seb1
26.09.08,08:32
Ahojte,
potrebujem poradit s odvodmi...
nie som klasicky zamestnanec, ale vraj nespadam ani pod SZČO - pracujem na dohody (a zmluvy o dielo).
viete mi poradit, co vlastne musim odvadzat? V socialke mi povedali, ze za mna "zamestnavatel" (u ktoreho som na dohodu) plati urazove a garancne, v praci ale, ze za mna neplatia nic...
ako to doriesit a co platit - neplatit?

btw - som cerstva absolventka - oplati sa mi este sa zapisat do skoly - vyhnem sa tym tymto problemom?

vdakaaa
veronikasad
26.09.08,06:37
Ak nie si evidovaná na úrade práce, musíš sa v zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ. Zamestnávateľ za teba platí z dohody o vykonaní práce alebo z dohody o pracovnej činnosti do sociálnej poisťovne garančné a úrazové poistenie. Ty však z dohody nie si ani nemocenky ani dôchodkovo poistená. Tiež sa môžeš prihlásiť v soc.poisťovni ako dobrovolne poistená osoba. Má to význam hlavne na nemocenské poistenie.
seb1
26.09.08,07:00
Vdaka za odpoved.
este niekolko doplnujucich otazok (len teraz sa tymto zacinam zaoberat, takze sa citim trochu ako take male teliatko, ale fakt mi to nieje jasne:().

ak by som bola dobrovolne poistena, kolko platim? to nemocenske je na pripad praceneschopnosti? oplati sa mi to vobec mat? (v pomere k tomu, kolko zaplatim a kolko realne z toho mozem dostat)

a ak by som este studovala, vyhnem sa celym tymto odvodom?
vdaka
ekopo
26.09.08,07:08
bolo použité vyhľadávanie na Porade?

asi takto:

http://www.hdsoft.sk/bin/hladaj_demo.swf
veronikasad
26.09.08,07:10
Vdaka za odpoved.
este niekolko doplnujucich otazok (len teraz sa tymto zacinam zaoberat, takze sa citim trochu ako take male teliatko, ale fakt mi to nieje jasne:().

ak by som bola dobrovolne poistena, kolko platim? to nemocenske je na pripad praceneschopnosti? oplati sa mi to vobec mat? (v pomere k tomu, kolko zaplatim a kolko realne z toho mozem dostat)

a ak by som este studovala, vyhnem sa celym tymto odvodom?
vdaka
ak by si študovala, vyhneš sa plateniu odvodov do zdr.poisťovne ako samoplatiteľ. Nemocensky a dôchodkovo poistená nebudeš.

Dobrovolné nemocenské poistenie /pre prípad práceneschopnosti/ sa platí 4.4 % z tebou určeného vymeriavacieho základu, najmenej z minimálnej mzdy /t.č. MM = 8100sk/.
Nárok na nemocenské ti vznikne až po 270 dňoch dobrovolného poistenia. Nemocenské je prvé 3 dni 25 % denného vymeriavacieho základu, ďalšie dni 55 % denneého vymeriavacieho základu. Zjednodušene, ak po 270 dňoch budeš celý mesiac PN, dostaneš nemocenské 55 % zo sumy, z ktorej si platíš odvody.
Čučoriedka 5
26.09.08,07:13
Ak budeš študent denného štúdia, tak samozrejme odvody nemusíš platiť. Z DoVP alebo z DoPČ platí za teba iba zamestnávateľ. Ty platíš iba daň vo výške 19% ; V prípade, že si uplatníš vo vyhlásení na zdanenie príjmov .... nezdaniteľnú časť základu dane, ktorá je t.č. 8208,- Sk
a tvoja mzda bude menšia ako 8208,- tak nebudeš platiť nič.