samanta296
26.09.08,09:35
Dobrý deň.
Chcem sa spytať či sa daju zučtovať cestaky na konci roka za cely rok, alebo sa musia cestaky učtovať mesačne?
samanta296
26.09.08,08:00
Nikto mi nevie poradit, či je mozne zuctovat cestaky za cely rok?
Tweety
26.09.08,08:02
Nikto mi nevie poradit, či je mozne zuctovat cestaky za cely rok?
§ 10 Zákon o účtovníctve:
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5
§ 8
(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu podľa § 20, prípadne konsolidovanú výročnú správu, zverejnila údaje podľa § 21 a má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy.

(4) Účtovníctvo účtovnej jednotky je preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné (§ 32) a účtovná jednotka vykonala inventarizáciu.

(5) Účtovníctvo účtovnej jednotky je zrozumiteľné, ak umožňuje podľa § 4 ods. 7 8 jednotlivo aj v súvislostiach spoľahlivo a jednoznačne určiť obsah účtovných prípadov v nadväznosti na použité účtovné zásady a účtovné metódy (§ 4 ods. 2) a obsah účtovných záznamov v nadväznosti na použité formy účtovných záznamov (§ 31 ods. 2).

(6) Účtovníctvo účtovnej jednotky sa vedie spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak účtovná jednotka je schopná zabezpečiť trvalosť po celú dobu spracovania a úschovy podľa § 31 až 36.
veronikasad
26.09.08,08:02
Dobrý deň.
Chcem sa spytať či sa daju zučtovať cestaky na konci roka za cely rok, alebo sa musia cestaky učtovať mesačne?
pýtaš sa ako živnostník alebo zamestnanec ?
Chceš si uplatniť stravné, alebo náhradu za použitie súkromného motor. vozidla ?
samanta296
26.09.08,08:05
pytam sa ako uctovnička pretoze konatel si cestaky nerobil az teraz mi povedal ze ich treba urobit, že minuly rok mu to tak uctovná firma urobila, že si nerobil cestaky mesačne ale mu to urobili na konci roka.
A teraz to iste ziada odomna. A mne sa to nezda spravne
samanta296
26.09.08,08:06
Chce si uplatniť nahradu za sukromne vozidlo, ktoré nie je majetkom firmy
veronikasad
26.09.08,08:06
pytam sa ako uctovnička pretoze konatel si cestaky nerobil az teraz mi povedal ze ich treba urobit, že minuly rok mu to tak uctovná firma urobila, že si nerobil cestaky mesačne ale mu to urobili na konci roka.
A teraz to iste ziada odomna. A mne sa to nezda spravne
Ak sa jedná o konateľa - zamestnanca, súhlasím s tweety
veronikasad
26.09.08,08:10
Chce si uplatniť nahradu za sukromne vozidlo, ktoré nie je majetkom firmy
Robiť cesťáky na konci roka u zamestnanca môže mať aj ďalší dopad - počas pracovnej cesty nemá nárok na "gastráče" ale stravné, ak cesta trvá viac ako 5 hod. Ak ste mu stravné lístky dávali, musíš opravovať účtovanie ...
samanta296
26.09.08,08:11
Dakujem pekne. Takze to znamená ze sa cestaky nemozu robit raz rocne ale mesacne, ak som to spravne pochopila.
samanta296
26.09.08,08:12
Stravne listky nemal, pretoze mal vyplatene diety. Len konatel si cestaky nerobil.
veronikasad
26.09.08,08:13
Stravne listky nemal, pretoze mal vyplatene diety. Len konatel si cestaky nerobil.
A diety mal vyplatené na základe čoho, keď si nerobil cesťáky ?
samanta296
26.09.08,08:18
Diety mal vyplatene ako ostatní zamestnanci, ktorí boli vyslaní na pracovnú cestu. A teraz dodatočne chce si urobit cestaky za cely rok, lebo pred rokom to mal tiez tak a teraz to tiez tak chce. A ja mu neviem vysvetliť ze to sa tak nerobí.
veronikasad
26.09.08,08:21
Diety mal vyplatene ako ostatní zamestnanci, ktorí boli vyslaní na pracovnú cestu. A teraz dodatočne chce si urobit cestaky za cely rok, lebo pred rokom to mal tiez tak a teraz to tiez tak chce. A ja mu neviem vysvetliť ze to sa tak nerobí.
Nerozumiem, aj "ostatní zamestnanci" si musia robiť cesťaky, alebo máte v internej smernici nejakú paušálnu náhradu za stravné ?
samanta296
26.09.08,08:23
Za každy den maju diety 840 sk. To sa im násobí počtom dní, kolko boli v ČR. A cestaky sa im nerobí pretože maju vyplacané paušalne cestovné.
samanta296
26.09.08,08:26
Ja som uctovnictvo prebrala len nedavno, pretoze doteraz to robila uctovná firma, a tiez celkom nechápem prečo majú cestovné paušalne vyplacané a diety tak. Spravne by to malo byt tak, že kazdy zamestnanec by mal mat cestak na ktorom sú aj diety? Tak by to malo byť, a čo mam s tym teraz robiť ked to ta firma robila doteraz tak?
samanta296
26.09.08,08:27
Poradte mi prosím co mam s tym robiť aby to bolo spravne podla zákona.
veronikasad
26.09.08,08:27
Za každy den maju diety 840 sk. To sa im násobí počtom dní, kolko boli v ČR. A cestaky sa im nerobí pretože maju vyplacané paušalne cestovné.
V takomto prípade by som mu tie náhrady za používanie súkromného mot. vozidla dorobila, s daňovým výdavkom by nemal byť problém. Konateľa však treba upozorniť na porušovanie zákona o účtovníctve, a aj tieto výdavky treba v budúcnosti zúčtovávať v zmysle zákona o cestovných náhradách .
samanta296
26.09.08,08:29
Takze mám to zučtovat ročne? Bude to v poriadku?
Denda
26.09.08,08:30
Poradte mi prosím co mam s tym robiť aby to bolo spravne podla zákona.
Ukážte mu §36 ods.3,4 Zákona o cestovných náhradách.
veronikasad
26.09.08,08:32
Takze mám to zučtovat ročne? Bude to v poriadku?
nie ročne, do 31.8. to urob teraz a potom nech postupuje podľa zákona o cest.náhradách
§ 29

(5) Zamestnanec je povinný najneskôr do 15 pracovných dní odo dňa príchodu do miesta výkonu práce na území Slovenskej republiky predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad; lehoty na vyúčtovanie pracovných ciest ustanovené v § 36 ods. 3 sa v tomto prípade nepoužijú.

(6) Zamestnávateľ je povinný do 15 pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov podľa odseku 5 vykonať vyúčtovanie náhrad a uspokojiť nároky zamestnanca; lehoty na vyúčtovanie pracovných ciest ustanovené v § 36 ods. 4 sa v tomto prípade nepoužijú.
samanta296
26.09.08,08:33
Dakujem velmi pekne.