VladoaKatka
26.09.08,07:22
Začína sa boj o klientov …???

Začiatkom týždňa som mala telefonát z jednej nemenovanej poisťovne, v ktorej mi ponúkli ďalšiu žlavu na PZP na rok 2009, ktorú si môžem uplatniť len tento týždeň. Paradoxom bolo to, že ozvali sa z pobočky, v ktorej so zmluvu neuzatvárala, ktorá nie je v našom okrese a dokonca ani v kraji a po prepočítaní, čo by som získala s návštevou pobočky a uplatnením zľavy … dospela som k záveru, že len výlet do spomínanej pobočky.

Preto som si sadla k tomu čo je vlastne PZP a čo ponúkajú ostatné poisťovne ?
Našla som toto:
http://www.netfinancie.sk/nf/pravne-predpisy.php
Definícia poistenia

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu (PZP) je stanovené Zákonom č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v znení neskorších predpisov, ako aj ďalšími zákonmi a vyhláškami. Vodič ktorý zapríčiní dopravnú nehodu prevádzkou motorového vozidla, nesie zodpovednosť za všetky vzniknuté škody a je takisto povinný poškodeným tretím stranám tieto škody nahradiť. Uzatvorením tohto povinného zmluvného poistenia je zodpovednosť za finančné vyrovnanie vzniknutej škody prenesená z poisteného na vybratú poisťovňu. Zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla je povinný uzatvoriť si každý držiteľ vozidla pri jeho nadobudnutí, a to najneskôr v deň prvého použitia motorového vozidla.
Zodpovednosť za spôsobenú škodu

Nutnosť vzniku takéhoto poistenia a povinnosť uzatvoriť si ho je daná právnym nárokom poškodených osôb na úhradu vzniknutých škôd na zdraví a živote osôb, ako aj na majetku občanov. Vzhľadom na rastúcu životnú úroveň má výška škôd tendenciu výrazného rastu a náhrada spôsobených škôd obvykle presahuje finančné možnosti zodpovednej osoby. Zákon preto uložil povinnosť uzavrieť si povinné zmluvné poistenie ako spoločenský záujem a nutnosť primerane peňažne odškodniť poškodených účastníkov dopravných nehôd.
Uzatvorenie poistenia

Držiteľ vozidla – fyzická osoba, podnikajúca fyzická alebo právnická osoba – ktorý chce používať akékoľvek motorové vozidlo na cestách, ktorého sa povinné zmluvné poistenie týka, musí mať uzatvorené zákonné poistenie v poisťovni, ktorá má toto poistenie vo svojom portfóliu. Zmluvné poistenie nemôže ponúkať každá poisťovňa, len tá, ktorá má licenciu na poskytovanie PZP. Poisťovne, ktoré majú platnú licenciu na povinné zmluvné poistenie a môžu predávať zákonné poistenie vozidiel, sú združené v Slovenskej kancelárii poisťovateľov (SKP), ktorá bola tiež zriadená spomínaným zákonom. Patria medzi ne poisťovne: Allianz - Slovenská poisťovňa, Česká poisťovňa Slovensko, ČSOB poisťovňa, Generali poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Kooperativa poisťovňa, OTP Garancia poisťovňa, Uniqa poisťovňa a Wüstenrot poisťovňa.
Poistné krytie

Poistná zmluva pre zmluvné poistenie zodpovednosti ochraňuje každého vodiča motorového vozidla, ktorý riadil vozidlo v čase dopravnej nehody a je zodpovedný za škody spôsobené prevádzkou tohto vozidla.
Podľa podmienok zákona a zmluvy povinného zmluvného poistenia uhradí príslušná poisťovňa, ktorej poistníkom je škodca, poškodenému občanovi alebo firme namiesto vodiča:
- finančné nároky za poškodenie zdravia ako aj náklady pre prípad úmrtia poškodeného
- škody, ktoré vznikli poškodením, zničením a odcudzením alebo stratou vecí vo vlastníctve poškodeného
- náklady spojené s právnym zastúpením vodiča
- prípadnú stratu na ušlom zisku poškodeného

Osoba uzatvárajúca poistenie

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP) má povinnosť uzavrieť každý držiteľ tuzemského motorového vozidla, zapísaný v Osvedčení o evidencii vozidla (bývalý technický preukaz). Ak je na vozidlo uzatvorená nájomná zmluva s právom kúpy (lízingová zmluva), povinnosť uzavrieť zákonné poistenie má nájomca. V prípade cudzozemských vozidiel má povinnosť povinné PZP uzavrieť vodič. Pri evidovaní motorového vozidla na dopravných inšpektorátoch požaduje polícia, aby držiteľ vozidla predložil platnú zmluvu na povinné zmluvné poistenie, prípadne aj potvrdenie o poistení zodpovednosti, tzv. biela karta. Polícia nemôže kontrolovať zaplatenie poistnej zmluvy PZP, len platnosť uzatvorenia zmluvy na zákonné poistenie.
Ktoré vozidlá treba poistiť

V zmysle zákona sa musia poistiť všetky vozidlá s evidenčným číslom a niektoré špeciálne vozidlá bez evidenčného čísla, ktoré sa pohybujú po cestných komunikáciách. Takisto aj poľnohospodárske a stavebné alebo špeciálne stroje musia mať uzavreté povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorových vozidiel, nazývané niekedy aj zákonné poistenie, alebo pzp.
Postih za neuzatvorenie povinného poistenia motorového vozidla

Prevádzka motorového vozidla bez platnej zmluvy PZP je priestupok, nakoľko je porušená zákonom stanovená povinnosť. Príslušnými správnymi orgánmi môže byť v tomto prípade uložená finančná pokuta až do výšky 100 000 Sk. Ak držiteľ vozidla zaviní dopravnú nehodu a nemá zákonné poistenie, poškodeného odškodní Slovenská kancelária poisťovateľov z tzv. Garančného fondu. Potom ale bude vymáhať vyplatenú finančnú náhradu v plnej výške a pokutu od škodcu, obvykle aj súdnou cestou. SKP takisto spolupracuje s príslušným správnym a policajným orgánom, pri poskytovaní informácie o vozidlách a ich držiteľoch s cieľom zistenia tých držiteľov vozidiel, ktorí mali povinnosť si uzatvoriť povinné zmluvné poistenie a neučinili tak.
Výška finančného plnenia poisťovne

Maximálna výška finančnej náhrady závisí od limitu poistného krytia, ktorý je uvedený v poistnej zmluve. Poistné krytie je obvykle maximálne 20 mil. Sk / 20 mil. Sk alebo 60 mil. Sk / 60 mil. Sk. Prvý limit predstavuje finančný limit pri škode na zdraví a nákladov pri usmrtení pre každého poškodeného osobitne, druhý limit je výška náhrady majetkových škôd vyplatených všetkým poškodeným z jednej poistnej udalosti, Zvýšený limit na zákonné poistenie odporúčame najmä pre tie vozidlá, ktoré jazdia častejšie alebo jazdia do zahraničia
Biela karta a Zelená karta

Karty vydáva príslušná poisťovňa a predstavujú potvrdenie uzavretia poistnej zmluvy PZP. Biela karta je potvrdenie, ktoré sa vydáva pre územie SR. Vodič je povinný preukázať sa týmto potvrdením zodpovednosti pri kontrole príslušným policajným orgánom, alebo pri dopravnej nehode ostatným účastníkom nehody. Zelená karta je medzinárodný doklad o poistení; vodič ním preukazuje v cudzine, že má zákonné poistenie vozidla. Je akceptovaný na území štátov, ktoré sú v potvrdení vyznačené. Ak cestujete na územie štátu, s ktorým nemá Slovenská republika dohodu o zelenej karte, môžete si uzavrieť na území takéhoto štátu tzv. hraničné poistenie.
Asistenčná karta

Asistenčná karta je doklad vydaný poisťovňou, ktorý je súčasťou zmluvy na povinné zmluvné poistenie. Oprávňuje na využívanie asistenčných služieb vybranej poisťovne. Služby sú poskytované prostredníctvom zmluvných spoločností poisťovne. Rozsah služieb pre povinné zmluvné poistenie je u jednotlivých poisťovní odlišný a je spresnený v zmluvných podmienkach, ktoré sú súčasťou poistnej zmluvy na povinné zmluvné poistenie.
Asistenčná kartička obsahuje aj potrebné kontakty na poisťovací ústav a jeho partnerov v zahraničí, príp. aj návod, čo robiť v prípade nehody.
Uplatňovanie bonusu za bez škodový priebeh

Bonus za bezškodový priebeh je špeciálnou zľavou ceny poistenia PZP pre vodiča za jazdu bez zavinenej nehody v predchádzajúcom období. Na bonus nie je právny nárok. Pre jeho priznanie musí držiteľ vozidla obvykle doložiť potvrdenie o svojom doterajšom (bez)škodovom priebehu zákonného poistenia od predchádzajúcich poisťovní. Potvrdenie môže byť vydané aj na iné vozidlo, môže sa ale uplatniť len jeden krát. V poslednom období niektoré poisťovne upúšťajú od potreby predkladania potvrdenia od predchádzajúcej poisťovne a nahradili ho písomným čestným prehlásením klienta o (bez)škodovom priebehu, ktoré je obvykle súčasťou zmluvy na povinné zmluvné poistenie alebo samostatným prehlásením.
Platnosť poistenia

Povinné zmluvné poistenie je platné od dátumu, prípadne hodiny, začiatku poistenia, ktorý poistník (držiteľ, vlastník vozidla) uvedie v zmluve PZP. Poistná zmluva na zákonné poistenie sa obvykle uzatvára na dobu neurčitú, pričom prvé poistné obdobie je jeden tzv. technický rok. Zmluva je teda minimálne platná napr. od 28. júla 2008 do 27. júla 2009. Ak sa zmluva PZP uzatvára na dobu neurčitú a nie je počas v tomto období právoplatne vypovedaná, predlžuje sa automaticky o ďalšie poistné obdobie, teda ďalší technický rok – v našom príklade do 27. júla 2010. Dve poisťovne na požiadanie umožňujú aj poistenie na tzv. kalendárny rok, teda od dátumu platnosti do 31. decembra daného roku.
Výpoveď poistnej zmluvy

Výpoveď PZP sa striktne riadi ustanoveniami Zákona o povinnom zmluvnom poistení a Občianskeho zákonníka. Povinné zmluvné poistenie je možné vypovedať písomne, pričom výpoveď musí byť doručená poisťovni najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, ktorým je technický alebo kalendárny rok. Zákonné poistenie de facto nemôže zaniknúť nezaplatením poistného. V zmysle zákona síce poistná zmluva PZP je ukončená výpoveďou zo strany poisťovne pre neplatenie poistného, avšak poistník je zo zákona povinný uzatvoriť si novú poistnú zmluvu na povinné zmluvné poistenie v tej istej poisťovni na zostávajúcu časť poistného obdobia. Povinnosť doplatiť nezaplatené poistné z predchádzajúcej zmluvy pritom zostáva. Ak si poistník medzitým uzatvoril povinné zmluvné poistenie u iného poisťovateľa, takéto poistenie je neplatné; vo väčšine prípadov za takéto porušenie zmluvy PZP a poistných podmienok hrozí poistníkovi pokuta.
Akcie jednotlivých poisťovní

Alianz-Slovenská Poisťovňa

Poisťovňa ponúka vernostnú zľavu až do výšky 10 % z poistného a ďalšiu zľavu do výšky 15 %, ak si klient vybral poistenie so spoluúčasťou. Poistenci Vzájomnej životnej poisťovne majú navyše zľavu 5%.Bonus za bez škodový priebeh do výšky 55 % poskytuje poisťovňa len súčasným klientom.
Česká poisťovňa Slovensko

Bonus za bez škodový priebeh je prideľovaný až do výšky 55 %. Ďalšiu zľavu môžu klienti získať , ak jazdia len na území SR a ČR a to 300 Sk až 1000 Sk. Zľava 15 % sa dá získať, ak je poistník rodičom dieťaťa do 14 rokov. Zľavu získa aj starý rodič vnuka do 14 rokov a tehotná držiteľka vozidla, alebo jej manžel. Mimoriadna zľava sa prizná aj v prípade ak je vozidlo staršie ako 15 rokov.
Generali poisťovňa

Poisťovňa poskytuje bonus za bez škodový priebeh do výšky 50 %, regionálna zľava je 10 % za vozidlo registrované mimo krajských miest. Pre vodičov nad 70 rokov je uplatnené 50 % zníženie poistného.
Komunálna poisťovňa

Poistenie je predávané s bonusom za bez škodový priebeh až do výšky 60 %, pri kúpe cez internet je obchodná zľava 10 %.Poisťovňa uplatňuje aj 10 % zníženie ceny za crosseling, teda iné poistenie v Komunálnej poisťovni a výhodnú zľavu 3 %, ak platíte ročne. Zľava 50 % sa automaticky vypočítava dôchodcom nad 70 rokov.
Kooperatíva

Poisťovňa zo skupiny Wiener Stadtische uplatňuje rovnakú politiku zliav ako sesterská Komunálna poisťovňa - za bez škodový priebeh do 60 %,internetovú predajnú zľavu 10 %, 10 % za ďalšie poistenie ,3 % pri ročnej platbe a pre dôchodcov nad 70 rokov znižuje cenu na polovicu.
OTP Garancia

Bonus za bez škodový priebeh sa môže uplatniť do výšky 40 % a zľava od 10 do 15 % za ďalšie platné životné alebo neživotné poistenie uzavreté v tejto poisťovni. Okrem toho je možné získať 5 %

Uniqa
Klienti môžu využiť 50 % bonus za bez škodový priebeh ,zľavu 10 % pre vodičov nad 27 rokov a pre firemných klientov.






Wüstenrot
Bonus za bez škodový priebeh až do výšky 70 %, podľa roku vydania vodičského preukazu alebo roku výroby vozidla môže byť poskytnutá zľava až 54 %. Poisťovňa uplatňuje aj vernostnú zľavu 20 % za ďalšie platné poistenia.
VladoaKatka
31.10.08,09:34
Deväť poskytovateľov povinného zmluvného poistenia musí zverejniť svoje cenníky na budúci rok najneskôr dnes do večera, pre zmenu poisťovne sa treba rozhodnúť do 18. novembra.
ekopo
31.10.08,15:27
zanetth
31.10.08,16:00
Zuziana
31.10.08,16:13
Veru tak, boj začína. Tento týždeň ma navštívil poisťovák z nemenovanej poisťovne za účelom uzatvorenia inej poistky, ktorú mi zrušili Poisťovňu podozrievam, že mi neposlala poukážku. Pôvodné poistenie bolo cca 400,- Sk, teraz mi takmer to isté narátali na 1600,-. Pri tej príležitosti sa ponúkol, že mi urobí poistku na auto o 5 % nižšiu ako mám teraz v inej poisťovni. Potom počítal, počítal a vypočítal rozdiel cca 100,- Sk. Takže ak máte čas a chuť tak do toho!!!
Kazu
31.10.08,16:41
Hm, sa máte, keď má o vaše autíčko niekto starosť :eek: O mňa sa poisťováci ani neobzrú. Je im úplne jedno, či nám zostanú autá nepoistené :mee: :D:D:D:D
ekopo
31.10.08,16:51
Hm, sa máte, keď má o vaše autíčko niekto starosť :eek: O mňa sa poisťováci ani neobzrú. Je im úplne jedno, či nám zostanú autá nepoistené :mee: :D:D:D:D
Neboj dnes sa možno neobzrú, ale budúci týžden to môže byť iné. Je zaujmavé sledovať čo sa deje teraz na stránkach. Sem tam sa aktualizuje niečo. Postupne pridávam v príspevku č.3 linky (aby boli na jednom mieste)
VladoaKatka
01.11.08,19:09
Každopádne si myslím, že sa oplatí dať výpoveď z poistenia, aj keď si potom uzatvoríte novú poistnú zmluvu v tej istej poisťovni.
ekopo
01.11.08,19:17
Každopádne si myslím, že sa oplatí dať výpoveď z poistenia, aj keď si potom uzatvoríte novú poistnú zmluvu v tej istej poisťovni.
resp. pohroziť výpovedou....
Kazu
02.11.08,19:33
Neboj dnes sa možno neobzrú, ale budúci týžden to môže byť iné. Je zaujmavé sledovať čo sa deje teraz na stránkach. Sem tam sa aktualizuje niečo. Postupne pridávam v príspevku č.3 linky (aby boli na jednom mieste)

A o havarijnom nemáš nejaké prehľady? :rolleyes:
Stefan2005
02.11.08,19:51
Pre tých, ktorí sú poistení v Allianzi, a majú dve autá, nezabudnúť využiť zľavu, ktorú ponúkajú od októbra 2008 – RODINNÝ AUTOBALÍK. V rámci neho klient získava 50-percentnú rodinnú zľavu na druhé a ďalšie vozidlá v domácnosti (pričom ostatné zľavy vraj zostávajú).
Martin Mocko
07.11.08,11:05
Vrele odporúčam navštíviť poisťovňu a vyjednať lepšiu cenu. Včera som navštívíl moju poisťovňu s tým, že chcem zrušiť zmluvu. Pani sa spýtala, či je to tým, že mám lepšiu ponuku..odpovedal som, že hej. (rok 2008 som platil za 1,4ku cez 5tis na rok) Spýtala sa ma, koľko mi ponúka konkurencia. Iba tak z brucha som strelil, že 2500 skk...teta zobrala kalkulačku chvíľku popremýšľala a vyšla z nej suma 2360 SKK/rok...takže dotoho..
kvalitar
14.11.08,06:49
a kde si to bol v akej poistovni?