Zetorka
25.09.08,21:40
dobrý večer
už som vyčerpala viacero možností, ešte to skúsim tu :)
chcela by som poprosiť o radu. Pracovala som u malého súkromníka. Ten sa rozhodol, že ma potrebuje nahradiť rodinným príslušníkom svojej frajerky a tak začal pracovať na tom, aby som odišla sama... Po pol roku "teroru"" som si našla prácu a dohodla sa s ním, že odídem k 31.8. Podpísal mi výpoved dohodou z mojej strany. 28.8. som mojej nástupkyni na jeho príkaz odovzdala stôl, pc a všetko a s tým, že je to deň výstupu, pretože išli 4 dni voľna, som sa chcela rozlúčiť a ukončiť pracovný pomer. Na to reagoval on tak, že by som mala ostať do konca pracovnej doby, s čím som ja nesúhlasila, nakoľko som už nemala ani miesto na sedenie. Dnes mi prišli papiere od neho poštou, že na základe môjho správania v posledných dňoch mi "bez komplikovania výstupu zbytočnými absenciami ukončuje pracovný pomer 27.8. 2008"
Chcela by som sa poradiť, čo v takomto prípade... ako na to vôbec reagovať. Ide o 5 dní. Nielen o poistenie, ktoré by som zaplatila, ale aj o prerušenie pracovného pomeru - kvôli úradu práce.
ďakujem
ivka70
25.09.08,20:11
najskor k terminom: vypoved dohodou neexistuje
existuje rozviazanie pracovneho pomeru dohodou a vypoved - to su 2 rozne veci.

Co sa tyka spravania v posledny den, nemas pravo odist bez jeho suhlasu skor, ale tvoje spravanie ti mal vytknut, dat pisomne upozornenie a ak by to bolo druhe za rovnaky priestupok za posledneho pol roka, moze ti dat okamzitu vypoved.

To, co napisal, nie je podla mna v sulade so zakonnikom prace a na sud s nim by si vyhrala.
Mozes sa na neho v tomto smere obratit, ze ak ti neukonci pracovny pomer podla dohody, obratis sa na pravnika a pripadne sud. Je na tebe, kam to az chces dotiahnut. A na nom je dokazovanie dovodu vypovede k 27.8.
anawinka
30.03.09,06:24
Ahojte chcem sa opytat, mam zamestnanca, ktory ku dnu 20.2.2009 dostal vypoved dohodou bez udania dovodu. A 16.3. tuto vypoved podpisal. Keby mu plynie vypovedna lehota 2mesiace, ku ktoremu dnu?ku 31.5.?dakujem za rady
sylva
30.03.09,06:37
Anawinka,prac.pomer sa končí buď dohodou( §60 ZP) ALEBO výpoveďou (§61 ZP).Výpoveď dohodou nejestvuje.Ak sa končí PP dohodou, končí sa teda dohodnutým dňom. Ako mohol zamestnanec podpisovať 16.03.skončenie PP, ktorý sa končil k 20.02.2009?
anawinka
30.03.09,18:42
Sylva, na ziadosti ma napisane prevzal a datum toho 16.3.2009.
Takze ta dvojmesacna vypovedna lehota konci kedy?
Chobot
30.03.09,20:46
Sylva, na ziadosti ma napisane prevzal a datum toho 16.3.2009.
Takze ta dvojmesacna vypovedna lehota konci kedy?

Na akej žiadosti???? Veď hore si hovorila o výpovedi a potom o dohode. Teraz zrazu je z toho žiadosť?

Najprv si urob jasno v pojmoch, lebo inak ti nevieme relevantne poradiť.

Tak teda...

O čo ide - výpoveď alebo dohodu? (Vieš aký je rozdiel medi výpoveďou a dohodou? Vieš aké náležitosti má výpoveď a aké dohoda?)

Ak ide o výpoveď, kto ju podával - zamestnanec alebo zamestnávateľ?

Ak ide o dohodu - kto navrhol skončenie - zamestnanec alebo zamestnávateľ? A druhá strana dohodu podpísala? (pre tvoju info - výpoveď sa nepodpisuje, iba sa potvrdzuje prevzatie)

Ak išlo o dohodu, je bezpredmetné hovoriť o výpovednej dobe.
janka.mo
30.03.09,21:04
dobry vecer, chcem sa opytat. dnes mi volal konatel, ze sa so zamestnancom dohodli, ze zajtra konci. takze spisem rozviazanie pracovneho pomeru dohodou podla par. 60 zakonnika prace k zajtrajsiemu dnu. konatel chce dat tomu zamestnancovi dvojmesacne odstupne. dam to do poznamky, alebo ako to mam napisat? prv sme rozmyslali, ze by sme dali z nadbytocnosti ako dovod, ale to by sme nemohli nikoho prijat na jeho miesto. takze dovod nemusim udat a len napisem o odstupnom? moze mu zamestnavatel dat to odstupne a dat si to normalne do mzdovych nakladov?
poradte mi prosim..... dakujem
mzdarka renca
30.03.09,21:10
dobry vecer, chcem sa opytat. dnes mi volal konatel, ze sa so zamestnancom dohodli, ze zajtra konci. takze spisem rozviazanie pracovneho pomeru dohodou podla par. 60 zakonnika prace k zajtrajsiemu dnu. konatel chce dat tomu zamestnancovi dvojmesacne odstupne. dam to do poznamky, alebo ako to mam napisat? prv sme rozmyslali, ze by sme dali z nadbytocnosti ako dovod, ale to by sme nemohli nikoho prijat na jeho miesto. takze dovod nemusim udat a len napisem o odstupnom? moze mu zamestnavatel dat to odstupne a dat si to normalne do mzdovych nakladov?
poradte mi prosim..... dakujem

Janka, ak nechce uviesť výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak tam zmienka o odstupnom nemôže byť. Mohla by si napísať, napr., že zamestnávateľ dá na základe mimoriadne dobre vykonanej práce pre spoločnosť odmenu vo výške.....a napíše sa tam výška, akú by im dal ako odstupné.
janka.mo
30.03.09,21:17
Janka, ak nechce uviesť výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak tam zmienka o odstupnom nemôže byť. Mohla by si napísať, napr., že zamestnávateľ dá na základe mimoriadne dobre vykonanej práce pre spoločnosť odmenu vo výške.....a napíše sa tam výška, akú by im dal ako odstupné.
ahoj reni :)
takze normalne napisem tu dohodu medzi nimi dvoma a potom tam napisem o tej odmene? a do vyplaty marcovej dam tu odmenu? takze normalne z nej zaplati dan a aj odvody. to iste by bolo aj pri odstupnom? pytam sa preto, lebo som sa s tym este nestretla....
mzdarka renca
30.03.09,21:22
ahoj reni :)
takze normalne napisem tu dohodu medzi nimi dvoma a potom tam napisem o tej odmene? a do vyplaty marcovej dam tu odmenu? takze normalne z nej zaplati dan a aj odvody. to iste by bolo aj pri odstupnom? pytam sa preto, lebo som sa s tym este nestretla....

z odstupného sa neplatia odvody, len daň, ale to je pre tvoj prípad bezpredmetné. z odmeny sa platia všetky odvody+daň. Ale vždy lepšie takto, ako nič.:) A zúčtuješ to v marcovej výplate.
janka.mo
30.03.09,21:42
z odstupného sa neplatia odvody, len daň, ale to je pre tvoj prípad bezpredmetné. z odmeny sa platia všetky odvody+daň. Ale vždy lepšie takto, ako nič.:) A zúčtuješ to v marcovej výplate.
a vysku odstupneho pocitam z rocneho priemeru za minuly rok? teda spocitam vsetky hrube prijmy za 2008 vydelim 12 a to je jednomesacne odstupne?
alebo navrhnem sefovi, ze teraz ma minimalnu mzdu 355, takze krat dva a to napisem aj do tej vypovede? teda 710 eur? a tu sumu aj priratam k marcovej vyplate a vypocitam normalne odvody a dan?
takze ked sa ma bude pytat, ze kolko jej vlastne ma dat na ruku cisto to odstupne, tak to bude vlastne kolko?
mzdarka renca
30.03.09,21:58
a vysku odstupneho pocitam z rocneho priemeru za minuly rok? teda spocitam vsetky hrube prijmy za 2008 vydelim 12 a to je jednomesacne odstupne?
alebo navrhnem sefovi, ze teraz ma minimalnu mzdu 355, takze krat dva a to napisem aj do tej vypovede? teda 710 eur? a tu sumu aj priratam k marcovej vyplate a vypocitam normalne odvody a dan?
takze ked sa ma bude pytat, ze kolko jej vlastne ma dat na ruku cisto to odstupne, tak to bude vlastne kolko?

môžeš dať 710€, veď je to odmena, tú nemusíš prepočítavať.
v čistom to je cca 813€
janka.mo
30.03.09,22:02
môžeš dať 710€, veď je to odmena, tú nemusíš prepočítavať.
v čistom to je cca 813€
pockaj, jak v cistom 813?
ved ked zadam odmenu 710, tak potom od toho este musim odpocitat odvody nie? tak by to bolo aj keby som to davala ako odstupne, nie?
mzdarka renca
30.03.09,22:05
pockaj, jak v cistom 813?
ved ked zadam odmenu 710, tak potom od toho este musim odpocitat odvody nie? tak by to bolo aj keby som to davala ako odstupne, nie?
Ja som to počítala aj s platom 355+710
janka.mo
30.03.09,22:13
Ja som to počítala aj s platom 355+710
aha... :) blik.... nezapina mi.... este cakam, ze mi teraz mailom pridu podklady od kamarata na dp, robi v cechach a dnes sa spamatal, tak som uz hotova z toho......
a musim niekde uviest tu odmenu? myslim, ci to niekde musi byt napisane, alebo ci to mozem hodit len do vyplaty....
lebo ked tak pocitam, tak pre nu by bolo prijatelnejsie, aby pristupil na tych 355 za mesiac, lebo za minuly rok ma nizsi prijem mesacny ako 355.
a ak by s tym majitel nesuhlasil, tak ako vypocitam to odstupne? v mojom pripade odmenu?
mzdarka renca
30.03.09,22:18
aha... :) blik.... nezapina mi.... este cakam, ze mi teraz mailom pridu podklady od kamarata na dp, robi v cechach a dnes sa spamatal, tak som uz hotova z toho......
a musim niekde uviest tu odmenu? myslim, ci to niekde musi byt napisane, alebo ci to mozem hodit len do vyplaty....
lebo ked tak pocitam, tak pre nu by bolo prijatelnejsie, aby pristupil na tych 355 za mesiac, lebo za minuly rok ma nizsi prijem mesacny ako 355.
a ak by s tym majitel nesuhlasil, tak ako vypocitam to odstupne? v mojom pripade odmenu?

To sa už na výške dohodnete. Bude to napísané v tej dohode o rozv. prac. pomeru.
janka.mo
30.03.09,22:21
To sa už na výške dohodnete. Bude to napísané v tej dohode o rozv. prac. pomeru.
ok, mas pravdu, zbytocne si to komplikujem.... vsak? :P
mzdarka renca
30.03.09,22:32
V pohode Janka, radšej sa 100x opýtať, ako urobiť raz blbosť.