lukama
25.09.08,18:26
Dobry den prajem,
chcel by som poprosit o radu v nasledujucej situacii. Pracujem v zahranici (eu) ako programator a planujem odchod spat na Slovensko. Moj zamestnavatel mi ponukol moznost robit pre neho na dialku z domu.

Chcel by som pokracovat v uzavretej "obycajnej" zamestnaneckej zmluve s tym, ze by som iba zmenilo miesto kde pracujem (napriklad ako vysute pracovisko, alebo zahranicna cesta).
Je to mozne? Viete mi poradit ake odvody / dane by som platit na Slovensku?

Okrem toho este viem o moznosti pracovat na zaklade autorskeho zakona. Je este nejaka dalsia moznost?

Dakujem.
JankaO
25.09.08,16:39
Skús sa zamyslieť nad tou autorskou prácou:
http://www.porada.sk/t14064-odvody-a-dane-umelcov-a-autorov.html
lukama
25.09.08,17:03
Vdaka za link a rychlu odpoved! Urcite to preluskam :)

Len predsa by som chcel poznat aj alternativu. Da sa teoreticky pracovat na Slovensku ako na dislokovanom pracovisku zahranicnej firmy / sluzobnej ceste?
JankaO
25.09.08,17:13
Vdaka za link a rychlu odpoved! Urcite to preluskam :)

Len predsa by som chcel poznat aj alternativu. Da sa teoreticky pracovat na Slovensku ako na dislokovanom pracovisku zahranicnej firmy / sluzobnej ceste?
Ak zahr. firma založí organizačnú zložku v SR, tak áno. Ak by si ostal zamestnancom v zahraničí, bolo by treba sa oboznámiť so zákonníkom práce danej krajiny, či je to možné ako služobná cesta. Prac. pomer sa riadi legislatívou tej krajiny, kde je sidlo zamestnávateľa. Osobne ale o tom pochybujem, že by to mohla byť služobná cesta.
lukama
25.09.08,18:09
Dakujem! Skusim to pozriet...
lukama
26.09.08,11:57
Dobry den, skusil som sa vydat tou moznostou prace podla autoreskeho zakona, ktoru ste mi posunuli. Mam k tomu zopar otazkok ... mozno ani nie tak z oblasti dani a odvodov, ale vobec ako prakticky funguje tento typ prace.

Na to, aby som dostaval mesacny plat potrebujem kazdy mesiac uzatvrorit zmluvu o dielo a potom to vyfakturovat? Zmluva by bola medzinarodna. Moznem ju pisat iba v anglickom jazyku? Potrebujem na overenie notara? (dufam, ze nie). Su potrebne nejake specialne informacie na fakturu pre zahranicnu firmu? Musi zahranicna firma prispievat do fondu kolektivne ochrany (myslim tie 2%), alebo tie peniaze mam dodatocne odviezt ja?

Fuf, tych otazok by bolo. Uplne by som Vam bol vdacny aj keby ste ma iba presmerovali na uz existujuce temy. Dakujem.