dark32
26.09.08,10:37
Pre vašu informovanosť prikladám vyjadrenie DR ohľadom správneho zaúčtovania náhrady za používanie súkromného automobilu nezaredeného do majetku, na podnikanie do účtovníctva

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Zákon o dani z príjmov, ako aj postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve presne nevymedzujú spôsob zahrňovania cestovných náhrad do daňových výdavkov. Vychádzajúc z ustanovenia § 17 ods. 2 písm. b) a c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, ako aj z § 8 ods. 4 písm. a) Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.12.2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva zastávame názor, že výdavky súvisiace s používaním súkromného osobného motorového vozidla na pracovné cesty sa účtujú v peňažnom denníku v rámci uzávierkových účtovných operácií pri uzavretí účtovných kníh podľa počtu najazdených kilometrov evidovaných v knihe jázd.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň poprosil by som o radu

Som SZČO vediem si JU. V rámci pod. činnosti používam vlastné mot. vozidlo nezaradené do majetku. Chcem sa spýtať ako si mám v zmysle zákona vyúčtovať náhradu za použitie OA za príslušný mesiac formou:

1. VPD ( vyplatenie si alikvotnej cestovnej náhrady )
alebo
2. Interným účtovným dokladom - nepeňažnou operáciou ( vlastne si len znížiť základ dane)