mysimis
26.09.08,08:23
Po diagnostikovaní mojej choroby mi lekár nariadil nízkobielkovinovú diétu. Dostala som od neho aj taký letáčik, kde je rozpis stravy na 7 dní. Toto stravovanie dodržujem už od júna a už sa mi žiada trošku zmeny. Prosím tých, ktorí majú skúsenosti s takýmto stravovaním, aby mi poradili. Vopred ďakujem za každú radu.
petmar
26.09.08,17:18
PKU - fenylalanín ?
mysimis
27.09.08,07:14
PKU - fenylalanín ?

Tomuto nerozumiem.....
petmar
27.09.08,16:51
To je šťastie, že nerozumieš, sú to indície na vážnu chorobu, pri ktorej sa drží nízkobielkovinová diéta. Je to však choroba vrodená a prejaví sa hneď v detskom veku. Tak posúvam...
mysimis
27.09.08,16:52
U mňa sa jedná o zlyhanie obličiek.
janka01
27.09.08,17:15
Má niekto konkrétne skúsenosti pri dodržiavaní nízkobielkovinovej diéte pri fenylketonúrii? Žiaľ táto choroba sa objavila v našej rodine.
mysimis
27.09.08,17:19
Celkove považujem dodržiavanie nízkobielkovinovej diéty za veľmi náročné a nakoľko aj ja som v začiatkoch /od júna/ budem vďačná za každú radu.
petmar
27.09.08,18:11
Má niekto konkrétne skúsenosti pri dodržiavaní nízkobielkovinovej diéte pri fenylketonúrii? Žiaľ táto choroba sa objavila v našej rodine.
Najlepšie to bude cez SS a potom príp. e-mail, pošli otázky, čo Ťa zaujíma, je to veľmi široká téma
motylik7
29.09.08,16:30
Zlyhanie obličiek? Ste na dialýze? Môj manžel chodil 5 rokov (už dávno), je to veľmi veľmi ťažké, hlavne pre ženu.
Ak nikto nebude vedieť poradiť, skúsim sa popýtať. Prípadne sa spýtam jednej dialyzovanej pacientky, ktorá to má ešte v čerstvej pamäti.
Držím palce.
mareko
03.10.08,14:26
Janka "fenylketonúrnici" majú myslím svoju stránku (prípadne spolu s celiatikmi). Skús si to vygoogliť, dávnejšie som to čítala. Neviem presne, aký mala názov, možno to bolo na stránke zdravie. Boli tam diéty, recepty a vzájomné rady pre rodičov so skúsenosťami aj v oblasti sociálnej pomoci pri tomto ochorení. Jedna známa má takto chorú dcéru, tak viem že sa stretávajú v Bratislave a tam si aj osobne vymieňajú skúsenosti. Asi som veľmi nepomohla, no verím že niečo vyhľadáš.
mareko
03.10.08,14:59
Janka, predsa som niečo našla. Skús sa od toho odraziť a zrejme sa dozvieš čo potrebuješ vedieť. www.klubpku.wz.cz
tomas3
05.10.08,17:07
Aj ja mám problémy s obličkami, prosil by som ťa o zaslanie Tvojej diety na 7 dní.
Ďakujem.
zuzana17
26.11.08,09:13
Ahojte, aj ja mám problém s obličkami, konkrétne mi pre 3 rokmi diagnostikovali polycystické obličky.
Takisto Vás chcem poprosiť o zaslanie tejto diéty na 7 dní na:1rocnik@azet.sk Ďakujem pekne.
Composite
26.11.08,19:43
Ako mohli by ste písať sem a nie po SS?
Na to tu je toto forum a nie iba na zháňanie kontaktov, ale aj na to, aby si niekto do budúcna našiel túto tému a aby mu aj pomohla.
Takže všetky info, jedlá, typy,... sem
dík
Juhaniakova Vladimíra
29.12.08,20:54
Dobrý deň ja by som Vás chcela poprosiť o informácie z toho letáka na nízkobielkovinovú diétu, moja mama prekonala toxické zlyhanie obličiek a chcela by som jej pozhánať nejaké informácie o potravinách ktoré môže jesť
Velmi pekne Vám vopred ďakujem
bobiku
04.01.09,09:08
Ja som si prešla už všetkým od nizkobiekovej diety, zlyhanie obličiek, dialýzu až po terajší stav po transplantácií obličky. aj teraz po operácií sa snažím dodržiavať nízkobiekovinovú dietu na základe doporučenia nefrologičky. Základom je tiež veľa piť, minimálne 3 litre denne, ja sa vyhýbam strukovinám, sušeným hubám, treska viem že sa nemá moc jesť, oriešky a sušené ovocie, obmeziť mliečne výrobky a tak. Pokiaľ potrebuješ spýtaj sa na čo potrebuješ rada poradím.
Juhaniakova Vladimíra
09.01.09,20:22
zdravím, potrebovala by som vediť či môže jesť kyslu kapustu, čalamády redkovka paprika paradajka a podobne a taktiež by som chcela vedieť či je nejaká konkrétna stránka na túto dietu ale po akútnom toxickom zlyhaní obličiek a pečene. Mne sa nepodarilo nájsť nič konkrétne
bobiku
13.01.09,18:11
zdravím, potrebovala by som vediť či môže jesť kyslu kapustu, čalamády redkovka paprika paradajka a podobne a taktiež by som chcela vedieť či je nejaká konkrétna stránka na túto dietu ale po akútnom toxickom zlyhaní obličiek a pečene. Mne sa nepodarilo nájsť nič konkrétne
kyslú kapustu možete jesť určite, aj čalamádu, zelenina je v pohode, ale platí aj tu , že všetko s mierou. ked som ochorele hladala som aj ja na internete nejakú stránku o tejto diete a aj napriek intenzívnemu snaženiu som nič nenašla, ale čo ja viem, tak v každej nefrologickej, ale aj metabolickej ambulancií by mali mať nejaké inforácie o tejto diete. Prajem pevné zdravie
Juhaniakova Vladimíra
16.01.09,21:23
To budeme potrebovať, momentálne je nachladnutá, má zvýšenu teplotu a chytené hlasivky. Jej imunita bola vždy slabšia no teraz je to o to horšie že nemôže užívať žiadne lieky a jej obvodná doktorka ju chce poslať naspäť do nemocnice, lebo nevie ako ju liečiť. popri tom jej hodnoty myslím že je to karoten / ak sa nemýlim ??/ už pekne klesaju aj krvný obraz je už dobrý a teraz toto. Chcela som jej kupiť nejaké čaje, čitala som že čaj z lista maliny je vhodný pri prechladnutí no v predaji su tieto čaje miešané nejakymi stabilizátormy a kyselinami a tak som to radšej vzdala, aby som jej v snahe pomôcť neuškodila. Dakujem za informácie a držte sa
mysimis
17.01.09,07:36
Mne veľmi pomáha nasledovný čaj: šípky, koreň púpavy, zlatobyľ a breza previsnutá - kúpiš si všetky 4 druhy, zmiešaš ich a dáš vyluhovať 1 polievkovú lyžicu na liter vody - 5-8 min. - nie dlhšie lebo bude veľmi horký. Čo sa týka nízkobielkovinovej stravy skús si pozrieť nízkobielkovinové výrobky tu:bezgluten.sk. Iné som zatiaľ nenašla.
Juhaniakova Vladimíra
17.01.09,19:42
ďakujem
vitekr
29.05.09,08:56
kyslú kapustu možete jesť určite, aj čalamádu, zelenina je v pohode, ale platí aj tu , že všetko s mierou. ked som ochorele hladala som aj ja na internete nejakú stránku o tejto diete a aj napriek intenzívnemu snaženiu som nič nenašla, ale čo ja viem, tak v každej nefrologickej, ale aj metabolickej ambulancií by mali mať nejaké inforácie o tejto diete. Prajem pevné zdravie
Dobry den, trochu som sa prekvapil nad Vasou odpovedou, nakolko riesim oblicky 2 roky a takisto riesim stresy s nizkobilekovinovymi dietami, nerozumiem tomu, ako moze niekto jest pri nizkobielkovinovej diete a problemom s oblickami nieco sterilizovane... PRVOU vecou, ktorou sa takyto clovek musi okamzite zbavit je vynechat z jedalnicka soli a korenene veci, takze na Vasom mieste by som velmi rychlo zabudol na akukolvek kyslu kapustu.....a ostatne veci, ktore su tu popisane.

az nasledne by som riesil na vasom mieste diety a veci s tym suvisiace.
GABAZ
07.06.09,19:27
Nizkobielkovinove vyrobky vyraba aj slovenska firma Novalim {vyrabaju hlavne pre celiatikov}
http://www.novalim.sk/produkty.php?id=nizkobielkovinove
Sharon
20.01.10,11:45
Téma je už trošku staršia, ale ak niekto bude mať záujem mám kuchársku knihu z nízkobielkovinovými receptami, naskenovala by som recepty a poslala na e-mail. Táto kniha myslím nie je voľne v predaji, bola distribuovaná zdarma len pacientom s fenylketonúriou - dostali sme ju u nášho lekára. Mám 12 ročnú dcéru s touto diagnózou, takže už aj nejaké skúsenosti s varením mám. Dám aj info na webstránku, kde som dala nejaké recepty.
Conseja
23.02.10,17:36
Ahoj Sharon,
Tvoj príspevok ma veľmi potešil. Mám mamu, ktorej zlyhávajú obličky a lekárkou dostala nariadenú prísnu nízkobielkovinovú dietu. Je naozaj ťažké dosťať sa k nejakým informáciam, či receptom, v kníhkupectvách alebo na nete. Bola by som Ti veľmi povďačná, keby si mi mohla preskenovať spomínanú kuchársku knihu s nízkobielkovinovými receptami aj web. stránku, ktorú si spomínala. Vopred ďakujem.
mysimis
23.02.10,17:38
Ja som si opatrila na nete knihu s názvom: Diety pri onemocnení ledvin. Je to malá knižočka, ale pri zlyhávaní mojich obličiek mi veľmi pomohla.
mysimis
23.02.10,17:39
A našla som aj stránku, odkiaľ som si ju objednala: http://www.martinus.sk/?uItem=24081
Conseja
23.02.10,18:43
Si zlatá :). Dneska som pozerala aj Martinius, no nenašla som ju tam. Idem hľadať. Ďakujeeem
mysimis
23.02.10,19:02
Nemusíš hľadať, priložila som Ti link na presne tú knihu čo som písala.
Conseja
23.02.10,19:13
Už som ju našla, si zlatá, ďakujem. Mohla by som Ťa ešte poprosiť, ako so dostanem na link? Zaregistrovala som sa len nedávno a neviem sa tu ešte dobre pohybovať. Pre prípad, že by som to niekedy v budúcnosti potrebovala. Dneska mi volala známa, že mi nejakú brožúru kúpila v BA, ak to nebude táto, dám Ti vedieť, možno Ti pomôže. Ďakujem
mysimis
23.02.10,19:20
V príspevku č. 27 som Ti napísala adresu - je zvýraznená modrým tak si na to len klikni a otvorí Ti tú stránku.
Conseja
23.02.10,19:58
Bože, sorry. Vôbec som si neuvedomila, aký link máš na mysli. Až teraz mi to došlo. To je tým behom. Lietam medzi informáciami o mamininom zlyhávaní obličiek a svokrovej rakovine hrubého čreva.
Sharon
23.02.10,20:43
Conseja, napísala som ti súkromnú správu s odkazom na webstránku, tak si to potom prečítaj.
ludmilla
24.02.10,07:44
Tiež poznám veľmi dobrú knihu, bohužiaľ v nemeckom jazyku - je to rozmanitá diéta pre obličky.

Sú v nej recepty napr.:
pre raňajky s 3g, 5g, 10g, 15g bielkovín
desiatu alebo olovrant s: 1g, 3g, 5g a 10g bielkovín
obedy s 12g, 30g, 40g a 45g bielkovín
dezerty s 1g bielkovín
večere s 7g, 10g, 15g a 20g bielkovín

Sú tu aj perličky napr:
Čierne pivo 200 ml je chudobné na sodík a draslík 470 kJ / 112 kcal obsahuje:
0,7 g bielkovín, 0g tuku, 23g uhľovodíkov, 0g balastných látok, 173g vody, 10 mg nátria, 58 mg kália, 8 mg kalcia a 34 mg fosforu
Plné pivo 200 ml pozn. všetky pivá, ktoré majú obsah mladiny 11 - 16 %, je tu spomenuté napr. plzenské pivo - je chudobné na sodík a draslík - 377 kJ / 84 kcal
Obsahuje:
1g bielkovín, 0g tuku, 6g uhľovodíkov, 0g balastných látok, 184 g vody, 8 mg nátria, 110 mg kália, 8 mg kalcia a 64 mg fosforu.

Chudobné na sodík a draslík sú cukríky:
50g Marshmallows (penové cukríky) - 166 kcal / 697 kJ
50g gumových medvedíkov - 94 kcal / 394 kJ
12 g mliečnej čokolády (4 prúžky) - 64 kcal / 269 kJ

Pridám recept napr. na vianočku:

Vianočka (14 kúskov)

25g droždia
150ml vlažnej vody
40g cukru
35g oleja
80g hrozienok
500g múky Damin - nízkobielkovinová

Droždie zmiešame s vlažnou vodou, pridáme cukor a v závere olej, zmes zmiešame s múkou, cesto dobre vypracujeme a pridáme hrozienka, necháme 1 hodinu kysnúť a znovu premiešame. Cesto rozdelíme na 3 časti - prúty a spletieme z nich cop, dáme ho na vymastený plech a potrieme ho s ostatkom oleja, pečieme 30 minút pri 175 stupňoch.

1 kus : 753 kJ / 178 kcal
0,5 g bielkovín, 2,6g tuku, 37,7 g ufľovodíkov, 0,3 g balastných látok, 2 g vody, 8 mg sodíka, 69 mg draslíka, 2 mg vápnika a 30 mg fosforu
Sharon
24.02.10,10:21
Ak by mal niekto záujem mám aj Potravinové tabuľky koľko ktoré potraviny obsahujú bielkovín, tukov, sacharidov a kJ/kcal a tiež Zameňovacie tabuľky - tie sú dobré na to, ak chcete určité množstvo potraviny nahradiť inou potravinou a pritom zachovať rovnaký obsah bielkovín v jedle. Sú tam skoro všetky bežné potraviny.
Conseja
28.02.10,09:07
Sharon, mohla by som Ťa poprosiť, keď mi budeš posielať tie recepty aj o zaslanie Potravinových tabuliek. Ďakujem...


Ešte by som chcela osloviť zaregistrovaných, alebo ešte nezargistrovaných, ktorí náhodou zablúdia na túto stránku, rovnako ako pred nedávnom ja, či niekto z vás nemá osobné skúsenosti s dialýzou, poprípade niečo nepočul. Za každú pozitívnu informáciu Vám budem vďačná. Mamina sa lieči na obličky 25 rokov. Vedeli sme, že obdobie dialyzovania ju čaká, no keď jej lekári povedali ortiel, že už je to v nedohľadne, dosť ju to psychicky zložilo. Aj keď sa snaží tváriť, že všetko chápe a berie tak, že to musí byť a že sa jej polepší, fakt, že je na tom zle, nedokáže skryť. Nepomáhajú ani naše dohovárania, že dialýzou nezomiera, ale si predlžuje život a bude sa cítiť lepšie. Počas jej dlhoročnej liečby sa stretla s mnohými prípadmi, keď sa pacienti začali dialyzovať a dnes už tu nie sú. Napriek tomu, že vie o mnohých, ktorí sa liečia a pekne si žijú, ťažko to znáša. Skomplikovali nám to ešte problémy so srdiečkom. Viem, že je to pre ňu zásadná a veľká zmena, s ktorou sa musí popasovať sama, chápem aj jej obavy. Je mi jej veľmi ľúto, urobila by som aj nemožné, aby som jej pomohla, no žiaľ jediné čo môžem spraviť je, dať jedine pocit, že stojím pri nej, snažiť sa jej všemožne pomôcť a psychicky ju pozdvihnúť. Preto ak by ste sa niekto mohli so mnou podeliť o nejaké priaznivé informáie, budem Vám veľmi povďačná. Vytlačila by som jej to, nech to má stále pred očami. Verím, že keď prekoná ten počiatočný zlom-začať, mať za sebou prvé dialýzy, už si zvykne a bude to brať ako normálnu vec...
Conseja
28.02.10,09:17
Ľudmilla, ďakujem za info, každá dobrá rada pomôže. Ako sa volá tá kniha? Pre prípad, že by mamina nemohla absolvovať peritonálnu dialýzu a musela by dodržiavať diétu dlhodobo, možno padne vhod.
mysimis
28.02.10,16:18
Sharon, mohla by som Ťa poprosiť, keď mi budeš posielať tie recepty aj o zaslanie Potravinových tabuliek. Ďakujem...


Ešte by som chcela osloviť zaregistrovaných, alebo ešte nezargistrovaných, ktorí náhodou zablúdia na túto stránku, rovnako ako pred nedávnom ja, či niekto z vás nemá osobné skúsenosti s dialýzou, poprípade niečo nepočul. Za každú pozitívnu informáciu Vám budem vďačná. Mamina sa lieči na obličky 25 rokov. Vedeli sme, že obdobie dialyzovania ju čaká, no keď jej lekári povedali ortiel, že už je to v nedohľadne, dosť ju to psychicky zložilo. Aj keď sa snaží tváriť, že všetko chápe a berie tak, že to musí byť a že sa jej polepší, fakt, že je na tom zle, nedokáže skryť. Nepomáhajú ani naše dohovárania, že dialýzou nezomiera, ale si predlžuje život a bude sa cítiť lepšie. Počas jej dlhoročnej liečby sa stretla s mnohými prípadmi, keď sa pacienti začali dialyzovať a dnes už tu nie sú. Napriek tomu, že vie o mnohých, ktorí sa liečia a pekne si žijú, ťažko to znáša. Skomplikovali nám to ešte problémy so srdiečkom. Viem, že je to pre ňu zásadná a veľká zmena, s ktorou sa musí popasovať sama, chápem aj jej obavy. Je mi jej veľmi ľúto, urobila by som aj nemožné, aby som jej pomohla, no žiaľ jediné čo môžem spraviť je, dať jedine pocit, že stojím pri nej, snažiť sa jej všemožne pomôcť a psychicky ju pozdvihnúť. Preto ak by ste sa niekto mohli so mnou podeliť o nejaké priaznivé informáie, budem Vám veľmi povďačná. Vytlačila by som jej to, nech to má stále pred očami. Verím, že keď prekoná ten počiatočný zlom-začať, mať za sebou prvé dialýzy, už si zvykne a bude to brať ako normálnu vec...

Conseja, ja mám osobné skúsenosti s dialýzou, ak niečo chceš vedieť konkrétne kľudne sa pýtaj.
Sharon
08.03.10,08:53
Conseja, chcem ti poslat tie recepty a tabulky, ale neviem tvoju emailovu adresu.
ludmilla
08.03.10,08:59
Ľudmilla, ďakujem za info, každá dobrá rada pomôže. Ako sa volá tá kniha? Pre prípad, že by mamina nemohla absolvovať peritonálnu dialýzu a musela by dodržiavať diétu dlhodobo, možno padne vhod.

Prepáč až teraz som zachytila tvôj dotaz:
Abwechslungsreiche Diät für Nierenkranke Autori: Reinhold Kluthe a Herbert Quirin
GABAZ
08.03.10,09:57
Dúfam, že to nebude chápané ako reklama, prikladám linky na e-shopy s nízkobielkovinovými výrobkami :
www.dietnastrava.sk
www.bezlepkoshop.sk
Našla som tieto stránky, keď som hľadala bezlepkové výrobky pre môjho syna, ktorý má celiakiu. Snáď to niekomu pomôže.
Sharon
18.03.10,12:34
Aj ja pridám link na e-shop, kde nakupujem. Majú tam totiž okrem bezlepkových aj nízkobielkovinové výrobky - v kategórii Fenylketonúria
www.bezlepka.sk (http://www.bezlepka.sk)
priory1
24.03.10,11:38
aj ja mam problem so zlyhanim oblieciek a drzim tuto dietu. A ty si bola na biopsii a nasadili ti kortikoidy a predizon ci nie? Ako ta liecia?
kukučka
24.03.10,12:21
Conseja
17.04.10,19:31
Ďakujem Sharon, poslala som Ti ju v ss.
Conseja
17.04.10,19:51
Ahoj Mysimis,
dlhšie som tu nebola. Ako dlho sa už dialyzuješ,mala si problémy s obličkami dhlšie alebo to malo rýchlejší spád, kým si začala s dialýzou, robíš si doma peritonálnu dialýzu alebo chodíš na hemodialýzu? Ako si sa cítila v období pred dialyzovaním a ako prijal Tvoj organizumus túto zmenu, nepridružili sa Ti aj nejaké iné komplikácie?
Ak ma ešte niečo napadne, ohlásim sa. Zatiaľ ďakujem a prajem peknú nedelu.
Conseja
17.04.10,19:53
To je v pohode, aj ja som tu dlhšie nebola. Ďakujem veľmi pekne.
Juhaniakova Vladimíra
19.04.10,17:50
Zdravím, chcela by som sa informovať či sa niekto stretol s nefunkčnosťou potných žliaz. Mám známu ktorej nefunguju potné žľazy, vôbec sa nepotí, ale sa jej zapálili a vyšli na povrch a má velké bolesti. Absolvovala už rôzne vyšetrenia, liečenia ale nezaberá. Ak viete o niečom tak dajte vedieť.
Jasivak
17.09.10,06:49
:)Píšem prvý krát..tiež som sa dostala do podobných ťažkostí,chronický zápal obličiek mám v 4. štádiu,zatiaľ len s diétou a to: pitný režim,bez syrov,mlieka,mäso áno,ale obmedzene..darí sa mi už 4. rok hodnoty kreatinínu a uery nezvyšovať,ale nezmenšujú sa..po včerajšej kontrole som dostala materíaly o dialýze-som z toho deprimovaná dosť-dala som sa do čítania príspevkov na túto tému-preto odpovedám na Tvoj príspevok. Ak by si mi mohla poradiť,ako sa nakontaktujem na Conseju/tá zdá sa má veľké skúsenosti/,alebo naozaj na literaturu o diéte,bola by som vďačná. Ja vlastne neviem, ako komunikovať s vami na fóre. Vopred ďakujem za akýkoľvek príspevok na povzbudenie.:)
motylik7
18.09.10,08:57
:)Píšem prvý krát..tiež som sa dostala do podobných ťažkostí,chronický zápal obličiek mám v 4. štádiu,zatiaľ len s diétou a to: pitný režim,bez syrov,mlieka,mäso áno,ale obmedzene..darí sa mi už 4. rok hodnoty kreatinínu a uery nezvyšovať,ale nezmenšujú sa..po včerajšej kontrole som dostala materíaly o dialýze-som z toho deprimovaná dosť-dala som sa do čítania príspevkov na túto tému-preto odpovedám na Tvoj príspevok. Ak by si mi mohla poradiť,ako sa nakontaktujem na Conseju/tá zdá sa má veľké skúsenosti/,alebo naozaj na literaturu o diéte,bola by som vďačná. Ja vlastne neviem, ako komunikovať s vami na fóre. Vopred ďakujem za akýkoľvek príspevok na povzbudenie.:)
Jasivak to čo píšeš, sa veľmi zle číta :( ... môj manžel chodil 5 rokov na dialýzu (mal roky predtým problémy s obličkami) a dobre viem, čo to obnáša. Tento problém sa ma silne dotýka. Určite nevzdávaj svoj boj a ver tomu, že alternatívna medicína ti môže účinne pomôcť a tvoje obličky ozdraviť. Osobne poznám terapeuta, ktorý malé dievčatko (malo obličky už vo veľmi zlom stave) zachránil pred dialýzou. U dospelého človeka je liečba samozrejme zdĺhavejšia (všetkého sa stihlo nazbierať v tele aj mysli viac), ale pôjde to! ;) buď potom trpezlivá. Dôležité je hlavne odstrániť mentálne bloky, bez toho liečba nebude účinná, a stravu bude treba prispôsobiť na dlhšie obdobie - mala by byť nastavená špeciálne pre teba.
Držím ti palce, prajem ti veľmi aby ti to vyšlo, aby si bola zdravá na tele aj na duši.
Jasivak
20.09.10,14:55
:)motylik7,ďakujem za povzbudivé slová,je fakt,že doteraz som si to neuvedomovala,veľa času som v piatok strávila na internete,aby som sa niečo bližšie dozvedela,ale nie som oveľa múdrejšia..Dve veci ma zaujali z Tvojho príspevku,terapeut/potrebovala by som vedieť niečo bližšie,kde,ako a kedy sa môžem obrátiť/ a alternatívna liečba/ ja zatiaľ kupujem v lekárni brusinky..o ničom viac neviem,čaj urologický s brusinkami pijem denne/,môžeš mi niečo poradiť? Inak s tou psychikou máš pravdu,treba veriť,že to budem môcť odďalovať ešte dlho..lebo chcem byť ešte aktívna/chodím do práce,mám vnúčence-3 a čakáme ďalšie,plávanie,cvičenie,lyžovanie,dovolenky. .ak by to došlo až tam...všetko asi okrem prechádzok a bicyklovania padá ..a navyše obmedzenosť v pohybe pobytu/. Po prečítaní diét na internete, neviem ako sa mám nastaviť..k nefrologičke som objednaná až na november,asi ona by mi mala presne povedať čo môžem,čo je zakázané,čo sa neodporúča. Snažím sa veľa zeleniny,ale dočítala som sa,že surová obsahuje veľa draslíka...tak obmedzujem..
Ešte raz ďakujem,ak ťa to nebude zaťažovať, prosím ozvi sa. Pozdravujem;)
motylik7
20.09.10,15:31
:)motylik7,ďakujem za povzbudivé slová,je fakt,že doteraz som si to neuvedomovala,veľa času som v piatok strávila na internete,aby som sa niečo bližšie dozvedela,ale nie som oveľa múdrejšia..Dve veci ma zaujali z Tvojho príspevku,terapeut/potrebovala by som vedieť niečo bližšie,kde,ako a kedy sa môžem obrátiť/ a alternatívna liečba/ ja zatiaľ kupujem v lekárni brusinky..o ničom viac neviem,čaj urologický s brusinkami pijem denne/,môžeš mi niečo poradiť? Inak s tou psychikou máš pravdu,treba veriť,že to budem môcť odďalovať ešte dlho..lebo chcem byť ešte aktívna/chodím do práce,mám vnúčence-3 a čakáme ďalšie,plávanie,cvičenie,lyžovanie,dovolenky. .ak by to došlo až tam...všetko asi okrem prechádzok a bicyklovania padá ..a navyše obmedzenosť v pohybe pobytu/. Po prečítaní diét na internete, neviem ako sa mám nastaviť..k nefrologičke som objednaná až na november,asi ona by mi mala presne povedať čo môžem,čo je zakázané,čo sa neodporúča. Snažím sa veľa zeleniny,ale dočítala som sa,že surová obsahuje veľa draslíka...tak obmedzujem..
Ešte raz ďakujem,ak ťa to nebude zaťažovať, prosím ozvi sa. Pozdravujem;)
Terapeuta, ktorý sa takouto liečbou zaoberá, sa pokúsim nájsť v mieste bydliska a potom on na základe skúseností predtým spomínaného terapeuta a na základe veku, momentálnej dispozície, stavu ochorenia atď. stanoví liečbu. V profile nepíšeš, odkiaľ si, takže si povieme mailom, napíš mi teda na motylik7@gmail-bodka-com. Dúfam a pevne verím, že v regióne niekto takýto šikovný bude ;) On by mal vedieť niečo aj o životospráve (teda predpokladám, lebo títo terapeuti sú skúsení ľudia v oblasti celostného liečenia), príp. ti pošlem svalový test, na základe ktorého zistíš, ktoré potraviny sú momentálne pre teba vhodné a ktoré nie.
maryann
15.02.11,18:54
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať na nízkobielkovinovú diétu u diabetika. Má s tým niekto skúsenosť? Je táto diéta účinná a dá sa ňou predísť dialýze?
buchač
15.02.11,19:42
Dobrý deň,

ja by som sa chcela spýtať na nízkobielkovinovú diétu u diabetika. Má s tým niekto skúsenosť? Je táto diéta účinná a dá sa ňou predísť dialýze?
Táto diéta sa nedoporučuje ...

Sekundárna prevencia poškodenia obličiek

Nízkobielkovinová diéta
Zistilo sa, že diéta s nižším obsahom bielkovín znižuje straty bielkovín močom - protenúriu a spomaľuje pokles filtračnej schopnosti obličiek. Diabetik skonzumuje v bežnej diabetickej diéte za deň približne také množstvo bielkovín v gramoch, akú má telesnú hmotnosť v kilogramoch, t.j. 1 g bielkovín na 1 kg hmotnosti a deň .

Príklad: 70 kg vážiace diabetik skonzumuje približne 70 g bielkovín za deň.

V štádiu začínajúcej a klinicky manifestnej diabetickej nefropatie treba postupne znížiť denný príjem bielkovín na 0,6 g bielkovín na 1 kg hmotnosti a deň.

Príklad: 70 kg vážiaci diabetik by mal mať denný príjem bielkovín nie viac ako 42 g (hmotnosť 70 kg x 0,6 g bielkovín = 42 gramov).

Pozor!
Výraznejšie obmedzenie príjmu bielkovín nie je žiaduce. Prináša so sebou riziko narušenia rovnováhy v tvorbe a rozpade stavebných bielkovín.

Denný príjem bielkovín v strave si môže každý vypočítať z nasledujúcich prehľadných tabuliek o zložení základných potravín.

Ako príklad môžu poslúžiť potraviny s vysokým obsahom bielkovín bohato zastúpené v našom jedálničku:

• 100 g mäsa obsahuje 21 g bielkovín
• 100 g syra obsahuje 20-30 g bielkovín
• 1 l mlieka obsahuje 32 g bielkovín
dodosov
25.02.11,17:43
Sharon, mozem poprosit o zaslanie naskenovanej knihy s nizkobielkovinovinovymi receptami? dodosov/zavinac/azet.sk . Dakujem...
simi123
28.01.12,16:17
Dobrý deň,

manžel má 3 štádium zlyhávania obličiek, má užívať nízkobielkovinovú diétu, veľmi by nám pomohli Vaše tabuľky, poprosila by som Vás, keby to bolo možné poslať. nám ich.


Ešte raz ďakujem
Shosana
05.03.12,13:35
Sharon mohla by som Vás poprosiť o zaslanie naskenovanej knihy s nízkobielkovinovými receptami-na gita.blau/zavinac/gmail.com - a ak máte aj nejaké veci o zámene potravín. Vopred veľmi pekne ďakujem
dankaB
15.11.12,11:49
Sharon mohla by si mi prosim poslat nizkobielkovinove recepty na mail? Márne sa snažím hľadať nejaké recepty, jedálničky na webe toho veľa nie je. Môj mail je: dab@zoznam.sk
AdaTruc
12.05.13,07:49
Sharon,tento týždeň diagnostikovali mojej dcere(19 r) pyelonefritídu....nizkobielkovinová diéta.Veľmi pekne by som poprosila oskenovať Vašu knihu o tejto receptoch tejto diéty.Sme zúfalí a bezradní...hoci som zdravotník.
mail AdaTruc@gmail.com
​Ďakujem veľmi pekne
katmen
12.05.13,10:49
na tejto stranke je vela info:
http://www.dietologie.cz/dieta/zakladni-dieta/nizkobilkovinna-dieta/
drzim Vam palce, ja som si ladviny zachranila pitim urologickeho caju a prisnejsou redukcnou dietou s obmedzenim mies a vela zeleniny, ziaden alkohol, tovarenske sladkosti, kavy, soli, vsetky jedla boli varene doma zo zakladnych surovin drzim Vam palce