Tinuša
25.09.08,22:51
ahojte, potrebovala by som pomôcť. Som študentka vysokej školy ale išla cez prázdniny som si chcela zarobiť nejaké peniažky na školu. Ale podpísala som pracovnú zmluvu na dobu určitú, a teraz sa bojím že mi zoberú sirotský dôchodok. Neviem ani kde by som našla podmienky sirotského dôchodku pre jeho zánik. Môžete mi niekto pomôcť? Nepracovala som tam ešte mesiac. Prosím pomôžte mi bud aj tu alebo na mail potvorka310@azet.sk dakujem moc
Andyke
26.09.08,01:06
Si stále nezaopatreným dieťaťom. Podľa mňa nárok na sirotský dôchodok stále máš.

§ 76 Zák. o soc. poistení
Podmienky nároku na sirotský dôchodok

(1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

(3) Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.

(5) Nárok na sirotský dôchodok zaniká vždy dovŕšením 26. roku veku dieťaťa.


§ 9 Zák. o soc. poistení
Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa
a) do skončenia povinnej školskej dochádzky, 29)
b) po skončení povinnej školskej dochádzky, 29) najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku, ak

1. sa sústavne pripravuje na povolanie,
2. pre chorobu a stav, ktoré si vyžadujú osobitnú starostlivosť podľa prílohy č. 2, sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie alebo nemôže vykonávať zárobkovú činnosť alebo
3. pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo je neschopné vykonávať zárobkovú činnosť.
Tinuša
26.09.08,20:00
Dakujem ti veľmi pekne. Veľmi mi to helflo. Ale bola som na sociálke a tam mi povedali, že som nárok na sirotský stratila ale že ak začínam opäť skolu tak môžem on opätovne zažiadať.
Magh80
15.01.10,14:54
Ostava narok na vyplatu sirotskeho dochodku pri lubovolne dlhom obdobi od jeho vzniku?
Ak som sirota 8 rokov, stale som nezaopatrene dieta, no k uplatneniu naroku na sirotsky dochodok doslo az pred pol rokom, kedt som prvykrat kontaktovala socialnu poistovnu, mam stale narok na vyplatu sirotskeho dochodku za cele obdobie uplynulych 8 rokov?

Dakujem
wagner
15.01.10,16:34
Toto je výňatok zo zákona uvedený na stránke soc.poisťovne:

Za deň uplatnenia nároku na sirotský dôchodok a nároku na jeho výplatu sa považuje deň, keď žiadateľ prvýkrát požiadal príslušnú organizačnú zložku Sociálnej poisťovne (pozri nižšie) o spísanie žiadosti o priznanie tohto dôchodku. Spísaním žiadosti o priznanie dôchodku príslušnou organizačnou zložkou Sociálnej poisťovne sa považuje žiadosť za podanú.

Premlčanie nároku na výplatu sirotského dôchodku

Nárok na výplatu sirotského dôchodku alebo jeho časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý sirotský dôchodok alebo jeho časť patrili.
Uvedená lehota neplynie počas konania o sirotský dôchodok a v období, v ktorom účastníkovi konania, ktorý musí mať opatrovníka, nebol opatrovník ustanovený.

Zánik nároku na sirotský dôchodok a jeho výplatu

Nárok na výplatu sirotského dôchodku zanikne, hoci samotný nárok na sirotský dôchodok trvá,


dňom, ktorým dieťa mladšie ako 26 ročné prestalo byť nezaopatreným dieťaťom,

osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením tohto osvojenia vznikne nárok na výplatu dôchodku znovu.

Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, od ktorého dieťa mladšie ako 26 ročné znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.
Nárok na sirotský dôchodok zaniká

dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť rodiča alebo osvojiteľa,
dňom, ktorým dieťa dovŕši 26 rokov veku.
Nárok na sirotský dôchodok nezaniká uplynutím času.
Nárok na sirotský dôchodok a nárok na jeho výplatu zaniká dňom smrti fyzickej osoby, ktorá splnila podmienky nároku na sirotský dôchodok a podmienky nároku na výplatu sirotského dôchodku, ak zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov neustanovuje inak.
restept
19.08.10,07:07
Ja by som sa chcel opytat, ci pri poberani sirotskeho dochodku, je nejakym sposobom obmedzeny maximalny prijem, a ake formy zarobku su povolene(TPP, dohoda o vykonani brigadnickej cinnosti, zivnost, ...)