Jennys
25.09.08,17:41
Prosím o radu aby som to robila správne. Účtujem v JU a nie som platcom DPH. Ked mi chce zákazník zaplatiť za tovar vopred na účet je lepšie vystaviť predfaktúru, zaslať mu ju a na základe toho to uhradí, potom ja vystavím ostrú faktúru s nulovou hodnotou? Alebo je lepšie poslať mu len fakturačné údaje s cenou on mi to zaplatí a ja potom keď mi príde tovar a budem mu to posielať tak mu vystavím ostrú faktúru? Ako je to vlastne správne alebo ako to mám robiť aby to bolo v poriadku? Ďakujem.
vikinka
25.09.08,15:55
Vystaviť zálohovú faktúru,po uhradení vystaviť faktúru,na ktorej bude vyčíslená zálohová platba.
Jennys
25.09.08,15:58
ďakujem a bez tej zálohovej faktúry to nejde? zbytočne veľa papierov. Na ostrej faktúre je vyčíslená platba len potom jej hodnota je 0 ako to potom mám účtovať cez JÚ? Nie je jednoduchšie vystaviť ostrú faktúru? Len či sa to môže takto.
Jennys
25.09.08,16:01
No ešte takto, ja som to doteraz robila tak že som vystavila predfaktúru, zákazník zaplatil cez účet a ke´d sa posiela tovar tak som vystavila ostrú faktúru kde hodnota vyšla 0. Zálohovú som si pripojila k ostrej a tak založila.Zdá sa mi to však zbytočne komplikované a veľa papierov. A keď nezaplatí a vystavím zálohovú ďalšiemu zákazníkovi tak čo s tou nezaplatenou zálohovou faktúrou? Tú môžem jednoducho len zrušiť? Nebude potom vadiť poradie? alebo pri zálohových to je jedno?
vikinka
25.09.08,16:06
Zálohové faktúry sa neúčtujú,stčí len ich evidencia pre vlastnú potrebu.
Jennys
25.09.08,16:11
Dobre lenže potom si ako v účtovníctve z bankového výpisu priradím platbu? k ostrej faktúre alebo k zálohovej? A ako to vysvetlím, že sa zaplatilo skôr ako sa vystavila faktúra keď zálohovú nebudem evidovať? takže zálohovú potom len zruším a vystavím ostrú na tú sumu? potom budem mať nie 0 ale tú sumu čo sa zaplatila? Ďakujem za vysvetlenie...
Janurka
25.09.08,16:42
Zadaj do vyhľadávača napr.: zálohové faktúry
evidencia záloh
JÚ a zálohy
je tu toho veľa popísaného
Jennys
25.09.08,18:58
ďakujem za radu ale práveže som tu nič také nenašla čo ja potrebujem vedieť, skôr je to všetko pre platcov DPH a ja nie som.
veronikasad
25.09.08,19:02
Ak by som bola tvoj zákazník, peniaze by som ti poslala na účet len na základe zálohovej faktúry. Aj keď sa ti zdá s tým veľa roboty ...
Janurka
26.09.08,15:56
ďakujem za radu ale práveže som tu nič také nenašla čo ja potrebujem vedieť, skôr je to všetko pre platcov DPH a ja nie som.
V tom prípade je to ešte jednoduchšie. Vystavím zál. fa na 1000,- Sk. Platba príde na účet, priradím k tej zál. fa. Predám tovar za 1000,-, vystavím "ostrú" fa, kde odpočítam už uhradenú zálohu a mám fa s hodnotou 0.
Predám tovar za 1200,- Sk, vystavím "ostrú" fa, odpočítam 1000,- zálohu, mám fa s hodnotou 200,-Sk. Zaplatenú zálohu mám pri zál. fa, keď odberateľ uhradí 200,- naúčtujem k tej ostrej.