t.j od 01.01.2008 má účtovná jednotka účtujúca v sústave jú povinnosť DM odpisovať i účtovne. K tejto téme som našla takéto usmernenie: Odpisy v prípade majetku už odpisovaného pred účinnosťou nového opatrenia nie je potrebné spätne prepočítavať. Spôsob odpisovania tohoto majetku účtovná jednotka uvedie, prípadne prehodnotí v odpisovom pláne pre rok 2008. Na základe tohoto usmernenia aký bude môj účtovný odpisový plán? - musí sa rovnať daňovému ako za predchádzajúce roky? - alebo naopak nesmie sa s ním zhodovať a treba ho zmeniť? Ďakujem za každú dobrú radu.
keri
07.03.09,21:45
[.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.[/quote]
Chcela by som sa opytat: v roku 2008 uctujem DO a UO tak ako to uz skuseni poradaci napisali, to mi je jasne. Ale co s dlhodobym majetkom nadobudnutym a odpisovanym v predchadzajucich rokoch tj. v r. 2007, 2006, ...? Pouzit postup ako v r. 2008 (vytvorit evidenciu uct. odpisoch a nasledne znizit obst.cenu majetku a tuto uviest vo vykaze o majetku a zavazkoch)alebo nechat tieto "stare" veci nedotknute?Dakujem.
liba2
07.03.09,22:30
Prosím Vás o odbornú radu, ako správne postupovať pri tvorbe účtovného odpisového plánu DM, ktorý sa už odpisuje niekoľko rokov ale do 01.01.2008 len daňovo. Od účinnosti opatrenia Ministestva financií SR t.j od 01.01.2008 má účtovná jednotka účtujúca v sústave jú povinnosť DM odpisovať i účtovne. K tejto téme som našla takéto usmernenie: Odpisy v prípade majetku už odpisovaného pred účinnosťou nového opatrenia nie je potrebné spätne prepočítavať. Spôsob odpisovania tohoto majetku účtovná jednotka uvedie, prípadne prehodnotí v odpisovom pláne pre rok 2008. Na základe tohoto usmernenia aký bude môj účtovný odpisový plán? - musí sa rovnať daňovému ako za predchádzajúce roky? - alebo naopak nesmie sa s ním zhodovať a treba ho zmeniť? Ďakujem za každú dobrú radu.
príloha v príspevku č. 46 ti nevyhovuje ? skús ju prispôsobiť na svoje predmety.
keri
08.03.09,19:35
[.
A k tomu DM nadobudnutému v r. 2006 mi nikto neporadí? Prosím.
Chcela by som sa opytat: v roku 2008 uctujem DO a UO tak ako to uz skuseni poradaci napisali, to mi je jasne. Ale co s dlhodobym majetkom nadobudnutym a odpisovanym v predchadzajucich rokoch tj. v r. 2007, 2006, ...? Pouzit postup ako v r. 2008 (vytvorit evidenciu uct. odpisoch a nasledne znizit obst.cenu majetku a tuto uviest vo vykaze o majetku a zavazkoch)alebo nechat tieto "stare" veci nedotknute?Dakujem.[/quote]

O.K. dorobila som teda uctovne odpisy k dlhodobemu majetku za roky 2007 a 2006. Mam teda znizit OC tohto majetku a tuto uviest vo vykaze?
janina artin
08.03.09,21:19
Mám takýto problém:
Na konci novembra 2008 podnikateľ zakúpil automobil. V decembri zaplatil zákonné aj havarijné poistenie na rok 2009. Avšak automobil začal využívať na podnikanie až vo februári 2009. Účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
- kedy zaradiť toto auto v účtovníctve?
- kam zaradiť výdavky uskutočnené v roku 2008 /zákonné a havarijné poistenie/ ale týkajúce sa roku 2009?
Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede.
janina artin
09.03.09,19:27
Prosím, nikto nevie poradiť ?????????????????????????
marjankaj
09.03.09,19:51
Mám takýto problém:
Na konci novembra 2008 podnikateľ zakúpil automobil. V decembri zaplatil zákonné aj havarijné poistenie na rok 2009. Avšak automobil začal využívať na podnikanie až vo februári 2009. Účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.
- kedy zaradiť toto auto v účtovníctve?
- kam zaradiť výdavky uskutočnené v roku 2008 /zákonné a havarijné poistenie/ ale týkajúce sa roku 2009?
Vopred Vám ďakujem za Vaše odpovede.


Ja navrhujem zaradiť do majetku v decembri , poistné dať do nákladov v roku 2008, Odpisy navrhujem v roku 2008 prerušiť. Neviem, či si podával daň.priznanie z motor. vozidiel za rok 2008. Ak nie treba prihlásiť auto na DÚ do 30 dní od prvého použitia na podnikanie. Zabudol som na niečo?
keri
09.03.09,21:17
Chcela by som sa opytat: v roku 2008 uctujem DO a UO tak ako to uz skuseni poradaci napisali, to mi je jasne. Ale co s dlhodobym majetkom nadobudnutym a odpisovanym v predchadzajucich rokoch tj. v r. 2007, 2006, ...? Pouzit postup ako v r. 2008 (vytvorit evidenciu uct. odpisoch a nasledne znizit obst.cenu majetku a tuto uviest vo vykaze o majetku a zavazkoch)alebo nechat tieto "stare" veci nedotknute?Dakujem.

O.K. dorobila som teda uctovne odpisy k dlhodobemu majetku za roky 2007 a 2006. Mam teda znizit OC tohto majetku a tuto uviest vo vykaze?[/quote]

Prosim........
daniver
11.03.09,08:04
Prosim Vás o radu.Učtujem v JÚ odpisujem nákl.auto na leasing,ak ho odhlásim dočasne na 3mesiace na DÚ aby som neplatila dan z MV môžem si za tieto 3 mesiace uplatniť odpisy? Asi nie však?Prosím poraďte. Dakujem
marjankaj
11.03.09,22:21
Prosim Vás o radu.Učtujem v JÚ odpisujem nákl.auto na leasing,ak ho odhlásim dočasne na 3mesiace na DÚ aby som neplatila dan z MV môžem si za tieto 3 mesiace uplatniť odpisy? Asi nie však?Prosím poraďte. Dakujem


§ 21 (1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej ...
Pralinka
12.03.09,11:43
Ahoj marjankaj,

ja mam podobny problem s tabulkou URZ ako zuzanar, tiez mi to vyhodi chybyv tych istych stlpcoch E a G. Prosim ta, nevies mi poradit, kde by mohla byt chyba? Dakujem za odpoved a za cas.
marjankaj
12.03.09,19:00
Ahoj marjankaj,

ja mam podobny problem s tabulkou URZ ako zuzanar, tiez mi to vyhodi chybyv tych istych stlpcoch E a G. Prosim ta, nevies mi poradit, kde by mohla byt chyba? Dakujem za odpoved a za cas.


Povoľ spúšťanie makier Nástroje/Makro/zabezpečenie.
Pralinka
13.03.09,10:05
Ahoj,

skúšala som aj povolenie makier, ale bohužiaľ mi to nejde :confused:.
zuzanar
13.03.09,10:20
ahoj,
stačilo zmeniť zabezpečenie, t.j. nástroje - makro - zabezpečení - nízke.
marjankaj
13.03.09,19:38
Ahoj,

skúšala som aj povolenie makier, ale bohužiaľ mi to nejde :confused:.

Makrá idú len v exceli, v open office to nefunguje. Neviem aký program máš ty.
andre.a
15.03.09,18:39
Ahojte
ja som z toho totalny jelen. Prosim vas o radu.
Kupili sme auto 9/2006 - 392 000Sk a zvolili sme zrychleny odpis ako mam tento rok postupovat. Nejako tym odpisom nechapem. Prve dva roky sme odpisali ale teraz ked je ta zmena, neviem ci sa to tyka aj nas - teda ako mam vypocitat odpis na tento rok?
Fakt tomu nerozumiem a cim viac citam tym som viac popletena.
VELMI KRASNE DAKUJEM ZA ODPOVED
marjankaj
15.03.09,19:03
Ahojte
ja som z toho totalny jelen. Prosim vas o radu.
Kupili sme auto 9/2006 - 392 000Sk a zvolili sme zrychleny odpis ako mam tento rok postupovat. Nejako tym odpisom nechapem. Prve dva roky sme odpisali ale teraz ked je ta zmena, neviem ci sa to tyka aj nas - teda ako mam vypocitat odpis na tento rok?
Fakt tomu nerozumiem a cim viac citam tym som viac popletena.
VELMI KRASNE DAKUJEM ZA ODPOVED

Predpokladám, že ti ide o daňové odpisy.
Tu si stiahni tabuľku, vyber hárok "OZ" (zrýchlené odpisy) a vyplň potrebné údaje v zeleno podfarbených bunkách.

http://www.porada.sk/955992-post19.html
andre.a
15.03.09,19:42
Jeej ja som tam nasla len tie uctovne odpisy :rolleyes:Dakujem za radu veelmi mi to pomohlo
serena
15.03.09,20:19
Tu som citala, ze do PD treba zapisat dan.odpisy-teda za cely rok i ked DHM bol zakupeny v priebehu roka. Jedna znama uct.-ka mi povedala, ze do PD mam pisat uct.odpis. Teraz neviem ako to ma byt.
Marína
15.03.09,21:06
Tu som citala, ze do PD treba zapisat dan.odpisy-teda za cely rok i ked DHM bol zakupeny v priebehu roka. Jedna znama uct.-ka mi povedala, ze do PD mam pisat uct.odpis. Teraz neviem ako to ma byt.
DO si môžeš uplatniť v prípade, že majetok bol v evidencii k 31.12., účtuješ v PD uzávierkovou operáciou ako VOZD.
Zostatková hodnota majetku sa uvádza vo výkaze o majetku a záväzkoch po odpočítaní účtovných odpisov.
serena
16.03.09,11:18
DO si môžeš uplatniť v prípade, že majetok bol v evidencii k 31.12., účtuješ v PD uzávierkovou operáciou ako VOZD.
Zostatková hodnota majetku sa uvádza vo výkaze o majetku a záväzkoch po odpočítaní účtovných odpisov.

Co presne znamena, ze bol v eviden. k 31.12.? DHM kupil v mar/2008.
Tweety
16.03.09,11:28
Co presne znamena, ze bol v eviden. k 31.12.? DHM kupil v mar/2008.
T.j., že ho ako SZČO mal v majetku aj 31.12.08.
serena
16.03.09,11:36
T.j., že ho sko SZČO mal aj 31.12.08.

Ked ten DHM kupil,tak to aj musi mat, ci nie? Ale on to mal, cize do PD moze dat DO. Dakujem.
Marína
16.03.09,11:42
Ked ten DHM kupil,tak to aj musi mat, ci nie? 1) Ale on to mal, cize do PD moze dat DO. 2) Dakujem.
1) Mohol ho aj v priebehu roka predať, stratiť, ukradli mu ho, vznikla na ňom totálna škoda,..........
2) áno
serena
16.03.09,12:02
Dakujem Vam.
ciaaa
27.03.09,11:15
V r. 2008 sme predali majetok, ktory mal tento rok posledny uctovny odpis. Mozem tento odpis uvies vo vykaze o majetku a zavazkoch aj ked nebol uz majetok k 31.12.2008?
ego.mc
27.03.09,11:36
Vo výkaze uvádzate stav k 31.12. Ak ste majetok predali v priebehu roku, tak stav je nula.
erika_H
27.03.09,19:44
Ahojte,mohli by ste mi prosím poradiť?

Dlhodobý majetok-počítač bol kúpený v r.2007.V tomto roku bol aj účtovne aj daňovo odpisovaný.
Bude sa odpisovať 4 roky.V r.2008 ho daňovo nechceme odpisovať (vychádza nám nízky základ dane,takže to ani nepotrebujeme).
Takže,keď ho v r.2008 daňovo neodpíšeme,predĺži sa jeho odpisovanie teda o 1 rok,áno?
A účtovné odpisy musíme zaúčtovať?Stačí to aj mimo peňažného denníka?

A ako to bude v výkaze o majetku a záväzkoch (za r.2008)- tam sa nám dlhodobý majetok musí nanížiť o výšku ročného účtovného odpisu?

Poradíte mi prosím?Ďakujem veľmi moc
Andyke
27.03.09,19:51
Vo výkaze uvedieš účt. zost.cenu.
erika_H
27.03.09,19:55
Vo výkaze uvedieš účt. zost.cenu.

Ďakujem Ti Andyke.
Tzn. odpočítam celý ročný odpis (aj keď ho daňovo neuplatním)?
A ako budem postupovať za 3 roky-keď budem mať účtovne majetok odpísaný?
Vo výkaze o majetku - bude v riadku dlhodobý majetok 0
ale v peňažnom denníku môžem daňové odpisy uplatniť ako daňovo uznaný náklad??
m.aj.a
27.03.09,21:33
Dobrý večer vytrvalým poraďakom.
Chcem poprosiť o radu, ak ešte niekto vládze. Prevzala som JÚ, kde boli robené len daň.odpisy, a vo výkaze o M a Z uvádzaná ZC na základe týchto odpisov, avšak za posledné 3 roky boli odpisy prerušené, a aj vo výkaze podľa toho ostávala stále rovnaká nezmenená ZC ako pred prerušením DO, tzn. nie účtovná. Môžem účtovné odpisy dorobiť spätne a túto upravenú ZC uviesť do výkazu za r. 2008?
Katarina
27.03.09,21:43
Netreba dorábať účtovné odpisy spätne. Vypracujte odpisový plán spätne /ak ho predchádzajúca účtovníčka nemala/ v ktorom uvediete že UO = DO. Keby ste spätne urobila účtovné odpisy, zmenila by sa podľa jednotlivých rokov ZC a museli by ste podať za predchádzajúce roky opravný výkaz.
m.aj.a
27.03.09,22:09
No práve, že DO sa tak nerovnajú UO, pretože keď bol odpis prerušený, ZC bola uvedená podľa toho, t.zn. nebol odpočítaný UO.
marjankaj
27.03.09,22:49
Netreba dorábať účtovné odpisy spätne. Vypracujte odpisový plán spätne /ak ho predchádzajúca účtovníčka nemala/ v ktorom uvediete že UO = DO. Keby ste spätne urobila účtovné odpisy, zmenila by sa podľa jednotlivých rokov ZC a museli by ste podať za predchádzajúce roky opravný výkaz.

A to prečo? Ak sa nezvýši daňová povinnosť nemusí podávať nič. Zákon 511/1992 o správe daní a poplatkov §39 ods 2
m.aj.a
28.03.09,14:59
Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.
janka_k
28.03.09,17:03
Ahojte,mam presne taky isty problem ako m.aj.a. Mohol by niekto poradit? Spätne prepocitat UO a vykazat skutocny stav vo vykaze za rok 2008? Uz som si celu temu citala asi 100 krat, ale aj tak neviem ako postupovat.
Marína
28.03.09,17:45
Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.
Majka, UO sa nemusia rovnať DO a v niektorých prípadoch to ..... radšej uvediem príklad.
Predstav si, že auto by bolo obstarané v hodnote 800000 Sk v 12/2008. ZDP ti umožňuje si do VOZD uplatniť daňový odpis vo výške 200000 Sk ale ak by si si uplatnila v tejto výške aj UO, nezodpovedalo by to skutočnosti. Auto, aj keď rýchlo stráca na hodnote, predsa len za jeden mesiac nie o 200000 Sk, čo by nastalo v tom prípade, ak by u teba sa DO=UO. UO určuje účtovná jednotka sama podľa zváženie prípadného budúceho opotrebenia majetku. Ak je predpoklad, že automobil bude využívaný cca 5 rokov, UO vypočíta 800000/60 = 13334(výška odpisu za 1 mesiac. V našom príklade by UO boli v r.2008 13334 a zostatková hodnota majetku uvádzaná vo výkaze o majetku a záväzkoch 786666.
Spomínané DO by ovplyvnili základ dane o 200000.
m.aj.a
28.03.09,19:10
Ďakujem ti VEEEĽMI pekne za "polopatistickú" a jasnú odpoveď. Veľmi si mi pomohla a verím, že aj mnohým iným. Už ma naozaj hlava bolí od toľkého špekulovania. Hneď mi je lepšie. Takže aj tej otázke o opravnom výkaze: Môžem si účtovné odpisy prispôsobiť ZC, ktorú mám k 1.1.2008 a bude! Či mám urobiť tak ako som uviedla vyššie a po spätnom prepočítaní UO uviesť na konci r.2008 výslednú hodnotu?
A prosím ťa, ešte čo povieš mi k tomu limitu, je na auto, či nie?
Marína
28.03.09,19:55
Dobrý večer vytrvalým poraďakom.
Chcem poprosiť o radu, ak ešte niekto vládze. Prevzala som JÚ, kde boli robené len daň.odpisy, a vo výkaze o M a Z uvádzaná ZC na základe týchto odpisov, avšak za posledné 3 roky boli odpisy prerušené, a aj vo výkaze podľa toho ostávala stále rovnaká nezmenená ZC ako pred prerušením DO, tzn. nie účtovná. Môžem účtovné odpisy dorobiť spätne a túto upravenú ZC uviesť do výkazu za r. 2008?
Majka, ja by som dodatočne podala opravené výkazy, pretože účtovné odpisy sa neprerušujú.

Ďakujem ti VEEEĽMI pekne za "polopatistickú" a jasnú odpoveď. Veľmi si mi pomohla a verím, že aj mnohým iným. Už ma naozaj hlava bolí od toľkého špekulovania. Hneď mi je lepšie. Takže aj tej otázke o opravnom výkaze: Môžem si účtovné odpisy prispôsobiť ZC, ktorú mám k 1.1.2008 a bude! Či mám urobiť tak ako som uviedla vyššie a po spätnom prepočítaní UO uviesť na konci r.2008 výslednú hodnotu?
A prosím ťa, ešte čo povieš mi k tomu limitu, je na auto, či nie?
Som rada, že takou maličkosťou som ťa odbremenila od bolesti hlavy:).
Už sa v tom asi neviem dobre zorientovať, na aký limit myslíš?
m.aj.a
28.03.09,21:30
Možno je to blbosť, ale niekde som čítala, že je limitovaná vstupná cena na daňové odpisy.

Asi to nie je celkom blbosť, pretože som to práve objavila v programe Alfa. Tiež sa to tu dá vybrať možnosť Maximálny daňový odpis z ... Po zaškrtnutí tejto voľby nabehne suma 800 000. Pýtam sa preto, lebo to auto má hodnotu 899 160.:confused:
marjankaj
28.03.09,22:00
Ďakujem za odpoveď, áno je to tak, že daňovú povinnosť to nijako neovplyvní. Takže ak nepodám opravne Výkazy, nemal by byť za to žiadny postih? A za r. 2008 už môžem vykázať skutočný účtovný stav po spätnom prepočítaní. Rozumiem tomu dobre?


2.
Teraz sa mi nalepila ďalšia otázka ohľadom odpisov:
Odpisujem auto,ktorého OC je 899160,- a zaradené do podnikania bolo od júla 2008. Ročný DO mi program sám vypočítal na 224790.
Usmernite ma, ak uvažujem zle, čo sa týka UO. Ak sa má UO rovnať DO, potom by som mala postupovať tak:
1. ročný DO 224790/12=18732,5 (mesačný odpis) X6= 112395, alebo
2. ročný DO 224790/6= 37465 (na mesiace 7-12) x 6 = 224790, čo vlastne zodpovedá tomu , že UO = DO
No stretla som sa tu aj s takým prepočtom, kde sa DO počítal až od zaradenia, teda len za 6 mesiacov, čo ale znamená, že to už nie je ročný DO odpis, ale práve ten účtovný (tu by potom platilo opačne DO = UO). Ale ak majetok je v podnikaní k 31.12., tak si učt.jednotka môže uplatniť celý ročný odpis. Alebo sa mýlim?
Ešte k tej OC: existuje nejaký limit pre vstupnú cenu pre daňový odpis. Niekde som zachytila, že 800 000.
Je toho veľa, ale ak v tom nebudem mať jasno, nepohnem sa. Za všetky Vaše názory a rady ďakujem.


Keďže daňové odpisy sú ročné daňový odpis=OC/4 (zaokrúhliť na celé koruny nahor)
účtovné sú mesačné účtovný odpis=OC/48 (zaokrúhliť podľa smernice v ÚJ)
OC=obstarávacia cena

pozri aj v tabuľke
http://www.porada.sk/955992-post19.html
m.aj.a
28.03.09,22:18
Ďakuem aj za tvoj príspevok, Maja
Marína
28.03.09,22:19
Ešte, ak môžem, doplním, že limit od 1. januára 2004 nie je obmedzený.
m.aj.a
28.03.09,22:22
Fajn, Evka, díky. No už idem spať, aby som mohla ešte zajtra, vlastne už dnes, fungovať.:)
m.aj.a
29.03.09,13:33
Ďakujem všetkým, čo sa zapojili a veru že pomohli, pretože už mám v tom úplne jasno a pripadám si ako školáčka, ktorá to konečne pochopila a je šťastná. Iste to mnohí poznajú a poviem Vám, je to dobrý pocit. Trochu sa aj hanbím, že som to brala tak povrchne a teraz mám robotu naviac, len dúfam, že to nebude mať nejaké následky.
Evi, tebe som chcela pridať ďalší bodík, ale neprešiel, aj keď som poslala medzitým aj inde. Tak ešte raz VĎAKA!:)
Marína
29.03.09,17:55
Ďakujem všetkým, čo sa zapojili a veru že pomohli, pretože už mám v tom úplne jasno a pripadám si ako školáčka, ktorá to konečne pochopila a je šťastná. Iste to mnohí poznajú a poviem Vám, je to dobrý pocit. Trochu sa aj hanbím, že som to brala tak povrchne a teraz mám robotu naviac, len dúfam, že to nebude mať nejaké následky.
Evi, tebe som chcela pridať ďalší bodík, ale neprešiel, aj keď som poslala medzitým aj inde. Tak ešte raz VĎAKA!:)
Majka, mne je milší tvoj :).
Jajina
06.04.09,19:38
V roku 2005 sme odkúpili komplex nebytových budov.
Účtujeme v JÚ.
Povodný nájomca ešte za predchádzajúceho majiteľa technicky zhodnotil sklad - nové plynové vykurovanie, ktoré si podla zmluvy nájomca aj sám odpisoval.
V tomto roku nájomca ukončil nájom a plynový kotol aj s rozvodmi nám odpredal za jeho zostakovú cenu. Mám na to len faktúru s dohodnutou cenou.
Mám to považovať ako vlastné technické zhodnotenie HIM alebo pokračovať ďalej v jeho odpisoch ?
marjankaj
07.04.09,16:07
V roku 2005 sme odkúpili komplex nebytových budov.
Účtujeme v JÚ.
Povodný nájomca ešte za predchádzajúceho majiteľa technicky zhodnotil sklad - nové plynové vykurovanie, ktoré si podla zmluvy nájomca aj sám odpisoval.
V tomto roku nájomca ukončil nájom a plynový kotol aj s rozvodmi nám odpredal za jeho zostakovú cenu. Mám na to len faktúru s dohodnutou cenou.
Mám to považovať ako vlastné technické zhodnotenie HIM alebo pokračovať ďalej v jeho odpisoch ?

Keď si to odkúpil, tak si to zaradíš do svojho majetku, a od toho dátumu budeš odpisovať. Nemôžeš pokračovať v jeho odpisoch.
L-M
29.04.09,07:29
Pekný deň prajem- snažím sa nahodiť do super tabuľky, ktorú som našla v tejto téme- majetok- aby som si vyrátala(teda mi vyrátalo) ÚO. Ale dajak mi to nesedí.
Viete mi prosím poradiť MV zakúpené 7.2.2007- vst.cena-230.000 Sk
tech. zhodnotenie 15.2.2007- 5460,-Sk
Robím v ALFE- tam mi za rok 2007 vyrátalo DO - 58.865,-, ale ak si to vyrátam na 12 mesiacov- tak mi potom nesedí tá suma v ÚO. Bude to v zaokrúhľovaní ? Mne to vychádza 4905,41 Sk mesačne . V tejto tabuľke sa to dá zaokrúhliť iba na 4905,- alebo 4906,-. Rátam to prvý krát- viete mi pomôcť.
DO aj ÚO resp. ( tie si môže ÚJ určiť sama ako bude zaokrúhľovať ) sa zaokrúhľujú teraz na celé eurá nahor- ale ako to bolo predtým s ÚO neviem. Ak si celú sumu 235.460 Sk vydelím 4 - tak mám sumu 58 865,-Sk. A čo dalej?????
Ďakujem
L-M
29.04.09,10:26
viete mi prosím niekto poradiť- veľmi by som to potrebovala- aby som mohla urobiť spätne všetok majetok
Už som tu prečítala veľa tém ,ale keď som to nahodila do tej tabuľky- stále v tom nemám jasno.
Manual
29.04.09,11:20
Pekný deň prajem- snažím sa nahodiť do super tabuľky, ktorú som našla v tejto téme- majetok- aby som si vyrátala(teda mi vyrátalo) ÚO. Ale dajak mi to nesedí.
Viete mi prosím poradiť MV zakúpené 7.2.2007- vst.cena-230.000 Sk
tech. zhodnotenie 15.2.2007- 5460,-Sk
Robím v ALFE- tam mi za rok 2007 vyrátalo DO - 58.865,-, ale ak si to vyrátam na 12 mesiacov- tak mi potom nesedí tá suma v ÚO. Bude to v zaokrúhľovaní ? Mne to vychádza 4905,41 Sk mesačne . V tejto tabuľke sa to dá zaokrúhliť iba na 4905,- alebo 4906,-. Rátam to prvý krát- viete mi pomôcť.
DO aj ÚO resp. ( tie si môže ÚJ určiť sama ako bude zaokrúhľovať ) sa zaokrúhľujú teraz na celé eurá nahor- ale ako to bolo predtým s ÚO neviem. Ak si celú sumu 235.460 Sk vydelím 4 - tak mám sumu 58 865,-Sk. A čo dalej?????
Ďakujem
Odpis ti v tabuľke od marjankaj (máš asi tú) vyšiel správne. Ak to prepočítavaš na 12 mesiacov, tak UO sa ti nebude rovnať DO. Pretože účtovne si to mohla začať odpisovať až v 2/07 a to je len 11 mesiacov.
Účtovné odpisy v Postupoch pre JU sú v platnosti až od 1.1.2008 pozdri § 20.
Odpisy zaokrúhli na celé € hore a posledný rok dáš zbytok.
A UO a DO sa nemusia rovnať, dobu účt. odpisovania si stanoví sama účt. jednotka. Ak dla zákona sú DO napr. 4 roky, tak účtovne to môžeš odpisovať aj 7 rokov, podľa toho ako sa majetok opotrebováva.
Asi toľko.
L-M
29.04.09,12:06
Odpis ti v tabuľke od marjankaj (máš asi tú) vyšiel správne. Ak to prepočítavaš na 12 mesiacov, tak UO sa ti nebude rovnať DO. Pretože účtovne si to mohla začať odpisovať až v 2/07 a to je len 11 mesiacov.
Účtovné odpisy v Postupoch pre JU sú v platnosti až od 1.1.2008 pozdri § 20.
Odpisy zaokrúhli na celé € hore a posledný rok dáš zbytok.
A UO a DO sa nemusia rovnať, dobu účt. odpisovania si stanoví sama účt. jednotka. Ak dla zákona sú DO nar. 4 roky, tak účtovne to môžeš odpisovať aj 7 rokov, podľa toho ako sa majetok opotrebováva.
Asi toľko.
Tomu rozumiem manual- aspoň myslím, ale ako teda vyrátať tie odpisy- odpisový plán- dať tam odpisy- len za roky od 2008?
Lebo ak tie zaokr. odpisy vynásobím 12-imi- nedostanem sa k sume DO. Mám na mysli- ak by som chcela , aby sa DO= ÚO.
Ide mi o to , že v roku 2008- som to neurobila, niežeby som bola lenivá- len som to akosi prehliadla-takže aj ZC vo výkaze o MaZ- bude zlá- s tým už asi nič robiť nebudem- len aby som to aspoň teraz mala O.K.
Ak si teda začnem rátať ÚO- od roku 2008 z akej ceny ich budem rátať- keď dovtedy bol DHM odpisovaný len DO?
Zo zostatkovej ceny daňovej k 31.12.2007- začnem rátať mesačné odpisy vo výške akú si určím v IS?
Neviem vôbec či tomu rozumiem. V roku 2008- sa zaokrúhľujú ÚO na celé sk nahor,od 1.1.2009- ako si to ÚJ sama rozhodne, však- je viac spôsobov- mne sa najviac páči na celé EUR nahor.
Manual
29.04.09,12:59
Tomu rozumiem manual- aspoň myslím, ale ako teda vyrátať tie odpisy- odpisový plán- dať tam odpisy- len za roky od 2008? Nie za všetky rokyLebo ak tie zaokr. odpisy vynásobím 12-imi- nedostanem sa k sume DO. Mám na mysli- ak by som chcela , aby sa DO= ÚO. S tým sa netráp, DO a UO sa nemusia rovnaťIde mi o to , že v roku 2008- som to neurobila, niežeby som bola lenivá- len som to akosi prehliadla-takže aj ZC vo výkaze o MaZ- bude zlá- s tým už asi nič robiť nebudem- len aby som to aspoň teraz mala O.K. Tak to sprav spätne
Ak si teda začnem rátať ÚO- od roku 2008 z akej ceny ich budem rátať- keď dovtedy bol DHM odpisovaný len DO? Do karty treba zapísať (bolo by dobré) kôli prehľadnosti UO od začiatku = od zaradenia, aj keď zákon to ešte nepredpisoval
Zo zostatkovej ceny daňovej k 31.12.2007- začnem rátať mesačné odpisy vo výške akú si určím v IS? Nie od začiatku to je z obst. ceny
Neviem vôbec či tomu rozumiem. V roku 2008- sa zaokrúhľujú ÚO na celé sk nahor,od 1.1.2009- ako si to ÚJ sama rozhodne, však- je viac spôsobov- mne sa najviac páči na celé EUR nahor.
Alfa to rieši pekne, niekde som tu (v tomto roku:D) pripol postup, ako to robiť aby to správne zaspísalo do Výkazu o MaZ.
Manual
29.04.09,13:15
L-M
30.04.09,06:36
Alfa to rieši pekne, niekde som tu (v tomto roku:D) pripol postup, ako to robiť aby to správne zaspísalo do Výkazu o MaZ.
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol:)?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem
marjankaj
30.04.09,06:53
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol:)?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem

Netreba, ale môžeš.
L-M
30.04.09,07:04
Netreba, ale môžeš.
Ďakujem ti pekne- to prvé slovíčko sa mi páči viac :D.
A to ostatné teda môžem urobiť tak ako som písala- tá tvoja tabuľka sa mi páči- dobre si sa s ňou musel (a) natrápiť.
Len do tej druhej- OR- mi nejde písať ,aj keď ochrana mám nastavené na nízka.
Chce to odo mňa dajaké heslo :rolleyes:.
Jajina
30.04.09,09:01
Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy:eek:. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)
marjankaj
30.04.09,09:07
Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy:eek:. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)

Áno je tam chyba, musím ju opraviť. Včera som na to prišiel aj ja.
Robím novú tabuľku, ale opravím aj túto.
marjankaj
30.04.09,09:33
Ďakujem ti pekne- to prvé slovíčko sa mi páči viac :D.
A to ostatné teda môžem urobiť tak ako som písala- tá tvoja tabuľka sa mi páči- dobre si sa s ňou musel (a) natrápiť.
Len do tej druhej- OR- mi nejde písať ,aj keď ochrana mám nastavené na nízka.
Chce to odo mňa dajaké heslo :rolleyes:.

Pozri §39 ods.2 a 3 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992 o správe daní a poplatkov.

Môžeš písať len do zeleno podfarbených buniek.
Manual
30.04.09,10:58
A asi náhodou nevieš , kde si to pripol:)?
O.K- spravím to spätne- len ALFA mi to spätne nevyráta- jedine, že by som sa vrátila do toho roku , kedy bol majetok zaradený- vyrátala ÚO-vytlačila.
Takto každý rok a bolo by to. Ale ako je to potom s výkazom o MaZ. Alebo si to urobím v tej tabuľke od marjankaj.
Ke´d to urobím spätne-UO od roku zaradenia- zmenia sa mi od toho roku všetky výkazy o MaZ. A podľa zákona je povinné robiť ÚO až od 1.1.2008- a v tom prípade by sa mi zmenil iba posledný výkaz. Tak ako teraz- už som z toho celá domotaná.
Treba potom podať opravný?
Aj tú druhú tému som si čítala.
ďakujem
Ano, Alfa ti to nevyráta spätne, ale ja hovorím o tom, aby to bolo na príslušnej karte DHM správne uvedené a ďalej o tom aby sa ti správna hodnota účtovnej zostatkovej ceny DHM v budúcnosti automaticky zapísala do Výkazu o MaZ. Preto starý rok napr. r. 2007 tam zadať UO jednou sumou a potom už po mesiacoch. Pripnuté je to v príspevku 775 tu:
http://www.porada.sk/t4907-p20-ako-na-alfu.html#post946845
marjankaj
02.05.09,15:18
Skúsila som si pre kontrolu porovnať prepočet mojich odpisov pri prechode na EUR a výpočtami SKVELEJ tabulečky a všetko sedelo ok.

Ale teraz v roku 2009 sme urobili technické zhodnotenie.
Skusila som si opäť pre kontrolu nahodiť údaje do tabulečky, ale vyšli mi rozdielne odpisy:eek:. Prosím zkontrolujte ma, kde robím chybu.

Dátum obstarania: 12/2004
obstarávacia cena budovy 4.210.327 Sk
Daňové odpisy - zrýchlené
4 odpis.skupina, 20 rokov
r.2009 - tech.zhodnotenie 4.611,60 EUR

prikladám tabulku vypočítaných mojich odpisov
pozn. malý rozdiel 0,04 EUR mám v prepočítanej zostatkovej cene k 1.1.2009 z dovodu,že som odpisy v rokoch 2004-2008 nezaokrúhlovala, ale preto mi nemôžu vychádzať od r.2009 tak rozdielne odpisy (napr. v r.2009 až 446 EUR)

Prikladám opravenú tabuľku
L-M
04.05.09,06:27
Ano, Alfa ti to nevyráta spätne, ale ja hovorím o tom, aby to bolo na príslušnej karte DHM správne uvedené a ďalej o tom aby sa ti správna hodnota účtovnej zostatkovej ceny DHM v budúcnosti automaticky zapísala do Výkazu o MaZ. Preto starý rok napr. r. 2007 tam zadať UO jednou sumou a potom už po mesiacoch. Pripnuté je to v príspevku 775 tu:
http://www.porada.sk/t4907-p20-ako-na-alfu.html#post946845
Ďakujem veľmi pekne - skôr som sa nedostala k počítaču -idem sa na to pozrieť :)
L-M
04.05.09,06:37
Pozri §39 ods.2 a 3 zákona 511 (http://www.porada.sk/t59172-511-opravy-a-udziavanie.html)/1992 o správe daní a poplatkov.

Môžeš písať len do zeleno podfarbených buniek.
Ďakujem - pozrela som si to- rozumiem tomu tak, že ak sa mi nezmenil základ dane- čo sa zmenou ZC DHM nezmení- nemusim podávať žiadny opravný výkaz. Dobre som to pochopila ?:rolleyes:
Katarina
10.07.09,09:15
Nie som si istá či v priloženej tabuľke správne počíta odpisy pri prerušení v prvom roku odpisovania. MôJ výpočet na karte DHM.
OC 900 000,- dátum zaradenia 5.5.2004, odpisová skupina 3 doba odpisovania 12 rokov, spôsob odpisovania zrýchlený.
r.2004 prerušené odpisy ZC 900 000
R.2005 odpisy 75 000 ZC 825 000
r.2006 137500 ZC 687 500
r.2007 125 000 ZC 562 500
r.2008 112 500 450 000=14 937,26 €
Pri nasadení týchto údajov do tabuľky vychádzajú iné odpisy, prosím mohli by ste sa na to pozrieť resp. skontrolovať tento môj
výpočet. Jedná sa o DAŃOVÉ ODPISY. ´DAKUJEM PEKNE.
marjankaj
10.07.09,11:03
Nie som si istá či v priloženej tabuľke správne počíta odpisy pri prerušení v prvom roku odpisovania. MôJ výpočet na karte DHM.
OC 900 000,- dátum zaradenia 5.5.2004, odpisová skupina 3 doba odpisovania 12 rokov, spôsob odpisovania zrýchlený.
r.2004 prerušené odpisy ZC 900 000
R.2005 odpisy 75 000 ZC 825 000
r.2006 137500 ZC 687 500
r.2007 125 000 ZC 562 500
r.2008 112 500 450 000=14 937,26 €
Pri nasadení týchto údajov do tabuľky vychádzajú iné odpisy, prosím mohli by ste sa na to pozrieť resp. skontrolovať tento môj
výpočet. Jedná sa o DAŃOVÉ ODPISY. ´DAKUJEM PEKNE.

Áno je tam chyba. Doporučujem zaradiť o rok neskôr 5.5.2005 a odpisy budú správne. Tabuľku opravím.
Dada
24.11.09,07:02
Prikladám opravenú tabuľku

Tá tabuľka je super, len keď chcem vedieť účtovné odpisy a zadám dátum, hodnotu a odpisovú dobu v mesiacoch, tak mi do stĺpcov Odpisy a Zostatková cena nahodí #NÁZOV? , takže mi to nič nevypočíta. Je niekde chyba, alebo ja niečo zle zadávam?
L-M
24.11.09,09:29
Tá tabuľka je super, len keď chcem vedieť účtovné odpisy a zadám dátum, hodnotu a odpisovú dobu v mesiacoch, tak mi do stĺpcov Odpisy a Zostatková cena nahodí #NÁZOV? , takže mi to nič nevypočíta. Je niekde chyba, alebo ja niečo zle zadávam?
Máš zapnute makrá?
Mne to ide v pohode..
Dada
24.11.09,12:46
Mám, pravdaže. Všetko pekne funguje, len účtovné nie.
klárka1310
29.11.09,08:58
Dobry den,
prepacte, viem, ze to tu nepatri - neviem ako pridat inzerat, ked hladam uctovnicku z okolia Ga (manzel chce zacat od bud. roka podnikat popri zamestnani, neplatca dph, JU), ale nikde sa mi nezobrazuje formular na odoslanie inzeratu...som tu nova. mozno mi viete poradit kontakt na admina? dakujem. este raz pardon...
Príroda
30.11.09,11:05
Zdravím ! Prečítala som si túto tému podrobnejšie a som o čosi múdrejšia. Teda od 1.1.08 musí SZČO viesť aj účtovné odpisy. Doteraz sme to nepostrehli, nakoľko robíme len svoje účto na živnosoť. Prosím, poraďte, ako začať, keď máme DHM z predchádzajúcich rokov. V téme ako na alfu som sa dozvedela, že urobiť r. 2007 jednou sumou a potom od 08 pokračovať už mesačne. Tu sumu v r. 2007 musím vypočítať len za mesiace používania, teda nie 12 mesiacov? Mám v r 2007 nakúpené a zaradené auto os. v decembri. Mám dať do ÚO len jeden mesiac a ostatné dať prepočítať v alfe? No potom mi v r. 2007 vyskočí rozdiel DO a UO, lebo DO/07 som dávala ročný odpis a budem musiet opraviť vlastne dva posledné výkazy o majetku. Je treba ich dávať aj spätne na DU? Bude to takto správne, alebo môžem nechať rok 2007 a začať účtovné odpisy len od roku 2008 a dať tam celý rok? Prosím, kto má na to ešte chuť, dajte mi jasnú odpoveď, čo mi veľmi pomôže. Vytrvalcom za ochotu vopred ďakujem a dávam body. Elena
Príroda
30.11.09,11:17
Prosím, ozvite sa niekto. Môžete mi napísať, kde nájdem Postupy účtovania v JÚ? Ešte raz vďaka a pekný deň všetkým. Elena
oriana
30.11.09,12:01
Postupy pre JU najdete aj tu na porade v sekcii zakony
napriklad:
porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

ak si ich chcete "zrekonstruovat", tak:
Opatrenie MFSR c. MF/27076/2007-74, z 13. decembra 2007 - vo Financnom spravodajcovi 13/2007

Opatrenie MFSR c. MF/24101/2008-74, z 27. novembra 2008 - vo Financnom spravodajcovi 11/2008

Opatrenie MFSR c. MF/10154/2009-74, z 12. marca 2009 - vo Financnom spravodajcovi 5/2009

zial neviem k tomu cisla zakonov, pod ktorymi to vyslo v zbierke, mozno ma niekto doplni, popripade aj ma doplni niekto v inych veciach.

Financneho spravodajcu najdete na webe Ministerstva financii: finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=14

k opatreniam boli vydane aj usmernenia danoveho riaditelstva na webe : drsr.sk v sekcii danove informacie
Anja111
30.11.09,12:01
Prosím, ozvite sa niekto. Môžete mi napísať, kde nájdem Postupy účtovania v JÚ? Ešte raz vďaka a pekný deň všetkým. Elena
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
Príroda
30.11.09,15:34
Vďaka, Anja a oriana. Pozrela som si to -a znova som sa domotala. Je tam napísané, že postupy - účtovné odpisy v paragrafe 20 platia od 1.1.2009. Prečo potom všetci na porade počítate účt.odpisy roky dozadu. Treba to do programu zadať od dátumu zaradenia v minulých rokoch a staré roky dať účtovný odpis za celý rok alebo ako? Prosím, môžete si pozrieť aj moju otázku predtým a dať nejaký názor? Nemôžem dať u DHM, ktorý ešte nie je doodpisovaný učt. odpis = daňový za rok 2008 a pokračovať ďalej? Robím v alfe. Ešte mám problém, účtovné odpisy som r.2008 nerobila a teraz v tomto roku pri evidencii PHM dole mi píše zostatková cena - daňová mínusové číslo. Je to rozdiel zost. ceny a odpisov toho r.09. Neviem , prečo. Ďakujem za odpovede. Elena
L-M
12.02.10,12:11
Chcela by som poprosiť o radu,ak si do tabuľky od marjankaj zadám, že chcem zaokrúhľovať € matematicky a majetok bol zaradený ešte v roku 1998, tak potom v sk mi to nevychádza, keďže ročný odpis má byť zaokrúhlený na celé SK nahor,alebo mesačný odpis má byť na celé SK nahor?- už som z toho blázon-hľadám, hľadám, ale už nič nenachádzam.
Alebo mám pocit, že už tomu nerozumiem, ak chcem dodatočne ponahadzovať na kartu majetku UO za roky spätne a teraz zaokrúhľovať na celé eurá matematicky ako na to????
Prosím poradte
L-M
12.02.10,12:40
Ešte sa k tomu vrátim, už som to nahodila do Alfy,podľa odpisového plánu z tej tabuľky a keď som zaokrúhlila ročný odpis po prepočte na eurá matematicky,tak mne vychádza v programe ÚZC o jeden cent vyššia ako v odpisovom pláne- kôli tomu zaokrúhleniu, môžem ten posledný odpis v r. 2008 zvýšiť o ten 1 cent, aby to sedelo s odpisovým plánom???
Prosím poradte, už som z tých odpisov hotová :confused:
marjankaj
12.02.10,13:14
Chcela by som poprosiť o radu,ak si do tabuľky od marjankaj zadám, že chcem zaokrúhľovať € matematicky a majetok bol zaradený ešte v roku 1998, tak potom v sk mi to nevychádza, keďže ročný odpis má byť zaokrúhlený na celé SK nahor,alebo mesačný odpis má byť na celé SK nahor?- už som z toho blázon-hľadám, hľadám, ale už nič nenachádzam.
Alebo mám pocit, že už tomu nerozumiem, ak chcem dodatočne ponahadzovať na kartu majetku UO za roky spätne a teraz zaokrúhľovať na celé eurá matematicky ako na to????
Prosím poradte

V tabuľke sa zaokrúhľujú mesačné odpisy na celé koruny. Ročné sú potom tiež v celých korunách. V postupoch účtovania sa nespomína ročný odpis.
L-M
12.02.10,13:33
Ďakujem ti pekne marjankaj, a prosím ťa nevieš mi poradiť čo s tým jedným centom, môžem to urobiť tak ako píšem vyššie aby som sa držala zostatku roku 2008 prepoč. na eurá podľa tvojej tabuľky? ( teda odpisového plánu)
L-M
15.02.10,07:40
Ešte by som sa rada opýtala, keď predáme DHM- účtovne sa doodpisuje v mesiaci v ktorom bol predaný? Predali sme nákl.automobil v 9/2009. DZC sa zaúčtuje do PD v rámci uzáv.dokladov a ÚZC sa zaúčtuje v 9/2009 v knihe DHM?
V postupoch účtovanie som iba našla, že kedy sa začne odpisovať.
metoda
25.02.10,21:16
prosim o radu s nasledovnym problemom:

jedna sa o uctovne odpisy oviec zo zakladneho stada (UJ polnohospodarske druzstvo). Vstupna cena bola cca 1000,- Sk po prechode na € 32,xx €
Doba odpisovania je stanovena na 60 mesiacov (polnohosp.normy).
Uctovny program MRP ponuka pri mesacnom odpise najmensiu sumu 1,00 € z toho vyplyva, ze nas to nuti ju odpisat uz za cca 30 mesiacov :mad:
Pritom danove odpisy su stanovene na 4 roky !
Tato chyba (?) programu je pravdepodobne sposobena uz tu spominanym chaosom so zaokruhlovanim odpisov na cele eura nahor. Nikde v nastaveniach programu sme nenasli moznost umelo nastavit uctovny odpis na X,XX €

Prosim, stretol sa niekto s podobnym problemom ? Ako to riesit ? Je to naozaj surne, dakujem.
marjankaj
25.02.10,21:34
Ďakujem ti pekne marjankaj, a prosím ťa nevieš mi poradiť čo s tým jedným centom, môžem to urobiť tak ako píšem vyššie aby som sa držala zostatku roku 2008 prepoč. na eurá podľa tvojej tabuľky? ( teda odpisového plánu)
Rok 2008 nechaj tak a v roku 2009 uveď správnu zostatkovú cenu. Nemusíš si uplatňovať celý odpis. Dokonca si nemusíš odpisy vôbec uplatňovať. Hovorím o daňových. Účtovné vedieš iba evidenčne. V JÚ.
L-M
26.02.10,07:11
Rok 2008 nechaj tak a v roku 2009 uveď správnu zostatkovú cenu. Nemusíš si uplatňovať celý odpis. Dokonca si nemusíš odpisy vôbec uplatňovať. Hovorím o daňových. Účtovné vedieš iba evidenčne. V JÚ.
Ďakujem veľmi pekne.
Práveže, ja som myslela tie ÚO, keďže som ich neurobila v SK v roku 2008( spätne), ale až v r.2009 som to pridala ako celý ročný odpis za predchádzajúce roky a rok 2008- nie mesačne,tak po prepočte na EURO a zaokrúhlení odpisov spätne mi nesedel v evidencii v programe jeden cent s výpočtami v tabuľke. Tak som to upravila v roku 2008- lebo v roku 2009 som si určila zaokrúhľovanie na celé eurá matematicky- tak aby to už bolo O.K.- podľa odpisového plánu.(v tabuľke)
Myslím , že by to tak mohlo byť.:o
Katarina
26.02.10,08:29
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem
Katarina
26.02.10,10:05
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem

Prosím vyjadrite sa.
rodina1
26.02.10,10:11
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem
Aj v roku 2009 treba počítať účtovné odpisy.
marjankaj
26.02.10,10:35
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem

A čo napíšeš do výkazov k majetku?
oriana
26.02.10,10:49
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem


V novele 61/2009 Z.z. ktorou bol novelizovany zakon o uctovnictve:
....
11. V § 28 ods. 3 sa na konci pripája táto veta:
"Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.".
...
a prechodne ustanovenia:
14. Za § 39e sa vkladá § 39f, ktorý vrátane nadpisu znie:

"§ 39f
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. marca 2009
(1) Fyzická osoba, ktorá bola do 28. februára 2009 účtovnou jednotkou a po 1. marci 2009 sa rozhodla viesť daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu, 4a) uzavrie účtovné knihy k 28. februáru 2009; účtovná závierka sa nezostavuje. Informácie z účtovných kníh prevedie táto fyzická osoba do daňovej evidencie v rozsahu potrebnom na účely vedenia daňovej evidencie podľa osobitného predpisu.4a)
(2) Ustanovenia § 9, 19, 22 a 28 v znení účinnom od 1. marca 2009 sa použijú pri zostavovaní účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje k 1. marcu 2009 a neskôr.".


dalej:
v opatreni MF/10154/2009-74 z 12.3.2009 k postupom JU (FS 5/2009):


...
7. § 23 sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:
„(7) Ak si účtovná jednotka pri dlhodobom hmotnom majetku určí vo vnútornom predpise pri účtovných odpisoch postup podľa § 28 ods. 3 zákona, zaúčtuje sa pri dlhodobom majetku, ktorý sa začal odpisovať v predchádzajúcom účtovnom období, v knihe dlhodobého majetku rozdiel,
o ktorý účtovná zostatková cena vykázaná k prvému dňu účtovného obdobia prevyšuje zostatkovú hodnotu vykázanú podľa osobitného predpisu4) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka tak, aby účtovná zostatková hodnota a zostatková hodnota podľa osobitného predpisu4) boli vyjadrené v rovnakej sume.“.


8. Za § 23a sa vkladá § 23b, ktorý vrátane nadpisu znie:
㤠23b
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 20. marca 2009

(1) Ak sa pri dlhodobom hmotnom majetku, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom

14), zahrnie zostatková hodnota podľa osobitného predpisu4)


v plnej výške v rámci uzávierkových účtovných operácií do výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, môže sa odpísať jednou sumou v knihe dlhodobého majetku aj jeho účtovná zostatková hodnota, ak účtovná jednotka pri účtovných odpisoch postupuje podľa § 28 ods. 3 zákona.


(2) Zostatková hodnota zriaďovacích výdavkov sa zaúčtuje v plnej výške v knihe dlhodobého majetku a v rámci uzávierkových účtovných operácií sa zahrnie do výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu. Zriaďovacie výdavky sa vyradia z účtovníctva.

(3) Pri dlhodobom nehmotnom majetku, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom14), sa môže odpísať účtovná zostatková hodnota jednou sumou v knihe dlhodobého majetku a zahrnúť v rámci uzávierkových účtovných operácií do výdavkov

podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu.
(4) Ustanovenia tohto opatrenia v znení účinnom od 20. marca 2009 sa použijú pri zostavení účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré sa končí po 28. februári 2009.“.





k tomu vysli usmernenia z DU:
web drsr, sekcia danove informacie, pokyny a ine predpisy, uctovnictvo
(zial, nemozem sem zatial prilepit link)



Rozumiem tomu tak, ze po zapise vo vnutornom predpise uct.jednotky, ze bude pouzivat pri uctovnych odpisoch § 28, ods.3, moze tak urobit uz za rok 2009, s tym ze uctovne odpisy douctuje v knihe majetku do vysky danovych odpisov a v buducich obdobiach su tieto odpisy rovnake, tj, uctuju sa jednou sumou na konci roka a mali by sa uctovne odpisy dat aj prerusit. Pisem o odpisoch dlhodobeho majetku.
Katarina
26.02.10,12:06
Veľmi pekne ďakujem. Teda ak v odpisovom pláne na rok 2009 si stanový účtovná jednotka že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom, nebude musieť počítať v roku 2009 mesačné účtovné odpisy. K 31.12.2009 vypočíta ročný daňový odpis.
Chápem to správne ?
marjankaj
26.02.10,12:21
Ak dobre viem v roku 2009 v JU už netreba počítať účtovné odpisy. Je to tak ? Ďakujem


Nie je to tak.
Pri nehmotnom majetku treba počítať účtovné odpisy.
Tak isto hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu §26 ods.8 zákona o dani z príjmov. Teda toto bude zaujímavé.
Katarina
26.02.10,12:44
Nie je to tak.
Pri nehmotnom majetku treba počítať účtovné odpisy.
Tak isto hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu §26 ods.8 zákona o dani z príjmov. Teda toto bude zaujímavé.

marjanka, mne sa jedná o dlhodobý hmotný majetok. A máš pravdu zaujímavé to bude určite.
Johanka
26.02.10,13:02
mimotemya nech ešte niekto povie, že JÚ je jednoduché :rolleyes:. Za tieto výmysly by mali úradníkov vešať za g..e do prievanu. Práve dnes som mala s klietom debatu o odpisoch a bola som obvinená, že som to asi minulý rok nepochopila, keď mu zase rozprávam niečo iné ... Podľa mňa - jediným účelom týchto zmien je vytváranie priestoru na pokuty :mee:.
oriana
26.02.10,13:19
Veľmi pekne ďakujem. Teda ak v odpisovom pláne na rok 2009 si stanový účtovná jednotka že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým odpisom, nebude musieť počítať v roku 2009 mesačné účtovné odpisy. K 31.12.2009 vypočíta ročný daňový odpis.
Chápem to správne ?


rozumiem tomu tak, ze aj ak si stanovite podmienku, ze uctovne a danove odpisy dlhodobého majetku sa rovnaju, podla osobitneho predpisu (zakon o daniach z prijmu), v knihe dlhodobeho majetku uctujete aj o uctovnych odpisoch ale potom raz rocne (cize fakt nie mesacne). uctovna zostatkova hodnota majetku stale vstupuje do vykazu o majetku a zavazkoch.

ten rok 2009 ako je neviem celkom presne.
povodny text radsej premazavam, nech nikoho tym nepletiem.

v tom usmerneni z drsr k opatreniu je aj velmi pekny nazorny priklad.
metoda
26.02.10,18:32
priatelia, prosim, naozaj nikto netusi, v com moze byt problem ?
vid moja otazka - vid post c, 136 v tejto teme (zial, nemozem vkladat linky)
Manual
26.02.10,18:44
mimotemya nech ešte niekto povie, že JÚ je jednoduché :rolleyes:. Za tieto výmysly by mali úradníkov vešať za g..e do prievanu. Práve dnes som mala s klientom debatu o odpisoch a bola som obvinená, že som to asi minulý rok nepochopila, keď mu zase rozprávam niečo iné ... Podľa mňa - jediným účelom týchto zmien je vytváranie priestoru na pokuty :mee:.
Áno máš pravdu, JU by mohlo byť jednoduchšie, keby tí úradníci používali zdravý sedliacky rozum a nepredbiehali sa, kto vymyslí od zeleného stola väčšiu kravinu. Pretože keby JU dotyčný úradník fyzicky robil, tak by hneď zistil čo za kravinu vymyslel...
marjankaj
26.02.10,19:21
rozumiem tomu tak, ze aj ak si stanovite podmienku, ze uctovne a danove odpisy dlhodobého majetku sa rovnaju, podla osobitneho predpisu (zakon o daniach z prijmu), v knihe dlhodobeho majetku uctujete aj o uctovnych odpisoch ale potom raz rocne (cize fakt nie mesacne). uctovna zostatkova hodnota majetku stale vstupuje do vykazu o majetku a zavazkoch.

ten rok 2009 ako je neviem celkom presne.
povodny text radsej premazavam, nech nikoho tym nepletiem.

v tom usmerneni z drsr k opatreniu je aj velmi pekny nazorny priklad.

V zákone o účtovníctve v §3 je stanovené účtovné obdobie ako kalendárny rok(prípadne hospodársky rok). Preto nie je dôvod odpisy účtovať mesačne. Odpisy sa účtujú podľa toho ako si účtovná jednotka stanoví v odpisovom pláne.

Postupy PÚ

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku


(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.

Postupy JÚ

§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku


(2) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania odpisov. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)
ego.mc
26.02.10,19:23
priatelia, prosim, naozaj nikto netusi, v com moze byt problem ?
vid moja otazka - vid post c, 136 v tejto teme (zial, nemozem vkladat linky)
Ak sa nemýlim, problém môže byť v tom, že v programe MRP v evidencii DHM sa nastavujú daňové a nie účtovné odpisy.
marjankaj
26.02.10,19:26
marjanka, mne sa jedná o dlhodobý hmotný majetok. A máš pravdu zaujímavé to bude určite.

Ale to musíš skôr povedať a nie až po funuse.:confused:

------------------
A ak zákon o účtovníctve hovorí, že účtovné odpisy sa rovnajú daňovým.
A V zákone o dani z príjmu sa pri leasingu hovorí, že sa odpisuje podľa zákona o účtovníctve.

To je teraz podobný problém ako "Čo bolo skôr? Vajce alebo sliepka?":eek:
ego.mc
26.02.10,19:54
Možno ma budete pokladať za puristu, ale podľa mňa slová z § 23 ods.7
„Ak si účtovná jednotka pri dlhodobom hmotnom majetku určí vo vnútornom predpise pri účtovných odpisoch postup podľa § 28 ods. 3 zákona, zaúčtuje sa pri dlhodobom majetku, ktorý sa začal odpisovať v predchádzajúcom účtovnom období, v knihe dlhodobého majetku rozdiel, o ktorý účtovná zostatková cena vykázaná k prvému dňu účtovného obdobia prevyšuje zostatkovú hodnotu vykázanú podľa osobitného predpisu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka tak, aby účtovná zostatková hodnota a zostatková hodnota podľa osobitného predpisu boli vyjadrené v rovnakej sume.“
znamenajú to, že sa to týka iba DHM, ktorý sa začal odpisovať v roku 2008.
A teraz neviem, lebo príklad zo stanoviska DRSR hovorí o stroji zaradenom do odpisovania v roku 2007 :confused:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_uct0509.pdf
Katarina
27.02.10,09:35
Ak bol obstaraný DHM v roku 2009 a v odpisovom pláne sa stanový , že účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým odpisom, potom sa netreba vôbec zaoberať s účtovnými odpismy ? Mne to takto pripadá , ale už som z toho jeleň a vopred sa ospravedlňujem ak píšem blbosti. Viem, že v roku 2008 bola povinnosť viesť účtovné odpisy, ale podľa toho čo mám preštudované to chápem tak, že táto povinnosť odpadá a účtovná jednotka má možnosť sa rozhodnúť či v roku 2009 bude robiť aj účtovné odpisy, alebo účtovné odpisy sa budú rovnať daňovým odpisom a v tomto prípade sa s účtovnými odpismy vôbec nebude zaoberať, teda do výkazu o MaZ uvedie ZC DHM po odpočte daňových odpisov.
JanaJB
27.02.10,19:14
Pôvodca textu príspevku: JanaJB
Zákon o účtovníctve podľa novelizovaného § 28 ods.3 umožňuje účtovným jednotkám v sústave JÚ pri DHM použiť pri uplatňovaní účtovných odpisov príslušné ustanovenia vzťahujúce sa na odpisovanie na účely zákova o DzP.
Účtovná jednotka toto svoje rozhodnutie deklaruje v odpisovom pláne.
Pri zvolení tohto postupu sa účtovné odpisy rovnajú daňovým odpisom v každom účtovnom období a v knihe DHM sa účtujú ročne jedným zápisom.
Zároveň to znamená, že pri účtovných odpisoch sa môže uplatniť aj prerušenie odpisovania.
Ak sa ÚJ rozhodne pre postup podľa § 28 ods.3 zákona o účtovníctve,
musí tak postupovať počas celého účtovného obdobia a pri každom DHM
vzhľadom na ustanovenie § 7 ods.3 zákona o účtovníctve, ktorým sa ustanovuje, že ÚJ musí v jednom účtovnom období používať rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady.

Z tohto vyplýva, že je možnosť rozhodnutia ako účtovať účtovné odpisy,
čiže ÚO sa môžu rovnať DO.
Dokonca aj rozdiely z predchádzajúcich období sa dajú vyrovnať.
(§ 23 ods.7 postupov účtovania v JÚ.)
Novela postupov účtovanie je uverejnená vo FS č. 5/2009.

Na túto tému som písala v téme Účtovné výkazy pre JÚ, no veľa poradákov nezareagovalo, tak môj príspevok uvádzam aj tu.

Ešte som zabudla na toto:
S účinnosťou od 20.3.2009 sa opatrením Ministerstva financií SR z 12.3.2009 č.MF/10154/2009-74 mení a dopĺňa opatrenie MF SR z 13.12.2007 č.MF/27076/2007-74.
Dobre sú zmeny popísané v DÚPP č. 9/2009.
Janurka
02.03.10,20:28
A čo napíšeš do výkazov k majetku?
"Ak si účtovná jednotka pri DHM určí vo vnútornom predpise pri účtovných odpisoch postup podľa § 28 ods. 3 zák., zaúčtuje pri DM, ktorý sa začal odpisovať v prechádzajúcom účt. období, v knihe dlhodobého majetku rozdiel, o ktorý účtovná zostatková cena vykázaná k prvému dňu účt. obdobia prevyšuje zost. hodnotu vykázanú podľa ZDP, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účt. závierka tak, aby účt. zost. hodnota a zostatková hodnota podľa ZDP boli vyjadrené v rovnakej sume. Čiže uvediem upravenú účt. zost. hodnotu, ktorá sa rovná daňovej.
heja3
24.03.10,09:21
Prosím vás, ako je to pri hmotnom majetku, ktorý bol zaradený pred rokom 2009 v sume do 1700€? Z daňového hľadiska ho môžem odpísať a ak mám DO = ÚO, tak z účtovného to len prehodím do drobného hmotného majetku do 1700€?
misena
25.03.10,17:12
No mňa z toho pacne :mee::mee::mee::confused::confused::confused::conf used: to čo tu čítam?
Som z toho úplne na dne....
Ja som v roku 2008 neúčtovala žiadne účtovné odpisy....a v r. 2009 sa už nemusia účtovať.... čo teraz s tým?
1. auto zaradené do majetku 10/2007,
za r. 2007 odpis nepoužitý
za r. 2008 daňový odpis uplatnený, ale účtovné nie
v júli 2009 preradenie do osob. užívania, tu čo mám urobiť s účtov. odpismy?
ako to mám dodatočne opraviť?

2. auto obstarané 11/2008
2008 daňový odpis neuplatnený
2009 daňový odpis neuplatnený
a čo s účtovnými odpismy?

Pomóc, dostávam z toho žalúdočné vredy:mad::confused:
misena
25.03.10,17:48
prosííííííííím
misena
25.03.10,18:22
nikto sa nenájde?
Marína
25.03.10,19:32
No mňa z toho pacne :mee::mee::mee::confused::confused::confused::conf used: to čo tu čítam?
Som z toho úplne na dne....
Ja som v roku 2008 neúčtovala žiadne účtovné odpisy....a v r. 2009 sa už nemusia účtovať.... čo teraz s tým?
1. auto zaradené do majetku 10/2007,
za r. 2007 odpis nepoužitý
za r. 2008 daňový odpis uplatnený, ale účtovné nie
v júli 2009 preradenie do osob. užívania, tu čo mám urobiť s účtov. odpismy?
ako to mám dodatočne opraviť?

2. auto obstarané 11/2008
2008 daňový odpis neuplatnený
2009 daňový odpis neuplatnený
a čo s účtovnými odpismy?

Pomóc, dostávam z toho žalúdočné vredy:mad::confused:
Kľud;), neboj, to zvládneš. Vredy si nechaj na vážnejšie stresy.:---
A prečo by sa účtovné odpisy nemali počítať? Pozri § 20 http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Toto je môj návrh. Vypočítaj si účtovné odpisy v tejto výbornej tabuľke http://www.porada.sk/blog.php?b=371 a v 1. prípade podaj dodatočné výkazy o majetku a záväzkoch od r. 2007, v 2. od r. 2008.

1. auto zaradené do majetku 10/2007, Účtovne začneš odpisovať od októbra 2007. Ak správne zadáš údaje do tabuľky, tak ti ich aj vypočíta. Podáš dodatočný výkaz.
za r. 2007 odpis nepoužitý
za r. 2008 daňový odpis uplatnený, ale účtovné nie Zistíš stav UO z tabuľky k 31.12.2008 a zadáš do výkazu, podáš dodatočný.
v júli 2009 preradenie do osob. užívania, tu čo mám urobiť s účtov. odpismy? V r. 2009 nepotrebuješ podať dodatočný výkaz, pretože k 31.12.2009 už majetok nemáš v evidencii
ako to mám dodatočne opraviť?

Viď modrým.

2. auto obstarané 11/2008
2008 daňový odpis neuplatnený
2009 daňový odpis neuplatnený
a čo s účtovnými odpismy?

Dtto ako v prechádzajúcom prípade. Tu podáš dodatočný výkaz za r. 2008 a ak si už podávala za r. 2009 a stíhaš to opraviť do konca marca, tak podáš opravný, ak nestíhaš, tak dodatočný.
misena
25.03.10,20:09
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.....moc mi to pomohlo, dúfam, že to nedovrzám a vyrátam to dobre :-)))
misena
25.03.10,20:33
Tá tabuľka mi nefunguje.... daňové odpisy mi počíta v pohode, ale účtovné mi nevyráta.... :-(((
Marína
25.03.10,20:41
Niekde asi robíš chybu, pretože tú tabuľku tu používa mnoho poraďákov a funguje.
misena
25.03.10,20:43
Tá tabuľka je super, len keď chcem vedieť účtovné odpisy a zadám dátum, hodnotu a odpisovú dobu v mesiacoch, tak mi do stĺpcov Odpisy a Zostatková cena nahodí #NÁZOV? , takže mi to nič nevypočíta. Je niekde chyba, alebo ja niečo zle zadávam?

mne to robí presne to isté
misena
25.03.10,20:46
ešte taká podotázočka.... daňové odpisy záležia aj od toho, či je zaplatená cestná daň?
napr. ak zaradím auto 10/2009 a cestnú daň si zaplatím až za r. 2010, nemám za r. 2009 nárok na daňový odpis?
Marína
25.03.10,20:50
Pri otváraní tabuľky si klikla na povoliť makrá?
misena
25.03.10,20:56
super už mi to funguje......... vždy sa tak ponáhľam, že nikdy si nič poriadne neprečítam.... a koľko času by som si mohla ušetriť.... ďakujem
misena
25.03.10,20:57
ešte taká podotázočka.... daňové odpisy záležia aj od toho, či je zaplatená cestná daň?
napr. ak zaradím auto 10/2009 a cestnú daň si zaplatím až za r. 2010, nemám za r. 2009 nárok na daňový odpis?

Marínka, mohla by si mi kuknúť ešte na toto?
Marína
25.03.10,21:05
ešte taká podotázočka.... daňové odpisy záležia aj od toho, či je zaplatená cestná daň?
napr. ak zaradím auto 10/2009 a cestnú daň si zaplatím až za r. 2010, nemám za r. 2009 nárok na daňový odpis?
A prečo chceš zaplatiť až za r. 2010, ak ho používaš na dosiahnutie zdaniteľných príjmov od októbra? Ak ho používaš až od r. 2010 je to v poriadku ale z môjho pohľadu(snáď ma niekto doplní) ak si ho v r. 2010 nepoužívala na dosiahnutie zdan. príjmov je veľmi na pováženie si znížiť základ dane o daňové odpisy. Píšem len narýchlo, nechám si to ešte prejsť hlavou.
misena
25.03.10,21:18
konkrétne mám taký prípad, že auto bolo kúpené do firmy 10/2008, ale na daňový úrad ho zaregistrovali na cestnú daň až od januára 2009. A preto sa pýtam, či bol nárok na daňový odpis aj za r. 2008. Pýtala som sa na to jednej mojej známej, čo robí v účtov. firme a tá mi povedala, že nie je nárok na daňový odpis za r. 2008 a ani som ho neuplatnila.... overujem si to radšej ešte raz, nech už mám v tých odpisoch poriadok...
misena
25.03.10,21:24
súhlasíš, že je to tak dobre, alebo že už mám mať v tých odpisoch poriadok :-)))
misena
25.03.10,21:30
a ešte jedna vec mi nie je jasná,
1: o ten odpis za rok 2008 definitívne prichádza a má nárok potom už iba na 3 odpisy?

2. a v prípade, že by napr. v r. 2009 prerušil odpisovanie napr. z dôvodu, že by mu vychádzala strata, o tento odpis neprichádza a môže pokračovať v ďalšom roku?

nie je mi celkom jasné, že kedy sa stráca nárok na odpis definitívne a kedy sa môže pokračovať po prerušení odpisovania v odpisovaní aj za rok prerušenia......... dúfam, že to niekto pochopí, čo som sa vlastne chcela opýtať :-)))
Anja111
26.03.10,05:33
konkrétne mám taký prípad, že auto bolo kúpené do firmy 10/2008, ale na daňový úrad ho zaregistrovali na cestnú daň až od januára 2009. A preto sa pýtam, či bol nárok na daňový odpis aj za r. 2008. Pýtala som sa na to jednej mojej známej, čo robí v účtov. firme a tá mi povedala, že nie je nárok na daňový odpis za r. 2008 a ani som ho neuplatnila.... overujem si to radšej ešte raz, nech už mám v tých odpisoch poriadok...
Dôležité je kedy bol automobil zaradený do OM a kedy ho firma začala využívať na podnikateľskú činnosť. Ak to bolo v roku 2008, tak bol nárok na odpisy už vtedy a automobil mal byť nahlásený aj na DU pre DzMV. Ak bol zaradený a využívaný na podnikanie až v roku 2009, tak aj odpisovať sa mal začať až v roku 2009.
Anja111
26.03.10,05:42
a ešte jedna vec mi nie je jasná,
1: o ten odpis za rok 2008 definitívne prichádza a má nárok potom už iba na 3 odpisy?

2. a v prípade, že by napr. v r. 2009 prerušil odpisovanie napr. z dôvodu, že by mu vychádzala strata, o tento odpis neprichádza a môže pokračovať v ďalšom roku?

nie je mi celkom jasné, že kedy sa stráca nárok na odpis definitívne a kedy sa môže pokračovať po prerušení odpisovania v odpisovaní aj za rok prerušenia......... dúfam, že to niekto pochopí, čo som sa vlastne chcela opýtať :-)))
Prerušenie odpisovania v zmysle ZDP je treba poznačiť na karte DHM a vtedy firma pokračuje v odpisovaní tam, kde prestala pred prerušením. Dĺžka odpisovania DHM sa v tomto prípade vlastne predĺži o dobu prerušenia odpisovania DHM.
misena
26.03.10,11:31
ďakujem veľmi pekne, konečne som všetko pochopila..... ste tu všetci úžasnííííííííííí.... čo by som bez vás robila
misena
26.03.10,13:07
Ešte by ma predsa zaujímalo.... keď účtujem o účtov. odpisoch na kartách dlh. majetku a ten majetok v priebehu odpisovania predám, čo mám urobiť s tými ostatnými účtov. odpismi? Ako sa zaúčtujú na karte DM? a o aká suma bude potom vo výkaze o M a Z?
misena
26.03.10,13:30
Prosím.... je to súrne....
Marína
26.03.10,14:09
Ešte by ma predsa zaujímalo.... keď účtujem o účtov. odpisoch na kartách dlh. majetku a ten majetok v priebehu odpisovania predám, čo mám urobiť s tými ostatnými účtov. odpismi? Ako sa zaúčtujú na karte DM? a o aká suma bude potom vo výkaze o M a Z?
misena, veď si samostatný účtovník, nehovor mi, že to nevieš.:mee:
Predsa ak majetok vyradíš počas účtovného obdobia, vystavíš protokol o vyradení, urobíš záznam v evidencii(karte) a keďže vo výkaze o majetku a záväzkoch sa uvádza stav k 31.12., tak tam samozrejme už figurovať nebude.
Protokol o vyradení nájdeš tu http://www.porada.sk/1314425-post2.html
misena
26.03.10,14:12
to nie ty roníš slzy, ale ja nad svojou hlúposťou :mee::mee::mee::mee::mee:
ale na druhej strane, hlavne vďaka tebe mám v tom jasno......... ďakujem ti veľmi pekne:):):)
misena
26.03.10,14:15
[QUOTE=Marína;1354380]misena, veď si samostatný účtovník, nehovor mi, že to nevieš.:mee:

mimotemysom už 4 roky na materskej ;), tak mi sem tam niečo vypadáva, tak sa radšej pýtam
misena
26.03.10,17:26
Mám ešte jeden dotaz k tej tabuľke na výpočet účtov. odpisov. zadala som časové odpisy na 48 mesiacov. porovnala som túto tabuľku s tabuľkou v Alfe a vznikol rozdiel:

auto obstarané 10/2007 za 245000 Sk, 3.10.2008 tech. zhod. 4895 Sk.

v tabuľke od marjankaj vypočítalo výšku úč. odpisu po tech. zhodnotení zo sumy245000+4895=249895/48=5207 (t.z.počítalo ju na celých 48 mesiacov)

nahodila som to do Alfy a tam mi vypočítalo sumu účtov. odpisov úplne inak
tam počítalo sumu účt. odpisov po tech. zhodnotení nasledovne:
ZC+4895/36mesiacov=5240 (t. z. že mi počítalo tech. zhod. až od októbra 2008)....

urobila som v tej tabuľke od marjankaj niekde chybu alebo Alfa počíta správne?
misena
26.03.10,18:33
postrehol to ešte niekto?
misena
27.03.10,11:28
Ešte predsa čosi k tým odpisom: prerušená živnosť, majetok vyradený na karte do osob. užívania: mám na karte aj tie zostatkové odpisy jednorázovo "zlikvidovať", alebo ich tam mám nechať?
Anja111
27.03.10,11:53
Ešte predsa čosi k tým odpisom: prerušená živnosť, majetok vyradený na karte do osob. užívania: mám na karte aj tie zostatkové odpisy jednorázovo "zlikvidovať", alebo ich tam mám nechať?
ZC zostane poznačená na karte DHM...
rodina1
27.03.10,12:35
Mám ešte jeden dotaz k tej tabuľke na výpočet účtov. odpisov. zadala som časové odpisy na 48 mesiacov. porovnala som túto tabuľku s tabuľkou v Alfe a vznikol rozdiel:

auto obstarané 10/2007 za 245000 Sk, 3.10.2008 tech. zhod. 4895 Sk.

v tabuľke od marjankaj vypočítalo výšku úč. odpisu po tech. zhodnotení zo sumy245000+4895=249895/48=5207 (t.z.počítalo ju na celých 48 mesiacov)

nahodila som to do Alfy a tam mi vypočítalo sumu účtov. odpisov úplne inak
tam počítalo sumu účt. odpisov po tech. zhodnotení nasledovne:
245000+4895/36mesiacov=5240 (t. z. že mi počítalo tech. zhod. až od októbra 2008)....

urobila som v tej tabuľke od marjankaj niekde chybu alebo Alfa počíta správne?
Téma odpisov v Alfe sa rozoberala aj tu:
http://www.porada.sk/t128650-pozor-na-odpisy-za-rok-2009-v-sw-alfa.html
misena
27.03.10,13:16
ďakujem :-)))
misena
27.03.10,13:27
Téma odpisov v Alfe sa rozoberala aj tu:
http://www.porada.sk/t128650-pozor-na-odpisy-za-rok-2009-v-sw-alfa.html


toto nie je môj prípad, to už som čítala, ale myslela som že v tej tabuľke od Marjankaj zle počíta účtov. odpisy po tech. zhodnotení.... tam vypočíta výšku odpisu po TZ ako keby bolo to tech. zhod. od začiatku a nie až napr. napr. od pol roka... alebo to ráta správne?
Marína
27.03.10,14:04
toto nie je môj prípad, to už som čítala, ale myslela som že v tej tabuľke od Marjankaj zle počíta účtov. odpisy po tech. zhodnotení.... tam vypočíta výšku odpisu po TZ ako keby bolo to tech. zhod. od začiatku a nie až napr. napr. od pol roka... alebo to ráta správne?
Tá Janova tabuľka je O. K., teraz som vyskúšala. Dala som TZ 3000 € v 1/2010 a UO sa mi od 1/2010 zvýšil zo 138 € na 163 €. Pozri priložený súbor. Makrá povoľ.
misena
27.03.10,20:22
Ale tak to vyrátalo aj mne... ale podľa mojej úvahy účtov. odpis je predsa mesačný odpis, nemal by byť v tvojom prípade po technic. zhodnotení 169 € a nie 163€?
Vychádza mi to takto:
OC 500000/120mes=4166 Sk, v tejto sume sa auto odpisovalo do 12/2009, t.j. 22 mesiacov a zostat. cena k 31.12.2009 j 13558,10.

v 1/2010 tech. zhod. 3000 €, t.z. 13558,10+3000 = 16558,10/98mes.(120-22) = 168,96 € , v tabuľke je odpis 163 € (vypočítalo ho OC+3000/120 mesiacov).
Pýtam sa, že prečo sa s tech. zhodnotenia počíta zasa 120 mesiacov... nemá sa počítať už iba 98 mesiacov a prečo sa počíta zasa z OC a nie zo zostatkovej?

Alebo sa účtovné odpisy počítajú inak?
Marína
28.03.10,05:33
Je ťažké v tabuľke dať vzorec na účtovné odpisy tak, aby vyhovoval každému. V 1. rade je dôležité vedieť, čo to vlastne účtovný odpis(ďalej UO) je. UO si stanovuje účtovná jednotka sama, len ona vie, aká je predpokladaná doba použiteľnosti a tiež v ktorom období aká je vyťaženosť daného majetku. UO majú predovšetkým vyjadriť priebeh používania dlhodobého majetku a tým aj jeho reálne ocenenie v zostatkových cenách.
Pri zmene použiteľnosti majetku účtovná jednotka UO môže prehodnotiť.
Pekné vysvetlenie nájdeš od mudroša tu http://www.porada.sk/153727-post3.html Podľa toho postupuj.
misena
28.03.10,08:54
Ďakujem Ti pekne za vysvetlenie a za trpezlivosť Marínka.....
sybila3
30.03.10,22:22
odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc
rodina1
31.03.10,04:10
odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc
Ty sa môžeš rozhodnúť, či si daňové odpisy uplatníš vo VOZD, alebo nie.
sybila3
31.03.10,06:03
nerozumiem? daňový odpis je 1670 eur, účtovný je 1659,70. Program mi v uzávierkových operáciách do réžie zahrnul 1670. môžem s tým rátať? dík
hena22
31.03.10,06:05
odpisy ovládam už v PU, ale v JU robím prvý raz a program mi stále vyhadzuje zaúčtovanie daňového odpisu, môže to tak byť? díky moc

áno, novelizáciou zákona o účtovníctve je to už jednoznačne možné pre JU.
sybila3
31.03.10,07:45
veď práve, lebo v PU účtujem účtovné a ak je rozdiel medzi UO a DO tak znižuje HV alebo zvyšujem. díky
marjankaj
05.04.10,07:54
nerozumiem? daňový odpis je 1670 eur, účtovný je 1659,70. Program mi v uzávierkových operáciách do réžie zahrnul 1670. môžem s tým rátať? dík

V JÚ daňové odpisy(sú stanovené v zákone o dani z príjmu) účtuješ do peňažného denníka. Účtovné odpisy(podľa odpisového plánu, ktorý si stanovuje ÚJ sama. Nemusia byť stanovené mesačne, môžu byť aj ročne) odpisuješ na inventárnych kartách a zostatkovú účtovnú cenu uvádzaš vo výkaze majetku.
Anna B
05.04.10,09:01
Marjankaj prosím Ťa, mohla by si mi poradiť? Nahadzujem do Tvojej tabuľky daňové odpisy a potrebujem odložiť odpisy. Skúšala som cez nástroje, ochrana a zabezpečenie, ale pýta heslo. Môžeš mi prosím Ťa pomôcť? Ďakujem
marjankaj
05.04.10,09:12
Marjankaj prosím Ťa, mohla by si mi poradiť? Nahadzujem do Tvojej tabuľky daňové odpisy a potrebujem odložiť odpisy. Skúšala som cez nástroje, ochrana a zabezpečenie, ale pýta heslo. Môžeš mi prosím Ťa pomôcť? Ďakujem
V stĺpci "pozastaviť odpisy" daj v príslušnom roku "X".
Takéto otázky mi pre istotu napíš do SS. Tu by som to mohol prehliadnuť. Nesledujem všetky témy.
luciana1
21.07.10,11:28
Mám jednu otázočku ohľadom účtovných odpisov. Majetok je zaradený v 2. odpisovej skupine, čiže 6 rokov daňových odpisov. Majiteľ, ale už na začiatku používania rozmýšľal nad tým, že ho možno ani tých 6 rokov používať nebude, že ho vymení za modernejší aj skôr. Tak dobu účtovných odpisov chcel len na maximálne 4 roky. Môže to takto byť, ak to nejako dostanem do internej smernice?
Manual
21.07.10,11:35
Mám jednu otázočku ohľadom účtovných odpisov. Majetok je zaradený v 2. odpisovej skupine, čiže 6 rokov daňových odpisov. Majiteľ, ale už na začiatku používania rozmýšľal nad tým, že ho možno ani tých 6 rokov používať nebude, že ho vymení za modernejší aj skôr. Tak dobu účtovných odpisov chcel len na maximálne 4 roky. Môže to takto byť, ak to nejako dostanem do internej smernice?
Účtovné odpisy si stanovuje UJ sama podľa toho, ako intenzívne bude zariadenie využívať. Môže si stanoviť, že daný stroj bude účtovne odpisovať 3 alebo 4 roky. UO nemajú nič spoločné s DO. To, koľko a ako bude odpisovať sa uvedie na karte dlhodobého majetku.
Rozalka
21.07.10,19:12
. To, koľko a ako bude odpisovať sa uvedie na karte dlhodobého majetku. *
doplním Janka: * a v odpisovom pláne.
veronkaj
13.09.10,04:55
musia byť účtovné odpisy aj v JU pri platcovi dph?? v tom mám chaos, daňové odpíšem na konci roku ID a ako mám správne odpisovať účtovné???? v alfe,??na auto v hodnote 10.000,- Eur

dakujem
ESTER
13.09.10,12:44
musia byť účtovné odpisy aj v JU pri platcovi dph?? v tom mám chaos, daňové odpíšem na konci roku ID a ako mám správne odpisovať účtovné???? v alfe,??na auto v hodnote 10.000,- Eur

dakujem

Podľa zákona o účtovníctve § 28 má účtovná jednotka možnosť a) stanoviť odpisový plán v súlade s účtovnými odpismi alebo b) ÚO=DO.
Marína
13.09.10,19:31
musia byť účtovné odpisy aj v JU pri platcovi dph?? v tom mám chaos, daňové odpíšem na konci roku ID a ako mám správne odpisovať účtovné???? v alfe,??na auto v hodnote 10.000,- Eur

dakujem
Je dôležité vedieť, čo to vlastne účtovný odpis(ďalej UO) je. UO si stanovuje účtovná jednotka sama, len ona vie, aká je predpokladaná doba použiteľnosti a tiež v ktorom období aká je vyťaženosť daného majetku. UO majú predovšetkým vyjadriť priebeh používania dlhodobého majetku a tým aj jeho reálne ocenenie v zostatkových cenách.
Pri zmene použiteľnosti majetku účtovná jednotka UO môže prehodnotiť, tiež pre jeho technické a morálne zastaranie.
Pekné vysvetlenie nájdeš od mudroša tu Účtovné odpisy (http://www.porada.sk/153727-post3.html) Podľa toho postupuj.
UO odpisuješ na inventárnych kartách a zostatkovú cenu účtovnú uvedieš vo výkaze majetku a záväzkoch.
veronkaj
16.09.10,08:11
prosím vysvetlíte mi niečo??

účtovné odpisy na auto sa robia každý mesiac na karte majetku alebo ako to mám v Alfe urobiť alebo si urobiť zošit v exceli a každý mesiac tam zapísať napr. UO = DO teda 4r´= suma OC 10.045:48m=209,2708 Eur zaokrúhluje sa na ??? 209,27 Eur? a každý mesiac napíšem ako ??? na tej karte alebo v exceli správne??

Daňový odpis sa 10.045:4=2511,25 Eur zaokrúhluje sa???
a odpíšem ho na konci roku ID ako VOZD v členení PR

rozdiel medzi UO a DO teda zostatkovou cenou k 31,12,2010 zapíšem Kam????


prosím hľadala som tu ale nikde som nenašla ako to správne zaokrúhliť na rok 2010 a ako to vlastne ten zápis úo má vyzerať robím v alfe.

Ďakujem
ide o auto a z neho sa len 70% dáva do nákladov a 30% ako súkromné takže tie sumy musím potom ešte rozdeliť v pomere 70/30.

Ďakujem
marjankaj
16.09.10,08:28
prosím vysvetlíte mi niečo??

účtovné odpisy na auto sa robia každý mesiac na karte majetku alebo ako to mám v Alfe urobiť alebo si urobiť zošit v exceli a každý mesiac tam zapísať napr. UO = DO teda 4r´= suma OC 10.045:48m=209,2708 Eur zaokrúhluje sa na ??? 209,27 Eur? a každý mesiac napíšem ako ??? na tej karte alebo v exceli správne??Zaokrúhlenie si určí ÚJ sama v pláne odpisov.

Daňový odpis sa 10.045:4=2511,25 Eur zaokrúhluje sa??? Na celé € nahor.
a odpíšem ho na konci roku ID ako VOZD v členení PR Áno

rozdiel medzi UO a DO teda zostatkovou cenou k 31,12,2010 zapíšem Kam???? Na inventárnej karte.


prosím hľadala som tu ale nikde som nenašla ako to správne zaokrúhliť na rok 2010 a ako to vlastne ten zápis úo má vyzerať robím v alfe.

Ďakujem
ide o auto a z neho sa len 70% dáva do nákladov a 30% ako súkromné takže tie sumy musím potom ešte rozdeliť v pomere 70/30. Na karte odpisuješ normálne a do nákladov dáš iba tých 70% odpisov.

Ďakujem
V texte
veronkaj
23.09.10,14:50
som na pn takže som tu dlho nebola, ďakujem veľmi pekne za odpoveď

ale mám ešte jednu otázku:
v alfe keď zadám že DO=UO tak to urobí tak, že DO= 1/4 auta , ktoré sme zaradili v 8/2010 kúpené na úver = 10.000 : 4 = 2500 Eur a keď zadám že sa odpisy rovnajú tak mi vyráta UO za obdobie 8-12/2010 rozloží tiež sumu 2500 Eur medzi tieto mesiace a tak sa aj zostatková hodnota bude rovnať , na budúci rok zase tých 2500 Eur rozpíše medzi 1-12 /2011 mesiace rovnomerne môže to tak byť???? v JU

Ďakujem
ešte raz poraďáci za váš čas a snahu a ochotu pomôcť.
marjankaj
23.09.10,18:32
som na pn takže som tu dlho nebola, ďakujem veľmi pekne za odpoveď

ale mám ešte jednu otázku:
v alfe keď zadám že DO=UO tak to urobí tak, že DO= 1/4 auta , ktoré sme zaradili v 8/2010 kúpené na úver = 10.000 : 4 = 2500 Eur a keď zadám že sa odpisy rovnajú tak mi vyráta UO za obdobie 8-12/2010 rozloží tiež sumu 2500 Eur medzi tieto mesiace a tak sa aj zostatková hodnota bude rovnať , na budúci rok zase tých 2500 Eur rozpíše medzi 1-12 /2011 mesiace rovnomerne môže to tak byť???? v JU

Ďakujem
ešte raz poraďáci za váš čas a snahu a ochotu pomôcť.

Môže.
Keď si to tak určíš v odpisovom pláne. Vlastne to tak aj vyplýva.
veronkaj
24.09.10,10:33
Ďakujem veľmi pekne za radu a zase ma napadlo keby sa to tak nemohlo tak by to nemohli mať v tom programe tak urobené


Ďakujem veľmi pekne za radu a želám krásny víkend
betka
27.12.10,13:21
JAníčko :o:o, idem pindať.:D:D

Šupni do tabuľky: OC 1.OS 1 mil.Sk obstarané napr. v roku 2007, zrýchlené odpisy:
A ideme: Kalkulačkový výpočet

Odpisy:
2007-prerušený
2008- prerušený (vynechá riadok v Tvojej tabuľke,detail, pošpekulujeme ináč, že dáme dátum obstarania rok 2009, aby nemuseli byť odpisy prerušené, ..:))

2009- (par. 28 ZDP: a teda odpis 8299 (kalkulačka) , ZC: 24894,92 € (v tabuľke vyšlo: odpis 18568, čo nepovažujem za správne)
- dávam OC= 33193,92/4, prečo (33193,92*2/(5-1)

Zákon mi definuje, že v prvom roku odpisovania je VC/koeficient platný v prvom roku odpisovania. Ja som začala odpisovať len v roku 2009. Mňa roky 2007, 2008 nezaujímajú, ja som odpisy prerušila. A keď som prerušila, začínam odpisovať 28/2/a nezaujíma ma písmeno b. TAbuľka počíta písmenom b, čo nepovažujem za správne.

Pozn: Mám rada kalkulačku :D, a keďže nie som typ účtovníka, čo mi vypľuje počítač, šupnem i ja...... Ja sa jednoducho istím (:))
betka
27.12.10,13:35
Prosím Vás odobrite niekto par. 28 ZDP, ak sa preruší odpisovanie v rokoch predošlých, t.j. optimalizácia ZD v roku zaradenia DHM, pričom DHM nebol nikdy daňovo odpisovaný=odpis prerušený, že odpisy počítam ako v prvom roku odpisovania podľa písmena a, nie podľa písmena b, teda ako v ďalších rokoch odpisovania.

Potvrdte mi, že môj výpočet je správny:
OC 1 mil.Sk=33193,92€, DO zrýchlený, obstaranie rok 2007:

Výpočet:
Odpisy 2007=nula
Odpisy 2008=nula
Odpisy 2009: (33193,92/4)= 8299, ZC: 24894,92
Odpisy 2010: (2*24894,92/(5-1))=12448, ZC 12446,92
Odpisy 2011: (2*12446,92ä(5-2)= 8298, ZC 4148,92
Odpisy 2012: (2*4148,92/(5-3)=4148,92 €

JA si myslím, že práve toto je správny výpočet:

Tento výpočet považujem za nesprávny:
Odpisy rok 2007=nula
Odpisy rok 2008= nula
Odpisy rok 2009=18568
Odpisy rok 2010= 13926
Odpisy rok 2011=9284
Odpisy rok 2012=4640,84
Stefan2005
27.12.10,16:32
Prosím Vás odobrite niekto par. 28 ZDP, ak sa preruší odpisovanie v rokoch predošlých, t.j. optimalizácia ZD v roku zaradenia DHM, pričom DHM nebol nikdy daňovo odpisovaný=odpis prerušený...

zastávam rovnaký názor - teda ak daňovník obstaral majetok v roku 2007, zaradil ho v danom roku do užívania (karta majetku, účtovný odpisovný plán,...) a v rámci daňovej optimalizácie preruší (t.j. defacto ani nezačne) odpisovanie v roku obstarania, tak v roku 2009, kedy sa rozhodne prvýkrát uplatniť daňový odpis, tak uplatní odpis ako v 1. roku odpisovania....
betka
28.12.10,08:50
zastávam rovnaký názor - teda ak daňovník obstaral majetok v roku 2007, zaradil ho v danom roku do užívania (karta majetku, účtovný odpisovný plán,...) a v rámci daňovej optimalizácie preruší (t.j. defacto ani nezačne) odpisovanie v roku obstarania, tak v roku 2009, kedy sa rozhodne prvýkrát uplatniť daňový odpis, tak uplatní odpis ako v 1. roku odpisovania....

ĎAkujem za odobrenie :)
marjankaj
28.12.10,08:57
JAníčko :o:o, idem pindať.:D:D

Šupni do tabuľky: OC 1.OS 1 mil.Sk obstarané napr. v roku 2007, zrýchlené odpisy:
A ideme: Kalkulačkový výpočet

Odpisy:
2007-prerušený
2008- prerušený (vynechá riadok v Tvojej tabuľke,detail, pošpekulujeme ináč, že dáme dátum obstarania rok 2009, aby nemuseli byť odpisy prerušené, ..:))

2009- (par. 28 ZDP: a teda odpis 8299 (kalkulačka) , ZC: 24894,92 € (v tabuľke vyšlo: odpis 18568, čo nepovažujem za správne)
- dávam OC= 33193,92/4, prečo (33193,92*2/(5-1)

Zákon mi definuje, že v prvom roku odpisovania je VC/koeficient platný v prvom roku odpisovania. Ja som začala odpisovať len v roku 2009. Mňa roky 2007, 2008 nezaujímajú, ja som odpisy prerušila. A keď som prerušila, začínam odpisovať 28/2/a nezaujíma ma písmeno b. TAbuľka počíta písmenom b, čo nepovažujem za správne.

Pozn: Mám rada kalkulačku :D, a keďže nie som typ účtovníka, čo mi vypľuje počítač, šupnem i ja...... Ja sa jednoducho istím (:))

Áno Betka máš pravdu. Ja som to riešil zatiaľ tak ako hovoríš, že dátum obstarania posuniem na rok 2009 a neskôr som na tento problém zabudol.:eek:
Ten istý problém je aj pri rovnomerných odpisoch, ak je v druhom roku iná sadzba ako v ďalších. Pozriem sa na to.
A ďakujem za upozornenie.;)
Dada
06.02.11,12:54
Tá Janova tabuľka je O. K., teraz som vyskúšala. Dala som TZ 3000 € v 1/2010 a UO sa mi od 1/2010 zvýšil zo 138 € na 163 €. Pozri priložený súbor. Makrá povoľ.

Mala som staršiu verziu tejto tabuľky a čo som si kontrolovala staršie odpisy, tak fungovala správne.
Teraz som si stiahla túto tabuľku a niečo nie je v poriadku, lebo keď upravím Dátum, OC, odpisovú dobu, tak mi v stĺpcoch Odpisy a Zostatková cena všade nahodí #NÁZOV?
Kde robím chybu?
Iwett
22.02.11,18:17
Uplatňuješ si iba daňové odpisy.
Účtovné odpisy vedieš na inventárnych kartách.

ÚO mesačné = OC/48 zaokrúhlené na celé koruny

OC= obstarávacia cena.

Daňové odpisy v prílohe.

P.S. v príspevku http://www.porada.sk/91096-uctovne-odpisy-post882932.html#post882932 je opravená tabuľka aj s účtovnými odpismi.
Dobrý večer, prosím Vás, neexistuje takáto tabuľka, alebo nevie mi ju autor odpraviť na odpisy od r.1992? Alebo ako dopočítam ten rôčik? Ďakujem.
marjankaj
22.02.11,20:56
Dobrý večer, prosím Vás, neexistuje takáto tabuľka, alebo nevie mi ju autor odpraviť na odpisy od r.1992? Alebo ako dopočítam ten rôčik? Ďakujem.

A čo potrebuješ odpisovať?
Iwett
23.02.11,05:06
A čo potrebuješ odpisovať?
Budovu obstaranú v roku 1992 skontrolovať, či je dobre odpisovaná:)
marjankaj
23.02.11,07:50
Budovu obstaranú v roku 1992 skontrolovať, či je dobre odpisovaná:)

Aké odpisy zrýchlené alebo rovnomerné?

Skús si to dosadiť do tejto tabuľky.
Neviem aké odpisy boli pri budove v roku 1992. Vtedy ešte neboli daňové skupiny a ani sa nerozlišovali účtovné a daňové odpisy.

Na liste "sadzba" vyplň v žltom políčku príslušné percento odpisu v roku 1992.
Neviem koľko mali odpis v roku 1992. Vtedy boli iné predpisy.
Iwett
23.02.11,15:32
Aké odpisy zrýchlené alebo rovnomerné?

Skús si to dosadiť do tejto tabuľky.
Neviem aké odpisy boli pri budove v roku 1992. Vtedy ešte neboli daňové skupiny a ani sa nerozlišovali účtovné a daňové odpisy.

Na liste "sadzba" vyplň v žltom políčku príslušné percento odpisu v roku 1992.
Neviem koľko mali odpis v roku 1992. Vtedy boli iné predpisy.
Ďakujem veľmi pekne, vyskúšam dosadiť.
Iwett
23.02.11,16:06
Supéééééér funguje to, ešte raz vďaka....je to výborná pomôcka som asi štvrtá účtovníčka v poradí od 1992 a nevedela som, či sú odpisy v poriadku za celé tie roky a každý rok TZ,...aspoň som sa presvedčila, že sme všetky štyri dobré, odpisy zaúčtované bez jednej chybičky...pekný zvyšok dňa...