Kardinal
26.09.08,12:09
Helou!

Verím, že sa tu už niekto stretol s podobnym problemom. Zaplatili sme zálohovú platbu /daňový doklad/ za plyn. Medzičasom sme prehlásili odber na inú osobu /toto je nepodstatné/. SPP nám peniaze vrátilo, ale nechce nám na túto sumu vystaviť daňový doklad.

Problém je v tom, že zálohová platba bola daňovým dokladom zúčtovaná a DPH bola uplatnená. Teraz nám vrátili peniaze na účet, a ja ich neviem prinútiť, aby mi k tomu vystavili storno faktúry, alebo dobropis.

Nechápem to, a rovnako nechápem, ako predmetnú platbu stornujú vo vlastnej evidencii. Žeby tam robili účtovné a daňové zápisy bez dokladov, len tak ?

Stretol sa už niekto z Vás s niečim podobným? Je to boj s veternými mlynmi...

Vďaka za podnety

Marek
liba2
26.09.08,10:14
nestretla som sa s tým (ako firma, len ako občan), ale predpokladala by som, že zašlú riadnu vyúčtovaciu faktúru po skončení zúčtovacieho obdobia , v ktorom bude všetko riadne vyčíslené aj s DPH. Môj názor :)
Zoltán Kovács
26.09.08,10:14
Argumentuj napríklad s § 25 zákona o DPH.
Kardinal
26.09.08,10:17
Argumentovať je jednoduché, ale nemám poslucháča. Pani mi na každý argument sucho odpovie, nevystavujeme dobropisy ani storno faktúry.

Keď som ju požiadal o telefónne číslo na niekoho, kto problematike rozumie, tak mi povedala, že si mám písomne požiadať. :D
Kardinal
26.09.08,10:18
liba: vyúčtovaciu faktúru zašlú, v tom problém nieje. Ale mám na bežnom účte prostriedky, ktoré nemám k čomu priradiť.
Vladimír Ozimý
26.09.08,10:20
netrápil by som sa lebo § 53 mi jasne hovorí že v prípade ak došlo k zníženiu základu dane a vy ste povinní vrátiť daň máte to urobiť v období kedy obdržíte doklad o oprave. Kým neobdržíte nezahrniete to do daňového priznania.
Vladimír Ozimý
26.09.08,10:21
liba: vyúčtovaciu faktúru zašlú, v tom problém nieje. Ale mám na bežnom účte prostriedky, ktoré nemám k čomu priradiť.

zatial si to evidujte ako prijatý preddavok
HankaH
26.09.08,10:22
My sme reklamovali vyúčtovaciu faktúru za plyn a do mesiaca nám poslali dobropis a dokonca aj zápočet vzájomných pohľadávok. A vybavovali sme všetko telefonicky.
Kardinal
26.09.08,10:23
Vladimir: vdaka, poradite prosim, ako mam zúčtovať peniaze na bežnom účte, ktoré mi boli vrátené?

Ďakujem

Edit: odpoved som si uz nasiel vyssie, vdaka.
Kardinal
26.09.08,10:25
Hanka: s vyuctovacou fakturou problem nebude. Mam problem s tymi zalohovkami, pretoze oni sa rozhodnu ze tu fakturu "vymazu" ale doklad neposlu.
veronikasad
26.09.08,10:28
Platbu ste zrejme zaslali podľa splátkového kalendára. Keďže medzitým ste odber prehlásili na inú osobu, splátkový kalendár je neplatný. SPP vám platbu vrátil ako neoprávnenú. Nebolo to náhodou takto ?

Aj EZ vracajú zálohové platby, ak sa uhradia mimo splátk.kalendára, napr. v mesiaci keď príde vyúčtovacia faktúra.
Zoltán Kovács
26.09.08,10:28
zatial si to evidujte ako prijatý preddavok

Asi by som to neevidoval ako prijatý preddavok. Totiž ako to považujem za prijatý preddavok tak vznikne daňová povinnosť odviesť DPH.
HankaH
26.09.08,10:29
Hanka: s vyuctovacou fakturou problem nebude. Mam problem s tymi zalohovkami, pretoze oni sa rozhodnu ze tu fakturu "vymazu" ale doklad neposlu.

Ja som tým len chcela povedať, že dobropisy vystavujú, tak by som rozhodne trvala na jeho vystavení.
Kardinal
26.09.08,10:31
Veronika: nemame splatkove kalendare. Kazdy mesiac dostavame zalohove faktury, ktore su danovym dokladom.

Moj nazor je, ze ked platbu vratia, maju dat k tomu danovy doklad.
veronikasad
26.09.08,10:34
Veronika: nemame splatkove kalendare. Kazdy mesiac dostavame zalohove faktury, ktore su danovym dokladom.

Moj nazor je, ze ked platbu vratia, maju dat k tomu danovy doklad.
Zálohová faktúra prišla pred zmenou odberateľa ? Ak aj ano, v tomto prípade by SPP mal vystaviť dobropis. Neuvedomila som si, že SPP funguje na zálohových faktúrach.
Vladimír Ozimý
26.09.08,10:36
Asi by som to neevidoval ako prijatý preddavok. Totiž ako to považujem za prijatý preddavok tak vznikne daňová povinnosť odviesť DPH.

Smith nemiešajme už účtovníctvo a DPH. Z pohľadu DPH viem jasne deklarovať že ide o opravu základu dane. Z pohľadu účtovníctva proste dané finančné prostriedky musím evidovať niečo prijal a nezúčtoval. Je pravda že možno to nie je najšťastnejšia voľba a lepšie by to bolo na nejaký záväzkový účet...325,379...
Kardinal
26.09.08,10:38
veronika: ano, zalohova faktura prisla pred zmenou odberatela.
veronikasad
26.09.08,10:42
veronika: ano, zalohova faktura prisla pred zmenou odberatela.
trvaj na vystavení dobropisu, žiadaj ho však nie cez telefon ale listom
Kardinal
26.09.08,10:51
Veronika: List so ziadostou o dobropis uz dostali. Odpisali nam, ze platbu nam uz vratili na ucet Oni maju v zasobe nevycerpatelnu studnu dementnych odpovedi. :D A ja uz jednoducho neviem co mam robit. Rozmyslam nad podnetom pre danove riaditelstvo.

Edit: jednoducho nechapu, ze danovy doklad sa nestornuje stlacenim tlacitka "delete"
veronikasad
26.09.08,10:56
Veronika: List so ziadostou o dobropis uz dostali. Odpisali nam, ze platbu nam uz vratili na ucet Oni maju v zasobe nevycerpatelnu studnu dementnych odpovedi. :D A ja uz jednoducho neviem co mam robit. Rozmyslam nad podnetom pre danove riaditelstvo.
Ide o velkú sumu DPH ? Nestojí ti za to, aby si podal dodatočné daňové priznanie na DPH a pôvodnú platbu zo zálohovej faktúry zaúčtoval ako nejakú mylnú platbu, ktorá sa potom vrátila na tvoj účet ?

Na tieto monopoly asi nemáme, majú svoje zákony. Vypisovaním zabiješ viac času ako je nutné. Ak ti však ide o princíp, píš na DR.
Kardinal
26.09.08,11:01
veronika: co sa tyka sumy, nieje to nic zavazne, ide o 7000 korun a z toho DPH.

Ide mi o ten princip, pretoze toto opakuju zas a znova. Ale ako pises, je to monopol a hotovo.

Ja mam teraz danovy doklad na nejaku sumu, a tu sumu co mi poslali na ucet, si mozem teoreticky vybrat, a mozem ist zajtra na jarmok do Pezinka. :)

Vdaka za pomoc, uvidime, ci sa niekto dalsi stretol s niecim podobnym.

ahojte

Marek
Vladimír Ozimý
26.09.08,11:16
veronika: co sa tyka sumy, nieje to nic zavazne, ide o 7000 korun a z toho DPH.

Ide mi o ten princip, pretoze toto opakuju zas a znova. Ale ako pises, je to monopol a hotovo.

Ja mam teraz danovy doklad na nejaku sumu, a tu sumu co mi poslali na ucet, si mozem teoreticky vybrat, a mozem ist zajtra na jarmok do Pezinka. :)

Vdaka za pomoc, uvidime, ci sa niekto dalsi stretol s niecim podobnym.

ahojte

Marek

Dajte potom vedieť pôjdem s Vami do toho Pezinka :D
evka-janekova
26.09.08,11:18
Viem, ze toto je téma DPH, ale mam otázku k SPP a nechcem zakladať novú tému.

Problém je takýto: Ide o môj rodny dom, býva tam sestra s bratom a otec. V apríli sa nam pokazil plynový kotol, tak sme nekúrili, este stále nie je opravený, draha oprava. V máji zomrela mama, tak sa tam ani 2 mesiace nevarilo, teda nesiel ziadny plyn. Zálohová platba sa platí mesacne 2 400 sk.
Včera mi sestra takmer s plačom volala, že prisla fa za plyn, nedoplatok 6 900 sk. :eek: :eek: :eek: Volala na plynárne, povedala ze kotol pokazený, zima tuhá nebola. Kazdy rok sme normálne kurili aj varili a este nam chodili preplatky. Pani na plynárnach povedala, ze za poplatok 5 000 sk skontroluju trubky, hodiny, teda celu plynofikáciu. Ak nájdu chybu tak poplatok zaplatia oni, ked nenájdu, tak ho zaplatíme my aj s fa, teda skoro 12 000 sk.....

Teraz neviem, mame sancu, ze s nimi nieco vybojujeme. Ja si osobne myslím, ze s nimi nevyhadame nic... akurát tých 12 tis
Vladimír Ozimý
26.09.08,11:43
Viem, ze toto je téma DPH, ale mam otázku k SPP a nechcem zakladať novú tému.

Problém je takýto: Ide o môj rodny dom, býva tam sestra s bratom a otec. V apríli sa nam pokazil plynový kotol, tak sme nekúrili, este stále nie je opravený, draha oprava. V máji zomrela mama, tak sa tam ani 2 mesiace nevarilo, teda nesiel ziadny plyn. Zálohová platba sa platí mesacne 2 400 sk.
Včera mi sestra takmer s plačom volala, že prisla fa za plyn, nedoplatok 6 900 sk. :eek: :eek: :eek: Volala na plynárne, povedala ze kotol pokazený, zima tuhá nebola. Kazdy rok sme normálne kurili aj varili a este nam chodili preplatky. Pani na plynárnach povedala, ze za poplatok 5 000 sk skontroluju trubky, hodiny, teda celu plynofikáciu. Ak nájdu chybu tak poplatok zaplatia oni, ked nenájdu, tak ho zaplatíme my aj s fa, teda skoro 12 000 sk.....

Teraz neviem, mame sancu, ze s nimi nieco vybojujeme. Ja si osobne myslím, ze s nimi nevyhadame nic... akurát tých 12 tis

noo neviem ako by sa dalo s nimi boxovať ale je vidieť čo robí monopol všetko si spoplatnia a bez váhania si to nechajú neberú absolútne do úvahy že chyba mohla nastať aj na ich strane to sú h....líci...