aktark
07.05.05,16:39
Mám otázku, ktorá sa týka podnikateľskej činnosti lekára. V povolení na výkon činnosti, ktoré vydáva VÚC sa neudáva miesto výkonu činnosti adresa trvalého bydliska (ako napr. v ŽL), ale adresa ambulancie. Z toho vyplýva, že lekár by si nemohol uplatňovať výdavky ovplyvňujúce ZD napr. z časti bytu, kde má trvalé bydlisko, napriek tomu, že na vedenie agendy ako aj účtovníctva, ktoré si vedie sám používa túto časť bytu. Myslím tým pomerné výdavky na energiu, telefón a pod., ako aj umiestnenie buď dlhodobého, alebo krátkodobého majetku (PC, stôl, stolička a pod., ako aj telef. linka vedená ako podnikateľská). Iní podnikatelia si môžu výdavky ovplyvňujúce ZD uplatňovať aj z miesta trvalého bydliska, aj z prevádzkární. Poraďte mi prosím dobrý tip.

ak účtujete lekárovi Ďakujem.
ondrejvla
07.05.05,15:40
Mám otázku, ktorá sa týka podnikateľskej činnosti lekára. V povolení na výkon činnosti, ktoré vydáva VÚC sa neudáva miesto výkonu činnosti adresa trvalého bydliska (ako napr. v ŽL), ale adresa ambulancie. Z toho vyplýva, že lekár by si nemohol uplatňovať výdavky ovplyvňujúce ZD napr. z časti bytu, kde má trvalé bydlisko, napriek tomu, že na vedenie agendy ako aj účtovníctva, ktoré si vedie sám používa túto časť bytu. Myslím tým pomerné výdavky na energiu, telefón a pod., ako aj umiestnenie buď dlhodobého, alebo krátkodobého majetku (PC, stôl, stolička a pod., ako aj telef. linka vedená ako podnikateľská). Iní podnikatelia si môžu výdavky ovplyvňujúce ZD uplatňovať aj z miesta trvalého bydliska, aj z prevádzkární. Poraďte mi prosím dobrý tip.





ak účtujete lekárovi Ďakujem.
V prípade, že si ako lekár aj na telefóne, odporúčam dať si linku zaviesť na IČO, prípadne, ak máš doma aj ambulanciu, čo pochybujem, v tom prípade by sa niečo dalo. Ale inak, určite nič z pomerných výdavkov, PC, stôl, stoličku to si predsa môžeš dať do ambulancie. Kto ti prosím ťa príde skontrolovať, či to máš doma, alebo v ambulancii. A účtovníctvo predsa niekde musíš viesť! Takže aj PC. Ani iní podnikatelia si legálne nemôžu dať výdavky z miesta trvalého bydliska, to čo si dajú je aj tak nelegálne!
ALDA
08.05.05,09:01
Já účtujem lekárku.Tak ako píše Ondrejovka. čo sa dá akože zariadenie ambulancie, aj počítač,aj zariadenie. Mobil a telefón na firmu!

Ale mám tam aj iné problémy,môžeme si to doplniť navzájom!
Braňo
08.05.05,14:12
Nezabudnime na skutočnosť, že aj lekár musí v mimopracovnej dobe dopĺnať svoje odborné vedomosti a sledovať legislatívne zmeny (na internete), takže nevidím, prečo by si časť nemohol zahrnúť do VOZD. :D
aktark
08.05.05,15:11
K téme "lekár"asi toľko, že nejde ani tak o majetok (PC,stôl..)ale o to, či si výdavok na ich obstaranie môže dať do daňových výdavkov ak si ich umiestni v mieste trval. bydliska. Je mi jasné, že môže, ak ich použije na dosiahnutie, zebezpečenie a udržanie príjmov ale mali by byť v ambulancii . O tom ani nepochybujem. Problematické sa javí ale miesto podnikania -ambulancia, ktorá je mimo miesta trvalého bydliska, avšak na povolení z VÚC je miestom podnikania toto miesto a nie miesto trvalého bydliska. Iné miesto podnikania VÚC nezapíše. Preto som uviedla, že živnostníci majú miesto podnikania trvalé bydlisko a zapisuje sa do ŽL aj prevádzkáreň. Prevádzkární môže mať aj viac a výdavky s chodom a zariadnením týchto miest sú daňové výdavky. U lekára sa to javí ako nemožné, stále mi to pripadá, že len na ambulanciu si môže účtovať daňové výdavky.Živnostníci si do daňových výdavkov legálne môžu účtovať výdavky na energiu, prípadne celý, alebo časť telefónu, zariadenie "podnikateľskej " časti bytu a pod. To nie je mimo zákona.
ondrejvla
08.05.05,15:22
Už som ti na túto tému odpovedala, no nedá mi, keď napíšeš, že živnostníci si môžu...
Ja mám doma kanceláriu, klienti chodia za mnou ku mne domov, a ja nemám v nákladoch ani telefón, o energii nehovoriac. Keď si dáš hľadať a nájdeš si tému kancelária doma, budeš prekvapený, koľko je nás takých! Prečo by práve lekár mal byť výnimkou? Možno ťa zaujala téma, keď si jeden živnostník na týchto stránkach chcel dať do nákladov bezpečnostné dvere, ktorá mňa mimochodom veľmi iritovala, tak prečo by mala byť u iných výnimka! A vôbec, ak sa rozhodneš daj mu do nákladov všetko, čo závidíš iným živnostníčkom!
aktark
08.05.05,15:42
Prečo ten tón, chcel som len radu, aby všetko bolo v zmysle zákona. Ak si nedávaš do daňových výdavkov, čo v zmysle zákona môžeš tak potom... Hlavné je nedať si tam to čo sa nemôže! Si zaujatá na lekárov?
ondrejvla
08.05.05,15:53
Vôbec nie som zaujatá, mám viacerých lekárov dobrých priateľov a nesmierne si vážim ich prácu! Len ma iritovalo, keď si napísal, že živnostníci môžu.. avšak aj živnostníci sú rozdielni - tí čo môžu, a tí čo chcú! Myslíš, že len na tom stojí svet, že ostatní živnostníci môžu, a nemajú pri tom problém?!
andrej_rv
08.05.05,16:03
Prečo ten tón, chcel som len radu, aby všetko bolo v zmysle zákona. Ak si nedávaš do daňových výdavkov, čo v zmysle zákona môžeš tak potom... Hlavné je nedať si tam to čo sa nemôže! Si zaujatá na lekárov?Zjednodušene povedané, do nákladov si môžeš dať všetko, čo dokážeš obhájiť pri daňovej kontrole. Závisí to veľakrát od subjektívnych faktorov (od spôsobu obhajoby, od kontrolóra...). Napr. náklady na telefón v mieste trvalého bydliska niektorý kontrolór bez problémov uzná 50 %, iný chce náklady doložiť napr. zoznamom hovorov alebo výpisom z telefónneho účtu. Nepochybne existujú náklady, ktoré podnikateľ (OSZČ, lekár..) pracujúci aj doma vynaloží v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov, ale preukazovanie ich daňovej opodstatnenosti je dosť komplikované (a výsledok pri kontrole dosť neistý). Po lopate povedané, výška nákladu, ktorý si môžeš takto uplatniť, nestojí za tú námahu a to riziko. Ešte s tým telefónom a internetom by to viac-menej šlo, ale náklady na elektrinu a najmä na teplo, to ja do nákladov nedávam, aj keď tiež účtujem lekára. Sú to položky, ktoré pri kontrole zbytočne dráždia (asi na toto myslela aj Vlasta, určite nie je zaujatá voči lekárom ale skôr voči tomu, aby niekto dával do nákladov takéto položky). Ak máš pocit, že na prácu doma vynaložíš na elektrinu a ostatné 4 - 5 tis. Sk, tak radšej urob jeden cesťák naviac (na nejaký seminár na druhý koniec republiky) a je to jednoduchšie.
ondrejvla
08.05.05,16:11
Andrej, presne to som myslela! Všetko sa dá aj inak, len nás netreba všetkých živnostníkov dávať do jedného vreca!
pyton
09.05.05,09:22
"Iní podnikatelia si môžu výdavky ovplyvňujúce ZD uplatňovať aj z miesta trvalého bydliska, aj z prevádzkární. Poraďte mi prosím dobrý tip."

Naozaj som sa ešte nestretla s tým, aby si niekto uplatňoval el. en. z miesta trvalého bydliska a hlavne, pokiaľ má aj prevádzku. Takže ten tvoj lekár nie je ukrátený, neboj sa. Na prevádzke, kde vykonáva svoju činnosť si všetky náklady podľa zákona o daniach z príjmov dáva do nákladov, tak kde je chyba? Z toho bytu by možno pár základných vecí sa dalo dať ako pracovný stôl a pracovná stolička a PC. Ale el. energia rozhodne nie a to by ma ani nenapadlo, hoci ty to píšeš ako samozrejmý fakt.

A tiež nechápem, prečo nadpis je lekár, keď hlavný problém sú výdavky.
Zita5
09.05.05,09:32
Zjednodušene povedané, do nákladov si môžeš dať všetko, čo dokážeš obhájiť pri daňovej kontrole. Závisí to veľakrát od subjektívnych faktorov (od spôsobu obhajoby, od kontrolóra...). Napr. náklady na telefón v mieste trvalého bydliska niektorý kontrolór bez problémov uzná 50 %, iný chce náklady doložiť napr. zoznamom hovorov alebo výpisom z telefónneho účtu. Nepochybne existujú náklady, ktoré podnikateľ (OSZČ, lekár..) pracujúci aj doma vynaloží v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov, ale preukazovanie ich daňovej opodstatnenosti je dosť komplikované (a výsledok pri kontrole dosť neistý). Po lopate povedané, výška nákladu, ktorý si môžeš takto uplatniť, nestojí za tú námahu a to riziko. Ešte s tým telefónom a internetom by to viac-menej šlo, ale náklady na elektrinu a najmä na teplo, to ja do nákladov nedávam, aj keď tiež účtujem lekára. Sú to položky, ktoré pri kontrole zbytočne dráždia (asi na toto myslela aj Vlasta, určite nie je zaujatá voči lekárom ale skôr voči tomu, aby niekto dával do nákladov takéto položky). Ak máš pocit, že na prácu doma vynaložíš na elektrinu a ostatné 4 - 5 tis. Sk, tak radšej urob jeden cesťák naviac (na nejaký seminár na druhý koniec republiky) a je to jednoduchšie.

Stotožňujem sa s názorom a taktiež aj s ondrejvla .
Ala
09.05.05,11:52
Andrej, presne to som myslela! Všetko sa dá aj inak, len nás netreba všetkých živnostníkov dávať do jedného vreca!

Súhlasím aj ja s Andrej, len chcem podotknuť, že všetci tzv. domáci podnik. si môžeme dať do nákladov aj EE, nájom, teplo a pod... ak máme doma kanceláriu, ale musíme mať vyčlenené priestory na podnikanie a tým pádom musíme všetko platiť ako podnikateľ a nie ako obyvateľ domu. A čo sa týka lekára, ten bohužial..... Aj aj učtujem lekárov a do zdan. nákladov dávam iba náklady, ktoré sa týkajú ambulancie.
aktark
13.05.05,14:40
Ala, vystihla si podstatu a pochopila čo bolo hlavným problémom. Stručne si napísala ako to je.Dakujem
pyton
13.05.05,16:51
aktark, však ten tvoj doktor si toto všetko uplatňuje v tej prevádzke, kde podniká, tak prečo máš pocit, že je ukrivdený? Každý podniká niekde inde a podľa toho si uplatňuje výdavky.
Muška
13.05.05,16:54
Veľký súhlas s Pytonkou :)
martaO
14.05.05,06:37
Ja si myslim, ze vsetko zavisi ak si to dokazes pre DU obhajit. Ide o to ze ak si chces uplatnit naklady na telefon tak napr. predlozis faktury na telefon spred zaciatku podnikania a potom odsledujes ci sa ti naklady na telefon zvysili, ak ano tak si mozes pomernu cast uplatnit do vydavkov. Co sa tyka bytu a zaradenia do toho by som radsej nesla. Pretoze je obtiazne oddelit cast vyuzivanu na podnikanie a cast ktoru vyuzivas pre seba a rodinu. A co sa tyka zariadenia, drobny majetok co si das do nakladov a ma dlhsiu zivotnost musis mat predsa podchytenu na kartach kde je aj umiestnenie. Takze nesuhlasim z nazorom ze si mozes dat do majetku hocico a nik nebude skumat kde to je. V pripade krachu predsa sa budu skumat zoznamy majetku. Nakup stola a PC, alebo zariadenia nie je na jeden rok. Alebo potom treba na vsetko aj vyradovacie protokoly, vyhodit to napr. po dvoch rokoch z majetku. Myslim si ze pracu lekara nemozno limitovat len na ordinaciu, to musi uznat kazda danova kontrola.
M0NIKA
03.06.05,19:42
Ahojte,

táto téma ma zaujala práve kvôli názvu, hoci moja otázka je o inom ako celá táto debata...
Ak chcem účtovať lekára-zubára (čo som doteraz nerobila), existuje niečo, v čom sa líši JÚ podnikateľa a lekára?
Vie mi, prosím, niekto poradiť na čo si musím dať pozor, čo nazanedbať a pod? Prípadne ako zostaviť anylitiku tak, aby som nemala problémy vyplniť štatistické výkazy?
Veľmi by mi to pomohlo. Vopred ďakujem.
aktark
04.06.05,14:55
Všetky zákony platia tak pre lekára ako aj iných podnikateľov. Vhodné je zostaviť si interný predpis na spotrebu hygienických potrieb-dezinfekčných a čistiacich prostriedkov, lebo v ambulanciách sa toho minie a musí minúť podstatne viac ako v kancelárii. Zrejme ti lekár predloží nejakú "zdravotnícku" vyhlášku, resp. predpis, na základe čoho si stanovíte sportebu, pranie hygienu atď. Keď to budeš mať v opodstatnenej smernici, tak ťa pri kontrole nemôžu spochybniť, že máš vysokú spotrebu čistiacich, dezinfekčných prostriedkov, ako aj čistenie plášťov. Lekári často mávajú problém so spotrebou týchto prostriedkov pri kontrole. Ak v smernici bude napísané, že každý deň si musí vymeniť plášť, alebo po každom pacientovi vymeniť plachtu, alebo dezinfikovať kreslo, tak aj to bude tak. Tak isto zamestnancovi stanoviť poskytovanie odevov-pracovných, obuvi a iného podľa Zák.práce v súvislosti s ZDP a smernicou. Veď mu podrobne sklad materiálu, "POSTUPY" to stanovujú.
M0NIKA
04.06.05,18:25
Ďakujem za rady.

Ani netuším, či si vedie sklad materiálu. Zatiaľ by som mala prebrať doklady po predošlej účtovníčke, ktorá skončila niekedy vo februári, ale nemám žiadne výstupy, tak sa to zatiaľ iba naťahuje....
Vopred teda zisťujem čo všetko budem potrebovať vedieť a možno neviem...