VieraK.
26.09.08,12:34
Prosím o radu - v jednej firme nastala takáto situácia - v r.2006 boli účtované dod. faktúry, no doklady o ich úhradách firma nemala (nepredložila mi ich na zaúčtovanie), pravdepodobne išlo o hotovostné doklady (z účtu neboli uhrádzané). V tomto roku firma zisťovala u svojich dodávateľov, aké má záväzky a zistila, že dané faktúry už uhradila. Čo má teraz táto firma žiadať od svojich dodávateľov, aké doklady? A ako sa budú účtovať, keď úhrady sa uskutočnili ešte v r. 2006?
Zoltán Kovács
26.09.08,10:43
Prosím o radu - v jednej firme nastala takáto situácia - v r.2006 boli účtované dod. faktúry, no doklady o ich úhradách firma nemala (nepredložila mi ich na zaúčtovanie), pravdepodobne išlo o hotovostné doklady (z účtu neboli uhrádzané). V tomto roku firma zisťovala u svojich dodávateľov, aké má záväzky a zistila, že dané faktúry už uhradila. Čo má teraz táto firma žiadať od svojich dodávateľov, aké doklady? A ako sa budú účtovať, keď úhrady sa uskutočnili ešte v r. 2006?

Opis dokladu o úhrade.

P.S. Ako sa robila inventarizácia pokladne?
VieraK.
30.09.08,08:47
Firma nemá skutočnú pokladňu, ktorú by viedla - jej pokladňa, to je kopa bločkov, ktorá sa vždy na konci mesiaca spracováva.
Llívia
30.09.08,08:54
Opis dokladu o úhrade.

P.S. Ako sa robila inventarizácia pokladne?

Tiež mám podobný problém. Podľa názoru našej audítorky však nemôžem urobiť v tomto roku výdavok z pokladne na základe opisu dokladu z úplne iného roka. Poradila mi, aby som sumu úhrady účtovala ako záväzok voči spoločníkom (t.j. 321/365) a následne aby som záväzok voči spoločníkom uhradila z pokladne (365/211).

mimotemy Niet nad to, zdediť bordel v účtovníctve, a potom sa snažiť dopátrať nejakého dokladu o úhrade faktúry napr. z r. 2004, keď niektoré firmy už ani neexistujú a je jasné, že všetko sa im platilo v hotovosti alebo na dobierku.
VieraK.
30.09.08,08:58
Veľmi pekne ďakujem za radu.